PDA

View Full Version : Изпити за американските университети...!!!



Sk8er_fREak+
07-28-2007, 18:30
Знам, че има много такива теми, но все не мога да намеря точно онова, което ме интересува. Въпросът ми е следният - за да може след 12ти клас да кандидатствам в някой американски университет, какви изпити и сертификати трябва да имам и кога се взимат. Благодаря на един от потребителите, който в една друга тема ми разясни как стоят нещата с извънкласните дейности и спортовете, както и необходимостта да се взимат отличия (забравих му ника, ще извинява). Въпросът ми е следният - някой, който знае, да каже всички, абсолютно всички изпити и сертификати, които трябва да се вземат. Ако е възможно да ми каже дори и такива, които не са задължителни, но няма да е зле да се минат. Имам предвид, който е наясно да го напиша по горе-долу такъв начин:

Cambridge FCE - взима след 8 клас
CAE - взима се след 11 клас
SAT I - взима се... там когато се взима
и т.н.

По този начин всички необходими изпити и кога се взимат. А ако не ставам много нахална, бих помолила някой по-наясно да ми обясни и всеки един от тях за какво е и каква подготовка трябва.

Много моля модераторите да не трият темата, за мен е изключително важно да получа задоволителен отговор. След това я заключете.

Надявам се някой да помогне и благодаря предварително!

H8_mE
07-28-2007, 18:40
Zdrasti!Ami TOEFL e mnogo dobre da go vzeme6 ! :) S tozi izpit kandidatsva6 v 4400 universiteta v cqlata strana!Ima 60 vuprosa na nego i edna tema za ese !Est. stava vupros za angl.ezik!Ima ujasno mnogo kursove za podgotovka po TOEFL!Ne6tata moje bi sa su6tite i za SAT!Mislq,4e za Amerika SAT e po-podhodq6t!Ami potursi v internet ima mnogo info za kursove po angl, za kandidastvane v 4ujbins!Pojelaam ti uspeh!Ето и няколко линка ,дано да ти помогна...

http://edcenter.elsys.bg/edperspectives/bg/grafik-kursove.html
http://www.ed-cmfnd.org/
http://www.solid-k.com/toefl.htm
http://www.uspehcenter.com/english.html
Ако искаш повече може да се разровиш!Успех!

Sk8er_fREak+
07-28-2007, 18:46
Мерси много :) За тях съм чувала, че се взимат 11-12ти клас нали така? Значи имам доста време. Ами за други такива? CAE, FCE и тн?

H8_mE
07-28-2007, 18:49
За тези не знам! :) Кой клас си? Аз съм се насочила към ТОEFL!И за мен е рано ,но по-добре е да се подготвя от по-рано,ако искам да постигна целта си!:) Ми изпита по TOEFL тази година се проведе на 16-ти юни!Да след 12-ти клас се държат и резултатът важи 2 години! :)

Sk8er_fREak+
07-28-2007, 18:53
Аз тая година съм осми, и от миналата година ми е мерак да следвам в САЩ, като чух, че Кембриджския сертификат се взима в края на 8 клас, ми се изправиха косите - сравнително скоро е, а и имах късмет, че пак разбрах. Та правя всевъзможни опити да издиря всички изпити, които се държат. И да те питам - кога се почва подготовката за сат и тойфел? Гледала съм по книжарници примерни тестове - тухли от хиляди сраници, наблъскани само с тестове...

H8_mE
07-28-2007, 19:11
OO tozi sertifikat sled 8-mi klas nai-veroqtno e bil za priemane v gimnaziq v USA ili pone taka si mislq!Az sega smqtam da se zapi6a prosto na kurs po angliiski i na TOEFL da se zapi6a v na4aloto na 11-ti klas i 1 edna godina da u4kam po nego!Ne moga da ti kaja kolko vreme e nujno,za6toto ne znam nivoto ti!Po-dobre sega se zapi6i na kurs po angliiski prosto za da go nau4i6 po-dobre,o6te ti e rano za TOEFL ili SAT!Pri tqh purvo pravi6 vhoden test,s koito opredelqt nivoto ti na znaniq i po nego ve4e te podgotvqt za izpita!Te ne sa eftini ne6tata tam,za tova po-dobre se zapi6i na po-eftino kurs4e sega ,a po-natatuk ve4e moje da se zanimava6 s tuhlite! :wink: Ima vreme mnogo za tqh! :) No vse pak bez specializiran kurs ne moje6 da vzeme6 izpita!Max to4ki,koito trqbva da izkara6 sa 120! :) ,taka,4e ... ne e 4ak tolkova prosta rabotata iska golqm trud! :) I mn mu4enie i potene i nervi!

beyond_transience
07-28-2007, 20:02
Ето част от една статия, която смятам ще ви бъде полезна:

- За да кандидатствате за пълна стипендия е необходимо да положите TOEFL, SATI и SATII. Трябва да представите резултати от SATII поне по три предмета – по избор математика (IC и IIC), биология, химия, история (американска и световна), езици и други, като единият от тях е задължително да бъде SATII Writing.

Първоначално започнете подготовката си за стандартизираните текстове самостоятелно, а след като се запознаете с материала и установите къде имате пропуски, се запишете на курсове. Направете пробни тестове, за да установите на какво равнище са знанията ви. Наблегнете на SATI и по-специално на езиковата част, защото за кратко време е необходимо да научите над 3500 думи.

- Започнете да проучвате учебните заведения, изберете най-подходящите и разгледайте уебсайтовете им, за да се уверите, че отпускат финансова помощ.

- Използвайте свободното си време, за да участвате в извънучебни дейности, спортни мероприятия и олимпиади, защото те играят съществена роля за получаването на стипендия.


Регистрирайте се за TOEFL и SAT и се явете на тестовете възможно най-рано (препоръчително е веднъж в края на 11 клас и веднъж – в началото на 12 клас), но само ако се чувствате достатъчно добре подготвени. Имайте предвид, че резултатите от TOEFL са валидни само две години.

beyond_transience
07-28-2007, 20:07
И още нещо. Първо, щом сте решили да кандидатствате в САЩ изпитите TOEFL и SAT вървят ръка за ръка, т.е. двете са задължителни. А за другите, които споменахте- FCE, CAE и т.н.- с тях се кандидатства в Англия (най-добре със CAE или CPE, евентуално TOEFL). Те не ви трябват за САЩ. И най-добре не се разконцентрирайте да се явявате на всички възможни изпити. Ако наистина много ви се учи, след Toefl-а, се захванете със SAT-а. Обемисто четиво е :wink:

vra4ka
07-28-2007, 20:14
Такаа
1. Желателно е до края на 11ти клас да имаш взети Тойфел и САТ. САТа е абсолютно задължителен. Ако кандидатстваш с някакъв спорт ще ти трябва не толкова висок резултат, но ако си без се изисква много висок резултат.
2. В САЩ се кандидатства след завършен 11ти клас. Пращаш всички оценки от 8ми, 9ти, 10ти и 11ти клас плюс резултати от САТ и Тойфел и в зависимост от това къде и с какво кандидатстваш се пращат и други документи.
3. Писането на университетите се състои началото на 12ти клас.
4. Подготвителни курсове за САТ и Тойфел се провеждат в Кирил и Методи :arrow: http://www.cmfnd.org/index_bg/index2_bg.htm
там ще ти кажат кога има изпити, какви са таксите и тн. Тойфела се провежда по-начесто, докато САТа е по нарядко.

Друго не се сещам за момента. Питай още ако те интересува!

beyond_transience
07-29-2007, 06:39
На тази фондация Кирил и Методий и нямам мн вяра (беше станал сериозен гаф при записването на един познат). Най-добре си действайте сами. На официалните сайтове на TOEFL и SAT всичко си е обяснено мн ясно и няма какво да объркате (пък и фондациите понякога не предлагат пълния списък с дати, знам го от опит + това, че вземат допълнителни такси).

vra4ka
07-29-2007, 06:49
Аз оплаквания от Кирил и Методий не съм срещала.
А и не съм чувала къде другаде могат да се държат тези изпити!?

RoyTheReaper
07-29-2007, 07:29
Няма причина да се ходи на курсове за SAT. Може би само един Writing курс би свършил добра работа. Другото е самоподготовка.

H8_mE
07-29-2007, 09:35
Ами аз отивам в Англия :lol: стига ми да държа TOEFL и дай Боже да се справя съм там!Много скъпичко ще ми излезе да държа всички възможни изпити!Ами успех пожелавам на всички,който смятат да бягат да следват навън! :wink:

beyond_transience
07-29-2007, 11:18
В интерес на истината за София нямам и представа как стоят нещата. Но при положение, че във Варна са поне 6 центъра за провеждане на TOEFL, предположих, че положението ще е същото и в столицата. Трябва да се провери. :wink: [/quote]

vra4ka
07-29-2007, 12:11
Lake_bodom според мен има тънкости, които най-добре разбираш от хора запознати много добре с изпита. При желание естествено и сам може да се подготвиш ;-)

beyond_transience наистина във Варна сигурно има повече възможности от тук. Тъй като аз общо взето само за Кирил и Методий знам и повечето мои познати на там се ориентират, но може и друга възможност да има. Ако някой знае, да пише!

RoyTheReaper
07-29-2007, 13:12
Lake_bodom според мен има тънкости, които най-добре разбираш от хора запознати много добре с изпита. При желание естествено и сам може да се подготвиш ;-)



Това си го пише в учебниците и е доста добре обяснено там. Препоръчвам учебниците на CollegeBoard(абсолютно задължително), Princeton Review и Barrons.

И аз съм ходил на курс. Беше забавно - нещо като седянка. :lol: Ама май само това. Отивам там, правим примерни упражнения, гледаме си грешките, вадим новите думи. Като се прибера - познай. Правя абсолютно същото. :lol:

1nsub0rd1nA73
07-31-2007, 21:57
О, боже! Научете се, че умствения багаж не се измерва в класове...

08-02-2007, 21:00
zdraveyte
ami o6te sam za deveti klas no v grada mi ma amerikanski centar izpitite sa toefol i moje da razu4i6 ne6ty za tqh az 6te kandidastvam sled 12 klas sa6to
YSPEH!!!
PS nz to4no dali taka se pi6e TOEFOL

08-03-2007, 11:02
На тази фондация Кирил и Методий и нямам мн вяра (беше станал сериозен гаф при записването на един познат). Най-добре си действайте сами. На официалните сайтове на TOEFL и SAT всичко си е обяснено мн ясно и няма какво да объркате (пък и фондациите понякога не предлагат пълния списък с дати, знам го от опит + това, че вземат допълнителни такси).
znam 4e e mn dobra i edno momi4e koeto be6e tam sega q priemat po4ti an vsqkade v Amerika

beyond_transience
08-03-2007, 16:24
Разберете, че всичко е мн относително. На някои им се отдава да учат сами, на други- в група. Строго индивидуално е. Ако става въпрос имам приятелка, която беше приета с президентска стипедния в известен унивеситет и която не е ходила нито на курсове за Toefl, нито на такива за SAT. Просто тя имаше страхотно ниво по английски. Преценете си. Да ходиш на курсове е също толкова отговорно, колкото и това да се готвиш сам. И най-добрата организация сама по себе си не гарантира успех.

vvizzard
09-04-2007, 16:55
a slu4aino nqkoi da ima nqkade po hard diska primerni testove za sat,

BrokenInnocence
09-04-2007, 20:29
Е, чак пък 875765764 теста не са. Просто си избираш университетите, разглеждаш сайтовете и разбираш какви са им test requirements и след това си държиш каквото ти трябва. Всъщност цялата тая работа с кандидатстването в Щатите звучи по- страшна отколкото реално е.