PDA

View Full Version : Гръбначно изкривяване.Има ли лек?



07-28-2007, 19:36
Леле,направо ми се реве.Аз съм на 15.Чувала съм много лоши неща за тези изкривявания и все си набивах в главата,че при мен няма да се случи.Но ето ,че стана.Погледнах се в огледалото и до колкото можах да си видя гърба ,ми се стори,че е леко крив ,а една плешка е много нагоре.Имах час при фризъорката ми ,която е мед.сестра.Прегледа ме и ми каза,че имам гръбначно изкривяване.Не в много напреднал стадий,но е в началото и в края на гръбнака е страшно извито.Уплаших се ,прибрах се вкъщи и се разрових из нета.Пишеше,че постепенно гръбнакът се изкривя и заприлича на буквата S ,нарушава се дейността на сърцето,гръдният кош и т.н.И трябва да се отиде при лекар,за да види в какъв стадий е и да каже някакви упражнения,за да се избегнат по-тежки последствия.А аз се чудя какво да правя.Страх ме е да отида на лекар,защото си мисля,че нищо няма да направи,но пък скоро ще заприличам на някоя 70-80 годишна баба с огромна гърбица,която ходи из улиците прегърбена и дори и обувките не може да си обуе.Какво да правя?
П.П Темата не е ебавка или поредната шуротия.Просто съм много отчаяна и не знам от кой да изкам съвет,мнение и мъничко кураж.

daya
07-28-2007, 20:47
бях направила цяла тема по ози въпрос, но някой я е изтрил :smt011 та да, изкривяването има лек разбира се :) аз имам гръбначно изкривяване в доста напреднал стадий. упражнения! това е лекуването. и задължително отиди на лекар. поискай от личния си лекар направление за ортопед. ортопедът се занимава именно с това и той ще ти каже дали наистина имаш или не. и в зависимост от степента на изкривяването ще ти каже какво да правиш. най лекото е с упажнения. после следва корсетът, а ако и той не помогне --> операция! затова възможно най бързо отиди при лекар. занимавай се с плуване. където и да отида ( а аз съм ходила на мн места) казват да плувам (аз имам фобия от водата и за мен няма спасение чрез плуването). успех! акоп имате още въпроси за гръбначното изкривяване питайте! в миналата тема бях обяснила доста подробно нещата, но сега няма как да възпроизведа цялата информация

07-29-2007, 09:24
бях направила цяла тема по ози въпрос, но някой я е изтрил :smt011 та да, изкривяването има лек разбира се :) аз имам гръбначно изкривяване в доста напреднал стадий. упражнения! това е лекуването. и задължително отиди на лекар. поискай от личния си лекар направление за ортопед. ортопедът се занимава именно с това и той ще ти каже дали наистина имаш или не. и в зависимост от степента на изкривяването ще ти каже какво да правиш. най лекото е с упажнения. после следва корсетът, а ако и той не помогне --> операция! затова възможно най бързо отиди при лекар. занимавай се с плуване. където и да отида ( а аз съм ходила на мн места) казват да плувам (аз имам фобия от водата и за мен няма спасение чрез плуването). успех! акоп имате още въпроси за гръбначното изкривяване питайте! в миналата тема бях обяснила доста подробно нещата, но сега няма как да възпроизведа цялата информация
Личният ми лекар е отпуска до началото на септември,а да чакам повече от месец ще се побъркам,защото бях чувала,че постепенно гръбнакът ти заприличва на S и си остава за цял живот,дори и да практикуваш някакви упражнения.Все пак ще отида до кабинета на лекарката си,дано все пак има заместник.Жалко,че някой е изтрил темата ти. :smt011 Примерно ако чакам месец и 5-6 дни,дали ще се увеличи изкривяването,защото на мен ми се струва,че ще стане точно това.

kasiopea
07-29-2007, 09:28
Тичай при лекарката ти,защото не знае какво ще стане.На мен преди 2 дни ми откриха изкривяване в по-напреднал стадий и след няколко дни трябва да мина през ортопед за по-точно лечение.

daya
07-29-2007, 09:57
мале по- спокойно! :) вярно е че с времето се влушава положеието, ама за няколко дена няма да станеш гърбушка! просто седи максимално изправена и си спортувай нещо. оди на плуване през това време. и все пак отиди и при друг лекар ако е възможно и се оправяй!

daya
07-29-2007, 10:04
а и това че може никога да не се оправи не е мн вярно. откриха гръбачно изкривяване първо на най- добрата ми приятелка и покрай нея прегледаха и мен (тя е първа степен а аз съм между 2 и 3 от общо 4 степени) та тя се оправи. но трябва да прави лечебната гимнастика още време, защото още не е завършил разтежа й. аз не се оправям разбира се де. аз още се лекувам но няма да се излекувам напълно. в момента лекарите се опитват да направят така че да не се влошавам, а оправянето ще си е чист късмет. та аз се съмнявам да си зле колкото мен.

само да кажа: при 1 степен- лечебна гимнастика, 2 степен- пак гмнастика но по- сериозна така да се каже, между 2-3 и 3та степен- корсет, между 3 и 4 и 4та- операция. затова се консултирвайте с лекар на време! това е едно от най- разпространените болести при тинейджърите!!!

07-29-2007, 19:01
а и това че може никога да не се оправи не е мн вярно. откриха гръбачно изкривяване първо на най- добрата ми приятелка и покрай нея прегледаха и мен (тя е първа степен а аз съм между 2 и 3 от общо 4 степени) та тя се оправи. но трябва да прави лечебната гимнастика още време, защото още не е завършил разтежа й. аз не се оправям разбира се де. аз още се лекувам но няма да се излекувам напълно. в момента лекарите се опитват да направят така че да не се влошавам, а оправянето ще си е чист късмет. та аз се съмнявам да си зле колкото мен.

само да кажа: при 1 степен- лечебна гимнастика, 2 степен- пак гмнастика но по- сериозна така да се каже, между 2-3 и 3та степен- корсет, между 3 и 4 и 4та- операция. затова се консултирвайте с лекар на време! това е едно от най- разпространените болести при тинейджърите!!!
Леле,колко ти благодря!3 и 4 степен са най-зле,защото се налага хирургична намеса ,от която съм чувала ,че може и опасна.

daya
07-29-2007, 19:50
а и това че може никога да не се оправи не е мн вярно. откриха гръбачно изкривяване първо на най- добрата ми приятелка и покрай нея прегледаха и мен (тя е първа степен а аз съм между 2 и 3 от общо 4 степени) та тя се оправи. но трябва да прави лечебната гимнастика още време, защото още не е завършил разтежа й. аз не се оправям разбира се де. аз още се лекувам но няма да се излекувам напълно. в момента лекарите се опитват да направят така че да не се влошавам, а оправянето ще си е чист късмет. та аз се съмнявам да си зле колкото мен.

само да кажа: при 1 степен- лечебна гимнастика, 2 степен- пак гмнастика но по- сериозна така да се каже, между 2-3 и 3та степен- корсет, между 3 и 4 и 4та- операция. затова се консултирвайте с лекар на време! това е едно от най- разпространените болести при тинейджърите!!!
Леле,колко ти благодря!3 и 4 степен са най-зле,защото се налага хирургична намеса ,от която съм чувала ,че може и опасна.
начи при операция се слагат някакви пластини които да те държат изправен. но дори след операцията трябва да правиш гимнастка и вероятно да носиш корсет. само дето много ти влияе на движенията. трудно се навеждаш и т.н. така че по от рано почвайте да се оправяте за да не се стигне до операция!!! :smt018

07-29-2007, 23:57
moge da se opravi

po 10-15 min se oblegni na stenata taka 4e ramenata, glavata, zadnika i stuplatata da sa v edna liniq i stoi taka.

pravi go vseki den 6e se izpravi.

daya
07-30-2007, 10:41
пффффффф то ако беше толкова лесно никой нямаше да има изкривяване! :smt012 тва съм го правила. ама след него следваха редица други упражнения! и пак не помогна. да, вяжна е стойката ама няма тя да те оправи. поне няма да те влошиш...

RhytmiX
07-30-2007, 14:53
Na tova zabolqvane mu se vika skolioza dokolkoto znam i e nele4imo ,sry za teb :?

daya
07-30-2007, 15:08
Na tova zabolqvane mu se vika skolioza dokolkoto znam i e nele4imo ,sry za teb :? уффффффф айде стига дееее, като не разбирате не говорете глупости! може да се оправи ама зависи от степента. а гръбначото изкривяване не се нарича сколиоза. изкривяването може да бъде три вида: кифоза, СКОЛИОЗА и лордоза. При кифозата има гърбица, при скулиозата гръбнакът е S образен(като при теб) а при лордозата има така да се каже вдлъбнатина в долната част на гърба. има случай при които тези неща може да са съчетани, например кифоза и сколиоза(най добрата ми фр беше така). бих ви показала и снимки но виждам че няма много заинтересовани.

07-30-2007, 15:37
daya az iskam da te pitam ti kakvo grabna4no izkrivqvane ima6?moje li da mi dade6 email la si za a si pogovorim po tazi tema poneje i az imam grabna4no izkrivqvane i nz kakvi upr da pravq!moqt e pluveca89@abv.bg

daya
07-30-2007, 17:45
daya az iskam da te pitam ti kakvo grabna4no izkrivqvane ima6?moje li da mi dade6 email la si za a si pogovorim po tazi tema poneje i az imam grabna4no izkrivqvane i nz kakvi upr da pravq!moqt e pluveca89@abv.bg

имам сколиоза между 2ра и 3та степен. и нося корсет. daq_do@abv.bg

deem registered
07-30-2007, 18:19
Мисля,че лек има...

levskar1914
10-29-2007, 16:30
Ех значи като земете да говорите какво голямо не6то станало 4е сте си открили сколиоза!Тя до 15 градус се лекува с кенези терапия.Не искам да кажа че не си е за притеснение но просто гледаите да не става по ло6о че кам 30 градуса и курсе се слага,аз нося такъв от 5-6 години и не е приятно повярваите ми.Азимам 62 градуса :-k лекарите искат да ме режат ама аз се опитвам да избегна този момент което за сега ми се струва невъзможно!

Sweet__baby
10-29-2007, 17:25
Ами.... На всеки нормален човек ще му се реве..не само на теб...та да разкажа моята история...

Преди няколко години майка ми гледала едно предаване как да се открие изкривяване при децата...и реши да ме види.....оказа се че гръбначния ми стълб е изкривен...
На следващия ден още ме заведоха на преглед в болницата в Горна баня - в София.. Прегледа ме проф. доц. д-р Танчев. Той е завеждаш клиника там по гръбначна хирургия. Каза, че имам изкривяване 22 градуса. Прати ме при една друга докторка, при която да ходя 2 пъти в седмицата да правя упражнения, за да се изправя....И така цели 2 години...
След това трябваше отново да ида на преглед. Оказа се, че от бърз растеж съм се изкривила още повече... и бях 55 градуса. Друго освен оперативна намеса и слагане на имплантанти нямаше как да оправи нещата....Насрочиха ми дата за приемане в болница. Направих необходимите изследвания - сърце, кръв и т.н...приеха ме с месец закъснение, защото се разболях от притеснение....
Както и да е....Приеха ме. На следващия ден ми беше операцията. Ноща преди това за 1 път съм спала толкова спокойно, но и сега не знам на какво се дължеше това....
Сутринта ме викнаха в операционната......Операцият а беше 4 часа. След това в реанимацията....през 1 час ми биха мускулни болкоуспокояващи, защото болката беше ужасяваща......но търпях някакси....
След 12 дена ми махнаха конците. Сложиха ми гипс, който е под формата на потник и се носи 6 месеца. След това се сваля и се слага пластмасов корсет.....всичкото това мъчение мина... 13-те дена ми се сториха като 13 години... :cry: Бях търпелива и всичко мина по вода.....
До ден днешен в гърба ми са имплантантите, които ще се махнат чак когато спра растежа..т.е някъде като стана на 16 години. Усещат се при всяко едно навеждане, но свикнах...

Ето затова гледайте да седите прави на столовете, за да не се стига до моето положение..... :cry:

ThePowerOfLove
10-29-2007, 18:10
Ужас...Аз ходих 10 дена на упражнения в болницата и имаше ефект и ми казаха да продължа да си ги прая в нас,но съм голям мързел и не ги правя ама тука ме стреснахте и май ще почна :smt017

БiJyY
10-29-2007, 18:16
Здравейте.. аз също мислих да правя такава тема но подробно какво е сколиоза и т.н...
та нека кажа и аз моята история...
Когато бях малка(около 1 клас) майка ми все ми гледаше гърба и виждаше че е изкривен , заведе ме при лекарката но тя винаги колкото пъти да ходим все ми казваше "ще се оправи ще се управи спокойно" така вече 6 години все ще се оправя и майка ми един ден си каза че лекарката ми не е добра, смени ми я.. и какво се оказа...ВЕЧЕ НЯМА УПРАВЯНЕ!!!Новата ми лична лекарка като ме видя се уплаши... ходих на упражнение..също ходих и на ортопед но нашите ортопеди тук са :| -- нямам думи -- Такам... трябваше да отида и във София(горна БАня) защото положението не беше много цветущо.Майка ми беше записала час при проф. доц. д-р Танчев, влязохме, човека ме видя и каза че имам 40 градуса сколиоза(вродена..те се делят на вродена и придобита)..имам ребро в повече само от едната страна, също и прешлен но незнам точно колко + бяха или 1 или 2.Проф. каза че съм за операция но ние неискаме и затова сега поръчахме корсет дори този петък ще ходим да го взимаме и вече ако няма ефект май ще се стигне до оперативна намеса но да се надяваме че няма :-# :smt022
Имам един въпрос..аз имам сколиоза видях че сте писали че при сколиоза получаваш само S образен гръбнак а може ли да придобиеш и гърбица ако имаш само сколиоза? :(

Ще помоля тези които са претърпели операция да ме търсят по скайп --> kordiliq <-- това ми е скайпа и моля ви пишете че сте от teenproblems.net ;)

П.П по темата... а ти колкото може по бързо отиди при лекарката си и там да ти даде направление за ортопед!Ако е добра лекарката ти ще ди даде указания но и ние да ти дадем за да има напредстава..И веднага започвай упражненията защото тази болест е много лоша и 1 ще ти кажа мисли положително!Трябва да си силна защото ако се оставиш болеста ще те победи!УСПЕХ :smt003

БiJyY
10-29-2007, 18:23
Ужас...Аз ходих 10 дена на упражнения в болницата и имаше ефект и ми казаха да продължа да си ги прая в нас,но съм голям мързел и не ги правя ама тука ме стреснахте и май ще почна :smt017
Моля те започвай ги!Не се мутай..и мен ме домързява понякога :D ама все се накравам(мои си работи :) ) Казвам ти го за твое добро защото ако стигнеш голям процент искаш неискаш и корсет ще носиш и т.н Много е лоша болестта не се замисля да забравиш за нея поне веднъж да ги правиш тези упражнения е добре!Успех и ги прави че да се управиш! :twisted:

Theoatguy
10-30-2007, 08:32
:evil:

H8_mE
10-30-2007, 08:38
Специални упражнения,правилна стойка,правилно хранене,за да се доставвят на костите нужните калций и витамини и много воля и вяра!Спокойно ще се оправиш! :wink: ;-)

daya
12-09-2008, 21:08
Имам един въпрос..аз имам сколиоза видях че сте писали че при сколиоза получаваш само S образен гръбнак а може ли да придобиеш и гърбица ако имаш само сколиоза? :(
можеш разбира се, нарича се кифосколиоза, аз се водя с такава, макар че нямам гърбица вече. то е логично да се получи, при получаването на тази S- образна форма на гръбнака прешлените се извъртят в посоката на изкривяването, което води до деформация на ребрата и от там... гърбица често.

daya
12-09-2008, 21:13
Ужас...Аз ходих 10 дена на упражнения в болницата и имаше ефект и ми казаха да продължа да си ги прая в нас,но съм голям мързел и не ги правя ама тука ме стреснахте и май ще почна :smt017
Моля те започвай ги!Не се мутай..и мен ме домързява понякога :D ама все се накравам(мои си работи :) ) Казвам ти го за твое добро защото ако стигнеш голям процент искаш неискаш и корсет ще носиш и т.н Много е лоша болестта не се замисля да забравиш за нея поне веднъж да ги правиш тези упражнения е добре!Успех и ги прави че да се управиш! :twisted:

два избора:
1. Не ги правиш - влошаваш се, слагат ти корсет. ти решава, че няма да го носиш. влошаваш се. операция. карат те пак да правиш упражнения. ти вероятно ще се вразумиш и ще почнеш. във всики случай се стига до упражненията. мм... да сестига ли до операцията?
2. правиш си редовно упражненията. оправяш се бавно и мъчително, но сигурно. накрая заживяваш щастливо и все пак здрава!
от теб зависи какво избираш. :)

daya
12-09-2008, 21:19
Ех значи като земете да говорите какво голямо не6то станало 4е сте си открили сколиоза!Тя до 15 градус се лекува с кенези терапия.Не искам да кажа че не си е за притеснение но просто гледаите да не става по ло6о че кам 30 градуса и курсе се слага,аз нося такъв от 5-6 години и не е приятно повярваите ми.Азимам 62 градуса :-k лекарите искат да ме режат ама аз се опитвам да избегна този момент което за сега ми се струва невъзможно!

и от 25 градуса може да се сложи корсет, преценка на лекаря. от 40 градуса ортопедите вече се замислят за операция. не че нещо, но тези 62 градуса са трагично нещо! честно казано, не мисля чебз операция има спасение... това е личното ми мнение. ако не си, отиди да ти пргледат вътрешните органи (сърце, бели дробове), тъй като могат да се засегнат при деформацията. аз примерно имам неразвити бели дробове.

Tasa
12-10-2008, 11:36
Специални упражнения,правилна стойка,правилно хранене,за да се доставвят на костите нужните калций и витамини и много воля и вяра!Спокойно ще се оправиш! :wink: ;-)

+1 Също така някакъв спорт. :wink:

LadyDy
12-10-2008, 12:25
Бях на 9, когато майка ми гледаше по БТВ здравно предаване с проф. доц. д-р Танчев от клиниката по ортопедия в Горна баня и разказвал, как родителите сами да открият на децата си изкривяването.......
Оказа се, че имам 22 градуса - S-образно, сколиоза. Искаха да ми сложат корсет, но плаках и не исках. Така 3 години рехабилитация и упражнения се стигна до опирация. Бях на 12. Градусите се бяха увеличили на 55. Нямаше изход, освен опиратимното лечение, а и бързо съм била израснала и това усложнило нещата още повече. Мина операцията, сложиха ми инплантанти /2005г./ , седяха в мен 3 години и тази година, юни месец ми ги извадиха. НЕ СЪМ ПРАВА, отново. Затова всички казват, че само плуването ще ме оправи - все пак този спорт натоварва всяка част.....
Това е от мен. Бих те посъветвала и ти да започнеш усилено плуване, за да не се стигне до това, което преживях аз, жалко е, че със всеки изминат ден, броя на такива операции нараства.

Nitroglycerin
12-21-2008, 19:24
Щом едвам се забелязва може да се предотврати понататъчното му изкривяване.Тъй като си още малка и би трябвало да се коригира това с малки но ефективни промени като спане на твърд матрак или направо на пода удобна възглавница правилна стойка и спортна гимнастика.

traka
12-22-2008, 04:54
И аз съм имала, но в 1 клас идваха лекари и ни преглеждаха за правилна стойка и проблеми с краката. Аз имах S-образно изкривяване със скъсяване на десния крак, абе сериозно си беше, до 4 клас ходих на Лечебна физкултура с по 2часа упражнения на ден при една невероятна лекарка (др. Тренчева), тази жена няма никога да я забравя... Излекувах се успешно благодарение на нея и упоритостта на майка ми, но след тези 4-ри години упражнения получих и странични ефекти (ходилата ми гледаха едно към друго) и се наложи и на балет да се запиша, та и това управихме... Явно си зависи къде и на какъв лекар ще попаднеш, за да има успех такова лечение. В момента съм с прекрасно прав гръбначен стълб, единственото, което не харесвам в себе си е че от тези упражнения направих много спортна фигура и раменете не са ми изправени и се прегърбвам(може би от тежестта на гърдите, ама кво да се прави бог дал та се забравил), но не е болка за умиране. Съветвам всички които макар и по-големи имат такова изкривяване не го пренебрегвайте и правете упражнения, за да не се стига до хирургическа намеса, с воля и упоритост е много по лесно.

gabi_94
12-22-2008, 16:27
ами то половината момичета са изкривени ако става въпрос. Загледай се в гърбовете им и се убеди че не си само ти. В тая възраст е нормално да се прегърбиш и много трудно се преодолява. Аз имах сериозно изкривяване като бях 2,3 клас и ходех на плуване. Тъкмо се бях оправила когато пак почнах да се изкривявам, ходих на ортопед в клиниката в Горна Баня - там са най-добрите лекари в България. Правиха ми снимка и ми казаха какви упражнения да правя и корсет си купих даже. Упражненията не ги правя, корсета не го слагам често, кво да се прави, просто ми е много трудно и ме боли и незнам, може би не е достатъчно силна волята ми. Обаче изкривяването наистина си е сериозно и трябва да се преприемат мерки. Ако имаш възможност да ходиш на плуване, почвай, това ще те оправи, само това. Аз и на гимнастика съм ходила, но никакътв ефект нямаше. Жалко че нямам време и място, където да ходя да плувам. Иначе сериозното изкривяване притиска белите дробове и сърцето и е мн опасно. Аз имам и един друг вроден дефект - птичи гърди, не се забелязва нищо, обаче представлява една кост между гърдите и ребрата и тя също се притиска от изкривяването и може да се наложи опрерация, но е много опасна. Просто и аз правя всичко възможно да се изправя, но е адски трудно, пък и ме боли като седя дълго време с корсет и ме стяга, ужасно е, но пък помага да ти кажа. Ако си от София и околноста, отивай в клиниката в Горна Баня и намерете отделението за изкривявания, там ще те прегледа някой доктор и ще ти каже какво да правиш, ние не знаем все пак до каква степен си изгърбена.

daya
12-22-2008, 20:37
Щом едвам се забелязва може да се предотврати понататъчното му изкривяване.Тъй като си още малка и би трябвало да се коригира това с малки но ефективни промени като спане на твърд матрак или направо на пода удобна възглавница правилна стойка и спортна гимнастика.такам ... първо на първо това със забелязването не е вярно... на мен не ми личи чак толкова, а всъщност... 36 градуса не ми звучат никак безобидно :)
второ, това, че е малка е направо страхотно, значи че е открито навреме. по- лесно би могло да се коригира и да се реагира. а тези "малки" промени не са толкова малки. лечебната гимнастика не е нещо лесно, много си е натоварващо даже, още повече ако до тогава не си бил много активен... а това със спането на пода... как някой ще спи на пода?!?! твърд матрак да, разбира се, аз спя на такъв, ама това със пода... правилната стойка е задължителна! ако всичко друго го правиш , ама нямаш правилна стойка... е безсмислено! в началото е трудно, но веднъж свикнеш ли, няма никакъв проблем.

daya
12-22-2008, 20:50
ами то половината момичета са изкривени ако става въпрос. Загледай се в гърбовете им и се убеди че не си само ти. В тая възраст е нормално да се прегърбиш и много трудно се преодолява. Аз имах сериозно изкривяване като бях 2,3 клас и ходех на плуване. Тъкмо се бях оправила когато пак почнах да се изкривявам, ходих на ортопед в клиниката в Горна Баня - там са най-добрите лекари в България. Правиха ми снимка и ми казаха какви упражнения да правя и корсет си купих даже. Упражненията не ги правя, корсета не го слагам често, кво да се прави, просто ми е много трудно и ме боли и незнам, може би не е достатъчно силна волята ми. Обаче изкривяването наистина си е сериозно и трябва да се преприемат мерки. Ако имаш възможност да ходиш на плуване, почвай, това ще те оправи, само това. Аз и на гимнастика съм ходила, но никакътв ефект нямаше. Жалко че нямам време и място, където да ходя да плувам. Иначе сериозното изкривяване притиска белите дробове и сърцето и е мн опасно. Аз имам и един друг вроден дефект - птичи гърди, не се забелязва нищо, обаче представлява една кост между гърдите и ребрата и тя също се притиска от изкривяването и може да се наложи опрерация, но е много опасна. Просто и аз правя всичко възможно да се изправя, но е адски трудно, пък и ме боли като седя дълго време с корсет и ме стяга, ужасно е, но пък помага да ти кажа. Ако си от София и околноста, отивай в клиниката в Горна Баня и намерете отделението за изкривявания, там ще те прегледа някой доктор и ще ти каже какво да правиш, ние не знаем все пак до каква степен си изгърбена.Абсолютно съм съгласна, че повече от половината момичета, а и не само момичетата, имат изкривяване!
забележка: няма смисъл да ходи направо в горна баня. мисля, че е достатаъчно да се отиде първо при лекар, който е наблизо и той да те посъветва. ако наистина има някакъв проблем и то сериозен чак тогава по възможност да се отиде при лекарите там за професионално мнение...
нататък... не правиш въобще всичко възможно! ако наистина правеше всичко възможно то този проблем отдавна да е минало! аз нося корсет, до преди известно време го носех по цял ден , от- до, а не от време на време. все пак ако ще правиш нещо, прави го като хората! за упражненията се отнася същото- постоянство му е майката! аз съм мързелива, признавам си го, ама си патя за това. а и не го приемам за факт, опитвам се да се поправя и да се оправя. но не можеш да кажеш, че правиш всичко възможно...
накрая, изкривяването често деформира ребрата, а от там следва и притискане на органите в гръдния кош, т.е. белите дробове и сърцето - едни от най- важите органи у човека! задължително е всеки с такъв проблем да се прегледа и за двете!

MonSitY
12-28-2008, 19:38
Здравейте на всички!! Напълно запозната съм с темата за която се говори.Искам да повторя: над 50% от тинейджърите имат някакво гръбначно изкривяване и аз съм една от тях. преди около 3 години разбрах че имам такова и ми установиха 45% което на границата за операция.също така ми казаха че имам двойно изкривяване отгоре към врата и отдолу към таза откъдето и започнало и моето изкривяване от неправилна стойка. 3 години нося корсет защото не псоделям идеята че операцията е добър начин за излекуване но да ви кажа само с корсет работата не става 95% упражнения плуване или фигурно пързаляне помагало(аз съм за първото) така че най - добре да се консултирате с лекар и ако той ви наосчи да отидете в Горна Баня и там да ви кажат към коя степен спадате. всеки си има проблеми това е нашият от нас зависи дали ще се справим или ще го задълбочим... :)

ProstoPesho
12-28-2008, 21:27
а на мен фризьорката ми е неврохирург

MachO
05-01-2011, 17:52
Аз съм на 14 и преди години случайно един лекар ходих на преглед ми откри, че имам неправилна стойка. Това беше може би 1-2 клас. Отидох в София в Горна Баня при доцент, който ми каза, че съм просто слаб като телесна маса и за това ми е така гърбът и ми препоръча да плувам както и си купих един колан които ме държи в правилната стойка. Тогава аз не обърнах много внимание ходих да плувам 1 месец носих известно време колана и зарязах всичко.
Сега няколко години по късно тренирам футбол и трябваше да отида до личния лекар да си направя накакав профилактичен преглед когато ме слушаше със слушалките ми видя гърбът, където вече имам малка гърбица (като съм съблечен или с много тънка блуза прилепнала по мен си личи).Огледа ме и ме изпрати при ортопед. Направих отново снимка както преди години и установихме, че имам лека деформация на гръбначния стълб.Ортопедът ми препоръча да правя упражнения и отново на плуване. Ако някои с такъв проблем прочете това нека ми каже някой от тези упражнения понеже докторът не спомена нищо конкретно каза нещо от рода на гимнастиката.
Аз искам да кажа на всички деца на моята възраст както и по - големи и по - малки които все още израстват да се движат правилно с изправен гръб за да може после да не страдат и да ходят по лекари.Надявам се моя проблем да се оправи понеже вече ме е срам да се съблека гол до кръста като отида на басейн или на плаж лятото. ;(
:? И моля ви кажете че се излекувам ли до близките 1-2 години ? :[[[

MusicAddicted
05-01-2011, 18:19
Ами значи, изкривяване се лекува с:

1) МНОГООООООООООООООО ПЛУВАНЕ ( С УЧИТЕЛ :( )
2) ПО ВЪЗМОЖНОСТ : ФИЗИОТЕРАПИЯ

( ЧЕСТНО И ОТКРОВЕНО)

Но не се плаши; сколиозата се дели на 3 етапа, ти си в първия, тъй че 8)

Иначе и:

3) МНОГО СПОРТ

Но както погледнах ти явно имаш и ротация, така че:
!!! Не играй:
1)Футбол
2)Баскетбол
3)Волейбол

Играй:
1) Тенис
2) Хандбал

Айде, успех

П.П. Това се отнася до авторката.

Rochelle
05-08-2011, 18:59
Хора, не се паникьосвайте излишно, Да гръбначното изкривяване е сериозен проблем, и да, не е лесно да се отървете от него,но при наличие на желание можете да се оправите за няколко години (в зависимост от степента на изкривяването) В моят случай бях 5-6 клас, когато ми откриха изкривяване- сколиоза 2 ра степен. Отидох при въпросните лекари от Горна Баня и ме предписаха корсет. Носих го отговорно около 6 месеца, след това трябваше да го сменя. Да ви кажа честно, мисля си,че ми донесе повече вреда отколкото полза, защото не ме държеше изправена, сама усещах, че без този корсет (и при наличие на повечко желание) можех да си поддържам идеална стойка. Въпросът е, четова също нямаше да ми реши проблема. Зарязах корсета и си продължих живота с надежда, че все пак не беше толкова сериозен проблем, щях да го преживея. Но в един момент осъзнах, че така, повече не мога да продължавам, изкривяването ми се беше задълбочило и вече ме беше срам да нося блузи по тялото (да не говоримза коментарите от сорта на `толкова хубаво момиче, а така да се занемари`)
И така, майка ми ме заведе във един физиотерапевтичен център (Физиомед) където ме консултираха и там за първи път ме убедиха, че това е мой проблем и трябва сама да се преборя с него, никакви корсети и операции не бяха препоръчителни. От корсета, мускулите ми щяха да атрофират, а и никога не си сигурен, че след като го махнеш, проблемът ти няма да се върне, а относно операцията ами само споменава,че при грешка, можеш да останеш парализиран, да не говоримза болките страхът, напрежението и другите последици описани по-горе. Предписаха ми гимнастика, и също така ми дадоха възможност да ходя на терапия в центъра, обаче ми казаха, че трябва сама да го реша, и да се обадя аз, а не родителите ми. Направих го, въпреки огромният срам, който изпитвах. Следващата година ходих на гимнастика и имах няколо процедури с масаж за отпускане. Искам да ви кажа, че за мен беше ужасно трудно да правя тези упражнения. Гърба ме болеше, всичките ми мускули трепереха все едно по тях минаваше ток, някои от упражненияте и изобщо не можех да ги направя, но знаех, че това е начинът, и ако не го направя, ще трябва да страдам цял живот. Имаше случаи и в които съм плакала от бизсилие, защото наистина се беше задълбочило изкривяването преди да започна гимнастиката. Но в крайна сметка реших, че съм хвърлила и пари и средства и няма да се откажа.
Упражненията не бяха чак такава философия, можех и да си ги правя в къщи. За това реших да продължа сама. Бяха ми казали, че за 3 години- до абитюрентския си бал мога да се оправя напълно, но не трябваше да се оставям на мързела. След два месеца аз лично бях забелязала резултат , само от 3 пъти на седмица по не повече от час (трябваше и в къщи да си правя упражненията, но все не намирах време).
Точно след година, мързельт отново ме завладя, но реших, че ще се боря с него. Сега ходя на няколко неща едновременно, не съм особено сериозна, средно ходя по 3 пъти в месеца, но комбинирам различни дейности (плуване, езда , зумба , капуейра, кънки на лед и катерене от скоро) и гимнастика по 30 40 минути сутрин преди училище (въпреки, че трябва в 6 30 да изляза от нас, за уда не закъснея)

Ами накратко (понеже доста се разпрострях 8) ) помислете хубаво дали искате да сте здрави и без проблеми и за това да отделите 2 години от живота си, или предпочитате да се предадете и да страдате после цял живот!
За мен, корсета няма да помогне, трябва да се изкорени причината, която е довела до проблема. В моят случай това беше мързелът умората, тежката раница и лошата стойка. Мисля си, че ако наистина искаш да оздравееш трябва да се бориш, дори и да ти казват, че е безсмислено .

heido
05-09-2011, 10:03
Справянето с гръбначното изкривяване изисква специално внимание и постоянство. Не трябва да мислиш колко време ще ти отнеме. Има терапия, която е създадена в Япония специално за лечение и профилактика на този тип проблеми. Казва се Юмейхо терапия. На практика това е най-ефективния метод за лечение на гръбначни изкривявания. Към нея има и комплекс от упражнения, за самостоятелна работа. Обаче е много важно да попаднеш на добър специалист. Аз имам опит в това отношение и ако някой има желание мога да му препоръчам такъв. Успех!

Bloodlust
05-09-2011, 16:55
На мен също ми откриха сколиоза когато бях 5-6 клас. Пратиха ме на физиотерапия и всичко се оправи. Самото лечение представляваше електроимпулси, които да развият мускулите от едната страна на гърба ми, защото бяха недоразвити. Спомням си, че тогава ми обясниха, че корсетите не са от много полза при сколиозата, защото те не лекуват проблема, т.е. неразвитите мускули. След края на лечението ми казаха да правя гимнастика и задължително да нося раница, а не чанта през рамото. Даже ми е странно, че на повечето от вас директно са ви изписали корести. Може ли някой да каже колко струва един корсет и дали си го е купил от болницта в която е бил прегледан?

Авторке, не се панирай толкова. Отиди на лекар, личният ти със сигурност има заместник. Искай направление за ортопед и рентген и се заеми с лечението, вместо само да трошиш нерви и да се самонавиваш.

Death13Girl
08-10-2011, 05:55
Здравей те. Аз съм родена с куп проблеми , но най-големия и опасния е гръбначното ми искривяване. То е 73%.Когато съм се родила главата ми била почти залепена за лявото рамо.Като станах чак на три разбраха за другите ми проблеми.След много иследвания разбраха, че имам само един бъбрек , но голям колкото два,после че далакат ми е по дълаг,няколко ребра ми липсват , а за капак на всичко върха на сърцето ми е на другата страна.Тогава бях още малка и не разбирах, защо пиътуваме постоянна за София(аз съм от добрич).Чак когато станах на 7 разбрах всичко и от тогава постоянна ходя по ортобеди.Но всички казват едно и също.Операция,но ако ми направят операция и направят една много малка грешка оставам парализирана.Но всичко свърши преди около 2-3 месеца.Отново ходих на ортобед.Вече бях на 14 и ми направиха ренгенова снимка.Всъщост не бяха ми прави ли от 2 години снимка. Когато видяхме снимката испищях.Долната част на гръбнакат ми бе почти изцяло в ляво.Ортопеда каза , че скоро гръбнакът ще претисне белите ми дробове , а после сърцето и накрая край.Когато го чух щях да прибадна.Пробвала съм всичко плуване,корсети,гимнастики но нищо не ми помага.Единствената ми надежда е с майка да заминем за чужбина , но и там нищо няма да стане.Сигурна съм.Е имах нужда да го споделя.Мерси.

beautyhair
07-09-2018, 11:10
Вариантите при гръбначно изкривяване освен операция са няколко, вече много зависи кой от тях ще бъде избран за лечението. Тук има повече инфо https://holimed.bg/grabnachno-izkrivyavane/