PDA

View Full Version : ВАЖНО!Гръбначни изкривявания!



kasiopea
07-30-2007, 16:25
daya беше направила такава тема,с информация за гръбначните изкривявания,но за съжаление са я изтрили .Затова аз се реших да направя нова тема,в която да узнаем малко повече за този проблем,да намерим решения,да получим съвети и т.н.
Всяко десето българче е с гръбначно изкривяване!
Според лекарите причините са неправилното хранене, липсата на масов спорт, неправилна стойка при седене на чина и носенето на тежките раници.
В по-късна възраст изкривяванията водят до затруднения на дишането и заболявания на вътрешните органи.

Ако изкривяването се открие навреме, то може да се излекува само с гимнастика. Само че учениците не обичат да ходят на изправителна гимнастика. Във Варна 400 деца с удоволствия ходят на специален вид гимнастика срещу гръбначните изкривявания.

Най-важните условия да бъде отстранено гръбначното изкривяване при децата е то да бъде установено в начален стадий. Тогава лечението може да стане само с гимнастика.

Степените на изкривявания са : 1 степен-лечебна гимнастика ; 2 степен-отново лечебна гимнастика,но с по-сложни упражнения ; 3 и 4 степен-чрез операция.

Видове гръбначни изкривявания:
СКОЛИОЗА-Гръбнакът е S oбразен ; КИФОЗА-На гръбнакът се появява гърбица ;ЛОРДОЗАТА-Нещо като вдлъбина в долната част на гърба.Все пак има случаи,в които тези неща са съчетани.

jyji
07-30-2007, 16:47
tova ako trugna da go 4eta 6te seizkjorava!S po-golqmi bykvi ne moja li da go napi6e6?
Temata e hybava ma nqma da q 4etat 70-godi6ni pensioniri

daya
07-30-2007, 17:50
това пък какво ще рече??? тая тема е най полезната тука и не е от сорта на "излезе ми пъпка, умирам!". това е сериозен проблем. благодаря на Ваня Петкова че направи отново такава тема :) ако имате въпроси- питайте! направете си преглед, за да не стане твърде късно и да не си биете главата в стената като мен!

kasiopea
07-31-2007, 14:02
tova ako trugna da go 4eta 6te seizkjorava!S po-golqmi bykvi ne moja li da go napi6e6?
Temata e hybava ma nqma da q 4etat 70-godi6ni pensioniri
Ми изкъорави се!Не можах да го напиша С по-големи букви.Приказвай си каквото искаш,но като опреш на този проблем ще те видим!

lqlql
08-07-2007, 21:03
vsyshnost i az stradam ot grybna4no izkrevqvane i po to4no mi postaviha diagnoza ''skoleoza'' ...za moe shtastie sme go hvanali po na vreme =D> i sega doktora mi kaza 4e trqaa da sym vinagi v pravilnata stoika i nai ve4e da treniram gimnastika ..... i neka karam po syshtestvo... ta taka iskam da popitam nqkoi ot vas koito stradat ot syshtoto kolko vreme se lekuva i trudno li e le4enieto ???? :(

daya
08-08-2007, 10:28
честно ли? не е лесно... е зависи от степента, ти коя степен си? и на колко си години? защото годините са от значение също. обикновеон дори и да си се оправила ртябва да продължиш да правиш гимнастиката, защото ти все още разтеж и поне до 16тата ти година няма да спреш. и смисъла на гимнастикатата е да укрепиш мускулите на гръбнака, за да може да не се изкривява сам. ще дам пример с най добрата ми приятелка- тя беше малка степен, при което прави упражнения и се оправи. после спря да ги прави като отново и се появи изкривяването #-o та не можеш да си 100% сигурен че си оздравял напълно. не е нещо страшно. страшното е вече като стигнеш степен като мойта :wink:

_DaYa_
03-31-2008, 14:38
хейй здравей адашке daya то и аз имам изкрвяване, но то е породено и от изличен кокал израстък на лопатката.Като бях малка го одрязахме но той пак си порасна с мен.Сега съм на 16 год след 2 месеца правя 17 и неправя гимнастика ... защото ме мързи :x яд ме е на себе си :-x ... щях да нося корсет.Предполагам, че ти си с корсет. :-o

EarthShaker
03-31-2008, 15:30
а можете ли да ми кажете за Варна (защото горе е спомената) къде точно има такива гиманстики... аз не бих казал, че съм изгърбен, но не би ми навредило (не съм и особено атлетичен ама... ко да прая) :lol:

the_black_heart
07-21-2008, 18:22
а можете ли да ми кажете за Варна (защото горе е спомената) къде точно има такива гиманстики... аз не бих казал, че съм изгърбен, но не би ми навредило (не съм и особено атлетичен ама... ко да прая) :lol:

Tuk ne govorim za specialen gimnasti4eski salon, a za specialna seriq ot uprajneniq :-P

Van4y
07-21-2008, 19:41
и как точно се прави тази гимнастика (какви упражнения) за Лордиоза ми се стувам ,че имам

ThePowerOfLove
07-21-2008, 21:17
И аз ходих на такава гимнастика и наистина имаше ефект,но после като спрях да ги правя и пак се върна г/д старото положение :? От болницата ми дадоха едни листи с човечета с упражненията и мога да си ги правя у нас ама ме мързи доста... Иначе са добри

l2p4fs
07-21-2008, 21:28
И аз ходих на такава гимнастика и наистина имаше ефект,но после като спрях да ги правя и пак се върна г/д старото положение :? От болницата ми дадоха едни листи с човечета с упражненията и мога да си ги правя у нас ама ме мързи доста... Иначе са добри
Би ли ги сканирала/снимала, ако обичаш?

Ares
07-21-2008, 22:21
Я дайте малко повече инфо за лордозата,че ми се струва,че аз имам такова...

jyji
08-21-2008, 03:25
Като бях по-мъничка моите масажисти ми дадоха едно листче със съвсем елементарни упражнения,които да си правя вкъщи.Трябва да ви кажа,че в началото ми се стори доста тъпо и не ги изпълнявах,но после реших да пробвам и се получи.Е не очаквайте чудеса де,но наистина облекчава болката в гърба,а и са подходящи точно за такива изкривявания.
Друг е въпроса,че после продължих с йога и забравих за тях...Та мисълта ми е,ако някой ги иска нека ми пише лс.Ще ги сканирам и ще му ги изпратя :)

batkodoki
08-21-2008, 04:56
хайде да не комерсиализираме поне децата плашейки ги с ужасите на цивилизацията!

интернет е голямо място за "лов на клиенти", но е отвратително да се практикува сред деца

pomo6tplz
08-21-2008, 08:00
аз пък като ходих на доктор на профилактични прегледи за училището и казаха че имам съвсем леко изкривяване много леко кифоза уж много леко пък ми го писа на бележката,нищо не ми каза как да го поправя а пък аз искам да се оправя и да не ми пише че съм гърбав в бележките!!!!!!!

Boyd
08-21-2008, 17:34
Не разбирам какво е това изкривяване когато гръбнака е със S-образна форма !?

Та то това му е нормалната форма ???

venitywe
08-21-2008, 18:39
imam mnogo uprajneniq za KIFOZA. ako nqkoi se interesuva moje da pishe LS, zashtoto iskam da pomogna :)
P.S. izvinqvam se za latinicata

kalpazanka
08-22-2008, 08:42
Не разбирам какво е това изкривяване когато гръбнака е със S-образна форма !?

Та то това му е нормалната форма ???
Нормалната му S- форма е в антериорно-постериорно направление! Във всяко друго направление е патология!

BloodyNight
08-22-2008, 16:59
Не разбирам какво е това изкривяване когато гръбнака е със S-образна форма !?

Та то това му е нормалната форма ???
Нормалната му S- форма е в антериорно-постериорно направление! Във всяко друго направление е патология!

daaa spox az te razbrah - za drugite ne znam
a za temata- postoqnno mi kazvat 4e hodq i sedq izgarbena ama az ne vijdam da imam nqkvo izkrivqvane (da 4ukna na darvo)
I DAVAITE PO - POLEKO S TEQ TEMI 4E VERNO PLA6ITE DECATA - predstavete si sq 80% ot horata koito sa q pro4eli v momenat pravat uprajneniq :D

venitywe
08-24-2008, 09:02
daaa spox az te razbrah - za drugite ne znam
a za temata- postoqnno mi kazvat 4e hodq i sedq izgarbena ama az ne vijdam da imam nqkvo izkrivqvane (da 4ukna na darvo)
I DAVAITE PO - POLEKO S TEQ TEMI 4E VERNO PLA6ITE DECATA - predstavete si sq 80% ot horata koito sa q pro4eli v momenat pravat uprajneniq :D
nqma nishto losho v tova ;]

eMm_
08-28-2008, 17:00
ами аз имам скулиоза-25% и е между 2 и 3та степен..на 15 съм. от февруари правя упражнения в къщи които ми показа една физиотерапевтка и от 2 песеца ходя на плуване и лечебна гимнастика (аз съм от варна и ходя в спортен център простор до хеито-безплатно е)има резултат -спряха ужасните болки,стойката ми е по изправена-съветвам всеки който се съмнява,че има проблеми да иде на лекар..защото лекаря ми каза ,че хващам последния влак..но имам шанс да се оправя и просто трябва постоянство-успех:))[/u][/i][/b]

daya
12-11-2008, 19:23
daaa spox az te razbrah - za drugite ne znam
a za temata- postoqnno mi kazvat 4e hodq i sedq izgarbena ama az ne vijdam da imam nqkvo izkrivqvane (da 4ukna na darvo)
I DAVAITE PO - POLEKO S TEQ TEMI 4E VERNO PLA6ITE DECATA - predstavete si sq 80% ot horata koito sa q pro4eli v momenat pravat uprajneniq :D
nqma nishto losho v tova ;]
ми нали тва е целта :D всъщност не мисля, че някой се е трогнал от това, дори тези, които имат проблеми ги мързи да поработят върху собственото си здраве... тая тема е по- скоро за тези, които вече имат проблема и искат помощ. никой не го интересува това, докато не го получи. а това е доста жалко...

daya
12-11-2008, 19:27
хейй здравей адашке daya то и аз имам изкрвяване, но то е породено и от изличен кокал израстък на лопатката.Като бях малка го одрязахме но той пак си порасна с мен.Сега съм на 16 год след 2 месеца правя 17 и неправя гимнастика ... защото ме мързи :x яд ме е на себе си :-x ... щях да нося корсет.Предполагам, че ти си с корсет. :-o
сменила съм 5 корсета за 2-3 години. твоя воля, ако искаш не прави упражненията, но помисли си... като се влошиш ще минеш през всички гадости(корсет, операции и глупости) и накрая пак ще се върнеш на етап упражнения. мм има ли смисъл? по- добре ги почвай от сега.

UFOs
12-11-2008, 19:44
Не разбирам какво е това изкривяване когато гръбнака е със S-образна форма !?

Та то това му е нормалната форма ???
Ако гледаш скелет на човек в профил,може да се каже,че е "S" образно.Имат друго в предвид ;)

LadyDy
12-12-2008, 11:19
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=116807 Тая тема защо я пренебрегнахте?!

batkodoki
12-12-2008, 12:44
Не разбирам какво е това изкривяване когато гръбнака е със S-образна форма !?

Та то това му е нормалната форма ???
Ако гледаш скелет на човек в профил,може да се каже,че е "S" образно.Имат друго в предвид ;)



точното е това:

Нормалната му S- форма е в антериорно-постериорно направление! Във всяко друго направление е патология!

изречено от колегата "kalpazanka"! забравила е обаче да добави само релативният възрастов период по степен на % но по същество тя е права!