PDA

View Full Version : Хълцане



rakiQ
08-03-2007, 07:44
здрасти пак :P абе от 3-4 седмици насам мноо хълцам и едвам спирам ....напрао нещо ужасно е повечето хора ми викат че мн сладинко хълцам ,като гумена играчка и тн обаче на мен не ми е забавно ...защото ми се случва да хълцам на ден по 4-5 пъти......кажете ми кфо да пия повечко водица ли???да намаля газираното??(пия мн кока кола)....мн е гадно тва....и ми се е случвало когато съм на обществено място да хълцам мн злобно :twisted:
ужас!!

:)))))))))))))))))))))
08-03-2007, 08:55
игнорирай го помага поне при мене ;]

ne6to_crazy
08-03-2007, 09:14
Ето ти малко съвети :arrow: :arrow: :arrow: Хълцане се спира с лъжичка захар или резен лимон

Хълцането е безкрайно неприятен проблем най-вече защото се появява неочаквано - на официална вечеря, посред разговор с шефа или преди лягане, например. Човек се чувства безпомощен, понякога застрашен, понякога учуден, често глупаво. Започват отчаяни опити за спиране на хълцането - пиене на вода, стряскане, преглъщане. Понякога те успяват.
Какво представлява всъщност хълцането?
Хълцането идва от диафрагмата - мускулът, който осигурява енергия за дишането. Тя се намира между коремната кухина и гръдния кош. Когато нервът, който стимулира диафрагмата - наречен френикус, се раздразни, това може да доведе до спазми на мускула, от които пък да последва внезапно затваряне на гласните връзки. Това предизвиква особения звук, който се издава при хълцане.
Естествено, никой не посяга към медикаменти в такъв случай. Познати са десетки "народни" методи, част от които наистина действат и спират хълцането. Какво можем да опитаме?
Прост и ефективен метод е поглъщането за една лъжичка или натрошена бучка обикновена бяла захар. Лекари твърдят, че със захар са успели да спрат неприятни спазми на пациенти, хълцали седмици наред. При малки деца захарта може да се смеси с малко вода.
Други подобни методи са преглъщането на хапка твърд хляб, ядене на натрошен лед или слагане на сладко под езика. Лекарите смятат, че тези почини действат, тъй като те дразнят нерва, който стимулира диафрагмата, но на място, различно от това, което е причина за хълцането. Предполага се, че така двете дразнения или се неутрализират взаимно, или така натоварват системата, че тя блокира.
Друг, малко по-неприятен вариант е чуждата помощ. Щом се разхълцате, помолете някой да вземе памучен тампон, отворете уста и го помолете да намери мястото, където горната част на устната кухина се променя от твърдо небце в меко небце. Това място между твърдото и мекото небце трябва да се разтрива около една минута. След това хълцането ще спре.
Често хълцането започва след пиене на алкохол. Ето и един "бармански" метод за спиране на хълцането. Изяжте един лимонов резен без кората, напоен с тоник. Ако не подейства от първия път, опитайте пак. Ако не си падате особено по вкуса на лимона, може да му сложите и малко захар.
Особено популярно и най-често прилагано поради лесната си изпълнимост е пиенето на вода. Един от вариантите е да се пие водата на големи глътки с максимално опъната назад глава. Има и друг, точно противоположен начин - да напълните чаша вода до ръба, да се наведете и да опитате да погълнете колкото се може повече от срещуположния ръб на чашата.
Известни са и методи, свързани с отвличане на вниманието на хълцащия, например той да бъде уплашен, изненадан или просто да се съсредоточи върху нещо друго.
Обикновено хълцането се смята за безобидно, дори и да продължава с дни и седмици. Сигурно затова, а и вероятно поради липсата на доказано ефективни медикаменти, за спирането му се използват домашни методи. Но ако и те не помагат, обърнете се към лекар. Понякога хълцането може да бъде симптом на заболяване на черния дроб, жлъчния мехур, панкреаса или хранопровода.

Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията.

rakiQ
08-03-2007, 19:10
мн ти благодаря :smt008 :smt008 прочетох го цялото и мн ми помогна :smt008 :-)