PDA

View Full Version : Колко време живеят сперматозойдите?



BlaBlaBlaAa
08-05-2007, 20:18
Abe..Malko tup vapros no otdavna se chudq..Kolko vreme jiveqt spermatozoidite? :-D :smt017

thefreak
08-05-2007, 20:31
Достатъчно.

08-05-2007, 20:35
umirat nqkolko sekundi sled kato se dokosnat do vyzduha..pod nqkoko razbiraite 2-3 sekundi...zavisi ako sa po nahalni moje i pove4e da ojiveqt :smt016 :-D

iveto89
08-06-2007, 10:34
spermatozoidite mogat da jiveqt do edna sedmica v jenskite polovi puti6ta

08-07-2007, 18:33
"живеят" 24-72 часа, но след 24 часа започва да губят своята потентност.

08-07-2007, 19:38
Dokato izsuhne :-D Seriozno :) Dokato izSuhne

batkodoki
08-09-2007, 20:26
десетина дни след постъпването им в женските репродуктивни пътища сперматозоидите са си живи и здрави там в очакване да ви ощастливят с бебенце

08-11-2007, 08:06
десетина дни след постъпването им в женските репродуктивни пътища сперматозоидите са си живи и здрави там в очакване да ви ощастливят с бебенце

Abe batko doki ti....nz kakav lekar si?! Kakvi 10 dni :lol: :lol: dori v biologiqta za 8 klas pi6e do 3 dni ! 3 dni NE 10 ,a v edin u4ebnik nqma da pomestvat lajovna informaciq xaxa ti vaob6te biologiq u4il li si ili prosto si re6il 4e si doktor :smt005

TheBoss
08-11-2007, 08:20
А в учебника пише ли как се прави бебе бе !? :smt019

batkodoki
08-11-2007, 10:39
десетина дни след постъпването им в женските репродуктивни пътища сперматозоидите са си живи и здрави там в очакване да ви ощастливят с бебенце

Abe batko doki ti....nz kakav lekar si?! Kakvi 10 dni :lol: :lol: dori v biologiqta za 8 klas pi6e do 3 dni ! 3 dni NE 10 ,a v edin u4ebnik nqma da pomestvat lajovna informaciq xaxa ti vaob6te biologiq u4il li si ili prosto si re6il 4e si doktor :smt005

за пореден път апелирам детинските си комплекси да избивате в раздел "секс" и да оставите този на компетентни хора!

по темата:
6. ПОДВИЖНОСТ И ПРЕЖИВЯЕМОСТ НА СПЕРМИИТЕ /СПЕРМАТОЗОИДИТЕ/

Ето, че стигаме до най-любопитния въпрос: колко, къде и как преживяват сперматозоидите след като напуснат мъжката полова система?

Да започнем от нормалния случай:
чрез изпразването на мъжа спермиите попадат в задната част на влагалището до отвора на шийката на матката.
Само след 2 минути те са в слузта на маточната шийка. Проникването на сперматозоиди в слузната запушалка и последващото им придвижване се определя от сложни хормонални, имунологични, и бактериални влияния, както и на крайно интересни физико-химични реакции м/у спермата и лигавицата на женските органи, които не са предмет на това кратко изложение.

Важно е да се разбере, че наличието на еякулат в женските полови органи незабавно води до драстична промяна на средата - облагодетелствуваща евентуалното зачеване.
Природата е най-великият архитект и е създала най-съвършенният механизъм за възпроизводство, който изобщо познаваме!

Това наличие на сперма във влагалището незабавно отключва изключително сложна каскада от събития.
Най-общо: яйчниците започват производство на специфични хормони повлияващи качеството на цервикалната слуз и скоростта на придвижване на сперматозоидите.
От тук: скоростта на придвижване на сперматозоида представлява приблизително 3 мм в минута, т.е. за една секунда, той се придвижва на разстояние, равно на дължината на собственото му тяло.
При предвижването си, изразходва достатъчно енергия, тъй като следва да се движи и срещу течение, т.е. в посоки със съпротивление. И доколкото ресничките в женските маточни тръби определят посоката на подобно течение, то сперматозоидите винаги се насочват в посока на яйчника.
Приема, че в матката сперматозоидите за 3 минути изминават 1-1.5 см, т.е. за да излязат от семенната маса, да попаднат в маточната кухина и оттук да изминат цялото маточно тяло, сперматозоидите оползотворяват средно между 1.5 до 3 часа астрономическо време. По този начин, няколко часа след изпразване на мъжа в приемника на спермата във влагалището на жената, са налице всички условия за преминаване на сперматозоидите, и последните ще са вече попаднали в маточните тръби, където под влияние на стимулите на яйцеклетката, един от тях ще я открие и оплоди.

Следователно оплождането не става по-рано от 8 часа след половия акт. Следва да се има предвид, че зрялата яйцеклетка е годна за оплождане приблизително 24 часа.

Възниква въпросът и в какъв промеждутък от време, оплождане може и да не настъпи, но спермата да запази оплодителната си способност, ако разбира се не е имало повторно съвокупление, при което мъжът да е провел изпразване, или без обмиване на половия член от първият акт, да е въвел пениса във вагината на жената повторно, както и в случаите, в които е осъществен анален секс с изпразване в аналното отверстие и съответно да е налице изтичане на сперма от ануса във вагината, която сперма е била допълнително депонирана с помощта на въведен пенис, пръсти или друг способ.
Резултатите от наблюденията дават основание да се предположи, че този промеждутък може да бъде доста продължителен. НАПЪЛНО Е ВЪЗМОЖМО , СПЕРМАТОЗОИДА ДА ОПЛОДИ ЯЙЦЕКЛЕТКАТА 8 - 10 ДНИ СЛЕД ПОЛОВИЯТ АКТ!!!
Някои изследователи считат, че в случаите, в които е имало полово сношение до менструирането на жената, сперматозоидите могат да преживеят в тръбите на жената и да оплодят айцеклетката в следменструалния период.
Препоручва се тази хипотеза да не се отхвърля, особено в случаите, когато става дума за ранна овулация.
Днес е прието да се счита, че сперматозоидите могат да останат подвижни в слузта на маточната шийка или в тръбите ОКОЛО 7-8 ДНИ, като тяхната заплодителна способност се запазва за повече от 24 часа, като от това правило винаги може да има изключения.

08-13-2007, 09:52
"Благодарение на способността на сперматозоидите да се придвижват активно и самостоятелно, те навлизат в матката. Средата е нея е алкална и способства за запазването на подвижността им за около 3-4 дни.Обаче оплодителната им способност се запазва за не повече от 2 дни "

Е явно и аз съм сбъркала, не са 3 дни , а са 2. Това горе е цитат от учебник !!! НЕ е някаква измислица или там както го нарече ти.След като се мислиш за толкова знаеш поне не лъжи децата, някои от които нямат и грам сексуална култура. Нека знаят как стоят нещата, а не да ги лъжем. Или се мислиш за по-умен от създателите на един учебник? Е не може 4 човека да бъркат в едно нещо. Примири се, че този път си сбъркал ии не продължавай да спориш.

ТАКА ДА ОБОБЩИМ! СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЗАПАЗВАТ ОПЛОДИТЕЛНАТА СИ СПОСОБНОСТ 2 ДНИ, НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ СЕКС БЕЗ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ!


Peace \/

08-13-2007, 09:54
"Благодарение на способността на сперматозоидите да се придвижват активно и самостоятелно, те навлизат в матката. Средата е нея е алкална и способства за запазването на подвижността им за около 3-4 дни.Обаче оплодителната им способност се запазва за не повече от 2 дни "

Е явно и аз съм сбъркала, не са 3 дни , а са 2. Това горе е цитат от учебник !!! НЕ е някаква измислица или там както го нарече ти.След като се мислиш за толкова знаещ поне не лъжи децата, някои от които нямат и грам сексуална култура. Нека знаят как стоят нещата, а не да ги лъжем. Или се мислиш за по-умен от създателите на един учебник? Е не може 4 човека да бъркат в едно нещо. Примири се, че този път си сбъркал ии не продължавай да спориш.

ТАКА ДА ОБОБЩИМ! СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЗАПАЗВАТ ОПЛОДИТЕЛНАТА СИ СПОСОБНОСТ 2 ДНИ, НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ СЕКС БЕЗ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ!


Peace \/

Cherlotte
08-13-2007, 10:06
"Благодарение на способността на сперматозоидите да се придвижват активно и самостоятелно, те навлизат в матката. Средата е нея е алкална и способства за запазването на подвижността им за около 3-4 дни.Обаче оплодителната им способност се запазва за не повече от 2 дни "

Е явно и аз съм сбъркала, не са 3 дни , а са 2. Това горе е цитат от учебник !!! НЕ е някаква измислица или там както го нарече ти.След като се мислиш за толкова знаеш поне не лъжи децата, някои от които нямат и грам сексуална култура. Нека знаят как стоят нещата, а не да ги лъжем. Или се мислиш за по-умен от създателите на един учебник? Е не може 4 човека да бъркат в едно нещо. Примири се, че този път си сбъркал ии не продължавай да спориш.

ТАКА ДА ОБОБЩИМ! СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЗАПАЗВАТ ОПЛОДИТЕЛНАТА СИ СПОСОБНОСТ 2 ДНИ, НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ СЕКС БЕЗ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ!


Peace \/
Само че ми се струва, че batkodoki е цитирал учебник, за който ти няма как и да си чувал, защото го ползват да речем ... студенти по медицина например. В крайна сметка дали са 2-3-5 дори 10 дни годни сперматозоидите няма чак такава разлика - всичко показва, че трябва човек много да се пази. Но ми се струва, че това, което пишат в учебника за 8 клас и което всички знаем (т.е. за 2-3 дни) е просто не съвсем изчерпателна информация за съответното ниво (т.е. 8 класници). Пък и в крайна сметка никой не е казал, че 100% сперматозоидите ще живеят 8 дни, но самата възможност това да се случи е много добър стимул хората да се пазят и да мислят повече. :wink:

raindrop
08-13-2007, 12:21
десетина дни след постъпването им в женските репродуктивни пътища сперматозоидите са си живи и здрави там в очакване да ви ощастливят с бебенце

Добре, както всички знаем тестисите се намират извън тялото, тъй като температурата вътре в него ( а именно 37 градуса), е пагубна за сперматозоидите. Също така всички знаем колко е топличко в женските полови органи. Сигурна съм че във влагалището и нагоре температурата чуква 37. КАК ТОГАВА СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЖИВЕЯТ ТАМ 10 ДНИ!?!?

batkodoki
08-13-2007, 21:00
[quote="Анонимко"]"Благодарение на способността на сперматозоидите да се придвижват активно и самостоятелно, те навлизат в матката. Средата е нея е алкална и способства за запазването на подвижността им за около 3-4 дни.Обаче оплодителната им способност се запазва за не повече от 2 дни "

Е явно и аз съм сбъркала, не са 3 дни , а са 2. Това горе е цитат от учебник !!! НЕ е някаква измислица или там както го нарече ти.След като се мислиш за толкова знаеш поне не лъжи децата, някои от които нямат и грам сексуална култура. Нека знаят как стоят нещата, а не да ги лъжем. Или се мислиш за по-умен от създателите на един учебник? Е не може 4 човека да бъркат в едно нещо. Примири се, че този път си сбъркал ии не продължавай да спориш.

ТАКА ДА ОБОБЩИМ! СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЗАПАЗВАТ ОПЛОДИТЕЛНАТА СИ СПОСОБНОСТ 2 ДНИ, НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ СЕКС БЕЗ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ!

НЕуважаема госпожо "гост"!

какво , кой, кога и защо е писал в общият школски курс по биология НЕ представлява за мен никакъв интерес! днес - слава Богу - живеем е ерата на ДОКАЗАТЕЛСТВЕНАТА МЕДИЦИНА, кудето само на базата на резултатите от големи, двойнослепи, правилно радомизирани и плацебо контролирани многоцентрови научни проучвания аз и колегите ми преподаваме Медицинското изкуство и си позволяваме да пишем учебници, но не за лаици, а за специалисти!

просташкото ви отношение към толкова важен въпрос само демаскира слабата ви квалификация и никаква компетентност по коментирания въпрос, а злостта с която пропагандирате сред подрастващите фатално-погрешни тези, отречени преди четиридесетина години е симптоматична!

не е за учудване, че след като маниашки се пропагандират подобен род "успокояващи" теории научно загинали оше в средата на ХХ век - в БГ ежегодно се правят по 20 000 легални аборта /което е = на населението на среден град/ и поне ПЕТ пъти повече нелегални аборти. все вследствие на "специалистки-разбирачки" като ваше нищожество!

batkodoki
08-13-2007, 21:00
[quote="Анонимко"]"Благодарение на способността на сперматозоидите да се придвижват активно и самостоятелно, те навлизат в матката. Средата е нея е алкална и способства за запазването на подвижността им за около 3-4 дни.Обаче оплодителната им способност се запазва за не повече от 2 дни "

Е явно и аз съм сбъркала, не са 3 дни , а са 2. Това горе е цитат от учебник !!! НЕ е някаква измислица или там както го нарече ти.След като се мислиш за толкова знаеш поне не лъжи децата, някои от които нямат и грам сексуална култура. Нека знаят как стоят нещата, а не да ги лъжем. Или се мислиш за по-умен от създателите на един учебник? Е не може 4 човека да бъркат в едно нещо. Примири се, че този път си сбъркал ии не продължавай да спориш.

ТАКА ДА ОБОБЩИМ! СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЗАПАЗВАТ ОПЛОДИТЕЛНАТА СИ СПОСОБНОСТ 2 ДНИ, НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ СЕКС БЕЗ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ!

НЕуважаема госпожо "гост"!

какво , кой, кога и защо е писал в общият школски курс по биология НЕ представлява за мен никакъв интерес! днес - слава Богу - живеем е ерата на ДОКАЗАТЕЛСТВЕНАТА МЕДИЦИНА, кудето само на базата на резултатите от големи, двойнослепи, правилно радомизирани и плацебо контролирани многоцентрови научни проучвания аз и колегите ми преподаваме Медицинското изкуство и си позволяваме да пишем учебници, но не за лаици, а за специалисти!

просташкото ви отношение към толкова важен въпрос само демаскира слабата ви квалификация и никаква компетентност по коментирания въпрос, а злостта с която пропагандирате сред подрастващите фатално-погрешни тези, отречени преди четиридесетина години е симптоматична!

не е за учудване, че след като маниашки се пропагандират подобен род "успокояващи" теории научно загинали оше в средата на ХХ век - в БГ ежегодно се правят по 20 000 легални аборта /което е = на населението на среден град/ и поне ПЕТ пъти повече нелегални аборти. все вследствие на "специалистки-разбирачки" като ваше нищожество!

batkodoki
08-13-2007, 21:14
десетина дни след постъпването им в женските репродуктивни пътища сперматозоидите са си живи и здрави там в очакване да ви ощастливят с бебенце

Добре, както всички знаем тестисите се намират извън тялото, тъй като температурата вътре в него ( а именно 37 градуса), е пагубна за сперматозоидите. Също така всички знаем колко е топличко в женските полови органи. Сигурна съм че във влагалището и нагоре температурата чуква 37. КАК ТОГАВА СПЕРМАТОЗОИДИТЕ ЖИВЕЯТ ТАМ 10 ДНИ!?!?

очевидно не сте внимавали когато са ви чели лекциите! понижената телесна температура осигурявана от скротума e необходимото и достатъчно условие гарантиращо правилното протичане на процеса на СПЕРМАТОГЕНЕЗАТА т.е. на процеса на образуване , диферинциране и узряване на семенните клетки! двата градуса ПЛЮС НЕ влияят на ЗРЕЛИТЕ сперматозоиди, точно така както и температурата от МИНУС 170 градуса не ги уврежда, когато ги съхраняваме в семенни банки охлаждани с течен азот, където жизнеспособността им се запазва за десетки години!