PDA

View Full Version : Любовта като жестокост



08-09-2007, 16:26
Днес си говорих с една приятелка, която ми разказваше как като е влюбена едва ли не се чувства Майка Тереза, в смис това чувство я правело щастлива и добра...карало я да иска да е по-добър човек...

и това ме наведе на мисълта, че като че ли повечето от нас имат тази предства за любовта - че тя е светло чувство, което уж озарява живота ти..дрън-дрън. не ме разбирайте погрешно, не искам да обидя никой с цинизма си и пълната липса на романтичност. стори ми се важно обаче все някъде да отбележа:

любовта не винаги носи добро. понякога е разрушителна, егоистична, жестока, алогична, първична...понякока вреди... не искам да съм лош пророк, но мисля, че не бива да забравяме това. въпрос е на себесъхранение.

Leksi23
08-09-2007, 16:33
съгласна съм с теб. :|

rame
08-09-2007, 16:41
хах много погрешни са ти разсъжденията [-X "Любовта"в истинския си смисъл е точно това-да отдадеш себе си на другия,не да го съдиш,а да го обичаш,такъв какъвто е :smt057 А за това,което говориш-егоистична,жестока-то се отнася за всичко друго,но не за любовта :wink: Наистина ли си мислиш,че самовлюбените егоисти,които обиждат и нараняват човека до себе си,го обичат :?: А мислиш ли,че тези,които пребиват жените си,унижават ги изпитват любов :smt011 Любовта е красиво чувство и тя те прави добър,а за това,което ми говориш,то просто е някакво жалко плътско,първично и егоистично чувство,което някои си позволяват да наричат"любов" [-X Затова някой почват да си мислят,че любовта била еди каква си....Искам да кажа пак на всички-ако някой ви унижава,обижда или върти,а твърди че ви обича-НЕ Е ВЯРНО :!: :!: :!:

08-09-2007, 17:11
Всеки човек е имал моменти когато,за него любовта е била най-красивото чувство,но това кратко заблудение е измествано от егоизма,болката,сълзите,не вите... :smt018

acidburn1
08-09-2007, 17:14
любовта не винаги носи добро. понякога е разрушителна, егоистична, жестока, алогична, първична...понякока вреди... не искам да съм лош пророк, но мисля, че не бива да забравяме това. въпрос е на себесъхранение.


=D> =D> =D> мен любовта ме съсипа , амааа :) скоро МБ се завръща към нормалния живот ;)

МБ - махаленски боклук

08-09-2007, 17:39
хах много погрешни са ти разсъжденията [-X "Любовта"в истинския си смисъл е точно това-да отдадеш себе си на другия,не да го съдиш,а да го обичаш,такъв какъвто е :smt057 А за това,което говориш-егоистична,жестока-то се отнася за всичко друго,но не за любовта :wink: Наистина ли си мислиш,че самовлюбените егоисти,които обиждат и нараняват човека до себе си,го обичат :?: А мислиш ли,че тези,които пребиват жените си,унижават ги изпитват любов :smt011 Любовта е красиво чувство и тя те прави добър,а за това,което ми говориш,то просто е някакво жалко плътско,първично и егоистично чувство,което някои си позволяват да наричат"любов" [-X Затова някой почват да си мислят,че любовта била еди каква си....Искам да кажа пак на всички-ако някой ви унижава,обижда или върти,а твърди че ви обича-НЕ Е ВЯРНО :!: :!: :!:

в един съвършен свят, може би...само че тези, които стъпваме по земята, трябва да имаме едно наум :wink: не демонизирамлюбовта, казвам само, че няма такова нещо като една единствена истинска любов, която да е цветя и рози. стига бе, любовта да не би за теб да е магическа пръчица, която да заличава всеки недостатък на характера? не е... влюбените не са идеални, като всички други и те могат да проявяват ужасни черти в характера си. поне това е моето мнение.

Sam90
08-09-2007, 17:58
Абе, тъпаци - нали ако е егоистична, разрушителна и т.н., значи НЕ Е ЛЮБОВ!!!!!!!!! :roll: :roll:

koalka
08-09-2007, 18:02
Въпроса е до това и какъв човек си.Иначе аз не се чувствам по-добра, но се чувствам щастлива.Всеки си го усеща по-различен начин. :wink:

08-09-2007, 18:15
Абе, тъпаци - нали ако е егоистична, разрушителна и т.н., значи НЕ Е ЛЮБОВ!!!!!!!!! :roll: :roll:
ти в този момент плю по Емили Бронте с килограм храчки. Браво, поздравления, "умнико".

koalka
08-09-2007, 18:18
Това, че там някаква си писателка го е казала, не означава, че Е така и, че за всички хора трябва да е така.Може да е "умник", но той така ги усеща нещата.Аз също не съм съгласна с това твърдение, която и да е тя. :wink:

08-09-2007, 18:21
оффф мамка му аз ли не обяснявам добре, вие ли четете между редовете?.... :roll:

и аз не цитирам "някаква крилата фраза"...но няма значение. тъпо е да говориш за неща, за които другите не са и чували.

аз не казват "любовта Е това", а "любовта може и да е това". има разлика. и въобще не засягам случаи на малтретиране и тн- те нямат нищо общо с любовта, дори в най-гадната и форма. ама защо ли се занимавам, моля, дискутирайте за милионен път повтарящи се по 1000 пъти теми,вместо за момент да се спрете и да се замислите....пък ако щете се съгласявайте ,това съвсем не ме интересува.

защо се дразня и аз не знам...

Sam90
08-09-2007, 18:24
оффф мамка му аз ли не обяснявам добре, вие ли четете между редовете?.... :roll:
Твойта Емили си има своя гледна точка, аз си имам моя. Не съм длъжен да съм съгласен с нея само щото е писателка.
Истинската любов не е егоистична и разрушителна - истинската любов е НАЙ-ХУБАВОТО нещо, което може да се случи на човек!!!

koalka
08-09-2007, 18:24
Обясни, за четящите между редовете.

`Death`Whore``
08-09-2007, 19:09
Любовта е прекрасно чувство, но щом е намесен човекът, не е алтруистично.

kameliqbaby
08-09-2007, 19:46
"Krasiv roman e lubovta za dvama.Shtom treti se namesi,romanat se prevrashta v drama."

rame
08-09-2007, 21:42
rame написа:
хах много погрешни са ти разсъжденията "Любовта"в истинския си смисъл е точно това-да отдадеш себе си на другия,не да го съдиш,а да го обичаш,такъв какъвто е А за това,което говориш-егоистична,жестока-то се отнася за всичко друго,но не за любовта Наистина ли си мислиш,че самовлюбените егоисти,които обиждат и нараняват човека до себе си,го обичат А мислиш ли,че тези,които пребиват жените си,унижават ги изпитват любов Любовта е красиво чувство и тя те прави добър,а за това,което ми говориш,то просто е някакво жалко плътско,първично и егоистично чувство,което някои си позволяват да наричат"любов" Затова някой почват да си мислят,че любовта била еди каква си....Искам да кажа пак на всички-ако някой ви унижава,обижда или върти,а твърди че ви обича-НЕ Е ВЯРНО


в един съвършен свят, може би...само че тези, които стъпваме по земята, трябва да имаме едно наум не демонизирамлюбовта, казвам само, че няма такова нещо като една единствена истинска любов, която да е цветя и рози. стига бе, любовта да не би за теб да е магическа пръчица, която да заличава всеки недостатък на характера? не е... влюбените не са идеални, като всички други и те могат да проявяват ужасни черти в характера си. поне това е моето мнение. Не казвам,че има една единствена любов...Нали знаеш-"Всяка любов е винаги първа и никога последна" :wink: Аз не идеализирам любимия,напротив-дразня се от мн негови качества,особено сега,като сме заедно от повече време...но въпреки недостатъците му той ме прави щастлива...ако го нямаше щеше да е друг живота ми :( Но за да сме се задържали толкова време заедно,значи сме правили компромиси...Затова не съм съгласна,че любовта е егоистична ;-) Ест е че тя не е само "цветя и рози" както казваш(btw цветя не включва ли и рози :wink: )но определено е красиво чувство,което ни прави по-щастливи и добри :P

no_martyr
08-10-2007, 08:33
...

Не мога да кажа, че обичам да говоря за любов, но това ми хареса. :) С акцент на "побърква", поне в моя случай, и без това основан върху лабилността...
Към авторката на темата - да, така е, аз също съм съгласна с теб. Въпрос на нагласа. Не съм романтична, не съм склонна да говоря за чувства, не се доверявам лесно. Но когато стане, го приемам като факт на живота. А живот само с положителни черти не е живот. Ако не се бориш за нещо, ако нямаш нещо, което да искаш да подобриш, да постигнеш - смисъл няма. Не си падам по безтегловността (очевидно :-D ), затова и моето разбиране за живота не почива върху смирението.
Много пъти са ми казвали, че да обичаш и да мразиш някого едновременно не е възможно. Не е ли? Това е толкова проста схема, че няма как да не е осъществима. Много добре знам какво е да обичаш и да мразиш един и същи човек и това не е плод на обичайната ми лудост. "Харесвам" не е еквивалентно на "обичам" - можеш да обичаш някого, без да го харесваш или поне без да харесваш голяма част от него. Без обяснение. Мразиш, защото си подчинен на чуждо влияние, по едно време мразиш и себе си, защото позволяваш това да се случи, мразиш, защото си несигурен, объркан, загубил разсъдък (доколкото си го имал) и нито си свикнал да се виждаш такъв, нито си наясно дали искаш цял живот да бъдеш проводник на такива страсти. Абсурдно, но факт - мразиш човека, защото по едно време, при цялата ти нестабилност, си се видял в очите на близките и приятелите ти, част от които ще се откажат от присъствието ти, понеже не си достатъчно безучастно уравновесен, а това за външни хора нерядко е досадно. Знаеш, че те трябва да си отидат, след като не са приели тази ти страна, но пак...мразиш, защото си загубил част от метафоричната си собственост. Къде остана тази любов, за която говорят половината пищеши тук? И как така, след като всички самодоволно разправят за "пълно себеотдаване", то отказват да приемат мръсните страни на това себеотдаване? Човекът е телесна твар, с всичките му прекрасни неща като хормони и необясними импулси - кажете, как се вписва той в една диаграма на абсолютната чистота и профирност, щом у него е налице животинският абсурд?
Е, нека не стигам твърде далеч...има една непосредствена фразичка - "От любовта боли". Нито можете да пренебрегнете болката, нито да отречете тази любов. Можете да ми вярвате, искала съм да отричам, но отрицанието не премахва проблема, само го раздува до булевардно-сапунни размери.