PDA

View Full Version : Каква е разликата между Trance,house & techno



Гос7
08-13-2007, 16:39
Каква е разликата между Trance,house & techno ](*,)

MajeStic
08-13-2007, 16:53
Каква е разликата между Trance,house & techno ](*,)

Ще допълня малко списъка... Trance,House, Techno, Dance, Club?

08-13-2007, 17:35
Specialno trance-a e po-melodichen otkolkoto technoto i house-a. A syshto taka e i po-byrz sprqmo beats. Prilichat si,zashtoto pone do kolkoto sym chela house-a proizliza do izvestna stepen ot technoto, a trance-a ot techno i house.
Prosto si svali nqkoi tipichni house,trance i techno parcheta i shte usetish razlikata.

MajeStic
08-13-2007, 18:51
Trance-а определено се откроява от другите стилове музика. Много е тънка разликата между house и dance.

08-13-2007, 18:59
Otkroqva se,obache vse oshte nqkoi hora prodyljavat da si go byrkat s house-a :x

08-13-2007, 19:05
Гос7
А може ли да дадете Няколко примерa за house,trance, & techno изпълнители :)

08-13-2007, 19:38
Trance - ATB (Ecstazy), Tiesto (Just Be, In My Memory), Armin Van Buuren (This World Is Watching me,remix-a na lio - Rapture), Paul Van Dyk (Other Side), Dj Dean (Dreamworld, Music Is My Life).
P.S. V skobite sa imenata na pesnichkite.

BlueMushroom
08-14-2007, 01:33
haha i sq kvo kato razberesh razlikata shte se hvalish che slushash takava muzika li?

08-14-2007, 08:01
Ili prosto iska da razbere razlikata ,za da ne se izlaga kato nqkoi.. Da kaje ,che nqkoq pesen mu haresva i slusha da recheme house, a to vsyshtnost da se okaje trance ili techno. Ei tova e naistina smeshno,primera mojesh da vidish v edna sysedna tema...
A moje da pita choveka i za da si znae ot obshta kultura. Ti pyk problem li imash s tova Blue_MUshroom ?

emo_girl
08-14-2007, 08:21
xx mi nqma ogromna razlika za6toto ednoto proizliza ot drugoto i ot dvete proiliza tretoto taka 4e ... nqma kvo da mu se 4udi6 ... xx :)

Гос7
08-14-2007, 10:28
mushroom nesto na protiv li imash ,prosto me kefqt tiq stilove muzika i iskam da razbera kva e razlikata mejdu tqx da nau4a pove4e ... taka 4e si meri prikazkite!!!

korata
08-14-2007, 12:27
хах ми има голяма разлика ... техното звучи някси по грубо как да се изразя точно нз ... доколкото трансе по мелодично сливат се звуковете .... пак хауса е не6то средно според мен

BlueMushroom
08-14-2007, 12:33
kefi te neshto koeto ne znaesh kakvo e?i kak razbra che te kefi house primerno kato moje da si chul trance i da si mislish che e house

izvinqvam se ako sam prozvuchala gruba!!

b0Nb0n
08-14-2007, 12:40
znaete li za6to horata v bg sa ograni4eni za6toto iskat da nau4at ne6to novo i da se razvivat a drugite gi pluqt

Madness
08-14-2007, 12:47
Ххаха някой ме е изпреварил с темата?Ама я дайте адекватни отговори,верно?Толко фенове тука...

BlueMushroom
08-14-2007, 12:56
a znaesh li zashto nqma da s opravqt...zashtoto vinagi si ostavat samo s mrunkaneto "zashto tova e taka a ne inache"

b0Nb0n
08-14-2007, 13:09
http://www.di.fm/edmguide/edmguide.html ei v toq sait 6te razberete kvoto vi interesuva ima podstilove i primeri slu6aite i si pravete izvodi ;)

Shadow_Walker
08-14-2007, 13:13
a znaesh li zashto nqma da s opravqt...zashtoto vinagi si ostavat samo s mrunkaneto "zashto tova e taka a ne inache"

Тей.Момчето (или момичето - не разбрах) си е паднало по електронната музика.Но все още не може да различава поджанровете и (ако така мога да се изразя) и не знае кое е хаус, кое транс и кое техно.Вярно странно е да казва, че се кефи на тея стилове без да знае дали всъщност такова слуша...но да кажем, че ги слуша и просто не открива все още разликата, понеже е начинеащ.А и както се случва често някой казва - това е хаус, пък друг - това е техно...нямам си идея каква е разликата и аз честно.

Както се забелязва ти разбираш от тея неща.Тей че вземи обясни ш***ната разлика и стига си се правила на много важна :twisted:

ето аз какво мога да помогна (не гарантирам, че е вярно)
http://en.wikipedia.org/wiki/Trance_%28music%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Techno_Music
http://en.wikipedia.org/wiki/House_Music

в статиите се намират и имената на изпълнители от дадения стил.

b0Nb0n
08-14-2007, 13:22
az mislq 4e i da vi se obesni razlikata nqma da e razberete iska se qko slu6ane ako 6tom kazva 4e mu haresva da slu6a trance sled tva techno sled tva house i toi sam 6te e otkrie toi kato mu kaje6 sega kato ne razbira ni6to nqma da moje da razbere kakva e iska kakto kazah qko slu6ane :)

BlueMushroom
08-14-2007, 13:40
az mislq 4e i da vi se obesni razlikata nqma da e razberete iska se qko slu6ane ako 6tom kazva 4e mu haresva da slu6a trance sled tva techno sled tva house i toi sam 6te e otkrie toi kato mu kaje6 sega kato ne razbira ni6to nqma da moje da razbere kakva e iska kakto kazah qko slu6ane


napulno sam saglasna.

08-14-2007, 17:48
az mislq 4e i da vi se obesni razlikata nqma da e razberete iska se qko slu6ane ako 6tom kazva 4e mu haresva da slu6a trance sled tva techno sled tva house i toi sam 6te e otkrie toi kato mu kaje6 sega kato ne razbira ni6to nqma da moje da razbere kakva e iska kakto kazah qko slu6ane


napulno sam saglasna.

E hubavo . Reshava choveka i pochva da slusha,ama kato ne znae kakvo da slusha? V nqkoi ot predishnite postove beshe pital nqkoi da mu se kajat house,trance i techno parcheta i izpylniteli,ama - nq. Zatova vie kazvate qko slushane - i kato pochne da slusha,shte popadne na eurodance i shte go smetne za podjanr na trance i stava pak dylga i shiroka. Zatova vmesto da se pravite i dvete na vajni ,prosto kajete ,che ili ne vi se zanimava da mu obqsnqvate za razlikite i izpylnitelite ili ,che prosto ne razbirate.

BlueMushroom
08-14-2007, 20:44
gost mislish li che az kato pochnah da slusham takava muzika (da vs se pochva vse nqkak )nqkoi mi kazvashe tova e house a tova e techno.sama si teglih muzika i sama se roveh chasove iz nqkoi site.pochnah da sravnqvam dvata stila i mi stana qsno za kakvo stava vapros.slushah qko muzika i tva e.razlikata e ogromna i ne e lesno da se zabeleji.postepenno veche razbrah koi pod stil mi dopada i koi ne.koi DJ mi haresva i t.n.

ako imash malko mozak mojesh i sam da se opravish puk i moga da ti kaja che taka e po qko.zashtoto znaesh che si si go napravil sam

b0Nb0n
08-14-2007, 21:02
pyrvo az sym mom4e i dadah link ako nqkoi ot vas si e naprivil truda da go vidi ima izpalniteli i si pi6e za vidovete i podvidove ot si vijda izpalnitelite i si tegli par4eta i si pi6i izpylnitelq koi kakva muzika si pravi na nego mu ostava samo da slu6a ni6to drugo ai 6te go dam pak 4e qvno ne ste sa nau4ili da 4etete vnimatelno http://www.di.fm/edmguide/edmguide.html

08-15-2007, 09:26
AXHxhahhHAXhxhhahXhh :smt005 Blue_Mushroom se pravi na interesna ama nishto ne zacepva samo ovyrta tuka i se chudi kvo da kaje :smt005 :smt005

BlueMushroom
08-15-2007, 11:43
shtom kazvash....vse pak ti me poznavash nai-dobre nali ](*,) ....xaxa tapet!!

shivacheva
08-15-2007, 11:49
b0Nb0n-супер добър сайт... :wink:

ESSENTIAL
09-30-2007, 18:12
сега е доста трудно да се опреди ли един трак в какъв стил е защото наи различни Деежеи вкарват електро в транс .. има мн да се говори по темата ама не ми се пише :)

nO3Hau*
10-01-2007, 01:08
axxaaxxa 4oveka pita i sam siguren 4e o6te ne e razbral razlikata :D xaxaxa

nO3Hau*
10-01-2007, 01:09
apak i to da bqha samo House trans i techno ? te si4kite si imat po 10000 podstila koito pak mogat da se sbarkat

ESSENTIAL
10-01-2007, 06:52
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

b0Nb0n
10-01-2007, 11:48
ESSENTIAL vij saita lek http://www.di.fm/edmguide/edmguide.html

WwanAdoO
10-01-2007, 20:27
Имаше преди един сайт, в който имаше абсолютно всички подстилове... и беше обяснено с бийтпием-и и всичко... пситранс, прогресив, минимал, електро, фънки, асид хаус, текхаус, гоа, фул он и бла бла бла... но не мога да се сетя как беше... :roll: само нещо подобно намерих
Ambient


Ambient-а изгрява още през далечната 1990 година, като представители на този стил са Afex Twin, Underworld, D Orb и доста други. След това този стил бързо мутира и се появяват нови под стилове като New Age и други, а представители на New Age са добре известните Orbital.



Break Beat


В далечната 1992 година се забелязва един вариант на Techno-то, който се състои от Hip-Hop семпли. След време този стил минава през различни преобразувания, като започва от Hardcore, Jungle и най на края спира на Drum & Bass. Този стил се състои от Break Beat-ове, а също така и от Jazz и Funk елементи. Братовчедът на Break Beat-а е Trip-Hop-а. Представители на този стил са Голди, Груврайдър и много други величия на електронният звук.



Gabba


По време на едно шоу DJ Rob шокира до смърт неговата публика, като чува познатите Disco звуци. Така се ражда и Gabba музиката с елементи от Disco, като този стил все още се среща в много парчета и всяко от тях може да достигне до 1000 бийта в минута. Gabba е и най-бързия стил в музиката който съществува на земята.



House



Hard House - Бърз House близо до 150 бийта в минута на бас линията, често с скосени нагоре вокали или малко променени гласови звуци. Този подстил се характеризира с къси депресии и много енергични елементи, както в повтарящи стилове, като Minimal.

Tech House - Тек Хаус музиката доста прилича на Техно, което е твърде сексапилно за да бъде Техно. Тек Хауса има ударното повторение на Техното, и еднакво ниво на интензивност, но има повече струни и вокали, което е трудно да се дефинира защото двата стила възникват от почти едно и също място на светът, така че те съществено заемат доста един от друг.

Deep House - Това е още един подстил на Хауса именно Дийп Хауса, който се характеризира с мрачен, сантиментален, гладък звук и както името му подсказва той е дълбок. Дийп Хауса има специфичен ритъм, който може да накара всеки да затанцува.

Vocal House - Вокал Хауса е подстил характерен и изобилстващ с повече вокали и мелодичен звук. Тези вокали винаги са женски, като това му е централната отличителна черта за разлика от другите подстилове на Хаус Музиката.

Disco House - Измисля се Хаус Музика във Англия чиито елементи се състоят от далечната Диско музика през 70-те и 80-те години. Този съвсем свеж стил се популяризира като: Neo Disco или Kinki Disco, както го наричали някой от почитателите му тогава, но в днешно време си остава Диско Хаус.

Acid House - Този стил става известен благодарение на DJ Westbam, Dr. Motte, Sven Vath и други които правят центрове на този стил в Германската столица Берлин. Това става с помощта на клубове като Omen който е собственост на Sven Vath и клуб Trezor.




Minimal


Minimal е стилът, който накара хиляди хора по целият свят да излязат от кожата си и да се разтанцуват в омагьосващият му ритъм. Структурата на този стил е няколко секунден звук, който се повтаря непрекъснато докато не свърши песента. Това е стилът, който извоюва голям напредък, както в създаването на нови парчета така и в слушането му. В България също е един от най-слушаните стилове в електронната музика. Някой типични представители на стилът са: Adam Beyer, Marco Carola, Ade Fenton, Mauro Picotto, Ben Sims, Umek, Henrik B, Chris Liebing, Oliver Ho, James Ruskin, Gaetano Parisio, Jeff Mills, Craig Walsh, Joel Mull, Thomas Krome, Thomas Schumacher, Monika Kruse и още много други.



Neo Techno


Преди години се ражда един нов звук от майсторите на грамофона като Джоуи Белтрам, Джев Милс и много други като Ричи Хотин и Блейк Бакстър. И така след време този звук се разпространявал и от него се поучил стилът Neo Techno.



New Beat


Този стил за времето си е бил голям музикален феномен в Белгия през 1988 година. Благодарение на New Beat-а се създава и почвата на стилът Tekno. Този стил не се комерсиализира и преминава към Rave и Gaba звуци.



Techno


В началото на 90-те години през 1991 година се ражда и още един нов стил на електронната музика. Този необичаен за времето си стил не се харесвал много, но след време той започвал да се слуша от хората. И така Tekno-то се получава от поредните мутации на електронната музика.



Trance


През 90-те години от 1990 година до 1997 година музиката се променя много. С тази мутация тя добавя много здрав ритъм и звук а това е било голяма рядкост за това време и така излиза и Транс музиката на бял свят.
Трансът комбинира повтарящи се и развиващи мелодии, многочислени слоеве и нишки, за да държи всичко чисто а не безумно повтарящо. Ритъмният удар може да бъде представен в такт 4/4-ти.
Както името подсказва, Транс музиката се цели да бъде Хипнотична, докарвайки слушателите и до променливо състояние на съзнание, като по този начин поделя музикалните корени с религиозна и духовна музика.
Представителите на Транса са много и не могат да се изброят всичките но ето и по-известните от тях: Astral Projection, Sun Project, Electric Universe, Yahel, Psychotic Micro, Penta, Etnica, Shakta, Xerox, Freeman, Infected Mushroom, Luminus, Chakra, Shiva Shidapu, Cyan, Holymen, Deviant Electronics, California Sunshine, Skazi, Psysex, Passenger, Talamasca, Space Tribe и без брой много други.
На последък се появиха доста и Български Транс Формации, като на пример: Gain Reduction, Mana, Abstract, Artanis и други. В България този стил е добре развит в град Пловдив поради причината, че има няколко големи организации насочени в този среда, а те са: Vortex, Evolution, Contact, PsyTech Team и други. Този популярен стил има и доста под-стилове, като някй от тях са:

Psychedelic Trance - Интензивен и емоционален, стремейки се да огъне и манипулира толкова много колкото е възможно. Характериза се с ритъм от 4/4-ти, Психеделик Транса се опитва да използва слоеве звуци и аудио ощипвания вместо мелодии за да докарва стилът, като състояние в слушателят. Текущата редица на Психеделик Транса обхваща много стилове и един от тях е Минимал Техно-то, като конструкции.

Goa Trance - Произлиза от областта Goa в Индия, като по конструкция за него може да се каже че е повтарящ и хипнотичен. Този подстил на Транса се опитва да докара променливо състояние на съзнание и довежда слушателят към психеделично пътуване. Пътищата често използват развиващи мелодични теми, които скачат и се развиват. Темпото настройва активен пулс, като има важен духовен аспект.

Uplifting Trance - Точният превод на Български е Издигващ Транс, като поставя ударение върху заплетена и постоянно развиваща мелодия. Когато човек чуе за този стил веднага се досешта за изпълнители, като: Holymen, Cyan, Shiva Shidapu, Golden Finger, Kintaro и много други.

Progressive Trance - Думата Прогресивен е измамна и често заблуждава използвания член да описва музика, която започва просто с прогреси към мощна кулминация, връщайки се към неговият елементарен пролив за да е възможно за следващата песен да се смесва в него лесно.
Повечето Транс, създаден днес е от Прогресивната природа, с огромни водещи звуци, обширни счупвания и паметни мелодии. Може би най-известните фигури в този стил са: Пол Ван Дайк, Саша, Джон Диглуид, Кристофър Лорънс, които варират техните стилове редовно. Най-важното нещо което ще си спомни в този стил е думата голям.

Ambient Trance - Обкръжаващт или по-известен, като Ambient Trance достига върха си още през 1990 година, като стил е по лек и приспивен, а дълбокият атмосферен звук продължава днес в отбрани групи.

Hard Trance - Обикновено един от тънцуващите Транс жанровете, Хард Транса има ударение на по-твърди, често киселинни звуци. Ритъмът е много силен, и има по-малко ударение на водещите линии и подложките. Но чувството на Трансът е все още там в големите начални звуци и атмосферният звук на специялните ефекти.

Tribal

Tribal-ът се доближава близо до Minimal-а, като Tribal-а е с характерен ритъм и на моменти става по-мелодичен. По онова време той е още непозната на територия между Hardcore и Ambient. В България този стил се слуша и пуска по партита често.

nO3Hau*
10-02-2007, 02:34
Evala Wana`do ;)

smao deto ne vidqh ni6to za PRoggresive

shivacheva
10-02-2007, 08:27
Evala Wana`do ;)

smao deto ne vidqh ni6to za PRoggresive
Ноuse ли?



С корени в U.K. от началото на 90те, този стил има по-бързи, електронни звуци (аналогови синтезатори). Има характеристики на техно и транс само че не не толкова дарк. Използват се дълги и драматични пикове, спадове, вокални лупове, и тежки мид темпо ритми. Култови примери са Underworld, Fluke, Sasha, John Digweed. Могат да се споменат също така Lee Burridge, Seb Fontaine, Nick Warren. Известни прогресив лейбъли: Guerrilla, Metropolitan, Tommy Boy, Groovilicious, Proton.
От 2000та насам, прогресив хаус и прогресив транс са почти конвергирали и е много трудно да се разграничат двата стила. По-бързите (130-140bpm) и енергични парчета продължават да се класифицират като прогресив транс, докато по-мекото и бавно звучене (110-130bpm) се нарича предпочитано прогресив хаус.

Класики:
BT "Ima", Perfecto
Spooky "Gargantuan", Guerrilla
Sasha/John Digweed "Nothern Exposure"


Не е много,но все пак е нещо... :wink:

WwanAdoO
10-02-2007, 16:09
kvo evalata kato ne si go pro4ela, a i da si go pro4ela da ne sum go pisala az 4e da mi vika6 evalata... a za6to li znam 4e ne si go proela... ami za6toto ima i za progressive mkar i malko...

iNsaNE`giRL
10-02-2007, 16:25
haha i sq kvo kato razberesh razlikata shte se hvalish che slushash takava muzika li?
Ти пък кво се заяждаш? Не може ли да се интересува човек?

1921
10-02-2007, 16:39
пък аз чак днес чух хардстайл :mrgreen: голяма друсалка,има бъдеще тва 8)

b0Nb0n
10-02-2007, 16:57
mane kak 6te 4ak neska 6te si 4ul hardstyle ve 4oveekkkkkkkkkkk :d vij mi podpisa manqk ei tva stila nqma po dobro :)

ESSENTIAL
10-02-2007, 22:06
здравеите виждам че има интерес към електронната музика пуснах радио днес ще пускам само транс няко ако има интерес може да ми пише в скаип за повече инфо )скаип : flavius10 енджои :Д

blahblahblah
10-02-2007, 22:50
Транс: бърз ритъм и мелодичност.
Хаус: танцувална музика, фънки елементи, скучни вокали
Техно: по-"тежка".

nO3Hau*
10-03-2007, 12:32
kvo evalata kato ne si go pro4ela, a i da si go pro4ela da ne sum go pisala az 4e da mi vika6 evalata... a za6to li znam 4e ne si go proela... ami za6toto ima i za progressive mkar i malko...

ei ku4e ne se karai .1vo ne sam momi4e 2ro ne vidqh 4e go ima ao po spoko samo ... 4e drazni6

AtMosFera
10-03-2007, 15:02
az mislq 4e i da vi se obesni razlikata nqma da e razberete iska se qko slu6ane ako 6tom kazva 4e mu haresva da slu6a trance sled tva techno sled tva house i toi sam 6te e otkrie toi kato mu kaje6 sega kato ne razbira ni6to nqma da moje da razbere kakva e iska kakto kazah qko slu6ane :)


аз пък слуШам транс и техно!имам и хаус,какво лоШо има да слуШашаШ вси4ките?освен това слуШам и мн габа....НА това съм си от краи време.ест няма спор-транса и габата rulzzzzz/pona za men de?!!!

b0Nb0n
10-08-2007, 13:55
za men hardstyle i gabber ma ko zna4enie ima =]