PDA

View Full Version : теория ня хаоса и ефектът на пеперудата



jyji
08-15-2007, 19:07
ако можете да ми помогнете с информация.Трябва ми за курсова работа

eXtrem3-g1rl
08-15-2007, 20:52
Ако пеперуда размаха крилата си в Пекин, това може да доведе до торнадо в Ню-Йорк.
Малки вариации в първоначалните условия на динамичните системи водят до непредсказуеми огромни промени в крайните резултати.
Или с други думи-всяко наше решение отваря пропаст между бъдещето преди и след вземане на решението.


Първият истински експериментатор относно хаоса е метеорологът Едуард Лоренц. През 60-те той е работил върху проблема с прогнозата на времето. Един ден през 1961 год той е искал да види някакви частични следствия в прогнозата си и, за да спести време, е поставил данните от средата, а не от началото на компютърната си програма и е оставил принтера да разпечатва данните.
Когато се върнал след 1 час, резултатите били съвсем различни от тези с началните данни. Лоренц проследил какво се е случило и установил, че разминаването между начални данни и въведените от средата имали разминаване след третия знак след десетичната запетая. Оригиналните данни били ,506127, а при новата схема въведени били само ,506...
При всички конвенционални изследвания се считало, че разликата след четвъртия десетичен знак е минимална и резултатите тряба да бъдат сходни. Научните работници се считали за щастливи, ако могат да направят опити и измерят резултати с точност до третия десетичен знак. Смятало се, че от четвъртия десетичен знак-по принцип невъзможен за отчитане-крайните резултати имат незначителни отклонения и могат да бъдат пренебрегнати. Лоренц доказал, че това е грешна идея.
Този ефект е известен в научните среди като ефекта на пеперудата.


Размахването на крилете на една единствена пеперуда днес предизвиква фини промени в атмосферата. С времето атмосферните промени се увеличават и държанието на атмосферата започва да се различава от това, което би било преди размахването на крилете на пеперудата. След месец време торнадото, което би трябвало да се случи на индонезийския бряг, не се случва. Или може би се случва торнадо, което първоначално не е трябвало да се случи

Ян Стюарт-"Играе ли бог на зарове? Математика на хаоса"-стр. 141

Феноменът, известен като теория на хаоса, е познат и като зависимостта на чувствителните системи от началните условия. Съвсем малки изменения в началните условия могат в дългосрочен план да доведат до драстични промени в системата. Със стартово число 2 крайният резултат е изцяло различен в сравнение със стартово число 2,00000001.

През 1963 год. Лоренц публикува резултатите от изследванията си, но за съжаление единственото място, в което го прави, е метеорологично списание. Едва години по-късно математиците откриват Лоренц, така както той е открил теорията на хаоса.
Много научни работници смятат, че 20-и век ще се запомни с три теории-на отосителността, квантовата теория и теорията на хаоса.



Надявам се това до известна степен да ти помогне :wink:

jyji
08-15-2007, 21:28
e mn blagodarq

eXtrem3-g1rl
08-15-2007, 22:07
Стана ми интересно и се разрових още - http://mandel.hit.bg/Pages/Chaos-attractors.htm

jyji
08-15-2007, 22:44
ee mersi mn.A az ne o4akvah nikakvi otgovori :lol:

eXtrem3-g1rl
08-15-2007, 22:50
Всичко можеш да очакваш :wink:

jyji
08-15-2007, 23:01
Всичко можеш да очакваш :wink:
Efektut na peperydata :-D

eXtrem3-g1rl
08-15-2007, 23:19
Интересно е като теория това, че най-малкото нещо може да доведе до огромни последици. Докато търсех информацията, повечето сайтове бяха за филма "Ефектът на пеперудата", който може и да се окаже интересен..може би. Но определено ми грабна вниманието тая теория :-D

jyji
08-16-2007, 20:33
Интересно е като теория това, че най-малкото нещо може да доведе до огромни последици. Докато търсех информацията, повечето сайтове бяха за филма "Ефектът на пеперудата", който може и да се окаже интересен..може би. Но определено ми грабна вниманието тая теория :-D
Da i na men mi izliza6te info za tozi film i re6ih da pi6a vuv foryma..Apropo az sum gledala filma i mislq,4e e mn hybav i si zaslyjava da go gleda6.A i vse pak e s A6tun Ku4ur.
Eto o6te malko informaciq za teoriqta http://www.math.bas.bg/~nkirov/cds_bg.html

A ako se interesyva6 moje6 da pro4ete6 tazi kniga "kratka istoriq na vremeto",koqto vsu6tnost e i za cqlata suvremenna fizika

eXtrem3-g1rl
08-16-2007, 23:16
Meрси за книгата :-) Ще я потърся из книжарниците, със сигурност би трябвало да я има и като я намеря, ще изтормозя някой да ми я купи. :-D
И преди съм чувала за ефекта на пеперудата и теорията на хаоса, но не са ми правили такова впечатление..ама след като се разрових, ми стана любопитно.