PDA

View Full Version : 1100 години от смъртта на покръстителя Борис I Михаил



Nightingale
08-18-2007, 12:52
И така...по повод на това, че всички се сещат за някакви нациси и почти незначителни персони от чуждестранно потекло ( това е моето мнение), а никой не се сети за покръстителя на българите княз Борис, реших аз да се обадя. Тази година се навършват 1100 години от смъртта му и искам да попитам според вас прибързано ли е взел решението да направи България християнска държава или това е причината днес да съществуваме на политическата карта на света?...

Метоман
08-18-2007, 12:57
И така...по повод на това, че всички се сещат за някакви нациси и почти незначителни персони от чуждестранно потекло ( това е моето мнение), а никой не се сети за покръстителя на българите княз Борис, реших аз да се обадя. Тази година се навършват 1100 години от смъртта му и искам да попитам според вас прибързано ли е взел решението да направи България християнска държава или това е причината днес да съществуваме на политическата карта на света?...
Да ти еба майката тъпа :D Що намесваш НС-тата?
Преклон пред Борис I,ама ние сме покръстени много по-рано......

Decu
08-18-2007, 12:58
И така...по повод на това, че всички се сещат за някакви нациси и почти незначителни персони от чуждестранно потекло ( това е моето мнение), а никой не се сети за покръстителя на българите княз Борис, реших аз да се обадя. Тази година се навършват 1100 години от смъртта му и искам да попитам според вас прибързано ли е взел решението да направи България християнска държава или това е причината днес да съществуваме на политическата карта на света?...

Според мен това е трябвало да стане малко по-рано.

Поклон пред светлата му памет! Един от хората, които са допринесли най-много за българската духовност!

Nightingale
08-18-2007, 13:01
И така...по повод на това, че всички се сещат за някакви нациси и почти незначителни персони от чуждестранно потекло ( това е моето мнение), а никой не се сети за покръстителя на българите княз Борис, реших аз да се обадя. Тази година се навършват 1100 години от смъртта му и искам да попитам според вас прибързано ли е взел решението да направи България християнска държава или това е причината днес да съществуваме на политическата карта на света?...
Да ти е** майката тъпа :D Що намесваш НС-тата?
Преклон пред Борис I,ама ние сме покръстени много по-рано......


Така нищо др и не очаквах :smt012
Btw казах тази година, а не днес 8-[

Nightingale
08-18-2007, 13:03
Честно да ви кажа покръстването според мен наистина е необходимо, но на един малко по-късен етап, защото след покръстването влиянието на Византия в/у нас се засилва и... е, да кажем, че не ми допада идеята някой да ни се меси в работите :-D

Метоман
08-18-2007, 13:05
И така...по повод на това, че всички се сещат за някакви нациси и почти незначителни персони от чуждестранно потекло ( това е моето мнение), а никой не се сети за покръстителя на българите княз Борис, реших аз да се обадя. Тази година се навършват 1100 години от смъртта му и искам да попитам според вас прибързано ли е взел решението да направи България християнска държава или това е причината днес да съществуваме на политическата карта на света?...
Да ти е** майката тъпа :D Що намесваш НС-тата?
Преклон пред Борис I,ама ние сме покръстени много по-рано......


Така нищо др и не очаквах :smt012
Btw казах тази година, а не днес 8-[
Що пишеш като не разбираш?Пак ти казвам че сме покръстени много преди Борис I......

Nightingale
08-18-2007, 13:08
И така...по повод на това, че всички се сещат за някакви нациси и почти незначителни персони от чуждестранно потекло ( това е моето мнение), а никой не се сети за покръстителя на българите княз Борис, реших аз да се обадя. Тази година се навършват 1100 години от смъртта му и искам да попитам според вас прибързано ли е взел решението да направи България християнска държава или това е причината днес да съществуваме на политическата карта на света?...
Да ти е** майката тъпа :D Що намесваш НС-тата?
Преклон пред Борис I,ама ние сме покръстени много по-рано......


Така нищо др и не очаквах :smt012
Btw казах тази година, а не днес 8-[
Що пишеш като не разбираш?Пак ти казвам че сме покръстени много преди Борис I......

Ади изясни ми...щом си такъв разбирач!

Nightingale
08-18-2007, 13:18
Аха...Тъкмо щях го хвана за гушата, че не си познава историята. Сори, Метоман :D

HopeLesss
08-18-2007, 13:25
След като сме били покръстени ставаме за около 200 години роби на Византийците.......след това сме се освободили и след няколко години ставаме роби пак, но на турците и всичко това е на религиозна основа!!!

Не намесвай религията в грешките на владетелите. ;)

Разбира се, че е било нужно покръстването. Друг е въпроса, дали избора на Константинополската патриаршия е бил по-добър от Римското папство :roll:

Nightingale
08-18-2007, 13:29
Ами взимайки се предвид, че всичките ни съседи по това време са православни държави...

ProstoAz
08-18-2007, 13:56
Покръстването е било наложително, поради надвисналата опасност от културна и политическа изолация на България от цялостното европейско развитие. Наложително е било и покръстването да стане от Константинополската патриаршия точно в онзи момент (мирен догвор - не прибързано, а наложително решение), но за да издейства автономен статут на българската църква Борис временно подчинява църквата на Папството - дипломатически ход, който води до желания резултат, само няколко години по-късно българската църква получава от Константинополската патриаршия статут на автономна арихиепископия.
А пък и българският владетел е бил привлечен от византийската идея за подчинение на църквата спрямо светската власт - за него това е било най-доброто решение.

ПП. А аз пък до колкото знам датата на смъртта е спорна, предполага се само, че е 2-ри май. Авторката на темата каза, че тази година (не точно днес) се навършват 1100 години от смъртта на Борис I. :wink:

Octofunk
08-18-2007, 14:06
След като сме били покръстени ставаме за около 200 години роби на Византийците.......след това сме се освободили и след няколко години ставаме роби пак, но на турците и всичко това е на религиозна основа!!!

Това се нарежда в топ 10 на глупостите, които съм чел тук. :roll:

b0Nb0n
08-18-2007, 14:49
Покръстването е било наложително, поради надвисналата опасност от културна и политическа изолация на България от цялостното европейско развитие. Наложително е било и покръстването да стане от Константинополската патриаршия точно в онзи момент (мирен догвор - не прибързано, а наложително решение), но за да издейства автономен статут на българската църква Борис временно подчинява църквата на Папството - дипломатически ход, който води до желания резултат, само няколко години по-късно българската църква получава от Константинополската патриаршия статут на автономна арихиепископия.
А пък и българският владетел е бил привлечен от византийската идея за подчинение на църквата спрямо светската власт - за него това е било най-доброто решение.

ПП. А аз пък до колкото знам датата на смъртта е спорна, предполага се само, че е 2-ри май. Авторката на темата каза, че тази година (не точно днес) се навършват 1100 години от смъртта на Борис I. :wink:
mnogo to4no kazano

metoman 88
08-18-2007, 15:31
Пак повтарям че сме покръстени много по-рано от управлението на Борис I :::

HopeLesss
08-18-2007, 16:13
Пак повтарям че сме покръстени много по-рано от управлението на Борис I :::

Кога? При Тервел ли? Или при Крум? :lol:

HopeLesss
08-18-2007, 16:32
Какво да прибързвам? Имало е покръстени преди Борис. Това е ясно. Най-точен пример е съна на хан Омуртаг Енравота, който е приел християнството и поради това убит от брат си Маламир. Но масовото покръстване е било по времето на княз Борис :wink:

Guderian
08-18-2007, 16:54
Необходимо е било!

Guderian
08-18-2007, 17:02
Така е...
можело е да отървем турското робство ако бяхме католици като се е бил организирал голям кръстоносен поход... :lol: Така е, грешка е било да ставаме православни!
П.П. Нека да не забравяме, че Борис е правел опити да ни сближи с папството и почти е бил успял, но точно тогава византийците са се оплашили, че могат да видят могъща България под влиянието на Рим(което е било крайно проблемно за Византия) и затова те пратят отстъпки и през 864 г ни покръстват те, а да не говорим за опитите им за асимилация в периодите когато не сме имали патриаршия!
Мръсни византийци! Ако бяхме покръстени от Рим, то тогава щяхме да бъдем освободени векове по-рано от турското робство!

HopeLesss
08-18-2007, 17:20
Византия не прави отстъпки, а ни напада през есента на 863 г. като организира поход срещу България. Борис не успява да се организира, защото по това време войските му са насочени към Великоморавия. Поради това той е принуден да започне преговори с Византия, които завършват с т.н. "Дълбок мир", който отрежда България да приеме християнството от Константинопол и да разтрогне съюза с немците. Получаваме в замяна и областта Загоре. Т.е Борис е бил принуден да отстъпи, иначе последствията щяха да бъдат доста по-лоши.

Guderian
08-18-2007, 17:24
Византия не прави отстъпки, а ни напада през есента на 863 г. като организира поход срещу България. Борис не успява да се организира, защото по това време войските му са насочени към Великоморавия. Поради това той е принуден да започне преговори с Византия, които завършват с т.н. "Дълбок мир", който отрежда България да приеме християнството от Константинопол и да разтрогне съюза с немците. Получаваме в замяна и областта Загоре. Т.е Борис е бил принуден да отстъпи, иначе последствията щяха да бъдат доста по-лоши.Да, прав си, воювали сме неуспешно с/у Византия през 863 г като единственото условие за мир е било да бъдем покръстени от тях, но все още сме имали шанса да бъдем покръстени от католическата църква. Лошото е, че малко-след войната нещо се обърква с преговорите със запада и резлутатите са фатални за българите през следващите векове...

Mooo6no
08-18-2007, 17:35
По това, което знам Хан Кубрат и Хан Тервел са били християни и се предполага, че след като дядо и внук са християни, то и Аспарух е християнин. Това полага доста съмнения кога всъщност е бил покръстен народа ни. Това е област, която ми е съвсем неястна, така че е абсолютно възможно да греша.


Покръстването е необходимо, тъй като християнската култура е била най-високата, а и май и сега е най-голяма.

Nightingale
08-18-2007, 17:59
Отделните личности не правят народ :D Дори и Кубрат да е бил християнин, това не значи, че всички са били покръстени. Както казаха преди мен - масово покръстване само при Борис (3 даже :-D )

InitialD
08-18-2007, 19:24
Отговорът ми е положителен ... O:)