PDA

View Full Version : Как преценявате, че някой е умен



Valar
08-26-2007, 13:17
Какво според вас трябва да прави или да е някой, за да го оцените като "умен", "голяма глава" и прочие...интересно ми е да разбера 'общественото мнение' !

Може би да е прочел много книги...

Или да ги е написал... :-D

Да напредва в работата си без връзки и подмазване...

Да реагира на мига във всяка една ситуация по правилния начин...

Или нещо друго

Или..няма такова "животно"?

ArTanDra
08-26-2007, 13:24
За мене умен човек е този - постъпва хладнокръвно във всяка ситуация и първо мисли после действа. Има мнение за нещата (много мразя като някой каже "незнам") и може да изрази това мнение по - такъв начин , който да не засегна отсрещната страна на спора. И умен човек е този , който знае какво иска и всеки ден от живота си се опитва да достигне до целите си (естествено да не са злонамерени!). Да умее да признава грешките си и в ситуацията в която не може да се оправи да си каже , че не може (Умният винаги отстъпва).

08-26-2007, 13:26
Има разлика м/у умен и интелигентен!!! Разграничавайте 2те понятия!

merilin1
08-26-2007, 13:40
умните хора са странни ;) особено много умните :D

cherinka
08-26-2007, 15:02
Както и да го гледате, дори един човек да го смятате за умен, ако не ви я приятел - вие ще му завиждате, или ще искате да сте като него.
Скъпи ми Валар, моят отговор по темата ти е, че за мен умен човек е този, който не лети в облаците, не се има за повече от другите (но дори и да се има - да не го показва) и абе нещо в момента ми е тегаво, ама се надявам да си ме разбрал. :)

Sexapilna_kukla
08-26-2007, 15:05
Само от няколко разменени реплики с човек, мога да разбера колко му е "багажа"... :-D

^Sam90^
08-26-2007, 15:08
Умен и интелигентен наистина за две различни неща. За мен интелигентният човек има достатъчно опит и познания (по малко от почти всяка олбаст), за да може да реагира, както трябва, независимо пред какъв проблем е изправен. Умният човек просто може да разсъждава и да мисли трезво. Той може да използва всяко парченце знание по предназначение - така че дори и да не е много на ясно с дадено нещо, да не му проличи. Умният и интелигентен човек е така да се каже... непобедим :) Няма спор, от който да не може да се измъкне, няма ситуация, чийто правилен изход да не може да намери....
Трудно определям някой като "много умен", "голяма глава" и т.н. Наистина доста трябва да ме впечатли и честно казано до сега такива хора почти няма :lol:

Insulter
08-26-2007, 15:23
Ами от поведението му като цяло. Трудно е да разбереш колко умен , респективно, интелигентен е човек посредством това дали пише грамотно или пък дали се старае да пази благоприличие докато пише, говори. Имам доста приятели , които са големи дърва докато лафим, а в действителност са наистина умни хора, които попиват нови знания без особени затруднения. Според мен няма критерй, всеки може да направи лошо , съответно добро впечатление. Тай че ако са ви бах записал като критен щешел и дА знчи чи съм тап ?


Тай че ако са ви бах записал като критен щешел и дА знчи чи съм тап ?
Отговорът : Адски!
:::

VaNicHkaa
08-26-2007, 16:06
Аз преценявам дали човека е умен по това:..ако е умнен ще постъпва правилно във всяка ситуация ..би давал правилни съвети и не би се държал грубо или нахално..за мен умните хора са и също преуспяли ако говорим вече за по зрели ако става дума за деца - умни деца са тези които съчетават това хем да са добри ученици хем да не са някои задръстеняци и да си се забавляват и илизат а не само да учат като зубари

beyond_transience
08-26-2007, 16:50
Ами... няма такова „животно” lol . Или, ако трябва аз да го трансформирам, бих казала, че е невъзможно да се определи. За масата хора умен е този, който е постигнал нещо (мн общо казано) – било то точки на изпит, добра работа или нещо друго в сферата на практичността. За други- това е умението да се реагира правилно/разумно поставени в конкретната ситуация. Аз, лично, различавам двете неща. Много се говори за така наречената „емоционална интелигентност”(вторият случай), но тя по никакъв начин не е свързана IQ тестовете, така широко използвани. Доказано е, че тези тестове не могат да покажат дали един човек ще успее в живота, или няма. Наскоро слушах интервю с човек, който в ранните си години е бил причисляван към бавноразвиващите се, а в последствие става водещ психолог на световно равнище. Показателен пример. И не е само той. Границите на глупостта и интелигентността силно се размиват. Звучи налудничаво, нали? Темата е хубава, а аз се отклоних ;) Така или иначе, според мен, да категоризираш някого като „умен” си е мисия невъзможна.

ПП По мое мнение основната разлика между „умен” и „интелигентен” е в по-голямата обща култура в полза на втория; този нюанс, обаче, не съм го засегнала в коментара си.

08-26-2007, 17:15
По свастиката ще познаете тъпите.
По сърпа и чука умните. :oops:

:smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004
В грешка сте другарю Сталин, точно обратното е!

#Gravity Of Love#
08-26-2007, 17:47
просто като го опозная... и от мненията му за сериозните неща.. (ако така мога да ги нарека..) ако просто каже.. аве ко му пука... ясно начи.. е тъп :-D

AliceSw
08-26-2007, 18:41
:arrow: от темите, на които говори
:arrow: от поведението му - разбирайте дори и начинът да се забавлява
:arrow: от начинът, по които се шегува
:arrow: от отношението му към другите

koalka
08-26-2007, 19:02
alice sw каза доста от нещат, които бих споменала, но все пак и да има богата обща култура може би.Това, че е чел много книги не го прави умен(до някаква степен го образова, обогатява речника му).

Valar
08-26-2007, 19:15
cherinka Скъпи ми Валар, моят отговор по темата ти е, че за мен умен човек е този, който не лети в облаците, не се има за повече от другите (но дори и да се има - да не го показва) и абе нещо в момента ми е тегаво, ама се надявам да си ме разбрал.
Разбрах те скъпа! :-D
Моето мнение по въпроса е същото като на alice sw
+
Мисля,че някой хора се раждат умни а други тъпи(не говоря за всички)
Както има и природно интелигиентни,така и природно умни!
А за мен разликата между умен и интелигиентен е много тънка.

OtherDimension
08-26-2007, 19:26
:arrow: от темите, на които говори
:arrow: от поведението му - разбирайте дори и начинът да се забавлява
:arrow: от начинът, по които се шегува
:arrow: от отношението му към другите

това не е абсолютно никакъв критерий
човек може да говори само за футбол, да се направи щайга от ракия и пак да е умен..
Човекът с черен хумор също може да е умен
а един човек, който също се държи пренебрежително да кажем, също може да е умен

AliceSw
08-26-2007, 19:40
всъщност, ако един човек е умен, няма да седне да говори със 17 годишна госпожица (визирам себе си) само за футбол примерно, особено ако след първите 3 изречения стоя и гледам неразбиращо

не съм казала, че черният хумор е белег на не-умния човек, говоря за хора, които в желанието си да са забавни, или се превръщат в клоуни, или подчертават нечии недъзи, съзнателно или не

OtherDimension
08-26-2007, 19:43
всъщност, ако един човек е умен, няма да седне да говори със 17 годишна госпожица (визирам себе си) само за футбол примерно, особено ако след първите 3 изречения стоя и гледам неразбиращо

откога е задължително само за да му е хубаво на другия да се съобразяваш с него?.. (а това пък да определя дали си умен или не)
ако не те свалям хич няма да ми дреме дали ме гледаш разбиращо или не
ако това ме вълнува - за това ще си говоря:)

AliceSw
08-26-2007, 20:02
мда, и в този момент разговорът ще се превърне в монолог, все едно може и да си прав, казват, че гениите понякога остават неразбрани и водят неразбираеми за част от хората монолози

бтв, не смятам футболът за безинтересна тема, въпреки оскъдните си познания в областта

OtherDimension
08-26-2007, 20:04
мда, и в този момент разговорът ще се превърне в монолог, все едно може и да си прав, казват, че гениите понякога остават неразбрани и водят неразбираеми за част от хората монолози

бтв, не смятам футболът за безинтересна тема, въпреки оскъдните си познания в областта

просто го дадох като пример
пък и ако човек е способен да размишлява само дали е имало дузпа или не ... ммм, това не говори много добре за него:)

Valar
08-26-2007, 20:22
мда, и в този момент разговорът ще се превърне в монолог, все едно може и да си прав, казват, че гениите понякога остават неразбрани и водят неразбираеми за част от хората монолози

Е чак за гении не говорим :wink:

Редактирано от ^npocTo^a3^f^
Само по темата!

pathetic
08-26-2007, 22:19
от и аз не зная какво,просто
се случва.

но се старая напоследък да не определям нещата.
уви,не се справям добре.

08-26-2007, 23:46
Темата е копната дословно от форума на абв-то.
Можеше да го посочиш, авторе, не мислиш ли?

quench
08-27-2007, 06:47
като гледам по-горните постове, някои хора смесват "умен", "интелигентен", "съобразителен" и "общителен" 8)

ProstoAz
08-27-2007, 07:04
Първо към quench извадка от тълковния речник без никакви лоши чувства и желание за водене на по-нататъшен спор в темата (не спори с мен, а с речника :wink: ):

у̀мен
1. Който притежава силен ум; интелигентен, схватлив, възприемчив; разумен.

А сега по темата - колкото и странно да звучи, за това качество на хората аз съдя по умението им да пишат грамотно!
Затова малко или много, но безпроблемно, съм си изградила мнение за всеки от форума, както и за самата себе си, разбира се. :wink:

quench
08-27-2007, 08:23
без да се обиждам :) но според теб схватлив и интелигентен близки ли са? щото един мангал на женския пазар, дето продава часовници е схватлив и хитър, но няма ерудиция или висок КИ......

нека не си размахваме речниците пред носа :)

`Death`Whore``
08-27-2007, 08:40
Усеща се. Може да не сме говорили за нищо сериозно и пак да разбера, че е интелигентен. Някак си...по реакциите се разбира. Не мога да го обясня.

LunaTriCk
08-27-2007, 08:45
Винаги си нося по едно джобно IQ тестче и като се запозная с някой му го давам да го реши.
С тъпи хора аз не контактувам :smt018

Deni4ka93
08-27-2007, 09:33
Да се изразява правилно/да има погат речник.
Да има богата обща култура.
Да не прави малоумни изводи от рода на "мен к'во ме бърка дали ша има вода след 50 години".
И много такива, въпреки, че понякога се разбира и от един елементарен разговор...

pathetic
08-27-2007, 10:06
E ти не си особено интелигентна.

Ето..виждате ли?просто ми се изплъзна,не е като да съм се ОПИТВАЛА да разбера по някакъв начин.
Но всичко това са глупости.

:-D

gabrielka@a
08-27-2007, 10:15
Какво според вас трябва да прави или да е някой, за да го оцените като "умен", "голяма глава" и прочие...интересно ми е да разбера 'общественото мнение' !

Може би да е прочел много книги...

Или да ги е написал... :-D

Да напредва в работата си без връзки и подмазване...

Да реагира на мига във всяка една ситуация по правилния начин...

Или нещо друго

Или..няма такова "животно"?
Това,че е прочел много книги,не значи,че е умен.Има значение все пак съдържанието на книгите,а не бройката.

Мога да разбера,дали е умен от един разговор.Как се изразява,дали има обща култура и т.н

KiLLeR_InSTiNkT
08-27-2007, 10:20
Начинът по който говори, поведението му и още куп неща, просто интуиция :-D

`Death`Whore``
08-27-2007, 10:37
Но това, че чете книги, е доста интелигентно нещо. Интелигентният човек няма да каже, че книгите са глупост.

LunaTriCk
08-27-2007, 10:58
Да не прави малоумни изводи от рода на "мен к'во ме бърка дали ша има вода след 50 години".

Това, че е егоист го прави малоумен ? :roll:

Disrespect
08-27-2007, 11:31
ако е нацист значи е тъп
:-D

meaningless
08-27-2007, 11:33
Но това, че чете книги, е доста интелигентно нещо. Интелигентният човек няма да каже, че книгите са глупост.
Съгласен
+ един умен и интелигентен човек умее да се поставя на мястото на другите и да разглежда всяка ситуация от различен ъгъл. Един интелигентен човек съди хората само по важните им качества, а не по цвят на кожата, социално положение или сексуална ориентация. Расизъмт е равен на глупостта, тясното психично пространство - също.
Лично мнение!

`Death`Whore``
08-27-2007, 11:37
Мда - един интелигентен човек приема хората с недостатъците им, когато те имат по-важни положителни качества.

Deni4ka93
08-27-2007, 11:38
E ти не си особено интелигентна.

Ето..виждате ли?просто ми се изплъзна,не е като да съм се ОПИТВАЛА да разбера по някакъв начин.
Но всичко това са глупости.

:-D

Така ми се струва или имаш нещо против мен? :smt009
Ако е така да се разберем по мъжки,а? :smt070 :smt005

Лигава се не ми обръщайте внимание...

quench
08-27-2007, 12:07
казват, че мишките имали мозък колкото глава на кърфица.... 8)

quench
08-27-2007, 12:09
http://youtube.com/watch?v=ltSiCI0z36Q

Muse_of_Madness
08-27-2007, 12:58
По аналогия с Пратчет- когато е твърде грозен, за да е тъп. :D

[B]a[N]D[i]T[k]a
08-27-2007, 15:43
:arrow: от темите, на които говори
:arrow: от поведението му - разбирайте дори и начинът да се забавлява
:arrow: от начинът, по които се шегува
:arrow: от отношението му към другите

евала :) и аз така ги преценявам ;)

`Death`Whore``
08-27-2007, 15:47
А аз ако плямпам за секс цяла вечер, глупава ли съм?