PDA

View Full Version : Самнявам се за минингит..ХЕЛП..



KiSs_mY_LiPs
08-26-2007, 13:57
Боли ме врата../то не е точно болка ами като изтрапнал е/Много ме е страх да не е минингит..Не ми се гади не повращтам и нямам немпература и мога да си движа врата спокойно../знам че това са признаците за минингит../..Какво може да е това..ПЛС кажете много ме е страх.. :smt010 :smt010 :smt010 :smt010

08-26-2007, 14:18
Tova e na4alo na nastiknka dear.Nqma stra6no;)Piini 1 4ai4e i legni da po4ine6!

_butterfly_
08-26-2007, 14:50
А не може ли просто да си си схванала вратът примерно ако си спяла накриво?
На мен веднъж ми се беше схванал и ме болеше няколко дни.И ето нещо за да се успокоиш:

Менингитът е възпаление на мозъчните обвивки. Той се причинява от вируси, бактерии, спирохети, гъбички, паразити, пряко дразнене на мозъчните обвивки от токсични вещества.

Вирусните менингити протичат като остро фебрилно /с повишена температура/ заболяване с менингеален синдром, с бистър ликвор /гръбначно-мозъчна течност/ и доброкачествен ход.

Най-важният признак е менингеалния синдром, проявяващ се с главоболие, повръщане, ригидност на врата /невъзможност за навеждане на главата към гърдите поради контрактура на вратната мускулатура/, свръхчувствителсност към светлината и звука. Само в средна Европа са познати над 50 типа вируси, причиняващи менингит.

Най-голямо значение имат три вирусни групи, които спадат към чревните вируси: Коксаки-вируси, ЕСНО-вируси и полиомиелитни вируси.

При Коксаки-вирусния менингит инфекцията се пренася от човек на човек по въздушно-капков или стомашно-чревен път, като най-често предизвиква епидемия между децата през летните месеци.

Началото на менингита е остро, с повишаване на температурата до 38-39 градуса С, главоболие, повръщане, свръхчувствителност към светлина.
Обикновено заболяването преминава за няколко дни, без особено лечение. Рядко обаче то може да продължи до 3-4 седмици или даже до 2 месеца. Ликворът е бистър.

Леченето е насочено към основните симптоми. Противотемпературни и противогърчови средства, а по показание кортикостероидни и обезводняващи препарати. Лечението се провежда в болнично заведение. Прогнозата е добра.

При ЕСНО-вирусния менингит инфекцията прониква през стомашно-чревния тракт. Вирусите достигат до мозъчните обвивки по кръвен път. Епидемиите избухват през летните месеци.

След изтичане на инкубационен /безсимптомен/ период от 3-5 дни температурата се повишава и се развива менингиален синдром: главоболие, повръщане,ригидност на врата, свръхчувствителен към шум и светлина. Появяват се стомашно-чревни разстройства. Болестта продължава няколко дни до 3-4 седмици. Специфично лечение няма. Провежда се симптоматично лечение както при Коксаки-вирусния менингит. Прогнозата е благоприятна.

Вторичните вирусни менингити се характеризират с това, че мозъчните обвивки се засягат след като вирусът е поразил друг орган или система. Тук се включват полиомиелитният менингит, грипният менингит, варицела-зостерменингит. При тези менингити често се наблюдава увреждане на централната нервна система.

Лечението е както при другите вирусни менингити.

batkodoki
08-26-2007, 18:01
хайде сега фобии! :)

самодиагностицирането на сериозно нещо като менингитите опряно на писания в популярни "медицински" сайтове е вятър работа! още повече, че огромна част от тези писания са далеч от истината в сремежа си да са опростенчески разбираеми. :)

пример: "Началото на менингита е остро, с повишаване на температурата до 38-39 градуса С, главоболие, повръщане, свръхчувствителност към светлина.
Обикновено заболяването преминава за няколко дни, без особено лечение." - това НЕ е вярно.