PDA

View Full Version : За нововъведените матури след 12 клас..



09-05-2007, 15:11
Добре де, изтипосаха ни тези матури и никаква информация за тях !
Литературата е задължителна - хубаво. Кой е другия предмет? Какъв е типа на изпита, къде се вписва въпросната оценка и остава ли балообразуването същото, както в предните години - сумирана оценка от 9 до 12 клас по даден предмет ?

Редактирано от ^npocTo^a3^f^
1 точка от правилника!

_X_Man_
09-05-2007, 15:26
Сумирането си остава, а другият предмет е избираем. Поне така аз разбрах а не съм 12 клас............. малко се интересувате :-s

FelisDirus
09-05-2007, 16:05
другият предмет е избираем

ако ти кажа, че още никой нищо не знае.. ония идиоти не са излезли с някакво решение - дали ще е балообразуваща тая оценка (както се очаква), въобще за какво ги държим и т.н.
лудницата ще е пълна, а ние сме опитни зайци, мама му стара

Disrespect
09-05-2007, 16:15
шибани гадни смотани гадни шибани гадни смотани шибани гадни шибани матури!!!

bboy_bunker
09-05-2007, 16:38
Аз много се дразня, защото посотянно чувам нови версии за тези матури... И да - ние сме опитни зайци и много хора ще гръмнат...

Momchence
09-05-2007, 16:53
Миии аз ще държа матура живот и здраве след 2 години и да ти кажа не ме плаши особено мисълта...няям почти никаква информация какво ще представлява но има време. Доколкото знам ще са 40 тест въпроса и някфа тема която трябва да развиваме...ма не съм сигурен. Всички говорят за тая матура като за нещо непобедимо, което едва ли не ще попречи да си завършите средното образование по подмазваческия и тарикатски начин с 3-ките.
Аз го приемам като предизвикатеслсто..да проверя какво знам и какво съм запомнил от последните няколко години в даскало..дали е имало смисъл...

Тея дето ги е страх явно просто се съмняват в знанията и уменията си а доста жалко да завършиш средно като пълен неудачник и глупак.

^Sam90^
09-05-2007, 17:12
^^ Е, няма как да не се притесняваме, при положение, че тази оценка ни се пише в дипломата. Това може да те спъне да кандидатстваш.
Аз също ще държа след 2 години иииииии не че ме е страх, но все пак малко ми е терсене...

AliceSw
09-05-2007, 17:16
това, което аз знам:

матурата по български е задължителна, представлява литературен, правописен и пунктуационен тест 40 въпрос, и анализ на произведение от 11-ти или 12-ти клас, за теста материалът е същия

втората матура е по избор, но е на ниво СОУ, което я прави не особено трудна, ако полагаш матура по профила си

средната оценка от двете матури е 1/3 от дипломата, другата 1/3 е средната оценка от предметите по профила ти през годините, последната 1/3 е средната оценка от общообразователните предмети - така го е обяснявала моята класна

нещото, за което не сигурна е, че оценката от двете матури се пише вместо оценките по дадените предмети през годините


Momchence, виж сега, аз не съм от хората с тройките, но мен матурата също ме притеснява, не могат да ми заявят в 11-ти клас, че догодина ще имам матура, освен че се чувствам като опитно зайче, това може да ми изиграе адски номер в кандидатстването, за желания ми университет се взима цялата диплома, а балът е толкова висок, че с диплома под 5, трябва да имам минимум 5,50 на четирите си изпита, така че освен за всички изпити трябва да уча за матура по български, което няма нищо общо с това, което ще кандидатствам, а тази оценка дори няма да може да ми послужи като кандидатстудентски изпит

Momchence
09-05-2007, 17:40
alise_sw по-спокойно де...не отиваш на фронта...явно си умно момиче и няма от какво да се притесняваш..разбирам, че ти идва малко нанагорно ама ебаси ако си пич в даскало ще си пич и на матурата :) по-ведро.

От друга страна нали се сещаш, че една голяма група хора се опитват да минат тънко и да си вземат средното образование без особено зор, и на които хора амбициите им стигат до там. Не е нормално някфи тъпаци да си взимат дипломата по късмет или по някакви необасними причини. Писнало ми от тъпаци в даскалото и ми е кеф като им е гадно на тях. Аз лично подкрепям идеята с матурите...това е цивилизования начин да се покаже накрая кой какво е правил последните няколко години в училище и дали си заслужава дипломата и всички пари хвърлени по него да се изучи.

^Sam90^
09-05-2007, 17:43
^^ Е, ти хич не си злобарче :-D

Momchence
09-05-2007, 17:50
Ами не, не съм :) Просто обичам справедливостта...всеки да си получи заслуженото :)

^Sam90^
09-05-2007, 18:03
Щом казваш.

DjBaloon
09-05-2007, 18:14
Aide vuprosite v maturata dobre.. okay.. qsno e trqq se znae ama tva chudo
"Analiz po citat" ... tazi nova izguzica shte ni udari v zemqta
Gospojata ni po BG e v sindikatite i vinagi hodi na suveshtaniq i kogato gi viknali uchitelite da im obqsnqt kak se pravi analiz po citata(za da mogat da ni nauchat) otishla nqkfa si reklamira knigata i nishto ne im kazali :lol:
Taka che samite uchiteli ne znaqt kakvo trqbva da uchime :-D
No spored mene tazi godina shte mine pak po jelanie.. dano :-D

09-05-2007, 18:15
A dali horata,koito sa zavurshili 12ti klas taq godina,no shte kanditatstvat za VUZ sledvashtata,shte durjat matura? :-k
Ne se pritesnqvaite,koito znae-nqma da ima problemi. :D

AliceSw
09-05-2007, 18:22
пфффффф, как да го кажа, аз вече съм приела цялата тая история с матурите след една година приказки за това...не съм толкова песимистично настроена, колкото явно съм прозвучала...50% от подгответата в училището ми могат да направят матурата по профила си за 6, а може би даже повече хора...смятам, че имам достатъчно добра подготовка по БЕЛ, за да получа достатъчно висока оценка на матурата, все пак това е моят си език и ще е унизително да не мога да я направя...освен всичко идеята е отричана в обществото и може би матурите за моя випуск като първи ще са по-лесни, за да се наложат като задължителни...и аз не знам на какво се ядосвам, може би на самия въпрос - ще има ли матури и какво ще представляват те, просто имам чувството, че и в самото министерство не знаят, а аз съм минала 11-ти клас без да знам нищо сигурно


бтв, не вярвам, че хората, измъквали се между капките 12 години няма да успеят да се справят с една матура, проведена в училище, при познати преподаватели и т.н.

sinful`girl
09-05-2007, 18:36
Влизаш в сайта на МОН(Министерство на образованието) и там го има форматът на матурата по различните предмети. Има примерни тестове и съответно отг. им .......



П.П Шибан,гаден,смотан,нещасте министър :smt013 :smt013 :smt013 Как можа да ни забие така с тея матурииии.........НЕЩАСТНИК :smt071 :smt097

vvizzard
09-05-2007, 18:54
po princip si stqgam dokumentite za 4ujbina i za maturata ne me gree mnogo ,no se 4ustvam leko precakan .V na6to daskalo ne sme imali balgarski ot 8 klas ,ot 5-7 klas kogato sme u4ili nqkvi po vajni ne6ta po bg imam begal spomen.Kogato taq po bulgarski ni dade nqkolko vapros4eta celiq klas q gledahme kato iztrebiteli ...
az 6e se opraq,no si mislq 4e se nqkoi deto nego zaslujava 6te e preeban
pak i ne me kefi mnogo ideqta da me polzvat kato morsko svin4e
zatva ministara pred edna stena,da mu vrazvat o4ite i do tam

DjBaloon
09-05-2007, 18:57
Da go ubiem s kamani toq..

sinful`girl q dai linkcheta gi vidime devoiko :wink:

sinful`girl
09-05-2007, 19:04
Da go ubiem s kamani toq..

sinful`girl q dai linkcheta gi vidime devoiko :wink:


http://mon.bg/opencms/opencms/documents/dzi

Заповядай :-D :smt033

bboy_bunker
09-05-2007, 19:04
Momchence, от една страна си прав. И аз много се дразня, защото в училище вися по 6-7 часа на ден, докато разни глупаци въобще не се вясват, а накрая имат същите оценки като мен. Идеята за матура е що-годе добра.
Лошата страна обаче е, че няма почти никаква сигурна информация.
Сега започвам 12 клас, а още не знам каква ще е тази матура. Не се притеснявам особено за нея. Притеснявам се, че може да се окаже спънка за кандидатстването ми във ВУЗ.
Общо взето, тази матура е нож с две остриета...

Blab
09-05-2007, 19:45
Добре, не знам коя подред е тая тема...пак за матурите...
Какви са тея учители, които биват обучавани, "за да ви научат"?
Ще се повторя(ако не и потретя), че учителите са тези, които трябва да ви обяснят за формата на изпита, училището е мястото.
Цяла година контролните ни(прието е да се наричат "писмени изпитвания":))по БЕЛ са тип матура - тест по български, тест по литература(като "тест" не значи въпрос с възможни "а", "б" и "в", 25-30% са отворени въпроси) + "аргументативен текст"(което е възможно най-елементарният за писане текст, тип "отговор на литературен въпрос").
Не знам точно ролята на матурата във формирането на бала, но матура ЩЕ ИМА, казано е, по закон не може да се отмени в този кратък срок.

09-07-2007, 11:21
определено много ни прецакаха,ама дявола не е чак толкова черен.след като втората е по избор.Лошото е ще ако ги сложат през юни ,няма да мога да се преведа навреме дипломата и ще изпусна срока за германия

doctors
09-09-2007, 20:37
Искам само да ви кажа,на всички ако не ви е ясно,университетите отхвърлиха с гръм и трясък идеята матурата да е приемен изпит за вуз,и всеки университет ще си провежда кандидатстудентските изпити и с тях ще приемат студенти.Кандидатстудентс и изпити винаги е имало и ще има,и то не само през 2008 ами и през 2009 и 2010 и т,н или по-точно казано и за в бъдеще.Ако някой си е мислил че кандидатстудентските изпити ще отпаднат и ще бъдат заместени от матури се е излъгал много здраво.По-горе ви казах че кандидатстудентски изпити ще си има и за напред.Така че четете сериозно и не се занимавайте с глупости,а още повече че всички желаещи да учат висше от 2008 и след 2008 ще държат и матура а и кандидатстудентски изпити.Успех!