PDA

View Full Version : читателски дневник, 9ти клас



dazzle
09-07-2007, 06:58
Здравейте! В края на ваканцията се сетих, че трябва да правим читателски дневник по литература... Това, което трябва да напишем в него е нещо за автора и малко за произведението.
Може ли някой да ми помогне, защото никак ме няма в писането?
А това са и произведенията (за 9 клас):
1. Библията
2. Старогръцки митове и легенди (само за основните)
3. "Илиада". Омир
4. "Прикованият Прометей". Есхил
5. "Антигона". Софокъл
6. "Артуровият цикъл"
7. Пространното житие на Константин Кирил Философ
8. Проглас към Евангелието
9. "Азбучна молитва". Константин Преславски
10. "За буквите". Черноризец Храбър
11. "Шестоднев". Йоан Екзарх

благодаря ви предварително :smt006

Heaven_Can_Wait
09-07-2007, 11:07
:shock: Ние имахме читателски дневник във 2 и 3 клас... ама кой го попълваше...

п.п. Сорка, че не помагам с нищо, ама... :shock:

dazzle
09-07-2007, 11:57
аз никога не съм имала и затва сега ми се струва тъпо да го правим...
и все пак ако някой може да ми хелпне - добре дошъл :roll: :wink:

white_chik
09-07-2007, 17:58
Ние до 4 клас имахме читателски дневник,ама сега като се замисля би бил от полза.
За Илиада можеш да напишеш нещо такова:

В Омировата поема "Илиада" са описани събитията от 51 дена на Троянската война.Двете воюващи страни - ахейци и троянци-правят опит да се реши военният конфликт чрез двубой между Парис,прелъстителя на хубавата Елена,и Менелай,нейния законен съпруг.Но благодарение на богинята на красотата Афродита,Парис изчезва по време на двубоя и това е причината битката между двете воюващи страни да зопочне отново.
Двата основни персонажа в поемата са Ахил и Хектор.Ахил е предводител на ахейците,той е съюзник на гърците и загрижен за надвисналата опасност над тях ,отстъпва пред молбите за помощ,но позволява само на най-близкия си приятел Патрокъл да се присъедини с войската си към ахейците в боя.Хектор,водач на троянците,взема патрокъл за Ахил и го убива в битката.Ахил,разярен от загубата на приятеля си,се сдобрява с Агамемнон,включва се отново в битката,убива в двубой Хектор,поругава тялото му,като го влачи с колесницата си около стените на Троя.
Кулминацията на поемата се разгръща през последната година от войната.Ахил и войската му чрез хитрост пронекват в Троя и унищожават града.Но във входа на събитията Ахил е ранен в петата,единственото му слабо място и умира.ТАка приключва великата Троянска война,едно от най-значимите събития в древногръцката история,а и в целия античен сват.


Омир -Омир е легендарен (според някои, митичен) древногръцки епически поет и рапсод, на когото традиционно се приписва авторството на големите гръцки епически поеми Илиада и Одисея, краткия комически епос Батрахомиомахия („война между жаби и мишки”), сборника Омирови химни и различни други изгубени или частично запазени произведения като например Маргити. Някои древни автори му приписват и целия епически цикъл, в който са включени и други поеми за Троянската война, както и тивански поеми за Едип и неговите синове.

———==Сведения за Омир==

По традиция се смята, че Омир е бил сляп, а редица йонийски градове претендират, че са родно място на поета. Като цяло обаче биографията на Омир е бяло петно. За живота на Омир няма сигурни сведения. Запазените осем биографии са от по-късно време и са изпълнени с митични сведения и неправдоподобни твърдения. Не се знае със сигурност дори родното му място. Още в древността много градове и селища са си оспорвали честта да бъдат родно място на Омир. Достигнало е до нас двустишието:

Селища седем се карат за родното място на Омир:
Йос, Колофон, Саламин, Хиос, Смирна, Атина и Спарта.
Вариантите на това двустишие посочват още четири града, а късни известия говорят дори за двадесет претенденти. Най-вероятното е, че поетът е роден в Хиос (град на остров със същото име) или в малоазийския град Смирна. Древни извори обаче единодушно посочват остров Йос като място, където той е починал и е погребан.

Противоречиви са и сведенията за времето, през което е живял Омир. Херодот (484–406 г. пр.н.е.) твърди, че Омир и Хесиод са живели около 400 г. преди него (Истории, кн. 2), а Тукидид (471–395 г. пр.н.е.) споменава за 8 век пр.н.е.. Твърдението на късните животописци на Омир, че е живял през времето на Троянската война, тоест през 12 или 11 век пр.н.е., не е вярно.

Приема се вече като съвсем вероятно, че поетът е живял през втората половина на 8 и началото на 7 век пр.н.е.

В древността никой не се е съмнявал в съществуването на Омир. Платон (429–317 г. пр.н.е.) говори, че този поет „е възпитал цяла Елада“, а пък Аристотел (384–322 г. пр.н.е.) на много места в своите книги се позовава на Омир. Към 3 век пр.н.е. някои учени в Александрия се усъмнили в авторството на Омир за „Одисея“, но съществуването на поета не е било обект на съмнение.


Дано да ти свърши неква работа :wink:

dazzle
09-07-2007, 18:34
много ти благодаря! :) определено ще ми свърши работа1 :smt006 \:D/ :smt023 :smt041

tItEufFf
09-08-2007, 00:31
1. Библията



е че библията кой я е писал.. :shock:

Obsession
09-08-2007, 10:44
Ооо, да и аз и аз и аз трябваше да правяяя :smt026 :smt026 :smt026 :smt026 :-D И... напарвих. И го пазя. Но са ми дълги работите и няма как да ти ги пратя. btw, да не сме от 1 и също даскало :wink: А, ти чел/а ли си произведенията :smt017 Ако си, няма д аима проблем да направиш днвника :wink:

dazzle
09-08-2007, 13:53
библията няма автор...евангелията имат


chocolate`kiss, искаш да кажеш, че и ти си от ТБГ? суупер :)
ами прочетох някои и за тях се опитвам да направя дневника, но останалите са проблем...

Obsession
09-08-2007, 15:55
[/quote]chocolate`kiss, искаш да кажеш, че и ти си от ТБГ? суупер Smile
ами прочетох някои и за тях се опитвам да направя дневника, но останалите са проблем...

Не съм от ТБГ. Всъщност даже нз ко значи :oops: От Русе съм, от Ботев. Просто реших, че само нас в "Бастилията" така ни тормозят :-D :-D Ако искаш си кажи мейла или скайпа на ЛС или аз ще ти дам моя и ще се опитам да помогна. Имам ги всичките :-)

Obsession
09-08-2007, 15:56
Ъммм, сорка, оплесках нещо горе :lol:

MistyMonster/LikeViolence
09-08-2007, 17:06
О.о

И ние имахме някви такива ама аз прочетох само Илиада...и го забравих де...
И баси аз до ся никога не съм имала читателски дневник,даже не са ни искали. :o

dazzle
09-09-2007, 10:16
и аз досега никога не съм имала, затва и не съм на кеф да го правя... :lol:

chocolate`kiss, няма нищо :wink:

Madness
09-09-2007, 10:44
Единствения ми читателски дневник беше в 3 клас...бях се прецепила кво ше прая,как ше го пиша...Хах...тва е тъпо бе!

i am not okay
09-09-2007, 11:09
Единствения ми читателски дневник беше в 3 клас...бях се прецепила кво ше прая,как ше го пиша...Хах...тва е тъпо бе!

и аз тъй ;)

mimz_rap
07-15-2008, 15:57
:shock: Ние имахме читателски дневник във 2 и 3 клас... ама кой го попълваше...

+1

kati2211
07-15-2008, 16:34
И на нас ни дадоха същите книги много съм благодарна че не ни карат да правим читателски дневник. :grin: