PDA

View Full Version : Архитектура



Maimunche_f
09-07-2007, 20:32
Здравейте!Искам да попитам дали имате представа дали ако искам да кандидатствам архитектура е необходимо да мога да рисувам или може да ходя на уроци и да се подготвя според това какво дават по изпитите (защото изпитите не са портрети, пейзажи и т.н.)? Надявам се да има компетентни отговори :) :roll:

UnaBletoLoVeU
09-07-2007, 20:40
Понеже и аз искам да уча такова имам някаква представа как стоят нещата. Ако искаш да учиш в България, за софийския има изпит по рисуване и математика. По рисуване е в 3 кръга и казват, че е доста кофти. Понеже аз искам да уча в Германия разбрах, че там за тази специалност не се искат никакви изпити, освен приравнителен по немски и оценките от дипломата-и си вътре.

Maimunche_f
09-07-2007, 20:44
Става въпрос за УАСГ, знам че са 3 изпита, но проблема ми е че не мога да рисувам и искам да знам дали само с уроци ще стане или трябва да имам и талант....

miloto_girl_4e
09-07-2007, 20:52
Каквито и уроци да ти дават, то като нямаш грам талант - полза никаква ....
Разбира се, че, за да си конкурентно способна на останалите, трябва да можеш да рисуваш, уроците са за доизкусуряване на нещата :!:

Swinkenhoffer
09-07-2007, 20:58
Каквито и уроци да ти дават, то като нямаш грам талант - полза никаква ....
Разбира се, че, за да си конкурентно способна на останалите, трябва да можеш да рисуваш, уроците са за доизкусуряване на нещата :!:
не е съвсем така. една позната разправяше, че в началото не могла дори молив да държи, ама влезе... е, не в УАСГ, а в Лесото, но все пак. при първите изкара 5.20 на изпита, но по математика не стана.
казват, че този вид рисуване може да се научи, но е възможно и да си е индивидуално. :-k
тръгни на уроци с уговорката, че учителя ще ти каже след някво време, ако работата е безнадеждна... аз така ще направя. :lol:
бтв, аз съм почти абсолютно бездарна, ама не пречи да се пробва.

shadow4e
09-07-2007, 21:02
UnaBle_to_LoVe_U, в СУ няма архитектура :)

Blab
09-07-2007, 21:04
трябва да можеш да рисуваш...ти въобще имаш ли желание и правиш ли го?...'щото т'ва колко можеш друг го определя...
За УАСГ математика не ти трябва(изпит по математика не правят), само по рисуване, казаха ми, че изпитът е лесен, но естествено трябва да посетиш курсовете, които самите те организират.
ако има нещо - питай.

Swinkenhoffer
09-07-2007, 21:08
За УАСГ математика не ти трябва(изпит по математика не правят)
хъм.. интересно, щото майка ми преподава там и друго ми разправя, а и всяка година е от проверяващите на изпита по математика (!!) в УАСГ. странно, че и непрекъснато правят курсове по математика. само аз съм ходила на 2. :lol:

Maimunche_f
09-07-2007, 21:08
Ем брат ми учи в УАСГ (арх факултет, но не архитектура) и според него нещата които дават на изпитите по архитектура са си чисто чертане и не е трудно да се научи с ходене на уроци. Сега ще съм 11 клас - имам достатъчно време (поне така си мисля) и смятам да почна уроци пък да видим кво ше стане. Като не стане с рисуване, математиката е насреща :lol:

Blab
09-07-2007, 21:16
За УАСГ математика не ти трябва(изпит по математика не правят)
хъм.. интересно, щото майка ми преподава там и друго ми разправя, а и всяка година е от проверяващите на изпита по математика (!!) в УАСГ. странно, че и непрекъснато правят курсове по математика. само аз съм ходила на 2. :lol:
поправям се:)
просто не съм на себе си, пък и ми е спокойно за математиката и явно съм я пропуснала :lol:

ти така кажи, че имаш връзки:))

FRIEND_1
09-08-2007, 04:36
Ba6ta mi prepodava v YASG,toi e arhitekt zaedno s maika mi.
Ima 3 izpita po risuvane i trqbva da moze6 da risuva6 razli4ni ne6ta!!!
Neznam ,trqbva da ima6 nqkakav talant i da moze6 da risuva6,za6toto vse pak tova e Arhitectura!!

teenage_drama_queen
09-08-2007, 08:30
изпитите там не включват портрети :wink: до колкото си спомням имашее някаква композиция (на гарнета май),капител на колкона и там още нещо което беше мн гадно.. беше преплетено с мат задача :wink: а за да се подготвиш за рисуването освен малко талант ти трябват мн уроци и ако си 12 кл малко си закъсняла :roll:

RoyTheReaper
09-08-2007, 08:55
За УАСГ архитектура без рисуване няма да минеш, но ако не можеш да рисуваш, има други специалности, за които няма рисуване, като ССС (строителство на сгради и съоръжения)(самосрутващи се сгради :lol: ).

Maimunche_f
09-08-2007, 09:22
Е то за ССС изпита е по математика, а не рисуване.
А за прословутия капител, тази година капитела не беше капител :-D

Atika
09-08-2007, 09:48
Изпитите са:
Капител,колона
цветна задача
конструктивна задача ..

Рисуването там е пряко свързано с математика ако имаш на разпожение около 2-3 години за да се подготвиш може и да се получи, ноо по математика задалжително трябва да изкараш над 5 ..А по коварни изпити по математи от виас рядко се срещат .
Един съвет ако не си изключително добра по математика по добре въобще не се пробвай, цялта подготовка за архитектура е свързана с много пари, амбиции и години учене, а малко успяват ...

Blab
09-08-2007, 14:27
Оппа, гледам много мами и татковци са в УАСГ :mrgreen:
Я се обосновете...к'ви са тея 2-3 години(специално споменати от Атила) за подготовка, та нали си правят курсове, пряко засягащи материята на изпита.Аз ли съм прекалено уверена в себе си, за да вярвам, че за половин година ще мога да ги нарисувам 3-те задачи, или вие преувеличавате...
За математиката няма да говоря - предостатъчно подготвена съм.

Atika
09-08-2007, 15:11
Завърших средно архитектура .. и 90% от моя клас естествено отидоха да кандидатстват там .. но естествено никои не влезе .. макар че и бала хем е по нисък за завършилите строително училище .. Мисля че за половин година курсове няма да стане .. най добрата ми приятелка ходеше на рисуване 3 години , последната година прекара в София и плащаше 90 лв на ден .. да научиха я да рисува перфектно но не й остана достатачно време за математика .. По трудно за приемане от там .. не съм чувала .. помисли си хубаво дали искаш да ти се разбият амбициите и да те сринат .. По лесно в Любен Каравелов или Лесото .. Ти си знаеш и все пак късмет .. възхищавам се на хора които учат архитектура във ВИАС

Blab
09-08-2007, 15:23
Завърших средно архитектура .. и 90% от моя клас естествено отидоха да кандидатстват там .. но естествено никои не влезе .. макар че и бала хем е по нисък за завършилите строително училище .. Мисля че за половин година курсове няма да стане .. най добрата ми приятелка ходеше на рисуване 3 години , последната година прекара в София и плащаше 90 лв на ден .. да научиха я да рисува перфектно но не й остана достатачно време за математика .. По трудно за приемане от там .. не съм чувала .. помисли си хубаво дали искаш да ти се разбият амбициите и да те сринат .. По лесно в Любен Каравелов или Лесото .. Ти си знаеш и все пак късмет .. възхищавам се на хора които учат архитектура във ВИАС
хах:)), а аз на майките и бащите им :smt005
ти даде още едно доказателство за влизането без връзки там:))
Аз не съм опряла до ВИАС, а и мечтите ми са мааалко по-различни, но просто не ми се пропиляват толкова години математика...и, представи си, как реагират всички като чуят, че уча в СМГ, а ще кандидатствам с български(журналистика) :smt005

Търся къде има специалност "вътрешна архитектура", ако можеш да ми помогнеш пиши едно лично.Благодаря ти, предварително.

09-08-2007, 17:25
Имам познат, който завърши СМГ и пак не влезе архитектура в УАСГ, именно заради математиката. Във ВИАС задачите винаги са зверски трудни и ако искаш да влизаш архитектура трябва да си скъсаш задника от решаване. Колкото до рисуването, специално това, с което се кандидатства се учи (във ВИАС има специални курсове). Дали можеш да рисуваш котенца или хора мн хубаво изобщо не е от значение, защото за капитела, цветната задача и композицията ти трябва техника. Там всичко се рисува по определен начин (схематично е). По-важно е дали ще усвоиш техниката, а не дали можеш да нарисуваш една пейка в парка. И някой каза, че все пак е архутектура - да те светна архитектурата не се състои в това да си надраскаш една къщичка, а всичко е ЧЕРТАНЕ!

Maimunche_f
09-08-2007, 18:02
Имам чувството че някои от хората, които са ми отговорили ме мислят за няква супер тъпа, която няма идея с какво се захваща. Напротив, напълно съм наясно, че никак не е лесно да се влезе там. Пък и аз просто питам информативно, все още не съм решила дали ще кандидатствам там. А и ако почна уроци като видя че не се получават нещата няма да продължавам, на сила хубост не става =; , като не стане не стане кво толкова, не е болка за умиране [-X ; има си много хубавки специалности с математика \:D/