PDA

View Full Version : Пише ли се запетая пред...



09-09-2007, 19:55
pred "kato" pi6e li se zapetaq? daite primer koga se pi6e i koga ne... su6to taka molq vi kajete mi pred izrazite "sled kato" "tui kato" "kato se ima predvid" dali se pi6e zapetaq? molq vi spe6no e..

т.7 от Правилника!

Модерирано от sh3_1s_7h3_0n3

miminia
09-09-2007, 20:08
пред "като" не се пише запетая

Spork
09-09-2007, 20:40
ае ....я.... аз от къде да знам :-D

shivacheva
09-09-2007, 20:41
пред "като" не се пише запетая
:smt045

09-09-2007, 21:26
a pred drugite koito izbroih ?

`Death`Whore``
09-09-2007, 21:39
пред "като" не се пише запетая Понякога се пише ;) Пред другите мисля, че винаги се пише.

CoBRaSTyLе
09-09-2007, 21:49
пред "като", когато е сравнение, не се пише. пише се, когато въвежда подчинено иизречение.

bboy_bunker
09-09-2007, 21:59
пред "като", когато е сравнение, не се пише. пише се, когато въвежда подчинено иизречение.

for example? :lol:

`Death`Whore``
09-09-2007, 22:36
Тя ходи като жаба.
Той ходи, като се поклаща насам-натам.

bboy_bunker
09-12-2007, 18:05
Тя ходи като жаба.
Той ходи, като се поклаща насам-натам.
А тогава в изречението " Как ще има мъдрец като всички са глупци" има ли запетая някъде? :)

`Death`Whore``
09-12-2007, 18:12
Има запетая, защото реално трябва да бъде "след като", а пред "след като" винаги има ;)

IKisseDAGirL
09-12-2007, 21:02
Още един случай, в който се пише:
"Него вече го нямаше, като пристигнах." = "Като пристигнах, него вече го нямаше." (макар че тук "като" е заместител на "когато" и е по-разговорна форма) :wink:

`Death`Whore``
09-12-2007, 21:07
Още един случай, в който се пише:
"Него вече го нямаше, като пристигнах." = "Като пристигнах, него вече го нямаше." (макар че тук "като" е заместител на "когато" и е по-разговорна форма) :wink:
Това е неправилно. Вместо "като" трябва да бъде "когато". Понякога двете са взаимозаменими, но не и в този случай.

ErinEverly
09-12-2007, 21:54
"като"+глагол=пише се запетая пред "като" (естествено при заместване на деепричастие)
"като"+съществително/прилагателно=не се пише никъде запетая

Ама и вие сте едни разбирачи......

`Death`Whore``
09-12-2007, 21:55
Ама и вие сте едни разбирачи......
Браво, назубрила си правилото. :)

ErinEverly
09-12-2007, 22:27
Ама и вие сте едни разбирачи......
Браво, назубрила си правилото. :)

Хахха... Да благодарим на учителката ми по Български - невероятен педагог. Писа ми 2ка на класното, само за да се стегна. Изкарах 5 6ци за една седмица :lol:

Виве ла "Пътеводител на пунктуационния стопаджия" :lol: :lol: :lol:

едит: "След като отиде до мивката, Грозданка я изтърка убаво"
"Грозданка изтърка убаво мивката, след като отиде до нея"
"Тъй като Пеньо беше травестит, той незнаеше дали се чувства по-скоро жена или мъж"
"Пеньо незнаеше дали се чувства по-скоро жена или мъж, тъй като беше травестит"
"Като се има впредвид че Иванчо беше сексуално-незадоволен, ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата"
"Ласките на Иванчо с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата, като се има впредвид че той беше сексуално-незадоволен."

`Death`Whore``
09-12-2007, 23:50
"Ласките на Иванчо с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата, като се има впредвид че той беше сексуално-незадоволен."[/b]
Обаче запетаята е пред "че". Всъщност не съм сигурна, трябва да питам мама...но 100% има пред "че"-то - или са 2, или е само пред "че", това е сигурно. ;) И е само "предвид", "впредвид", "в предвид", "на предвид", "под предвид" и тем подобни са грешни.

ErinEverly
09-12-2007, 23:53
"Ласките на Иванчо с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата, като се има впредвид че той беше сексуално-незадоволен."[/b]
Обаче запетаята е пред "че". Всъщност не съм сигурна, трябва да питам мама...но 100% има пред "че"-то - или са 2, или е само пред "че", това е сигурно. ;) И е само "предвид", "впредвид", "в предвид", "на предвид", "под предвид" и тем подобни са грешни.

Хаххахахха... От толкова "предвид" нищо не разбрах.
Да бе... ЯснУ, видях я. Пияните господ ги пази от такива педанти като теб :lol: Важното е любов да има, грешките не са важни :lol:

`Death`Whore``
09-12-2007, 23:54
Мда, трябваше да сложа тире вместо запетая. Идеята е, че е правилно само "имам предвид" :)

ErinEverly
09-13-2007, 00:08
Хм... Не съм съгласна. Начи... Малко не съм в състояние да мисля по такива сложни въпроси, но погледни това:

"Като се има в предвид че Иванчо беше сексуално-незадоволен, ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата"

Ако се сложи запетая пред "че" ще се получи, че подчиненото изречение е разкъсано. Обаче... То не е свързано, а трябва да е. От "като се има впредвид" и "ласките му с Ласи..." не се получава смислено изречение.
Откоето следва, че в следващото изречение са също така. Демек двете изречения са "Като се има в предвид че Иванчо беше сексуално-незадоволен" и "ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата", а не "Като се има в предвид ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата" и "че Иванчо беше сексуално-незадоволен,"

Оф... съвсем се омотах :lol: :lol: :lol:

bboy_bunker
09-13-2007, 07:10
Пред "че" винаги се пише запетая. Изключение има само при словосъчетанията "въпреки че; макар че; само че", когато запетаята се пише пред "въпреки; макар; само" :)

bboy_bunker
09-13-2007, 07:13
Още един случай, в който се пише:
"Него вече го нямаше, като пристигнах." = "Като пристигнах, него вече го нямаше." (макар че тук "като" е заместител на "когато" и е по-разговорна форма) :wink:

И аз мисля, че има запетая тук :) Изречението е сложно съставно с подчинителен съюз "като;когато" :) Би трябвало да има запетая.

`Death`Whore``
09-13-2007, 07:16
Хм... Не съм съгласна. Начи... Малко не съм в състояние да мисля по такива сложни въпроси, но погледни това:

"Като се има в предвид че Иванчо беше сексуално-незадоволен, ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата"

Ако се сложи запетая пред "че" ще се получи, че подчиненото изречение е разкъсано. Обаче... То не е свързано, а трябва да е. От "като се има впредвид" и "ласките му с Ласи..." не се получава смислено изречение.
Откоето следва, че в следващото изречение са също така. Демек двете изречения са "Като се има в предвид че Иванчо беше сексуално-незадоволен" и "ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата", а не "Като се има в предвид ласките му с Ласи изглеждаха напълно в реда на нещата" и "че Иванчо беше сексуално-незадоволен,"

Оф... съвсем се омотах :lol: :lol: :lol:
Има логика, но не си права. Пред "че" си има запетая. Браво, че знаете правилата, но аз нещата ги усещам и ги знам без правила.

CoBRaSTyLе
09-13-2007, 07:55
"като се има предвид" не е ли вметнат израз? а вметнатите се ограждат попринцип със запетаи.

`Death`Whore``
09-13-2007, 07:57
Не е вметнат, точно това се опитва да каже ErinEverly.

brain_stew
09-13-2007, 09:05
И всякви други форми на "предвид" са неправилни!
Имам предвид, че няма значение в какъв сюжет е, вскякакви форми като "впредивд", "на предвид" и т.н., са изключително неправилИ!
А 'като' е според случая!

Плямпаш като латерна! няма запетая
Говориш твърде много, като латерна си! тва вече е друго нещо!=)