PDA

View Full Version : Скъпите ни даскали



Muse_of_Madness
09-11-2007, 17:24
http://www.24chasa.bg/Default.asp?statid=50512&rubr=0&izd=1&fsize=&swidth=800&tr=1&im=09&id=11&iy=2007
Прочетете материала и изкажете мнението си.
Подкрепяте ли ги и тревожите ли се за образованието си?

Blab
09-11-2007, 17:38
Не съм абонирана и не мога да прочета материала :lol:
Има подобна тема, в която се обсъжда същия проблем.
Да, тревожа се за образованието си, и да, пофкрепям учителите.

Ако всички с ниски заплати вдигнат стачки не ми се мисли.Родителите ми са с висше образование(няколко) и печелят по 500лв...нямам какво да кажа...да бяха станали шофьори...

Muse_of_Madness
09-11-2007, 17:40
Паствам тук


Учебната година ще е само 9 дни. След като стартира на 15 септември, тя ще приключи до 24-и, понеделник, когато започва безсрочна ваканция заради стачка на учителите. Това обявиха вчера трите синдиката в образованието, след като 2-часовите им преговори за заплати с вицепремиера Даниел Вълчев останаха без резултат.
15 септември започва с едночасова стачка - от 9 до 10 ч. Денят не е учебен. От 17-и до 21-и ще имамолебен, шествия, митинги. Ще се водят нормални часове. 20-и е обявен за "ден на мълчание в клас

bqsna_teenagerka
09-11-2007, 17:57
при нас пък няма такива истории!
8.45 в даскало за тържеството! :roll:

linka92
09-11-2007, 18:04
Не ми се вярва да стане това,което пишат,та те ще ни провалят цялата год.,нали после на тях ще им излезе от някъде за да наваксаме(и на нас де) :lol: .Може да има стачки,но не вярвам да е толкова крайно както пише.Пък и при нас няма да има такива работи на 15ти в 9 часа всички на "бесилото" :lol: .

Blab
09-11-2007, 18:05
Паствам тук


Учебната година ще е само 9 дни. След като стартира на 15 септември, тя ще приключи до 24-и, понеделник, когато започва безсрочна ваканция заради стачка на учителите. Това обявиха вчера трите синдиката в образованието, след като 2-часовите им преговори за заплати с вицепремиера Даниел Вълчев останаха без резултат.
15 септември започва с едночасова стачка - от 9 до 10 ч. Денят не е учебен. От 17-и до 21-и ще имамолебен, шествия, митинги. Ще се водят нормални часове. 20-и е обявен за "ден на мълчание в клас
това не е цялата статия..., т.е. не разбирам за какво става дума...
току що прочетох, че СМГ-то щяло да стачкува.....чакам потвърждение:))....

AFT
09-11-2007, 18:29
Оф, на едни дадоха и сега всички тръгнаха да стачкуват. Много дълбоко се съмнявам да има подобна стачка, в моето училище пък едва ли въобще някой ще им позволи да правят каквото си искат. Ако ще им увеличават заплатите, то трябва да е по заслуги. Има толкова задръстени даскали и просто не може да получават толкова. Даже помня като бях по-малка, как един заместник на госпожата не знаеше къде се пише "ъ" и къде "а" и трябваше ние да му обясняваме. #-o А и като държавата няма пари, как ще им ги даде? :-s

teenage_drama_queen
09-11-2007, 19:01
Паствам тук


Учебната година ще е само 9 дни. След като стартира на 15 септември, тя ще приключи до 24-и, понеделник, когато започва безсрочна ваканция заради стачка на учителите. Това обявиха вчера трите синдиката в образованието, след като 2-часовите им преговори за заплати с вицепремиера Даниел Вълчев останаха без резултат.
15 септември започва с едночасова стачка - от 9 до 10 ч. Денят не е учебен. От 17-и до 21-и ще имамолебен, шествия, митинги. Ще се водят нормални часове. 20-и е обявен за "ден на мълчание в клас
това не е цялата статия..., т.е. не разбирам за какво става дума...
току що прочетох, че СМГ-то щяло да стачкува.....чакам потвърждение:))....

да Кънчева (по история) беше вчера при Милен Цветков и каза че СМГ ще стачкува :wink:

sexy_for_you
09-11-2007, 19:50
Не ми се вярва да стане това,което пишат,та те ще ни провалят цялата год.,нали после на тях ще им излезе от някъде за да наваксаме(и на нас де) :lol: .Може да има стачки,но не вярвам да е толкова крайно както пише.Пък и при нас няма да има такива работи на 15ти в 9 часа всички на "бесилото" :lol: .

И ний така...

DanceGirl
09-11-2007, 19:53
При нас няма да стачкуват.9 часа в двора :)

[B]a[N]D[i]T[k]a
09-12-2007, 10:00
е че трябва да имат по високи заплати трябва.. ама.. таи ли трябва да спорят?! :smt011 аз искам да почнем даскало толкова го чаках.. :smt005

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 12:12
Абе не знам кой прав,кой крив,пък и не съм аз човека да кажа... Но според мен като цяло даскалите не засложават да получат 100 % увеличение.Повечето от тях влизат в часовете с кафенце и баничка и започават да приказват за ланшния снег ! Материяла са го забравили и изобщо не могат да го предадат... Е,да,има си и съвестни учители,които си гледат работата и се справят както трябва,но те са изключително малко.Според мен не трябва всички учители да взимат една и съща заплата.Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материяла и на какво ни е научил.Или пък да получат някакво увеличение на заплата,но не и 100 процентово !

linka92
09-12-2007, 12:17
...Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материяла и на какво ни е научил.... !


Аз пък не съм съгласна.То сега оценките са незаслужени,апък ако трябва ние да ги оценяваме..ще станат всички отличници,т.к. всеки ученик ще казва да му се пише 6 иначе няма да оцени високо учителя!

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 12:20
...Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материяла и на какво ни е научил.... !


Аз пък не съм съгласна.То сега оценките са незаслужени,апък ако трябва ние да ги оценяваме..ще станат всички отличници,т.к. всеки ученик ще казва да му се пише 6 иначе няма да оцени високо учителя!

Казах според това как предава материяла и на какво ни е научил,а не какви оценки ни е писал - то е ясно,че ще имаме само шестици. :wink: Но не се притеснявай,това никога няма да стане - ще им се дават на всички учители парички.

asda
09-12-2007, 12:52
Абе не знам кой прав,кой крив,пък и не съм аз човека да кажа... Но според мен като цяло даскалите не засложават да получат 100 % увеличение.Повечето от тях влизат в часовете с кафенце и баничка и започават да приказват за ланшния снег ! Материяла са го забравили и изобщо не могат да го предадат... Е,да,има си и съвестни учители,които си гледат работата и се справят както трябва,но те са изключително малко.Според мен не трябва всички учители да взимат една и съща заплата.Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материяла и на какво ни е научил.Или пък да получат някакво увеличение на заплата,но не и 100 процентово !

Пишеш като абориген!

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 12:56
Абе не знам кой прав,кой крив,пък и не съм аз човека да кажа... Но според мен като цяло даскалите не засложават да получат 100 % увеличение.Повечето от тях влизат в часовете с кафенце и баничка и започават да приказват за ланшния снег ! Материяла са го забравили и изобщо не могат да го предадат... Е,да,има си и съвестни учители,които си гледат работата и се справят както трябва,но те са изключително малко.Според мен не трябва всички учители да взимат една и съща заплата.Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материяла и на какво ни е научил.Или пък да получат някакво увеличение на заплата,но не и 100 процентово !

пожелавам ти, всички учители да напуснат работа...
тогава май ще видим дали не заслужават увеличение на заплата, защото е срамно тъп шофьор или ватман да получават високи заплати, а учителите, които по цял ден се опитват насила да вкарат знания в кухите ви глави да умират от глад...

Учителите в моето училище взимат по 380 лева и отделно от време на време им дават накви си допълнителни 120 лева.Мисля,че това им е достатъчно при положение,че в час нищо не правят.Твоите учители може да са си вършили работата както трябва,но повечето,които са ми преподавали на мен - не са.Имах една госпожа,която влизаше всеки час със закуска и си хапваше най-сладко докато ни разказваше кой какво правил в местната чалга дискотека ! И накрая на какво ни научи - на абсолютно нищо ! А сега ще иска и да зима 900 лева заплата ! Ами извиянвай много,но не съм съгласна !

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 13:04
Абе не знам кой прав,кой крив,пък и не съм аз човека да кажа... Но според мен като цяло даскалите не заслужават да получат 100 % увеличение.Повечето от тях влизат в часовете с кафенце и баничка и започават да приказват за ланшния снег ! Материала са го забравили и изобщо не могат да го предадат... Е,да,има си и съвестни учители,които си гледат работата и се справят както трябва,но те са изключително малко.Според мен не трябва всички учители да взимат една и съща заплата.Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материала и на какво ни е научил.Или пък да получат някакво увеличение на заплата,но не и 100 процентово !

Пишеш като абориген!

О,извинявам се,но така съм усвоила материала от преподавателите си !

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 13:24
смени училището... ;)

като имаш претенции относно преподаването- има и училища, които отговарят на доста високи критерии...

Ами какво да ти кажа - в най-елитното училище в града съм ...

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 13:35
смени града...
ела в София няколко от гимназиите имат пансиони... ;)

Е, не става така.Не мога да кажа днес "Отивам да уча в София" и хоп - утре вече съм там ... Не е толкова просто...

sexa_na_kompleksa
09-12-2007, 13:45
принципно не е и много трудно, но...

щом има желание, има и начин.. ;)

номера е ти дали наистина искаш или просто ти е удобно да критикуваш даскалите... ;)

Разбира се,че искам да получа по-добро образование,но това не зависи само от мен,а и от моите родители,а те не биха ме пуснали да отида да уча в София.Когато завърша 12-ти клас - да,но сега ...
Айде стига толко,че това вече го обърнахме на чат,ще заключат темата. :roll:

tItEufFf
09-12-2007, 14:24
Според мен даскалите имат пълното право да стачкуват!!! Но не толкова време...По едно време се носеше слух, че можем да пропуснем целия 1ви срок..следователно да повтаряме, което е ужасно!!! Започвам да се притеснявам :smt009

Swinkenhoffer
09-12-2007, 14:44
да, опитват се да ни налеят, ама по какъв начин? като идват фиркани в час и смърдят на водка ли? или приемат супер лично всяка дребна простотия на децата и не им говорят 2 месеца? пф... нямам претенции да съм особено любознателна, нито да уча в някакво мнооого престижно училище, ама това е скандално.
има учители, на които трябва да им се вдигне заплатата, и е просто задължително да протестират, има и такива, на които трябва да им се забрани да влизат в училище. :evil:
на управлящите пък не им пука... те и без това се стремят да има повече необразовани хора, за да се управляват по-лесно. :)

ThunderGoddess
09-12-2007, 19:43
...Би било хубаво ние учениците да решаваме каква заплата да получава всеки учител според това как предава материяла и на какво ни е научил.... !


Аз пък не съм съгласна.То сега оценките са незаслужени,апък ако трябва ние да ги оценяваме..ще станат всички отличници,т.к. всеки ученик ще казва да му се пише 6 иначе няма да оцени високо учителя!

Казах според това как предава материяла и на какво ни е научил,а не какви оценки ни е писал - то е ясно,че ще имаме само шестици. :wink: Но не се притеснявай,това никога няма да стане - ще им се дават на всички учители парички.
Досега не знам за някой да може да ти натика знание в главата. Има някои индивиди(доста), ученици, които както и да им се предава, нищо не научават. Учениците нямат право да гласуват. И да, учителите тряя получават по-големи заплати. Защото в развитите европейски страни даскалите са сред най добре платените. Замислете се - тези хора си тровят нервите, за да ни научат на мн неща и да ни възпитат. От тях зависи бъдещето на страната. За тоя труд не 700, ами 2000 лева като депутатите трябва получават. Бтв, в елитно даскало съм и аз. А за шибани даскали - отивате целия клас, знаете къде е директорския кабинет и пеете как и кво става в час. Една Ани така изфарча от даскало :)

BlueSky
09-12-2007, 21:06
Естествено че заслужават.
Тъпите комунисти в МОН и правителството ще се принудят да увеличат заплатите :wink:

zubi
09-13-2007, 02:02
тея учители са станали е*ати наглите писна ми от тях вече ... 200 лв било малко някой вземали 300 и те били малко нз си кво нз си кво .. все малко ... как за тях е малко а пък пенсионерите на село изкарват месеца с 100 лв на кръст .. а колко хора жиеят сами с 200 лв или там колкото е моментата минимална заплата .. как на тях им стига а на учителите не ... ама учителите ходят на кафета .. карат кули .... седят на ГСМ-ите и телефоните кат първио клюкарки и какво ли още не и как ще им стигнат ... били им малко ..... образовали децата ... градяли в децата нз си ... нищо неправят когато учиниците нямат желание те нищо немогат да направят и кво правят преподават ни някви глупости от обща култура които не се използват почти .. характер неградят а той е важен .... .. учителите са живеят в някви апартаменти с климатици и разни дограми и се оплакват че не им е стигало .. като са искали да живеят в разкош да са станали предпиемачи или високо квалифицирани кадри а не учители ... и все пак стачкувайте си :D но стига сте раздухвали че не ви стигат ...

ThunderGoddess
09-13-2007, 09:44
тея учители са станали е*ати наглите писна ми от тях вече ... 200 лв било малко някой вземали 300 и те били малко нз си кво нз си кво .. все малко ... как за тях е малко а пък пенсионерите на село изкарват месеца с 100 лв на кръст .. а колко хора жиеят сами с 200 лв или там колкото е моментата минимална заплата .. как на тях им стига а на учителите не ... ама учителите ходят на кафета .. карат кули .... седят на ГСМ-ите и телефоните кат първио клюкарки и какво ли още не и как ще им стигнат ... били им малко ..... образовали децата ... градяли в децата нз си ... нищо неправят когато учиниците нямат желание те нищо немогат да направят и кво правят преподават ни някви глупости от обща култура които не се използват почти .. характер неградят а той е важен .... .. учителите са живеят в някви апартаменти с климатици и разни дограми и се оплакват че не им е стигало .. като са искали да живеят в разкош да са станали предпиемачи или високо квалифицирани кадри а не учители ... и все пак стачкувайте си :D но стига сте раздухвали че не ви стигат ...
Не си прав, скъпи грамотнико. С 200 лева не се живее. Не може да сравняваш труда на учителите с този на някакви общи работници, които живеят като къртят бетон. В крайна сметка тези хора за си спекли гъза да учат и да вземат визше образование, което със сигурност не е много лека мисия. Нека все пак да ти поясня до къде стигат 200 лева - тока на едно нормално семейство три човека е 70 лева ( за пример вземам моето семейство), но имай предвид, че ние бойлер не включваме (един от главните консуматори на ток), защото към него имаме батерии, които го захранват със светлина. И така ... тока ти става 100 лева. Водата ... да я сложим около 50. И примерно един хляб за през ден (САМО ХЛЯБ!) по 70 стотинки, които умножаваме по 15 (толкова дни се е купувал хляба) и стават около 10 лева само хляба. Тва са минималните нужди на един човек. А нещо друго за ядене? А да си купят някакви дрехи? А ако искат кабелна, нет? Къде са парите/ За едно тричленно семейство само 100 лева отиват, за да ядат нормлано. С 200 лева НЕ може да се живее. И особено нараняващо е достойнството, че си учил пет милиарда години за да се трпеш с банда тийнове и да получаваш мизерни пари, колкото да съществуваш. :smt009
А, забравихме да кажем, че всъщност това, което казвате са брутните заплати, но държавата одържа от всяка заплата поне 25% за данъци, а банките поне още десет. Правете си сами сметките :)

RoyTheReaper
09-13-2007, 10:22
Нормално е да искат по-високи заплати. При това поголовно поскъпване последните месеци с 300 лева заплата си обречен на мизерия. Да, вярно е, че не могат да искат пари, които не съществуват. Но аз съм сигурен, че пари за по-високи заплати има и е крайно време да отидат по предназначение, а не в офшорните сметки на доган.

Казвате, че не заслужават. Не сте прави - всеки човек заслужава да му се осигури заплата, която да задоволи основните му нужди. Това, че не си вършат работата е съвсем отделен въпрос и налага друг вид мерки, не заради мършата в стадото да се обрекат всички учители, дори и кадърните, на глад и мизерия.

Врно е, че от тези стачки ще пострадат най-много децата. Но е крайно време потърпевшите от некадърното управление да притиснат политиците до стената. Това се отнася за всички - ако не се борим за правата си, няма да ги получим.