PDA

View Full Version : Бенка (към batkodoki)



09-11-2007, 19:16
Имам едно въпросче... преди около 10 години си ударих една бенка във вратата на хладилника. Потече кръв, поизмих я с малко водичка и тя престана. Не стана коричка. Забелязах обаче, че бенката си промени формата и сякаш се "разля". От тогава си е така. Също така за тези 10 години "разлятото" на бенката малко по-малко забелязвам, че се е изменило. Важно е да спомена, че самата бенка е от онези, които не са просто като петънца, а са леко "щръкнали", усещат се при допир. Чудя се дали това е проблем и има ли място за притеснения? Тогава бях на около 8-9г. и не знаех, че от това мога да получа рак, на никой не казах. След години разбрах и помолих наште да ме заведат на лекар, но те ми казаха, че нищо ми няма, след като е минало толкова време няма шанс бенката да се развие до рак. Сега съм на 17г. и все още продължавам да се притеснявам. Има ли причина за това и възможно ли е наистина един ден, просто ей така изведнъж бенката да образува рак? :( Самата тя не е мн голяма, около 3мм. диаметър, но определено в продължение на 10г. си изменя формата.
Момиче съм.

comics
09-11-2007, 19:33
Наи-важното което е, престани да си мислиш лоши работи.. примера с патката, която мн мислила, го знаеш.. но също така на 1 човек като му кажеш 100 пъти, че е магаре, накрая ще повярва! Спок0ино, мила, щом досега нищо не ти е станало, значи си здрава и това си е :) {}

ByBoLe4kY
09-11-2007, 19:42
ei momi4e ne te znam kaks e kazva6 no slu6ai naseto toi e edno umno mom4e :P i kat kaji ne6to zn4i e taka uspeh mila {}{} :D

batkodoki
09-11-2007, 20:41
Имам едно въпросче... преди около 10 години си ударих една бенка във вратата на хладилника. Потече кръв, поизмих я с малко водичка и тя престана. Не стана коричка. Забелязах обаче, че бенката си промени формата и сякаш се "разля". От тогава си е така. Също така за тези 10 години "разлятото" на бенката малко по-малко забелязвам, че се е изменило. Важно е да спомена, че самата бенка е от онези, които не са просто като петънца, а са леко "щръкнали", усещат се при допир. Чудя се дали това е проблем и има ли място за притеснения? Тогава бях на около 8-9г. и не знаех, че от това мога да получа рак, на никой не казах. След години разбрах и помолих наште да ме заведат на лекар, но те ми казаха, че нищо ми няма, след като е минало толкова време няма шанс бенката да се развие до рак. Сега съм на 17г. и все още продължавам да се притеснявам. Има ли причина за това и възможно ли е наистина един ден, просто ей така изведнъж бенката да образува рак? :( Самата тя не е мн голяма, около 3мм. диаметър, но определено в продължение на 10г. си изменя формата.
Момиче съм.

здр:)
не мога да преценя през монитора :)

но има някой общи правила, спазването на които гарантира безпроблемен живот поне по отношение на кожните образувания - невусите (бемки, петна....)

-никакво излагане на слунце
-ако са в зона на неизбежно интензивно триене от дреха / яка, колан, слип, боксер, прашки плик...т.н/ се отстраняват хирургично без значение от хистологичната находка. тоест не се чака да се "изродят".
-не се чепкат, изтискват, горят, мажат с вс боклуци

решаваща винаги е хистологията. приел сум, че капацитет в БГ по въпроса е колегата проф Обрешкова.

конкретно: виж, човек без невуси - няма! защо, как се появяват и за какво служат тук няма да коментирам защото е мн обстойна тема. важното е, когато има такива "неща" те зорко да се пазят от Слънцето или от вс късовълново лъчение / солариум, кварцови лампи ....и т.н/...
още по важно е да се наблюдават - и когато/ако се промени цвета, обема, вида, структурата.....да се отиде при грамотен дерматолог. мн често обаче колегите дерматолози игнорират проблема като "каприз". не рядко това е фатално, но в БГ процедура за лишаване от лекарски права завинаги няма........

когато се съмнявате за някое такова образование - обърнете се към спец, и винаги е по-добре да настоявате и да отстраните евентуален /дори несъществуващ към момента фокус на малигнено израждане/ отколкото това да се случи и да започвате тогва.
това важи най-вече за споменатите облати където има интензивно триене на ръбче на дреха в кожата.

09-12-2007, 13:59
Благодаря много за отговора, но едно нещо не ми стана ясно - значи ми препоръчвате да отида на лекар и да я отстраня, така ли? Дали пластичен хирург ще се справи с това или трябва да прибегна до дерматолог, който предполагам също ще я отстрани с хирургическа намеса?
Пропуснах да кажа, че бемката не се трие в нищо, намира се в областта под брадичката, а и не я излагам директно на слънце и винаги ползвам слънцезащитни лосиони. И затова се чудех, има ли шанс, въпреки всичко, да получа някакво злокачествено образувание един ден. Малко ме е страх да отида да ми я остранят, защото съм чувала, че и това крие опасности? Затова съм доста раздвоена и ми е интересно до колко наложително е премахването на бемката и до колко е голям шанс при такива условия, 10-15-20 години след нараняването на една бемка, от нея да се получи рак?

ivencetooo
09-14-2007, 19:04
По добре отиди на лекар. Аз имах подобна бенка. Тя ми беше по ройдение и стана с ена грапава коричка и почна да ме боли. Идах на лекар и те ми казаха че трябва да са махне защото мойе да са образува рак и не са знае какжо може да стани по нататък. А и щом е текнало кръв май не е добре работата по добре отиди на лекар те ще ти кажат какво точно ще се направи.

09-14-2007, 19:07
Благодаря много за отговора, но едно нещо не ми стана ясно - значи ми препоръчвате да отида на лекар и да я отстраня, така ли? Дали пластичен хирург ще се справи с това или трябва да прибегна до дерматолог, който предполагам също ще я отстрани с хирургическа намеса?
Пропуснах да кажа, че бемката не се трие в нищо, намира се в областта под брадичката, а и не я излагам директно на слънце и винаги ползвам слънцезащитни лосиони. И затова се чудех, има ли шанс, въпреки всичко, да получа някакво злокачествено образувание един ден. Малко ме е страх да отида да ми я остранят, защото съм чувала, че и това крие опасности? Затова съм доста раздвоена и ми е интересно до колко наложително е премахването на бемката и до колко е голям шанс при такива условия, 10-15-20 години след нараняването на една бемка, от нея да се получи рак?

Спокойно не е нищо гадно.Аз ходих при пластичен херург да ми я маха мойта бемка. Взе ми към 400 лева ама си стружаше.Боли само когато ти слагат упойката а инаше мисля че няма никакъв риск да са образува рак но все пак питай те ще ти разяснят всичко..