PDA

View Full Version : За пазликите в културите



morenita
09-12-2007, 21:57
Извинявам се ако вече има такава тема, но понеже не съм виждала подобна, а ми е много интересно реших да пусна една. Интересно ми е да разбера за онези малки неща в чужденците, които на вас ви се виждат странни, а за тях са нещо напълно нормално, или обратното.
Аз например бях в САЩ за 1 година и един ден в даскало ми влезе трека в ръката и отидох при мед. сестрата да я питам дали може да ми даде игла за да си извадя треската (понеже в такива ситуации не давам никой да ме пипа), а тя ми отговори че по закон нямала право да ми даде такъв предмет, защото можела съм да нараня някой в училището с него. На мен ми се стори пълна простотия и когато споделих смеейки се на американските ми саученици, те бяха учудени, че изобщо съм посмяла да ида да питам за такова нещо. Както и да е...това е една такава случка която в САЩ явно не е нищо ново, а на нас българите ни се струва пълна простотия. Та хайде споделете и вие ако имате такива преживявания :)

Disrespect
09-15-2007, 07:40
ами в щатите те глобяват ако кучето ти се из**ре навън и не го събереш :>

ЕPu
09-15-2007, 08:53
ем, нормално, САЩ не е като България. Не, че американците са по възпитани и културни, даже напротив...просто повечето са се научили на ред и знаят, че за всяко нещо има санкции.

Erica
09-15-2007, 10:30
ами в щатите те глобяват ако кучето ти се из**ре навън и не го събереш :>

Ама това не е само в щатите,това го има и в други страни и според мен това е правилно донякъде,защото не ти се налага да стъпваш в мръстотия...,а за съжаление в България...това е ежедневие...

Иначе към авторката,аз съм в Испания и миналата седмица купих портомоне,което беше за подарък.И преди да го опакова сложих монета в него,от което продавачът остана много изумен.И ме попита защо слагам пари вътре след като ще го подарявам и аз му обясних,че в България правим това за късмет...и че празен портофейл не се подарява.Продавачът остана много учуден...,но въпреки това доволен,че съм му разяснила за какво става въпрос 8)

Vikitooo
09-24-2007, 01:48
оффф Всеки ден минавам през скенери преди да влезна в даскалото. Раницата също ми проверяват ](*,) Ако съм си забравила тъпото айди ме глобяват 10$. В даскалото имам 8 различни класа с 8 различни стаии и даскалки. Първият час имам на първият етаж, след това бягам за 4 минути на 4. ](*,) Абе всичко е различно, много разлики има не само в даскалото.