PDA

View Full Version : Матури



Loshotia
09-18-2007, 06:40
Най- сетне и аз да пусна тема.
Как се подготвяте за матурата по български език? Защото тази година е първата. Аз съм догодина, но правописът ми е ужасен и си мисля, че трябва от тази година да почна да се подготвям. Правите ли тестове? Учите ли граматика?

vodolei4e_m
09-18-2007, 09:20
еми аз съм тая година (първият випуск с матура) и е голям та*ак. Подготвяй се още от тази година (особено по литература) 'щото да не стане като мене, на 27 имам бал, после море, връщам се на 31-ви май и на слдващия ден матура, 1 ден почивка и пак матура....

09-18-2007, 13:54
ДА ГИ ЕБА В ГЪЗА!!!!!
Не съм учил и чел нищо 4 години, а те ше ми дават подобна дрисня :smt013
ДА ПУКНЕ МОН!!!
Аз ще си го взема изпита с 3, но ще им отмъстя някога :smt013 да ми помнят думите!

eternity
09-18-2007, 16:08
to hubavo ni precakaha,ama e povdignato delo,ta da se nadqvame 4e 6e gi otmenqt tiq maturi,a te hubavo i da ostanat,nqkoi moje li da mi kaje za kvo se zima taq 6ibana ocenka ot maturata????

sherry
09-18-2007, 16:19
Аз също сега съм 12 клас и ще държа матури.
Гадно ми е, страх ме е. Мислех да кандидатствам с БЕЛ, а това предполага, че нямам право да се излагам на матурата! Трябва да имам много хубава оценка. Надявам се да не се изложа, с класната ще правим тестове, а и от днес почнах уроци по български и литература. Дано са от полза и дано желанието ми за успех и старанието ми са достатъчни! [-o<

psycho_girl
09-18-2007, 16:49
to hubavo ni precakaha,ama e povdignato delo,ta da se nadqvame 4e 6e gi otmenqt tiq maturi,a te hubavo i da ostanat,nqkoi moje li da mi kaje za kvo se zima taq 6ibana ocenka ot maturata????

шибаната оценка се взима в дипломата ти и е важна като цяло ако мислиш да кандидатстваш във ВУЗ :smt012 при 2ка не можеш да го направиш докато не се явиш на есенна сесия

не се подготвям
мисля, че подготовката в редовните часове ми е достатъчна, все пак съм с 2ри профил български и л-ра пък и матурата е на ниво СОУ :-s

feddel
09-18-2007, 17:52
DA OPRAI OBRAZOVANIETO VMESTO DA NALAGA EVROPEYSKITE STANDARTI :evil: :evil:
DEYBA PROSTIQ MINISTAR FKARA NI TEQ TAPI MATURI DANO GO NARIGAT NQKIDE MIZERNIKA DA UMIRAAA :@:@:@
ABE TOYA MISLI LI IZOB6TO
1.MATURI PO DVA PREDMETA
2.DARJAVEN IZPIT ZA SPECIALNOSTTA
3.KANDIDAT STUDENTSKI IZPIT
4.UROCITE 4ASOVETE V DASKALOTO
ZA KOE DA U4IM BE PROSTTTTT ZA KOE



Moderated by Aleandra
т. 6 от Правилника!

Loshotia
09-18-2007, 18:32
Според мен ще е най- хубаво ако се отменят зрелостните изпити и останат само матурите. Нещо като със САТовете. Иначе съм набелязала книжки с тестове и ще си ги купя, за да се подготвям още от сега. Иначе и аз мисля да се занимавам с литература по един или друг начин, така че ще ми трябва добър успех

Котарана
09-18-2007, 18:38
Вече окончателно ли е, че ще има матури? Ха честито на спечелилите...Аз се оттървах и много се радвам...Дано да има матури..все пак децата трябва да положат малко повечко труд докато си вземат дипломките! :-D Или да си останат само със свидетелството за завършено средно образование в противен случай. :-D :-D

IRRIDUCIBILI
09-18-2007, 18:49
СМЪРТ!!!

vodolei4e_m
09-18-2007, 18:52
Вече окончателно ли е, че ще има матури? Ха честито на спечелилите...Аз се оттървах и много се радвам...Дано да има матури..все пак децата трябва да положат малко повечко труд докато си вземат дипломките! :-D Или да си останат само със свидетелството за завършено средно образование в противен случай. :-D :-D

е т'ва беше много тъпо и лигаво мнение. ти що не вземиш да се удавиш а?

whatever...?!?

та, аз викам да се дигнем на протест, че ни казват в последния момент, че ще имаме матури (преди 2 год тоя сащия тъп, молещ за оставка министър, каза че първият випуск с матури ще е випуск 2008)
това е супер тъпо братлета и не е честно
и к'во ся, тая година всички, които ще кандидатстват (от нашия випуск) ще бъдат с напалена диплома, заради матурите, а другите ще излязат напред, 'щото ще имат по висок бал, 'щото са нямали матура?! е, не, братлета... няма такива идиоти

СТАЧКА ОСТАВКА ПРОТЕСТ!!!!!!!!!!!!!

Котарана
09-18-2007, 18:56
Вече окончателно ли е, че ще има матури? Ха честито на спечелилите...Аз се оттървах и много се радвам...Дано да има матури..все пак децата трябва да положат малко повечко труд докато си вземат дипломките! :-D Или да си останат само със свидетелството за завършено средно образование в противен случай. :-D :-D

е т'ва беше много тъпо и лигаво мнение. ти що не вземиш да се удавиш а?

whatever...?!?

та, аз викам да се дигнем на протест, че ни казват в последния момент, че ще имаме матури (преди 2 год тоя сащия тъп, молещ за оставка министър, каза че първият випуск с матури ще е випуск 2008)
това е супер тъпо братлета и не е честно
и к'во ся, тая година всички, които ще кандидатстват (от нашия випуск) ще бъдат с напалена диплома, заради матурите, а другите ще излязат напред, 'щото ще имат по висок бал, 'щото са нямали матура?! е, не, братлета... няма такива идиоти

СТАЧКА ОСТАВКА ПРОТЕСТ!!!!!!!!!!!!!

Айде стига си се жалвал.... :-D

psycho_girl
09-18-2007, 19:23
Вече окончателно ли е, че ще има матури? Ха честито на спечелилите...Аз се оттървах и много се радвам...Дано да има матури..все пак децата трябва да положат малко повечко труд докато си вземат дипломките! :-D Или да си останат само със свидетелството за завършено средно образование в противен случай. :-D :-D

е т'ва беше много тъпо и лигаво мнение. ти що не вземиш да се удавиш а?

whatever...?!?

та, аз викам да се дигнем на протест, че ни казват в последния момент, че ще имаме матури (преди 2 год тоя сащия тъп, молещ за оставка министър, каза че първият випуск с матури ще е випуск 2008)
това е супер тъпо братлета и не е честно
и к'во ся, тая година всички, които ще кандидатстват (от нашия випуск) ще бъдат с напалена диплома, заради матурите, а другите ще излязат напред, 'щото ще имат по висок бал, 'щото са нямали матура?! е, не, братлета... няма такива идиоти

СТАЧКА ОСТАВКА ПРОТЕСТ!!!!!!!!!!!!!

ЕФЕКТИВНА СТАЧКА
НЯМА ДА ХОДЯ НА ДАСКАЛО ЦЯЛА ГОДИНА !

GossipGirl89
09-18-2007, 19:36
Абе тоя министър наистина не е в ред. Направо ни побъркаха - за кое по-напред да мислиш... Това е луда работа! Аз съм се наплашила и просто не знам как ще успея да се справя с всичко. Това е адски много учене. То не е училище по 7-8 часа всеки ден,то не е ходене на уроци поне по 2 предмета,та накрая и притесниние за тия тъпи матури,посли изпити... Не знам ама наистина ум не ми го побира как ще се справя с всичко. Дайте верно да вдигнеме стачка току виж отменат едното :smt005

sasha_90
09-18-2007, 19:50
Аз съм на матури по догодина и ми настръхва косата като се сетя.

Blab
09-18-2007, 20:02
Ако не издържиш "успешно" матурата на 1-ви юни("успешно" - над 3) има поправителна през септември!
Аз к'во да се готвя с'а за 1 година...през годините си учих добре, сега само авторите да проуча и т'ва е...
ох...много неща за матурите има да се разбират......, но дори учителката ми по бел не е на ясно как се формира балът...

vodolei4e_m
09-18-2007, 20:15
to ka kda e naqsno kato oste nisto ne se znae, stoto typiq ministyr ne e kazal koe kak e a puska maturi tapakyt, mnooo smotan, OSTAWKA!

vodolei4e_m
09-18-2007, 20:20
аз тука ще завърша, ще останат 1-2 месеца и той чак тогава ще изясни нещата, е няма да стане, да беше казал поне преди да почна 11 калс а не в средата на втория срок(когато се разбра че МОЖЕ би ще има матури за нашия випуск) пфффффффффф ОСТАВКА ОСТАВКА ОСТАВКА!!!!!!!!!!

Blab
09-18-2007, 20:22
аз тука ще завърша, ще останат 1-2 месеца и той чак тогава ще изясни нещата, е няма да стане, да беше казал поне преди да почна 11 калс а не в средата на втория срок(когато се разбра че МОЖЕ би ще има матури за нашия випуск) пфффффффффф ОСТАВКА ОСТАВКА ОСТАВКА!!!!!!!!!!
подкрепям...да вдигнем стачка...тоя само гледа да лапа, мамка му(без извинение)

shadow4e
09-18-2007, 21:46
Преди 3 часа една приятелка на майка ми ме разби... През август е звънняла в министерството и там след 10-тина прехвърляния се е намерило човек, който да й каже нещо за матурите и това е било, че ще са 3 задължителните като първата е по БЕЛ, втората е по профилиращ предмет, третата е по предмет по избор, но е задължителна. Надявам се, че оня нищо не е разбирал от тези неща, защото, ако наистина е така.....

Blab
09-18-2007, 21:57
Преди 3 часа една приятелка на майка ми ме разби... През август е звънняла в министерството и там след 10-тина прехвърляния се е намерило човек, който да й каже нещо за матурите и това е било, че ще са 3 задължителните като първата е по БЕЛ, втората е по профилиращ предмет, третата е по предмет по избор, но е задължителна. Надявам се, че оня нищо не е разбирал от тези неща, защото, ако наистина е така.....
има 3-та матура, но тя е по желание.(Проверена информация)
Точните думи бяха - "За всички, проявяващи желание да се явят на още една матура..." :lol: Ролята й е един вид повишителна за успеха ти по даден предмет(всичко без рисуване, музика, информатика, бел).Ние вчера ги обсъждахме по литература.Не е ясно дали можеш да държиш 3-та матура по предмет, по който си държал една от 2-те други преди това...

ооо, чакам по мейла да ми пратят датите за матурите по различните предмети(има си фиксирана за всеки един, като някои се дублират, по-точно съвпадат, което пак е тъпо...) и ще ви ги постна.

О, да...и друго - въвеждането на матурите е в противоречие с няк'ъв си закон(не мога да помня всичко:)) и сега предстои още обсъждане...
А и голяма глупост - 'що поправителната(втората) матура е през септември...така няма да можеш да кандидатстваш тази година...лееейммм....

shadow4e
09-18-2007, 22:09
И аз не вярвам да е истина, но е факт, че го е казал човек от министерството на приятелка на майка ми.

А относно противорочието със закона става въпрос за един студент по право, който ги съди, защото не всички кандидатстваме при еднакви условия тъй като едни взимаме диполма за основно след 9-ти, а други след 8-ми :) Днес казаха, че до края на октомври трябвало да излезне решение, но може да се отложи за доразглеждане.

Blab
09-18-2007, 22:15
И аз не вярвам да е истина, но е факт, че го е казал човек от министерството на приятелка на майка ми.

А относно противорочието със закона става въпрос за един студент по право, който ги съди, защото не всички кандидатстваме при еднакви условия тъй като едни взимаме диполма за основно след 9-ти, а други след 8-ми :) Днес казаха, че до края на октомври трябвало да излезне решение, но може да се отложи за доразглеждане.
о, не е този случаят, за нещо друго ставаше дума, ама пуста моя памет...
пропуснах в една от другите теми, но така или иначе ти ги четеш:)):
до февруари трябва да се подадат документи за заявка, на кои матури ще се явиш!

shadow4e
09-18-2007, 22:18
Ееее, супер много ме зарадва :) Уф, в моето у-ще нищо не ни казват, а като ни кажат нещо ни объркват още повече. Явно на нета ще разчитам и на самостоятелна подготовка по БЕЛ :)

Blab
09-18-2007, 22:25
Ееее, супер много ме зарадва :) Уф, в моето у-ще нищо не ни казват, а като ни кажат нещо ни объркват още повече. Явно на нета ще разчитам и на самостоятелна подготовка по БЕЛ :)
аз съм насреща, информирана до дупка...ще я копаем дружно :lol:

Loshotia
09-19-2007, 05:28
Извинявам се, че прекъсвам темата на разговора...ама се хващам за онова нещо с нарушените закони. Искате да кажете, че при въвеждането на матурите, или балът ще се формира от оценката на матурата-за зрелостния изпит, или зрелостният изпит ще бъде отменен и ще се взима предвид оценката от матурата плюс оценките от годините по съответните предмети, с които кандидатстваме?

Blab
09-19-2007, 07:33
Извинявам се, че прекъсвам темата на разговора...ама се хващам за онова нещо с нарушените закони. Искате да кажете, че при въвеждането на матурите, или балът ще се формира от оценката на матурата-за зрелостния изпит, или зрелостният изпит ще бъде отменен и ще се взима предвид оценката от матурата плюс оценките от годините по съответните предмети, с които кандидатстваме?
Никой не е наясно как се формира балът за кандидатстване.Мога само да ти кажа, че е абсурдно(първата дума, която ми дойде наум) ВУЗ-овете да приемат матурата за приемен изпит...това едва ли ще стане.(Или поне няма да са всички, т.е. в доказаните университети...ъъ...съмнява ме...)

Jamalska
09-19-2007, 07:33
Зрелостен изпит=матура=/кандидат-студентски:)

Иначе това е идеята на матурата-да няма кандидат-студентски изпити...само че ние сме опитни зайчета и ще караме и 2те(сиреч 2 матури и още 10тина изпита за ВУЗ)..освен ако не го свалят сега тоя педераст от власт....

MusicIsTheKey
09-19-2007, 08:21
О, да...и друго - въвеждането на матурите е в противоречие с няк'ъв си закон(не мога да помня всичко:)) и сега предстои още обсъждане..

Да,точно!

Тези матури са незаконни и все още има много малък шанс да не се състоят тази година.


Вече има два съдебни иска във връзка с това,надявам се,че ще имаме късмет и ще ги отложат.

shadow4e
09-19-2007, 08:27
Джамалска, грешиш. Точно минитстърът иска да се махнат кандидат-студентските изпити, но университетите са автономни и те отказват, защото примерно за УНСС кандидатстват само за втория изпит 14000 по 50 лв на изпит=700 000 лв, предварителният мисля, че е бил по 20 лв и са кандидатствали около 13000=260 000.
Така че УНСС, СУ, ТУ няма да се откажат от кандидат-студентските изпити, защото това са им доста големи доходи. /макар и по-малки за другите университети/ :)

Blab
09-19-2007, 18:02
Джамалска, грешиш. Точно минитстърът иска да се махнат кандидат-студентските изпити, но университетите са автономни и те отказват, защото примерно за УНСС кандидатстват само за втория изпит 14000 по 50 лв на изпит=700 000 лв, предварителният мисля, че е бил по 20 лв и са кандидатствали около 13000=260 000.
Така че УНСС, СУ, ТУ няма да се откажат от кандидат-студентските изпити, защото това са им доста големи доходи. /макар и по-малки за другите университети/ :)
мхм..., което не ме блазни..., 'щото натам съм се запътила:))
пп:ние и упражнения по математика си правим, гледам :lol:

feddel
09-19-2007, 18:06
дано ги махнат,че вече се чудя за кое да уча ](*,) :( :smt010 напрао ми се реве :smt010 :smt010

Jamalska
09-19-2007, 18:35
Аз казвам,че ще махнат матурите ако свалят мазния грозен гей.Така смятам.Ако махнат кандидат-студентските ще е хубаво само че няма да се случи тази година 100% а има малък шанса за матурите.Което е мръснишко щото останат ли и ние горим с и 2те...Макар че аз не мисля,че ще ми е голям проблем.и без това уча 2 предмета,ще карам по тях матури И изпити.

doctors
09-20-2007, 06:07
Да ви дам малко инфо относно матурите ви!
Всички завършващи 12 клас през 2008 и след 2008,ще държат две задължителни матури - едната е по Български език и Литература,а втората матура ще е по предмет по избор от самия ученик.В избора на предмет за матура,могат да участват всички учебни предмети,не само учебни предмети които сте изучавали последната година,не участват предмети като музика,рисуване,физическо и др такива.Може примерно да си изберете Математика,Химия,Физика,Ис ория,География,Биология, и др.В матурите не се включват профилиращите предмети,самия ученик избира предмета по който иска да се явява.Оценките от матурата заместват съответните ви оценки в дипломата за средно образование.Според мен е по-добре да не се явявате на матура с предметите с които ще кандидадатствате висше за да не си прецаката балообразуващите оценки от дипломата,но пък ако решите може да кандиддаствате и с тези предмети просто ще си видите знанията на матурата,по предмети които готвите за Кск.Някой университети по желание на кандидатстудента може да ползва като балообразуваща оценката си от матурата по съответния предмет вместо оценката от дипломата за средно образование,ако оценката му от матурата е по-висока от оценката му в дипломата за средно образование по предметите,но университетите ще гледат средно аритметичните оценки от дипломите по съответните предмети.Както е известно всички които завършават през 2008 и след 2008,ще държат и матури и кандидатстудентски изпити.Ако някой си мисли че кандидатстудентските изпити ще отпаднат просто се лъже много здраво.Ето ви повече инфо по въпроса,а и както знаете има причини по които вузовете няма да се откажат от тях,като пример загуба на финансови средства,оценките от матурите не са мерило за знанията на кандидатстудента и не се равняват на оценките от кандидатстудентския изпит,никаква съпоставка между сложността на матурата и кандидатстудентския изпити,демек че матурите са доста по-леки от кандидатстудентските изпити а и материала необходим за кандидатстудентски изпити е по-голям от този за матури,автономия на университетите и т,н.Ето повече инфо:
?Това няма как да стане обаче,и защо сега ще ви обесня:
1.На състоялата се среща на ректорите на университети през лятото,с гръм и трясък беше отхвърлена идеята,матурите да служат като вход за ВУЗ.Беше решено също че университетите ще продължат да си провеждат кандидатстудентски изпити и ,че чрез тях ще се осъществява прием на студенти в Висшите училища,а не с матури!.Или по-точно казано приема във Университет ще става по същия начин както и до момента.Кандидатстудентск изпити винаги е имало и ще има и за напред.Не само през 2008,но и през 2009,2010 и т,н.Ако някой си мисли че кандидатстудентските изпити ще отпаднат някой здраво се лъже или е доста наивен за да вярва на такива неща.Никой държащ на себе си Университет не би се отказал от кандидатстудентските изпити и да ги замести с матура,това няма как да стане.Както ви е ясно,преди време същия този министър каза че не може да наложи на вузовете да приемат с матури вместо кандидатстудентски изпити и че никой не може да им го наложи,защото всяка намеса по тези въпроси в решенията на университетите се вози като нарушаване на автономията им,а както е известно всеки университет си е автономен.И самите университети трябвало да решат дали да приемат с кандидатстудентски изпити или с матури.Ето университетите го решиха,че няма да приемат с матури,а че ще продължат да си приемат студенти по същия начин както до сега и за напред с кандидатстудентски изпити в самото висше училище.Както виждате всичко това което казвам съм го подкрепил с написаното по горе ви решение на университетите.Е да за някой университети които нямат кандидати може да отпаднат кандидатстудентските изпити и да приемат с матура,пример за университет от този тип са Шуменския университет и други като него.Но в Университетите които имат кандидати и за които има наплив,няма как да отпаднат кандидатстудентските изпити,или самия вуз да се откаже от тях,в тях приема ще си става както до момента и за напред,а не с матурите!Известно е че всички завършващи от 2008 и след 2008,ще държат матури за завършване на средно образование,а ако искат да учат висше ще трябва да се явяват на кандидатстудентски изпити,което показва че тези матури са излишни в случая,но пък може да се окажат като пробен изпит преди кандидатстудентските изпити и може в това отношение да се окажат полезни.Така че скъпи ученици,четете и се борете за да успеете.Не си мислете глупости и не се подлъгвайте че няма да има кандидатстудентски изпити или че те ще отпаднат и ще бъдат заменени с матури,това няма как да стане просто мислете трезво и правилно.Кандидатстудентс и изпити винаги е имало и ще има.Не си мислете глупости и не се лъжете че ще отпаднат,това просто няма как да стане от изказаните по горе от мен твърдения!Така че четете и бъдете упорити.Успех на всички вас!

doctors
09-20-2007, 06:14
Като разгледах мненията из темата,видях че някой от вас си мислят че кандидатстудентските изпити ще отпадат и ще бъдат заменени с матури!
Това няма как да стане,всичко това подробно съм го обяснил в мнението ми по-горе.Кандидатстудентски изпити ще има не само през 2008 но и след 2008,през 2009,2010 и т,н.Просто те няма как да отпаднат и да бъдат заместени от матурите!Никой авторитетен вуз не би се отказал от тях!Всичко друго по темата е обяснено добре мисля в по-горното ми мнение!

Jamalska
09-20-2007, 07:18
за което аз лично се надявам на махането н матурите

ThunderGoddess
09-20-2007, 07:23
Не смятам, че за излишни матурите - напротив. Педала (педал си е министъра на образованието) е решил да ни образова наистина. Защото не са малко случаите, когато платежосбособни родители си натикват тъпото детенце, дето хабер си няма от кой да е предмет в някоя хубава специалност в най-престижните ВУЗ. А за трудолюбивите дечица, които са си изкарали изпитите и не знам си к'во и не знам си що не остава място и точно можещите хора не получават така желаното от тях висше образование ( или влизат в някоя шибана специалност). Нека да кажем на това СТОП =; Гадно е наистина, че се държат супер много изпити, но смятам, че не е толкова страшно да се издържи матура на някой предмет, който примерно подготвяте, за да кандидадствате във ВУЗ. Както казаха горе, матурите са много по-леки от кандидат-студентски изпити. Тогава питам къде е проблема? Матурата според мен е един вид бариера от една страна точно за тия хоа, които са фрашкани с пари и вкарват така децата си във ВУЗ. В крайна сметка смятате ли, че някой който не си издържи матурата е годен наистина да издържи кандидат-студентски изпит и да учи във ВУЗ? :smt005 :smt005 :smt005 ?

mid_get
09-20-2007, 08:32
Гадно е наистина, че се държат супер много изпити, но смятам, че не е толкова страшно да се издържи матура на някой предмет, който примерно подготвяте, за да кандидадствате във ВУЗ.
Да, но нали знаеш, че оценката, която изкараш на матурата, се пише като оценка по съответния предмет в дипломата. И тук вече е страшно - защо, по дяволите, си се бъхтил през всичките тези години да изкараш висока оценка по даден предмет, като накрая можеш да наакаш всичко...просто защото не ти е ден, не си се концентрирала достатъчно и още куп причини. :| Така че, мисля, не е добра идеята да се явиш на матура по предмета, с който ще кандидатстваш (все пак при една по-ниска оценка ти пада балът). И тук идва друг проблем - да, готвиш се по предметите, с които ще кандидатстваш във ВУЗ, същевременно обаче трябва да направиш стабилна подготовка и по друг предмет за матура, защото иначе рискуваш да си провалиш бъдещото студентство. Е ние да не сме роботи, бе, ма*ка му?!?! :shock: ](*,)

Blab
09-20-2007, 08:52
В грешка сте!
Оценката, изкарана на матурата НЕ замества тази в дипломата!!!
Точно това не е изяснено, формирането на бала!

mid_get
09-20-2007, 08:55
В грешка сте!
Оценката, изкарана на матурата НЕ замества тази в дипломата!!!
Точно това не е изяснено, формирането на бала!
Ако е така, наистина ще се радвам :) [-o<

doctors
09-20-2007, 11:23
Оценката от матурата,няма как да замести оценката по дадения предмет от дипломата!Бала за кандидастване ще се образува както и до момента така и за напред,чрез оценките от дипломата по балообразуващите предмети.Но ако например кандидатстудента се е явил при завършване на матура по биология и на матурата има по-висока оценка от оценката по биология в дипломата си,по негово желание той ще може да си ползва оценката от матурата като балообразуваща!

FuckThePolice
09-20-2007, 12:51
Ами събира се подписка на учениците от 12 клас в цялата страна СРЕЩУ матурите! Само незнам още къде ги пращат подписите ще питам една приятелка и ше ви кажа....Днеска даже и 11-ти клас искаха и те да се подписват :) Организирайте и вие по вашите училища една подписка....не че съм много въодушевена че може да стане нещо но нищо не губим, нищо не ни пречи да опитаме...нали знаете че от опит глава не боли!

belerofone
09-20-2007, 13:13
Матурата е по БЕЛ....тоест включва литература и то повечето въпроси са такива....Както и въпрос 100 също е за литературата...да се напише лис или есе....
За правопис....Лесно се оправя проблема....Споко за всички...Ще се справите с матурата....Решавайте тестове за кандидатстуденти....вадете изключенията и научете основните правила които са към 20 , за да се справите....

..:sUnRiSe:..
09-20-2007, 13:28
Оф ужас :smt009 :smt009 :smt009 направо не ми се мисли тря се заляга над учебниците няма отърване егати

Impressive
09-20-2007, 14:00
Оценките от матурата заместват съответните ви оценки в дипломата за средно образование.Според мен е по-добре да не се явявате на матура с предметите с които ще кандидадатствате висше за да не си прецаката балообразуващите оценки от дипломата
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ако това е така - ужас ](*,)
Всичко ще си проваля заради тия тъпи матури :x

belerofone
09-20-2007, 14:01
В такива моменти се радвам че съм вече студент и нямам терзанията на училището....

doctors
09-20-2007, 15:16
Оценките от матурата заместват съответните ви оценки в дипломата за средно образование.Според мен е по-добре да не се явявате на матура с предметите с които ще кандидадатствате висше за да не си прецаката балообразуващите оценки от дипломата
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ако това е така - ужас ](*,)
Всичко ще си проваля заради тия тъпи матури :x

Оценката от матурата,няма как да замести оценката по дадения предмет от дипломата!Бала за кандидастване ще се образува както и до момента така и за напред,чрез оценките от дипломата по балообразуващите предмети.Но ако например кандидатстудента се е явил при завършване на матура по биология и на матурата има по-висока оценка от оценката по биология в дипломата си,по негово желание той ще може да си ползва оценката от матурата като балообразуваща!
Tова е вярното,там малко съм се объркал.Но все пак вие си решавате какво да правите,ако оценките ви в дипломата по балообразуващи предмети са добри,просто няма защо да се явявате на матура по тях примерно за да не си ги развалите,но ако е по-ниска оценката ви в дипломата,може да си я повишите като се явите на матура и изкарате по-високата оценка!Но вие си решавате!

Blab
09-20-2007, 21:10
Оценките от матурата заместват съответните ви оценки в дипломата за средно образование.Според мен е по-добре да не се явявате на матура с предметите с които ще кандидадатствате висше за да не си прецаката балообразуващите оценки от дипломата
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ако това е така - ужас ](*,)
Всичко ще си проваля заради тия тъпи матури :x

Оценката от матурата,няма как да замести оценката по дадения предмет от дипломата!Бала за кандидастване ще се образува както и до момента така и за напред,чрез оценките от дипломата по балообразуващите предмети.Но ако например кандидатстудента се е явил при завършване на матура по биология и на матурата има по-висока оценка от оценката по биология в дипломата си,по негово желание той ще може да си ползва оценката от матурата като балообразуваща!
Tова е вярното,там малко съм се объркал.Но все пак вие си решавате какво да правите,ако оценките ви в дипломата по балообразуващи предмети са добри,просто няма защо да се явявате на матура по тях примерно за да не си ги развалите,но ако е по-ниска оценката ви в дипломата,може да си я повишите като се явите на матура и изкарате по-високата оценка!Но вие си решавате!
Ненавсякъде ти позволяват да си "заместиш" оценката в дипломата с тази от матурата, както и ненавсякъде ти взимат дипломата...има си изпити за тази работа....
НИКОЙ не е наясно как се формира бала, тъй че може само да сподели какво мисли и какво е дочул, а не да представя непроверена информация като истинна!

doctors
09-20-2007, 21:54
Ненавсякъде ти позволяват да си "заместиш" оценката в дипломата с тази от матурата, както и ненавсякъде ти взимат дипломата...има си изпити за тази работа....
НИКОЙ не е наясно как се формира бала, тъй че може само да сподели какво мисли и какво е дочул, а не да представя непроверена информация като истинна![/quote]


Ами точно това е че си има кандидатстудентски изпити!Но ти говоря че някой университети има вероятност да дадат възможност на кандидатстудента като балообразуваща да ползва оценката си от матурата,ако е по-висока от оценката от дипломата по балообразуващия предмет,в други случаи оценката от матурата няма да замени оценка от диплома и т,н.Доста съм навътре с нещата от образованието,а и имам сигурни източници от които мога да получавам информация.Така че просто не си чеша езика!Успех!

butty
09-21-2007, 07:49
на нас ни казаха ,че преди когато е имало матури. Учениците са имали по 2 оценки в дипломата,една от 5-те години учене и една от матурата :)

ThunderGoddess
09-21-2007, 08:04
Преди е за преди. А сега не се къхарете за тези оценки от матурите - явно, че няма да заместват оценка, която е сформирана от петгодишен труд над средното ви образование. Споко. Пък ако изкарате по-висока оценка няма ли да се кефите? Примерно има някои нарочени от учители ученици, или некви дето девети, десети клас ги е мързяло, па 11, 12 са се взели в ръце и изкарват по-високи оценки. Колкото и да се притеснявате за тези матури, колкото и да се ядосвате, нищо не може да направите. Така или иначе ще ги държите, тъй че гледайте поне от позитивната страна. Аз съм сега десети клас, далече ми е матурата, но честно казано хич не ме бърк, че ще държа такава. Имаше в някакъв вестник преди време въпроси, които може да се дадат на матура по БЕЛ и имах само три грешки, което си е добре :smt004 Представате си колко е трудна тъз матура, щом аз тогава девети клас я направих ;)

Jessika_MG
09-21-2007, 18:13
Ами записах се на подготвителен курс за матура при бившата ми класна, която е много добър литератор и трябва да се справя ...

doctors
09-21-2007, 20:06
По решение на университетите по-желание на кандидатстудента той ще може да ползва като балообразуваща оценката си от матурата,ако оценката му в дипломата по съответния предмет е по-ниска а на матура изкара по-висока оценка.От друга страна пък незнам дали си струва ако имаш висока оценка в дипломата за средно образование по балообразуващ предмет да се явиш на матура по този предмет с които ще кандидатстваш,защото може да си развалиш оценката!А е по-добре да не си я разваляш нали?
Най-вероятно така ще бъде работата според мен,защото не вярвам нещата да са в ущърб на кандидатстващите!

slavqna
09-21-2007, 20:37
Това с матурите е пълен абсурд и една голяма глупост.Тоя педераст министъра само се чуди как да въведе европейски начин на обучение ,но само още повече обърква нещата.Според мен трябва да има или матури или кандидат-студентски изпити.Не отричам матурите,трябва да има промяна,но тази промяна трябва да е ПЛАВНА.Защото не може аз до началото на 12 клас да не знам дали със сигурност ще имам матура или не.ТОВА Е НЕДОПУСТИМО!Вълчев да си налага матури,но да предупреди и да ги въведе на учениците,които сега са 8 или 9 клас,за да могат да се подготвят подобаващо и да могат да помислят добре за бъдещето си.Аз имам да подготвям биология и химия ,а от друга страна трябва да се занимавам с БЕЛ и някакъв избираем предмет!Аз не съм робот,това е физически и психически невъзможно.Аз съм изключително против тея матури от тази година!ЗА МИНИСТЪРА ОСТАВКА И РАЗСТРЕЛ!! :smt013 :smt013 :smt013

vodolei4e_m
09-21-2007, 21:19
eh ako be6e stariq ministyr (deto da6terq m ue 89 - kolkoto nas) sq nqma6e da ima maturi, uvi.
doctors, ami ako na maturata po bel izkaram po niska ocenka, pri baloobrazuvaneto za VUZ moga li da si pozlvam ocenkata ot maturata
primerno prez godinite po BEl imam 5556 a na maturata 4... i se naebavam...
6toto ti kaza 4e moje obratniq variant spored vuza a tva ne go pro4etoh...

shadow4e
09-21-2007, 21:39
Пич, всеки университет си решава сам за себе си, те са автономни и се смята, че ще решат март месец.


Гадното е, че тестът ще е от 9-ти до 12-ти клас, аз това не го знаех доскоро и като разбрах....

Blab
09-21-2007, 23:16
Пич, всеки университет си решава сам за себе си, те са автономни и се смята, че ще решат март месец.


Гадното е, че тестът ще е от 9-ти до 12-ти клас, аз това не го знаех доскоро и като разбрах....
:shock: You took my breath away...
ох, не е възможно.....може би не съм те доразбрала, само в/у авторите от 11 и 12 клас е(т.е. - българска литература)

пп:ох, "Тоника" са на гости в "Полет над нощта" и си умирам от кеф :D Ще се омъжа за Драго, ще видите :lol:

shadow4e
09-21-2007, 23:54
Г-нът ни по литература каза, че последно министърът е решил да бъде от 9-ти до 12-ти. Включително Илиада и тн тестовата част, а това за писането само върху българска. Това е от поледното му включване относно матурите.
Затова ще правим преговор. Гърррр

Може и да си смени решението министърът, но това е последното инфо.
Аз лично не съм го чула, изпуснала съм ги точно тези Новини, но съм склонна да му вярвам на господина ни.

DjBaloon
09-22-2007, 07:41
Ne moje da pravim segashnite 12-to klasnici maturi!!!
Ne e opisano tova i zalojeno v programata ni
Zalojeno e na segashnite 11-to klasnici,ama ministera nali e prosto geiche i leko izburzva,ne bi trqbvalo da imame i se nadqvam i da nqmame,za kakvo sa ni tiq maturi!?!?! S tqh ne moje da se kandidatsva vuv VUZ,nqma logika,dokato ne napravqt taka che s tqh da moje da se vliza,aide ne vuv vsichki pone v opredeleni VUZ-ove,nqma logika da se durjat tupi smotani maturi,i da se gotvime po 100 predmeta,barabar s tiq,koito realno ni trqbvat,za da kandidatsvame vuv VUZ.
Navsqkade v evropa s tiq maturi i s ocenkata i s diplomata se vliza vuv VUZ,a nie kvo neka gi darjimi ei taka.. +/- 2 durjavni izpita kvo sa za nas?!?!?! A da me barat!??
Da ne govorim,che uchitelite nqmat ponqtie v/u kakvo trqbva da ni gotvqt za tiq maturi.. te si karat podret.. nakraq shte izlezne drugo i pak shte duhame!?!?

Ne moje te da ni kajat v sredata na uchebnata godina shte ima maturi,zashtoto do sega oficiqlno izqvlenie nqma po toq vupros i si traqt,zashtoto ne trqbva da ima za nas maturi.
A uchitelite vi kazvat,che shte ima,zashtoto v kraina smetka da sme podgotveni.. no da ni praat taka na budali e mnogo dolno,prosto i smeshno!
SHTE GO UBIQ TO BE KATO MU VIDA MAZNATA MUTRA I SPOKOINIQ MAZEN GLAS MI IDE DA STROSHA VSICHKO :smt013

doctors
09-22-2007, 08:35
Както съм описал в едно дълго изказване в темата!Няма как да се влиза в университет с оценки от матурите!Няма да се повтарям защо,обяснил съм го мисля доста добре!Второ матури не би трябвало да има за всички които са в момента 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са заварено положение!Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!

doctors
09-22-2007, 08:41
Ne moje da pravim segashnite 12-to klasnici maturi!!!
Ne e opisano tova i zalojeno v programata ni
Zalojeno e na segashnite 11-to klasnici,ama ministera nali e prosto geiche i leko izburzva,ne bi trqbvalo da imame i se nadqvam i da nqmame,za kakvo sa ni tiq maturi!?!?! S tqh ne moje da se kandidatsva vuv VUZ,nqma logika,dokato ne napravqt taka che s tqh da moje da se vliza,aide ne vuv vsichki pone v opredeleni VUZ-ove,nqma logika da se durjat tupi smotani maturi,i da se gotvime po 100 predmeta,barabar s tiq,koito realno ni trqbvat,za da kandidatsvame vuv VUZ.
Navsqkade v evropa s tiq maturi i s ocenkata i s diplomata se vliza vuv VUZ,a nie kvo neka gi darjimi ei taka.. +/- 2 durjavni izpita kvo sa za nas?!?!?! A da me barat!??
Da ne govorim,che uchitelite nqmat ponqtie v/u kakvo trqbva da ni gotvqt za tiq maturi.. te si karat podret.. nakraq shte izlezne drugo i pak shte duhame!?!?

Ne moje te da ni kajat v sredata na uchebnata godina shte ima maturi,zashtoto do sega oficiqlno izqvlenie nqma po toq vupros i si traqt,zashtoto ne trqbva da ima za nas maturi.
A uchitelite vi kazvat,che shte ima,zashtoto v kraina smetka da sme podgotveni.. no da ni praat taka na budali e mnogo dolno,prosto i smeshno!
SHTE GO UBIQ TO BE KATO MU VIDA MAZNATA MUTRA I SPOKOINIQ MAZEN GLAS MI IDE DA STROSHA VSICHKO :smt013


Виж сега приятел нека да вмъкна едно оточнение относно програмите! Матури не би трябвало да има за всички ученици които тази година са в 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са в заварено положение!Което ще рече че е редно да завършат при условията с които са започнали и по програмата която учат всички ученици които тази година са в 7-12 клас в заварено положение,без матури!
Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!

doctors
09-22-2007, 08:42
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=132666

тук съм ви дал инфо,относно матурата по Литература!

doctors
09-22-2007, 08:50
eh ako be6e stariq ministyr (deto da6terq m ue 89 - kolkoto nas) sq nqma6e da ima maturi, uvi.
doctors, ami ako na maturata po bel izkaram po niska ocenka, pri baloobrazuvaneto za VUZ moga li da si pozlvam ocenkata ot maturata
primerno prez godinite po BEl imam 5556 a na maturata 4... i se naebavam...
6toto ti kaza 4e moje obratniq variant spored vuza a tva ne go
pro4etoh...

Нека да ти дам някои разяснения!
Зависи с какви предмети кандидатстваш!Оценката по български се ползва за специалности в които се кандидатства с този предмет.Значи в университетите като балообразуващи най-вероятно ще се ползват оценките от дипломата по съответния предмет.По последни сведения се очаква оценката от матурата да не замества оценката в дипломата по този предмет,така че балообразуваща си е оценката от дипломата,но оценката от матурата сигурно ще участва в изчисляването на общия успех от дипломата.Но пък да ви кажа общия успех от дипломата не се взима никъде вече!А се гледат оценките от балообразуващите предмети!Ако се явиш на матура по български и в дипломата имаш 5 от трите години,но на матурата изкараш 4 ти е си ползваш разбира се по-високата оценка демек 5-цата.Но например ако през всичките години имаш 4 по Литература,а на матурата изкараш 6,по твое желание във университета ще ти приемат оценката от матурата,ако решиш нея да ползваш!Демек ти играеш с по-високата оценка!
А общия успех от дипломата не се взима предвид,от няколко години понеже поставя кандиатстудентите в неравностойно положение,и по решение на министерски съвет и министерство на образованието и науката,университети и т,н,се гледат само оценките по балообразуващите предмети от дипломата!
Дано да съм бил ясен в обясненията си!

DjBaloon
09-22-2007, 08:50
Ne moje da pravim segashnite 12-to klasnici maturi!!!
Ne e opisano tova i zalojeno v programata ni
Zalojeno e na segashnite 11-to klasnici,ama ministera nali e prosto geiche i leko izburzva,ne bi trqbvalo da imame i se nadqvam i da nqmame,za kakvo sa ni tiq maturi!?!?! S tqh ne moje da se kandidatsva vuv VUZ,nqma logika,dokato ne napravqt taka che s tqh da moje da se vliza,aide ne vuv vsichki pone v opredeleni VUZ-ove,nqma logika da se durjat tupi smotani maturi,i da se gotvime po 100 predmeta,barabar s tiq,koito realno ni trqbvat,za da kandidatsvame vuv VUZ.
Navsqkade v evropa s tiq maturi i s ocenkata i s diplomata se vliza vuv VUZ,a nie kvo neka gi darjimi ei taka.. +/- 2 durjavni izpita kvo sa za nas?!?!?! A da me barat!??
Da ne govorim,che uchitelite nqmat ponqtie v/u kakvo trqbva da ni gotvqt za tiq maturi.. te si karat podret.. nakraq shte izlezne drugo i pak shte duhame!?!?

Ne moje te da ni kajat v sredata na uchebnata godina shte ima maturi,zashtoto do sega oficiqlno izqvlenie nqma po toq vupros i si traqt,zashtoto ne trqbva da ima za nas maturi.
A uchitelite vi kazvat,che shte ima,zashtoto v kraina smetka da sme podgotveni.. no da ni praat taka na budali e mnogo dolno,prosto i smeshno!
SHTE GO UBIQ TO BE KATO MU VIDA MAZNATA MUTRA I SPOKOINIQ MAZEN GLAS MI IDE DA STROSHA VSICHKO :smt013


Виж сега приятел нека да вмъкна едно оточнение относно програмите! Матури не би трябвало да има за всички ученици които тази година са в 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са в заварено положение!Което ще рече че е редно да завършат при условията с които са започнали и по програмата която учат всички ученици които тази година са в 7-12 клас в заварено положение,без матури!
Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!
Ne e taka nabor 90,t.e segashnite 11-toklasnici,sa sus suvsem razlichna programa ot nashta

DjBaloon
09-22-2007, 08:51
Както съм описал в едно дълго изказване в темата!Няма как да се влиза в университет с оценки от матурите!Няма да се повтарям защо,обяснил съм го мисля доста добре!Второ матури не би трябвало да има за всички които са в момента 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са заварено положение!Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!
I smisula na maturite e? :-D

doctors
09-22-2007, 09:17
Както съм описал в едно дълго изказване в темата!Няма как да се влиза в университет с оценки от матурите!Няма да се повтарям защо,обяснил съм го мисля доста добре!Второ матури не би трябвало да има за всички които са в момента 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са заварено положение!Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!
I smisula na maturite e? :-D
Смисъла на матурите е от една страна може би да се види качеството на образованието и на подготовката на учениците!От друга страна да се обезмислят изпитите за повишаване на оценка!Ако в дипломата имаш оценка по даден предмет например биология която е по-ниска в дипломата ти,и отидеш на матура по биология и изкараш по-висока оценка от оценката в дипломата си,да си ползваш по-високата оценка като балообразуваща!
За сега друг смисъл от матурите освен двата конкретни случая не виждам!Но може да има и други плюсове!

ThunderGoddess
09-22-2007, 09:24
По решение на университетите по-желание на кандидатстудента той ще може да ползва като балообразуваща оценката си от матурата,ако оценката му в дипломата по съответния предмет е по-ниска а на матура изкара по-висока оценка.От друга страна пък незнам дали си струва ако имаш висока оценка в дипломата за средно образование по балообразуващ предмет да се явиш на матура по този предмет с които ще кандидатстваш,защото може да си развалиш оценката!А е по-добре да не си я разваляш нали?
Най-вероятно така ще бъде работата според мен,защото не вярвам нещата да са в ущърб на кандидатстващите!
doctors, имам чувството, че не знаеш какво говориш, честно. Нали каза, че УЖ кандидат-студента сам си избира кое да вземат предвид ВУЗ-овете - дали оценката от матурата или оценката от дипломата. Тогава би трябвало ако на матура взема, че изкарам ниска оценка да може да си ползвам тази от дипломата. Така ли е или греша?

doctors
09-22-2007, 09:32
По решение на университетите по-желание на кандидатстудента той ще може да ползва като балообразуваща оценката си от матурата,ако оценката му в дипломата по съответния предмет е по-ниска а на матура изкара по-висока оценка.От друга страна пък незнам дали си струва ако имаш висока оценка в дипломата за средно образование по балообразуващ предмет да се явиш на матура по този предмет с които ще кандидатстваш,защото може да си развалиш оценката!А е по-добре да не си я разваляш нали?
Най-вероятно така ще бъде работата според мен,защото не вярвам нещата да са в ущърб на кандидатстващите!
doctors, имам чувството, че не знаеш какво говориш, честно. Нали каза, че УЖ кандидат-студента сам си избира кое да вземат предвид ВУЗ-овете - дали оценката от матурата или оценката от дипломата. Тогава би трябвало ако на матура взема, че изкарам ниска оценка да може да си ползвам тази от дипломата. Така ли е или греша?

Виж доста наясно съм с това което говоря и съм доста навътре в нещата за да говоря каквото и да било!
Задължителна ти е матурата по Бел и по предмет по избор.Значи ако не кандидатстваш с Бел какъв ти е смисъла от оценката ти на матурата никакъв,ако си избереш предмет за втората матура с които не кандидатстваш тогава също няма смисъл оценката ти и от втората матура.Най-често хората няма да изберат предмета си на втората матура да е предмет с които ще кандидатства във Вуз,а ще изберат предмет които няма отношение към кандидатстването им.Но ако кандидатстваш с литература и в дипломата имаш по-висока оценка от оценката си на матура,много ясно че ще ползваш като балообразуваща оценката си по-предмета от дипломата,но пък ако имаш 4 в дипломата си по литература и изкараш 6 на матура ти ще решиш да си ползваш вместо оценката от дипломата оценката от матурата при балообразуването.Същото важи и ако имаш по предмет различен от Бел с които искаш да кандидатстваш по-ниска оценка в дипломата си.Тогава втората матура може да ти е по този предмет и ако изкараш по-висока оценка на матурата да ползваш по-високата оценка!


А университетите ти дават това право!

DjBaloon
09-22-2007, 09:34
Смисъла на матурите е от една страна може би да се види качеството на образованието и на подготовката на учениците!От друга страна да се обезмислят изпитите за повишаване на оценка!Ако в дипломата имаш оценка по даден предмет например биология която е по-ниска в дипломата ти,и отидеш на матура по биология и изкараш по-висока оценка от оценката в дипломата си,да си ползваш по-високата оценка като балообразуваща!
За сега друг смисъл от матурите освен двата конкретни случая не виждам!Но може да има и други плюсове!

Iskash da mi kajesh,che e po qko da se qvish na matura,otkolkoto da otidehs te izpitat dvama uchiteli deto si gi vijdal 5 godini i te poznavat i te znaqt i ti gi znaesh!?!?! Aide molq ti se... sa da si govorime prazni prikazki...
Zashtoto ministerstvoto iskalo da si proveri neshto,dai da ni nabacat 2 maturi i da hodime nie na 10 izpiti,dali ima studenti v druga durjava,koito da durjat po tolkova mnogo izpiti!??!?!?!
Nie roboti li sme,za tezi ot ministerstvoto,koito ne sa zapoznati... studentite sa hora
Nestia,che bulgarskite studenti sa nai-mizerni ot strana na podpomaganne ot durjavata pa i da durjat 10 izpita?!?!
Izinqvai,drusate li?!?!

DjBaloon
09-22-2007, 09:35
Biva .... biva ama takava gavra... tova ne e choveshno i ne e normalno!!!!

ThunderGoddess
09-22-2007, 09:39
По решение на университетите по-желание на кандидатстудента той ще може да ползва като балообразуваща оценката си от матурата,ако оценката му в дипломата по съответния предмет е по-ниска а на матура изкара по-висока оценка.От друга страна пък незнам дали си струва ако имаш висока оценка в дипломата за средно образование по балообразуващ предмет да се явиш на матура по този предмет с които ще кандидатстваш,защото може да си развалиш оценката!А е по-добре да не си я разваляш нали?
Най-вероятно така ще бъде работата според мен,защото не вярвам нещата да са в ущърб на кандидатстващите!
doctors, имам чувството, че не знаеш какво говориш, честно. Нали каза, че УЖ кандидат-студента сам си избира кое да вземат предвид ВУЗ-овете - дали оценката от матурата или оценката от дипломата. Тогава би трябвало ако на матура взема, че изкарам ниска оценка да може да си ползвам тази от дипломата. Така ли е или греша?

Виж доста наясно съм с това което говоря и съм доста навътре в нещата за да говоря каквото и да било!
Задължителна ти е матурата по Бел и по предмет по избор.Значи ако не кандидатстваш с Бел какъв ти е смисъла от оценката ти на матурата никакъв,ако си избереш предмет за втората матура с които не кандидатстваш тогава също няма смисъл оценката ти и от втората матура.Най-често хората няма да изберат предмета си на втората матура да е предмет с които ще кандидатства във Вуз,а ще изберат предмет които няма отношение към кандидатстването им.Но ако кандидатстваш с литература и в дипломата имаш по-висока оценка от оценката си на матура,много ясно че ще ползваш като балообразуваща оценката си по-предмета от дипломата,но пък ако имаш 4 в дипломата си по литература и изкараш 6 на матура ти ще решиш да си ползваш вместо оценката от дипломата оценката от матурата при балообразуването.Същото важи и ако имаш по предмет различен от Бел с които искаш да кандидатстваш по-ниска оценка в дипломата си.Тогава втората матура може да ти е по този предмет и ако изкараш по-висока оценка на матурата да ползваш по-високата оценка!


А университетите ти дават това право!
Да, така ми стана ясно 8) Апък питаш какъв е смисъла да държиш матура по предмет, с който мислиш да кандидадтсваш? Лично при мен, понеже поне за сега имам най-много знания по български и история и смятам да ги ползвам тях като най-сигурни :) По друго не знам даже дали ще издържа матура :)

doctors
09-22-2007, 09:42
Смисъла на матурите е от една страна може би да се види качеството на образованието и на подготовката на учениците!От друга страна да се обезмислят изпитите за повишаване на оценка!Ако в дипломата имаш оценка по даден предмет например биология която е по-ниска в дипломата ти,и отидеш на матура по биология и изкараш по-висока оценка от оценката в дипломата си,да си ползваш по-високата оценка като балообразуваща!
За сега друг смисъл от матурите освен двата конкретни случая не виждам!Но може да има и други плюсове!

Iskash da mi kajesh,che e po qko da se qvish na matura,otkolkoto da otidehs te izpitat dvama uchiteli deto si gi vijdal 5 godini i te poznavat i te znaqt i ti gi znaesh!?!?! Aide molq ti se... sa da si govorime prazni prikazki...
Zashtoto ministerstvoto iskalo da si proveri neshto,dai da ni nabacat 2 maturi i da hodime nie na 10 izpiti,dali ima studenti v druga durjava,koito da durjat po tolkova mnogo izpiti!??!?!?!
Nie roboti li sme,za tezi ot ministerstvoto,koito ne sa zapoznati... studentite sa hora
Nestia,che bulgarskite studenti sa nai-mizerni ot strana na podpomaganne ot durjavata pa i da durjat 10 izpita?!?!
Izinqvai,drusate li?!?!

Виж сега,едно е че министерството иска да си прави експерименти,друго е как стоят нещата в действителност!Как виждаш това че кандидатстудентските изпити ще отпаднат!Това няма как да стане просто!Все пак университетите са автономни,а те вече са си взели решенията а какви са те съм ви обяснил и на теб и на всички във форума в един доста обширен коментар така че нямам желание да повтарям по 10 пъти едно и също!!Така че кандидатстудентските изпити си остават за всички през 2008 и след 2008,2009 и т,н ,такива изпити винаги е имало и ще ги има и за напред!
Аз съм държал две матури и съм държал и кандидатстудентски изпити и не съм умрял!!!
Но разликата при вас е че от матура няма освобождаване,а при нас имаше ако имаш оценки над 5 през трите години на обу4ение!
Е аз нямах и се наложи да се явя на матура по Литература и по Математика! След матурите си държах кандидатстудентските изпити и се справих!
Тва беше пред далечната 2000-2001 година,но и преди тези години ситуацията е била същата в каквато съм бил и аз!
Разликата при вас е че вече няма освобождаване от матури,и че те са задължителни!

DjBaloon
09-22-2007, 09:47
Vuobshte ne mi otgovori na vuprosa... ako shte si govorime sus zaobikolki..
Ima li durjava v koqto studentite da durjat poveche izpiti!?!??!
Tova,che nqkoi si e uspql,da podlojim vsichki li!?!?!?
Kazvash,che e normalno da durjime po 10 izpita!?!?
Kazvash,che e po-qko da otidesh na matura,otkolkoto da te izpitat prepodavateli,koito si vijdal 5 godini?!?!
Shte napravq zakluchenie,tozi put to nqma da e vupros,a direktno reshenie-Ti drusash :-D

B.Davis
09-22-2007, 09:48
Ne moje da pravim segashnite 12-to klasnici maturi!!!
Ne e opisano tova i zalojeno v programata ni
Zalojeno e na segashnite 11-to klasnici,ama ministera nali e prosto geiche i leko izburzva,ne bi trqbvalo da imame i se nadqvam i da nqmame,za kakvo sa ni tiq maturi!?!?! S tqh ne moje da se kandidatsva vuv VUZ,nqma logika,dokato ne napravqt taka che s tqh da moje da se vliza,aide ne vuv vsichki pone v opredeleni VUZ-ove,nqma logika da se durjat tupi smotani maturi,i da se gotvime po 100 predmeta,barabar s tiq,koito realno ni trqbvat,za da kandidatsvame vuv VUZ.
Navsqkade v evropa s tiq maturi i s ocenkata i s diplomata se vliza vuv VUZ,a nie kvo neka gi darjimi ei taka.. +/- 2 durjavni izpita kvo sa za nas?!?!?! A da me barat!??
Da ne govorim,che uchitelite nqmat ponqtie v/u kakvo trqbva da ni gotvqt za tiq maturi.. te si karat podret.. nakraq shte izlezne drugo i pak shte duhame!?!?

Ne moje te da ni kajat v sredata na uchebnata godina shte ima maturi,zashtoto do sega oficiqlno izqvlenie nqma po toq vupros i si traqt,zashtoto ne trqbva da ima za nas maturi.
A uchitelite vi kazvat,che shte ima,zashtoto v kraina smetka da sme podgotveni.. no da ni praat taka na budali e mnogo dolno,prosto i smeshno!
SHTE GO UBIQ TO BE KATO MU VIDA MAZNATA MUTRA I SPOKOINIQ MAZEN GLAS MI IDE DA STROSHA VSICHKO :smt013


Виж сега приятел нека да вмъкна едно оточнение относно програмите! Матури не би трябвало да има за всички ученици които тази година са в 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са в заварено положение!Което ще рече че е редно да завършат при условията с които са започнали и по програмата която учат всички ученици които тази година са в 7-12 клас в заварено положение,без матури!
Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!
Ne e taka nabor 90,t.e segashnite 11-toklasnici,sa sus suvsem razlichna programa ot nashta

не е вярно, с абсолютно същата сме си..

doctors
09-22-2007, 10:07
Vuobshte ne mi otgovori na vuprosa... ako shte si govorime sus zaobikolki..
Ima li durjava v koqto studentite da durjat poveche izpiti!?!??!
Tova,che nqkoi si e uspql,da podlojim vsichki li!?!?!?
Kazvash,che e normalno da durjime po 10 izpita!?!?
Kazvash,che e po-qko da otidesh na matura,otkolkoto da te izpitat prepodavateli,koito si vijdal 5 godini?!?!
Shte napravq zakluchenie,tozi put to nqma da e vupros,a direktno reshenie-Ti drusash :-D

Ами виж няма какво да ти отговарям на въпроса!Аз не съм човека които реши да има матури,задай си въпросите към този които го е решил демек Министър Д.Вълчев и хората в министерството!
Ами ако говорим реално България държава ли е?В тази държава никога нищо не е било наред както казвам аз понякога Абсурдна държава!
Никой не те е карал да държиш 10 изпита,ще държиш изпити в университета в които кандидатстваш + 2 матури!
Никои не се друса,и ако обичаш не ме обиждай защото съм доста по голям от теб!
Никой не е казал че е по-яко да отидеш на матура,ако обичаш разбери ме правилно!Казах че има задължителни матури едната от които е по Бел а другата е по предмет по избор!
И ти казах че ако имаш по-ниска оценка по даден предмет например биология и ще кандидастваш с нея,и искараш по-висока оценка на матурата ще ти се признава по-високата оценка!
И ти казах че целта на матурите е да отпаднат изпитите за повишаване на оценки,а тези оценки да може да ги повишаваш с матури!Дано сега да си ме разбрал,ако не си ме разбрал твой си проблем!Не ми се спори!
И ако обичаш не прави собсвени заключения които не са верни!
И друго преди да говориш нещо проверявай нещата!

DjBaloon
09-22-2007, 10:13
Tva kvi zaklucheniq si prava si e moi izbor i shte si gi pravq kogato si resha i kogato si poiskam!
Az tiq predmeti(s izkluchenie na matematika) ne sum gi uchil ot 10-ti klas,i sega hop matura i trqbva da izbiram ot tqh?!?! zashto li?
Az ucha ikonomika i shte kandidatsvam s neq,a matura po ikonomika!?!? nqma,da go du*ame da uchime sa razkazvatelnite predmeti.. nali deto ne sme gi uchili 3 godini... dobre e izmisleno nqma spor :smt005
I lichno na mene ne sa mi samo tova izpitite,koito kaza imam si dopulnitelno 4-ri.. bez maturi i bez kandidatsvane vuv VUZ,o da :-D
Lichno ne sum te obidil nikade.. ne budi povurhnosten :wink:

DjBaloon
09-22-2007, 10:18
Vij sega ne iskam da te napdam,moje bi si tuk samo da ni informirash,no izliza malko,che seedno ni obejdavash,che na 100% sme dlujni da gi durjim tiq maturi i nqma oturvane,a az sum ubeden che ne e taka 8)
Zashtoto kakto ti sam kaza rabotata ne e bash kak trqbva.. taka che vinagi s dobra organizaciq moje da se razbie tova,nali taka 8)
Nqma da e za pruv put shte imame opit

Blab
09-22-2007, 14:30
11 клас са по нашата програма на обучение, 10-ти и 9-ти - също.
А м/у другото...матурата е на 1-ви, тъй че няма да има особено много време за повишителни.
Ако е истина това, което казва Сенчица(или по-точно учителят й) се всигаме на стачка и т'ва е, никой няма право да ми казва 6 месеца преди изпит, че е трябвало преди...ъъъ...5 години да започна да се подготвям по литература.Произведенията, изучени през 11 и 12 клас, и това е!Иначе - на бунт!

DjBaloon
09-22-2007, 15:07
11 клас са по нашата програма на обучение, 10-ти и 9-ти - също.
А м/у другото...матурата е на 1-ви, тъй че няма да има особено много време за повишителни.
Ако е истина това, което казва Сенчица(или по-точно учителят й) се всигаме на стачка и т'ва е, никой няма право да ми казва 6 месеца преди изпит, че е трябвало преди...ъъъ...5 години да започна да се подготвям по литература.Произведенията, изучени през 11 и 12 клас, и това е!Иначе - на бунт!
Edin razumno mislesht chovek!

doctors
09-22-2007, 16:41
Както по-горе ви казах с риск да се повторя!
Всички ученици които тази година са 7-12 клас трябва да завършат средното си образование без матури!Защото те са започнали образованието си по старата програма и трябва да завършат по нея без да държат матури тъй като са в заварено положение!По новата програма са петокласниците и шестокластниците и те би трябвало да държат матури,защото са започнали по програмата с матури!Демек ако има матури трябва да са най-рано след около 6-7 години!

doctors
09-25-2007, 10:36
Аз , обаче мисля че няма абсолютно никакъв смисал ако имаш 6 в дипломата по предмета с който ще кандидатстваш да се явяваш по него на втората матура.Този предмет не е Литература,защото както знаете тази матура е задължителна,а втората матура е по предмет избран от ученика.Защо ли няма смисъл ами защото ако има 6 в дипломата а на матура изкараш 4 и се окаже че в правилника за прием на университета е записано че ако в дипломата имаш две оценки и едната е от зрелостен изпит като балообразуваща се ползва оценката от зрелостния изпит - това означава че след като изкараш на матура по-ниска оценка се прецакваш!Но пък от друга страна ако имаш 4 в дипломата и получиш по-висока оценка ти си ползваш като балообразуваща по-високата от двете оценки!

Blab
09-25-2007, 10:46
Аз , обаче мисля че няма абсолютно никакъв смисал ако имаш 6 в дипломата по предмета с който ще кандидатстваш да се явяваш по него на втората матура.Този предмет не е Литература,защото както знаете тази матура е задължителна,а втората матура е по предмет избран от ученика.Защо ли няма смисъл ами защото ако има 6 в дипломата а на матура изкараш 4 и се окаже че в правилника за прием на университета е записано че ако в дипломата имаш две оценки и едната е от зрелостен изпит като балообразуваща се ползва оценката от зрелостния изпит - това означава че след като изкараш на матура по-ниска оценка се прецакваш!Но пък от друга страна ако имаш 4 в дипломата и получиш по-висока оценка ти си ползваш като балообразуваща по-високата от двете оценки!
пффф...не знам какво мислят другите, но според мен е нормално, който е имал 6.00 в продължение на 5 години по даден предмет, да може да изкара отлична оценка на матура... :roll:

feddel
09-25-2007, 14:41
реве ми се вече от тези матури страх ме е че ще ме правят и от дипломата и от ВУЗ а не знам с кой предмет да почна да се подготвям :( :( :( :smt089 :smt089 :smt089 :smt089 :smt089 :smt089 :smt089 :smt089 :smt089

feddel
09-25-2007, 16:03
да правим
учениците в Кърджали също ги е гнус от матурите
офффф не би трябвало да ги държим всичко става ненадейно никой не ги иска
що прави така тоя министър

Blab
09-25-2007, 16:24
11 клас са по нашата програма на обучение, 10-ти и 9-ти - също.
А м/у другото...матурата е на 1-ви, тъй че няма да има особено много време за повишителни.
Ако е истина това, което казва Сенчица(или по-точно учителят й) се всигаме на стачка и т'ва е, никой няма право да ми казва 6 месеца преди изпит, че е трябвало преди...ъъъ...5 години да започна да се подготвям по литература.Произведенията, изучени през 11 и 12 клас, и това е!Иначе - на бунт!
Edin razumno mislesht chovek!
защо не направим стачка???
'айде, де!Вече 'почнах да правя плакатите 8)

s0bi3ski
09-25-2007, 16:29
Хора, замислете се малко.
След като ще има матура, значи учителите трябва да ни подготвят за такива. А как ще стане това след като те са на стачка. Неможе един ученик да се подготвя сам в къщи (е може но не е редно). подготовката за матурите трябва да започне още от влизането в гимнаиите, а не една или две години преди зрелостния изпит. Аз съм против тази стачка за увеличаването на заплатите им и съм против матурите.
Преди години когато премахнаха този вид изпит сринаха цялато образователна система на държавата. Сега ще стане същото като го въведът отново.
Нека решат веднъж за винаги ще има ли матури в България или не. И ако ще има то нека тази програма в която се вписва матурата да е за тези които тепърва започват средното си образование.

Blab
09-25-2007, 16:49
Хора, замислете се малко.
След като ще има матура, значи учителите трябва да ни подготвят за такива. А как ще стане това след като те са на стачка. Неможе един ученик да се подготвя сам в къщи (е може но не е редно). подготовката за матурите трябва да започне още от влизането в гимнаиите, а не една или две години преди зрелостния изпит. Аз съм против тази стачка за увеличаването на заплатите им и съм против матурите.
Преди години когато премахнаха този вид изпит сринаха цялато образователна система на държавата. Сега ще стане същото като го въведът отново.
Нека решат веднъж за винаги ще има ли матури в България или не. И ако ще има то нека тази програма в която се вписва матурата да е за тези които тепърва започват средното си образование.
Не можеш да очакваш за 6 месеца(и по-малко) да те "подготвят", то става с учене по време на обучението ти в средното училище.
Нас(моят клас:))ни подготвят от 2 години за матури по бел, не мога да се оплача, чувствам се подготвена.
И, да, не го решаваме нито ти, нито аз..., тъй че не се коси напразно, с приказки нищо не се променя.

diyancho
09-26-2007, 09:08
ПРИЗИВ


От 4 години насам всеки министър на образованието и науката се опитва да въведе задължителни матури след 12 клас. Трима от тях се провалиха и бяха сменени именно поради тази причина. Г-н Даниел Вълчев обаче си позволи да си играе с нашия випуск. Знаеше се, че матури ще има най-рано през 2008-2009 г. , но в последния момент, по средата на учебната 2006/2007г. , той спомена нашия випуск. Ние, като потърпевши, се обявяваме твърдо против настоящото въвеждане на задължителни държавни зрелостни изпити!

Държавните зрелостни изпити уеднаквяват критериите за оценяване в различни региони на страната. Но уеднаквени ли са плановете, по които работят учебните заведения? Уеднаквен ли е обемът на знания, които учениците получават по отделните матуритетни предмети? Зрелостният изпит изисква значителни знания и добра подготовка в областта на матуритетните предмети. Но има ли време за такава подготовка, когато липсва навременна информация за изпитните материали, липсва ясна програма за етапите от подготовката на подобен нов начин за стандартизирано оценяване? Матурите са разпространена форма за оценяване в ЕС. Но посочете ни смисъла от провеждането им, имайки предвид, че резултатите от матурите няма да бъдат приети за вход към държавните висши училища.

Не се чудете на ниската обществена подкрепа за матурите. Не се чудете на масовотo неодобрение от страна на ученици и техните родители. Дълго време мълчахме, но сега дойде моментът да надигнем глава. Може би сме все още деца, може би не умеем да си служим със словото така, както Вие умеете, г-н Министър. Вероятно не разбираме толкова, колкото един политик от Вашия ранг. Нямаме Вашата власт, нямаме Вашето образование. Но, каквито и да сме, имаме сърца, в които се надига справедлив гняв срещу Вашите своеволия!

Ние няма да се оставим да бъдем превърнати в "опитни зайчета" в ръцете на поредния министър, мислещ себе си за Месия на българското образование; решил, че може да се подиграва и да си играе със съдбите на хиляди млади хора!

Ето накратко нашите искания:
1.Отмяна на задължителните матури през 2008г.
2.Въвеждане на задължителни матури единствено и само след уеднаквяване на училищните планове и при наличието на достатъчно яснота относно изпитните материали и ползата от изпита.
Ако не бъдат изпълнени исканията ни, ще последват стачни действия и протестни митинги в национален мащаб. Няма да жалим сили и средства в името на справедливостта, която търсим!

Ние, учениците от гр. Пловдив и гр. Карлово, призоваваме медиите, младежките съвети, ученици, студенти, както и всички, за които нашият проблем не е чужд, да ни подкрепят, да застанат до нас и да се борят заедно с нас!
Призоваваме още випускниците от всички училища във всички градове на страната да се борят срещу самоцелното провеждане на матурите. Призоваваме ги да бъдат дейни и упорити, силни и непреклонни! Призоваваме към единство в името на едно по-добро бъдеще!

Организатори:
Ученици от гр. Пловдив и гр. Карлово

diyancho
09-26-2007, 09:11
Защо имаме право да искаме отмяна на държавни зрелостни изпити?


Скъпи съвипускници,

За да ви отговоря на този въпрос първо ще ви запозная с приветствието на Министъра на Образованието и Науката Даниел Вълчев по случай първият учебен ден:
„Не мислете, че малко неща зависят от вас, не вярвайте, като ви казват, че един човек не може да промени света. Историята пази много примери за противното и всеки от вас може да бъде този човек.”

Ето основните въпроси и проблеми относно държавните зрелостни изпити:

1. Несъгласуваност между Закона за Народната Просвета и МОН, т.к. има липса на
координираност в прилагането на задължителните държавни зрелостни изпити и вход към висшите училища.
- Каква роля и тежест играят държавните зрелостни изпити за нашето кандидатстване и прием във ВУЗ?
- Възможен ли е парадоксът държавни зрелостни изпити и кандидатстудентски изпити да съвпаднат по дати?

2. Липса на позитивна нагласа на учениците, която ще докажем с нашата протестна подписка.

3. Според:
- чл. 23 ал. 1 от Закона за Народната Просвета :
„ Основното образование се осъществява на два етапа: начален – от I до IV клас включително, и прогимназиален – от V до VIII клас включително.”
- чл. 23 ал. 3 от Закона за Народната Просвета :
„ Придобиването на основно образование се удостоверява със свидетелство за завършено основно образование, което е окончателно.”
- чл. 23 ал. 4 от Закона за Народната Просвета :
„ Свидетелство за основно образование се получава след завършен VIII клас и дава право за продължаване на образованието или професионалното обучение.”

3.1. Профилираните гимназии получават свидетелство за основно образование след завършен IX клас. Защо това не е описано в Закона за Народната Просвета?
3.2. Според Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка (2006-2015 г.) „всички ученици завършват основно образование, получават свидетелство и преминават в следващия етап на образование в един и същи момент” и „в края на учебната 2013/2014 г. ще завърши и ще положи държавни зрелостни изпити първият випуск, обучаван изцяло в рамките на новата образователна структура.”
Каква е правотата в провеждането на държавни зрелостни изпити за нас, като преходен випуск, при положение, че учим по различни учебни програми? И не сме ли поредния „опит, надявам се- сполучлив” както казва и г-жа Валентина Богданова (депутат от Коалиция за България) на заседанието на Комисията по образованието на 19 април 2006г. ?

4. 12 клас на випуск 2007/ 2008 г. са в по-неблагоприятно положение в сравнение с 12 клас на предходните випуски, които са нямали задължителни държавни зрелостни изпити, но през 2008 г. наравно с нас могат да кандидатстват за висши учебни заведения.

5. До провеждане на задължителни държавни зрелостни изпити за даден випуск(т.е. 2007/2008 г.) се провеждат пробни такива за предните випуски. Защо не са обобщени, разпространени и съпоставени резултатите от пробните изпити, за да бъде установено не само актуалното състояние на училищното образование, но и да се проследят тенденциите в неговото развитие за да бъдат държавните зрелостни изпити съобразени не само с интересите на МОН, но и с възможностите на нас- учениците?

6. До този момент МОН не е излязло с официално становище и не дава убедителни аргументи относно смисъла и ползата от държавните зрелостни изпити, наложени в този вид, в този момент и по този начин. Тези държавни зрелостни изпити не са критерий за грамотност и зрялост. Те не могат да бъдат нито унифициран изход на средното образование, нито вход за ВУЗ.

7. В момента съществена част от учебния процес е изведена извън училището под формата на платени курсове и частни уроци. Приетите до момента нормативни документи не осигуряват предпоставки за връщане на обучението в класната стая. Те не само няма да ограничат практиката на допълнителна платена подготовка , а напротив - ще увеличат необходимостта от такава.


Потвърждавайки желанието си за реформиране на българското образование по смислен и цивилизован начин и отчитайки всички наслоени проблеми и противоречия относно провеждането на държавните зрелостни изпити в настоящата учебна година, ние като буден и единен випуск имаме пълното право да от

feddel
09-26-2007, 09:53
подкряпам diyancho до последно

diyancho
09-26-2007, 09:58
Благодаря Ви за подкрепата !!! До този момент сме се обединили Пловдив,Пазарджик, Карлово , Сопот и Котел срещу матурите. Който иска да се присъедини към нас , нека да ми пише на e-mail: diyancho@abv.bg или на skype : petranca . Още веднъж Ви благодаря !!!

BlueSky
09-26-2007, 10:18
Благодаря Ви за подкрепата !!! До този момент сме се обединили Пловдив,Пазарджик, Карлово , Сопот и Котел срещу матурите. Който иска да се присъедини към нас , нека да ми пише на e-mail: diyancho@abv.bg или на skype : petranca . Още веднъж Ви благодаря !!!
Подкрепям ви напълно.
От Пловдив съм, ако има стачка или нещо такова идвам с вас =D> :!:

FelisDirus
09-26-2007, 11:11
грамотна съм и ще кандидатствам с литература (и история) и затова ми е все тая дали ще има матури

ако ги махнат - супер. ако пък не... апф, голяма работа :lol:

doctors
09-26-2007, 15:22
С риск отново да се повторя!!!!Но това е истината!!!
Както съм описал в едно дълго изказване в темата!Няма как да се влиза в университет с оценки от матурите!Няма да се повтарям защо,обяснил съм го мисля доста добре!Второ матури не би трябвало да има за всички които са в момента 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са заварено положение!Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!

FelisDirus
09-26-2007, 15:32
С риск отново да се повторя!!!!Но това е истината!!!
Както съм описал в едно дълго изказване в темата!Няма как да се влиза в университет с оценки от матурите!Няма да се повтарям защо,обяснил съм го мисля доста добре!Второ матури не би трябвало да има за всички които са в момента 7-12 клас,защото всички те са по старата програма и са заварено положение!Нова е програмата за петокласниците и шестокластниците,но докато те стигнат 12 клас ще минат 6-7 години.Значи би трябвало матури да има най-рано след около 6 години!
Но тези неща не ги решаваме нито аз,нито вие,има си хора които ги решават!


естествено, че няма да са вход за университетите

само техническия взимат матурите, но в другите - не

doctors
09-26-2007, 15:36
ПРИЗИВ


От 4 години насам всеки министър на образованието и науката се опитва да въведе задължителни матури след 12 клас. Трима от тях се провалиха и бяха сменени именно поради тази причина. Г-н Даниел Вълчев обаче си позволи да си играе с нашия випуск. Знаеше се, че матури ще има най-рано през 2008-2009 г. , но в последния момент, по средата на учебната 2006/2007г. , той спомена нашия випуск. Ние, като потърпевши, се обявяваме твърдо против настоящото въвеждане на задължителни държавни зрелостни изпити!

Държавните зрелостни изпити уеднаквяват критериите за оценяване в различни региони на страната. Но уеднаквени ли са плановете, по които работят учебните заведения? Уеднаквен ли е обемът на знания, които учениците получават по отделните матуритетни предмети? Зрелостният изпит изисква значителни знания и добра подготовка в областта на матуритетните предмети. Но има ли време за такава подготовка, когато липсва навременна информация за изпитните материали, липсва ясна програма за етапите от подготовката на подобен нов начин за стандартизирано оценяване? Матурите са разпространена форма за оценяване в ЕС. Но посочете ни смисъла от провеждането им, имайки предвид, че резултатите от матурите няма да бъдат приети за вход към държавните висши училища.

Не се чудете на ниската обществена подкрепа за матурите. Не се чудете на масовотo неодобрение от страна на ученици и техните родители. Дълго време мълчахме, но сега дойде моментът да надигнем глава. Може би сме все още деца, може би не умеем да си служим със словото така, както Вие умеете, г-н Министър. Вероятно не разбираме толкова, колкото един политик от Вашия ранг. Нямаме Вашата власт, нямаме Вашето образование. Но, каквито и да сме, имаме сърца, в които се надига справедлив гняв срещу Вашите своеволия!

Ние няма да се оставим да бъдем превърнати в "опитни зайчета" в ръцете на поредния министър, мислещ себе си за Месия на българското образование; решил, че може да се подиграва и да си играе със съдбите на хиляди млади хора!

Ето накратко нашите искания:
1.Отмяна на задължителните матури през 2008г.
2.Въвеждане на задължителни матури единствено и само след уеднаквяване на училищните планове и при наличието на достатъчно яснота относно изпитните материали и ползата от изпита.
Ако не бъдат изпълнени исканията ни, ще последват стачни действия и протестни митинги в национален мащаб. Няма да жалим сили и средства в името на справедливостта, която търсим!

Ние, учениците от гр. Пловдив и гр. Карлово, призоваваме медиите, младежките съвети, ученици, студенти, както и всички, за които нашият проблем не е чужд, да ни подкрепят, да застанат до нас и да се борят заедно с нас!
Призоваваме още випускниците от всички училища във всички градове на страната да се борят срещу самоцелното провеждане на матурите. Призоваваме ги да бъдат дейни и упорити, силни и непреклонни! Призоваваме към единство в името на едно по-добро бъдеще!

Организатори:
Ученици от гр. Пловдив и гр. Карлово


Призива ти е добър,но аз като доста по-голям от теб и завършил средното си образование,в началото на новия век!Бих искал да ти кажа някой неща!
Както в по-горното си мнение матури трябва да има най-рано след 6-7 години,което означава че първите които ще държат задължителни матури трябва да са учениците от 5 и 6-ти клас които са започнали по новата учебна програма,а всички останали ученици които тази година са 7-12 клас трябва да завършат средното си образование без матури!
Второ матурите няма как да бъдат вход за ВУЗ подробно по тези въпроси съм писал в предни страници на темата,доста обширно!Така че тук няма да се повтарям защо!Искането ви под номер 1 не бива да е отмяна на задължителните матури само през 2008,но и до тогава докато тези които сега са 5-6 клас стигнат до 12 клас,защото те трябва да са първите които трябва да държат матури!А не вие и випуските след вас които тази година са 7-12 клас!
Искане 2- трябва да важи за периода когато учениците от сегашния 5-6 клас достигнат до момента за матурите.Учебния план за тях е уеднаквен!Така че вие може да не го искате това!Няма смисъл от него!
Много неща мога да ви кажа по тези въпроси,тъй като съм доста навътре,така че питайте!

doctors
09-26-2007, 18:37
Защо имаме право да искаме отмяна на държавни зрелостни изпити?


Скъпи съвипускници,

За да ви отговоря на този въпрос първо ще ви запозная с приветствието на Министъра на Образованието и Науката Даниел Вълчев по случай първият учебен ден:
„Не мислете, че малко неща зависят от вас, не вярвайте, като ви казват, че един човек не може да промени света. Историята пази много примери за противното и всеки от вас може да бъде този човек.”

Ето основните въпроси и проблеми относно държавните зрелостни изпити:

1. Несъгласуваност между Закона за Народната Просвета и МОН, т.к. има липса на
координираност в прилагането на задължителните държавни зрелостни изпити и вход към висшите училища.
- Каква роля и тежест играят държавните зрелостни изпити за нашето кандидатстване и прием във ВУЗ?
- Възможен ли е парадоксът държавни зрелостни изпити и кандидатстудентски изпити да съвпаднат по дати?

2. Липса на позитивна нагласа на учениците, която ще докажем с нашата протестна подписка.

3. Според:
- чл. 23 ал. 1 от Закона за Народната Просвета :
„ Основното образование се осъществява на два етапа: начален – от I до IV клас включително, и прогимназиален – от V до VIII клас включително.”
- чл. 23 ал. 3 от Закона за Народната Просвета :
„ Придобиването на основно образование се удостоверява със свидетелство за завършено основно образование, което е окончателно.”
- чл. 23 ал. 4 от Закона за Народната Просвета :
„ Свидетелство за основно образование се получава след завършен VIII клас и дава право за продължаване на образованието или професионалното обучение.”

3.1. Профилираните гимназии получават свидетелство за основно образование след завършен IX клас. Защо това не е описано в Закона за Народната Просвета?
3.2. Според Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка (2006-2015 г.) „всички ученици завършват основно образование, получават свидетелство и преминават в следващия етап на образование в един и същи момент” и „в края на учебната 2013/2014 г. ще завърши и ще положи държавни зрелостни изпити първият випуск, обучаван изцяло в рамките на новата образователна структура.”
Каква е правотата в провеждането на държавни зрелостни изпити за нас, като преходен випуск, при положение, че учим по различни учебни програми? И не сме ли поредния „опит, надявам се- сполучлив” както казва и г-жа Валентина Богданова (депутат от Коалиция за България) на заседанието на Комисията по образованието на 19 април 2006г. ?

4. 12 клас на випуск 2007/ 2008 г. са в по-неблагоприятно положение в сравнение с 12 клас на предходните випуски, които са нямали задължителни държавни зрелостни изпити, но през 2008 г. наравно с нас могат да кандидатстват за висши учебни заведения.

5. До провеждане на задължителни държавни зрелостни изпити за даден випуск(т.е. 2007/2008 г.) се провеждат пробни такива за предните випуски. Защо не са обобщени, разпространени и съпоставени резултатите от пробните изпити, за да бъде установено не само актуалното състояние на училищното образование, но и да се проследят тенденциите в неговото развитие за да бъдат държавните зрелостни изпити съобразени не само с интересите на МОН, но и с възможностите на нас- учениците?

6. До този момент МОН не е излязло с официално становище и не дава убедителни аргументи относно смисъла и ползата от държавните зрелостни изпити, наложени в този вид, в този момент и по този начин. Тези държавни зрелостни изпити не са критерий за грамотност и зрялост. Те не могат да бъдат нито унифициран изход на средното образование, нито вход за ВУЗ.

7. В момента съществена част от учебния процес е изведена извън училището под формата на платени курсове и частни уроци. Приетите до момента нормативни документи не осигуряват предпоставки за връщане на обучението в класната стая. Те не само няма да ограничат практиката на допълнителна платена подготовка , а напротив - ще увеличат необходимостта от такава.


Потвърждавайки желанието си за реформиране на българското образование по смислен и цивилизован начин и отчитайки всички наслоени проблеми и противоречия относно провеждането на държавните зрелостни изпити в настоящата учебна година, ние като буден и единен випуск имаме пълното право да от

Здравей Деанчо на теб и на тези които мислят по същия начин!
Искам да ти кажа някой неща които е хубаво да знаете!

1. Несъгласуваност между Закона за Народната Просвета и МОН, т.к. има липса на
координираност в прилагането на задължителните държавни зрелостни изпити и вход към висшите училища.
- Каква роля и тежест играят държавните зрелостни изпити за нашето кандидатстване и прием във ВУЗ?
- Възможен ли е парадоксът държавни зрелостни изпити и кандидатстудентски изпити да съвпаднат по дати?

Отговарям на въпросите ти така!
- Напротив,съгласуваност между законите за народна просвета и Мон има,но просто държавните зрелостни изпити би трябвало да се приложат при учениците които тази година са 5-6 клас защото те са по програмата с заложена матура,и те ще бъдат добре подготвени за матурите.Също така незнам каква кординираност очакваш да има при прилагането на държавните зрелостни изпити и вход за Вуз,както ти е известно държавните зрелостни изпити не могат да бъдат вход за ВУЗ и няма да бъдат приети за такива!Кандидатстудентски изпити винаги е имало и такива ще има и за напред!!!Те просто няма как да отпаднат така че стига сте си мислили глупости.
С риск да се повторя ти копирам отговори на този въпрос!
Както е известно всички които завършават през 2008 и след 2008,ще държат и матури и кандидатстудентски изпити.Ако някой си мисли че кандидатстудентските изпити ще отпаднат просто се лъже много здраво.Ето ви повече инфо по въпроса,а и както знаете има причини по които вузовете няма да се откажат от тях,като пример загуба на финансови средства,оценките от матурите не са мерило за знанията на кандидатстудента и не се равняват на оценките от кандидатстудентския изпит,никаква съпоставка между сложността на матурата и кандидатстудентския изпити,демек че матурите са доста по-леки от кандидатстудентските изпити а и материала необходим за кандидатстудентски изпити е по-голям от този за матури,автономия на университетите и т,н.Ето повече инфо:
?Това няма как да стане обаче,и защо сега ще ви обесня:
1.На състоялата се среща на ректорите на университети през лятото,с гръм и трясък беше отхвърлена идеята,матурите да служат като вход за ВУЗ.Беше решено също че университетите ще продължат да си провеждат кандидатстудентски изпити и ,че чрез тях ще се осъществява прием на студенти в Висшите училища,а не с матури!.Или по-точно казано приема във Университет ще става по същия начин както и до момента.Кандидатстудентск изпити винаги е имало и ще има и за напред.Не само през 2008,но и през 2009,2010 и т,н.Ако някой си мисли че кандидатстудентските изпити ще отпаднат някой здраво се лъже или е доста наивен за да вярва на такива неща.Никой държащ на себе си Университет не би се отказал от кандидатстудентските изпити и да ги замести с матура,това няма как да стане.Както ви е ясно,преди време същия този министър каза че не може да наложи на вузовете да приемат с матури вместо кандидатстудентски изпити и че никой не може да им го наложи,защото всяка намеса по тези въпроси в решенията на университетите се вози като нарушаване на автономията им,а както е известно всеки университет си е автономен.И самите университети трябвало да решат дали да приемат с кандидатстудентски изпити или с матури.Ето университетите го решиха,че няма да приемат с матури,а че ще продължат да си приемат студенти по същия начин както до сега и за напред с кандидатстудентски изпити в самото висше училище.Както виждате всичко това което казвам съм го подкрепил с написаното по горе ви решение на университетите.Е да за някой университети които нямат кандидати може да отпаднат кандидатстудентските изпити и да приемат с матура,пример за университет от този тип са Шуменския университет и други като него.Но в Университетите които имат кандидати и за които има наплив,няма как да отпаднат кандидатстудентските изпити,или самия вуз да се откаже от тях,в тях приема ще си става както до момента и за напред,а не с матурите!Известно е че всички завършващи от 2008 и след 2008,ще държат матури за завършване на средно образование,а ако искат да учат висше ще трябва да се явяват на кандидатстудентски изпити,което показва че тези матури са излишни в случая,но пък може да се окажат като пробен изпит преди кандидатстудентските изпити и може в това отношение да се окажат полезни.Така че скъпи ученици,четете и се борете за да успеете.Не си мислете глупости и не се подлъгвайте че няма да има кандидатстудентски изпити или че те ще отпаднат и ще бъдат заменени с матури,това няма как да стане просто мислете трезво и правилно.Кандидатстудентс и изпити винаги е имало и ще има.Не си мислете глупости и не се лъжете че ще отпаднат,това просто няма как да стане от изказаните по горе от мен твърдения!Така че четете и бъдете упорити.Успех на всички вас!
Това е от мой друг постинг в темата!За да не го пиша на ново го копирам!!!
А както по-горе съм казал никой не може да наложи на университет да приема с матура и да отпаднат кандидатстудентските изпити,защото както ти е известно университетите са автономни и те си решават тези въпроси,а по-горе съм ти написал и решението на университетите!Така че нито министър нито когото и да било може да се меси в автономията на университетите и да решава каквото и да било!!!Те са автономни и никой не може да им се меси.Така че от всичко казано тук следва че кандидатстудентските изпити няма да отпаднат и ще ги има и за напред както през 2008,така и след 2008,2009,2010 и т,н.Всичко това е обяснено подробно малко по-нагоре!!!

Тежеста на държавните зрелостни изпити е следната задължителна матура по Литература!И по предмет по-избор на ученика е втората матура.Ако се върнем по-назад в годините задължителни матури имаше по литература и математика,допреди няколко години!
Но при нас имаше освобождаване от матури при успех 5 и над 5.00 от всичките години!Но си имаше задължителните матури,едната преди пак беше Литература,както е сега!Ако не кандидатстваш с Литература в университет нямаш никакъв проблем,колко ще изкараш на матурата,втората матура също ако избереш предмет с които няма да кандидастваш проблем пак няма да имаш.Оценките от матурите се отразяват на общия успех от дипломата.Но пък общия успех от дипломата не се ползва при кандидатстване в нито един университет и това е добре защото ако се ползваше поставя в неравностойно положение всички кандидатстващи.Точно преди години по тази причина за да не се поставят кандидатстудентите в неравностойно положение беше взето решение общия успех от дипломата да не играе при кандидастването и така стоят нещата и до днес и за напред също ще е така!Записано е в няколко закона.Решението е взето от Министъра на образованието,министерски съвет,ректорите на университети!Така че общия успех от дипломата не играе при кандидастване Във висше училище,взимат се само оценките по предметите по които ще кандидастваш като балообразуващи и другата част от бала се образува от оценките от кандидатстудентските изпити!
Относно тежеста на Матурите при кандидастване във ВУЗ и приема е никакъв!Ако не кандидастваш с предмети по които се явяваш на матура.И ако имаш високи оценки в дипломата по предметите с които ще кандидастваш в Университета тогава тежеста на матурите относно кандидастването и приема в университет е никаква!Да кажа и друго нещо примерно искаш да кандидастваш с биология в университета ако имаш 4 в дипломата си,ако се явиш по биология на матура и изкараш 5-6 ти при кандидастване ще си ползваш по-високата оценка и ще имаш възможност да направиш по-висок бал!Така че тук има плюс от матурата,вместо да се явяваш на повишителни изпити за оценка ти се явяваш на матура и си ползваш по-високата оценка при кандидастване за образуване на бал.Но ако имаш 6 в дипломата по даден предмет и наистина знаеш нещата не би трябвало да имаш проблем да изкараш същата оценка и на матурата,но пък от друга страна защо да се явяваш на втората матура,по предмет с който ще кандидастваш ако имаш 6.Аз не виждам смисъл ако имаш 6 по даден предмет да се явяваш на матура втора по предмет с който ще кандидастваш защото да не изкараш по-ниска оценка и в правилника на университета да се окаже че ако в дипломата има две оценки по даден предмет и има проведен държавен изпит като балообразуваща се ползва оценката от държавния изпит,а изкарана по-ниска оценка може да те прецака.Но тези въпроси се решава от унивеситетите.Аз ако бях на вашето място щях да си държа задължителната матура по литература,а на втората матура бих се явил по предмет с който няма да кандидаствам,но съм добре подготвен.Просто кандидатстудентските изпити са си необходими за прием на студенти,не може с оценка от матура да се влиза в университет.Просто кандидатстудентски изпити винаги е имало и за напред пак ще има,просто никой университет не би се отказал от тях и не би започнал да приема оценка от матура като вход за Вуз!
По-този въпрос съм дал обяснение малко по-горе,така че тук няма да се повтарям!
Надявам се добре да съм ти отговорил,на точка 1 от първия въпрос!
Точка 2
Възможен ли е парадоксът държавни зрелостни изпити и кандидатстудентски изпити да съвпаднат по дати?
Не този парадокс не е възможен!Няма как да се получи съвпадение на датите за провеждане на държавните зрелостни изпити и датите за провеждане на кандидатстудентски изпити.Както е известно датите за държавните зрелостни изпити с последните промени в закона ще се в началото на всяка учебна година а държавните зрелостни изпити(матури) се провеждат през Май-Юни (до 10 Юни),а кандидатстудентските изпити се провеждат през месец Юли,така че няма как да се получи съвпадение на датите за матура и на датите за кандидатстудентски изпити!В по-горните редове съм обеснил защо.Както е известно всеки университет си прави график за кандидатстудентските изпити през месец Юли!
Дипломите на завършващите през 2008 и след 2008 имено през 2009,2010,2011,2012 и т,н ще се връчват до края на Юни,в първите дни на Юли най-късно!Още един път ще повторя,няма как да има съвпадение на дати за матури и кандидатстудентски изпити,по-горе съм обяснил защо!!!

2. Липса на позитивна нагласа на учениците, която ще докажем с нашата протестна подписка.
Ако наистина мислите да почнете подписка е редно да се изгладят някой неточности във вашите искания и във двете мнения които си пуснал тук по темата!Защото аз ги виждам неточностите и не само аз но предполагам и другите колеги тук във форума!Хубаво е когато пишат нещата или се почват подписки да са изяснени нещата и да сте наясно както правите!В този вид виждам доста неточности,предполагам тях ще ги видят и други колеги тук във форума!

3. Според:
- чл. 23 ал. 1 от Закона за Народната Просвета :
„ Основното образование се осъществява на два етапа: начален – от I до IV клас включително, и прогимназиален – от V до VIII клас включително.”
- чл. 23 ал. 3 от Закона за Народната Просвета :
„ Придобиването на основно образование се удостоверява със свидетелство за завършено основно образование, което е окончателно.”
- чл. 23 ал. 4 от Закона за Народната Просвета :
„ Свидетелство за основно образование се получава след завършен VIII клас и дава право за продължаване на образованието или професионалното обучение.”

да по закона е така,осново образование се получава след завършен 8-ми клас,при учениците които тази година са 5-6 клас сега такова образование ще се получава след 7-ми клас,тъй като те са по-новата програма,когато те стигнат в 7-ми клас ще го завършат със тестове за да получат основно образование!
При тях задължително ще е обучението до 10 клас,съгласно програмата за развитие на училищното образование,и след 10 клас ако искаш ще може да напуснеш училище,но няма да имаш право да кандидастваш в университет!Всички които имат завършен 12 клас явили се на матури,ще могат да се явят на кандидатстудентски изпити и да имат Възможност да продължат образованието си!
Както казах по-горе с риск отново да се повторя.Всички ученици които тази година са 7-12 клас са по-старата програма и са във заварено положение и следва да завършат средното си образование при условията при които са го започнали тоест без матури.Всички ученици които тази година са 7-12 клас не трябва да държат матура при завършване на средното си образование!
Всички останали ученици които тази година са 7-ми клас ще завършат основното си образование след 8-ми клас.Но идващите след тях които тази година са 5-6 клас ще завършат основно образовние след 7 клас,по-горе съм обяснил защо!
3.1. Профилираните гимназии получават свидетелство за основно образование след завършен IX клас. Защо това не е описано в Закона за Народната Просвета?
Има го в закона,това е допълнение към закона.Причината за това е ,че при тях 8 клас се води нулева година,и през нея се осъществява главно изучаването на профилиращи предмети.Затова те получават диплома за завършено основно образование след завършен IX клас!
Така че всичко си е в рамките на закона!

3.2. Според Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка (2006-2015 г.) „всички ученици завършват основно образование, получават свидетелство и преминават в следващия етап на образование в един и същи момент” и „в края на учебната 2013/2014 г. ще завърши и ще положи държавни зрелостни изпити първият випуск, обучаван изцяло в рамките на новата образователна структура.”

Да това е така!Както по-горе казах тези които тази година са 5-6 клас завършват основното си образование след 7 клас,а не както до момента след 8,освен това те ще държат матури през 2013/2014 за завършване на средно образование т.е първите матури трябва да се проведат тогава през 2013/2014 година,което ще рече за сегашните шестокласници,а не за учениците които сега са 7-12 клас!!!Демек тук тези матури са незаконни за всички випуски които тази година са 7-12 клас!!!И може да се оспорват!

Каква е правотата в провеждането на държавни зрелостни изпити за нас, като преходен випуск, при положение, че учим по различни учебни програми? И не сме ли поредния „опит, надявам се- сполучлив” както казва и г-жа Валентина Богданова (депутат от Коалиция за България) на заседанието на Комисията по образованието на 19 април 2006г. ?
Не е редно да има матури за всички ученици които тази година са 7-12 клас с риск да се повторя отново,го казвам тези ученици които тази година са 7-12 клас трябва да завършат средното си образование без матури тъй като те са по програмата в която не са заложени матурите ,матурите са заложени в програмата на учениците от 5-6 клас които са в момента!!Това се вижда и от програмата за развитие на училищното образование!


4. 12 клас на випуск 2007/ 2008 г. са в по-неблагоприятно положение в сравнение с 12 клас на предходните випуски, които са нямали задължителни държавни зрелостни изпити, но през 2008 г. наравно с нас могат да кандидатстват за висши учебни заведения.

Не мисля че вие сте поставени в по-неблагоприятни условия в сравнение с 12 клас от предните випуски!!По конституция всеки човек има право на достъп до образование,ти искаш да ми кажеш че на тези хора трябва да се ограничи достъпа до образование ли,и да не могат да кандидастват висше и т,н.Както е записано в конситуцията всеки човек има право на образование,и трябва да му бъде дадена възможност да се образова.Дори човек да е на 50 години,той може да кандидаства в университет,дори и на 40 пак може да кандидаства,ако ще и на 100 години да е пак може да кандидаства,не може да се ограничава правото на хората за образование!Това е право на всеки човек и е записано в конституцията!
Никой не поставя вашия випуск и следващите випуски в неравностойно положение!
Матурата по литература е задължителна,втората задължителна матура е по предмет по избор на ученика!
Всички кандидастващи ученици са поставени при равни условия,както е известно всички ученици ще държат задължителната матура по литература!!!Втората матура е по избран от тебе предмет!Но аз ако съм не бих се явил на матура втора по предмет по който ще кандидаствам ако имам отлична оценка,защото на матурата може да изкарам по-ниска по този предмет!Бих си избрал матура по която съм подготвен добре,но
няма да кандидаствам с него!Защото при положение че имаш отлична оценка,няма смисъл от втората матурата да е по предмета с който ще кандидатстваш!Защото може да се окаже че в правилника на университетите е записано,че ако в дипломата на кандидатстудента има две оценки по балообразуващ предмет от годините на обучение и от държавен зрелостен изпит се приема като балобразуваща оценката от зрелостния изпит,в правилника на някой университети може да е записано че кандидастудента участва с по-високата оценка,в други може да е записано че кандидатстудента решава с коя оценка да участва при формиране на бала,което е добре!Но от друга страна ако имаш 4 в дипломата по предмет с които ще кандидастваш и се явиш на матура и изкараш отличен 6,ти ще може да си ползваш отличната оценка,което е доста добре,защото ще направиш по-висок бал и няма да ти е нужно да се явяваш на тези повишителни изпити за оценка.Тоест матурата обезмисля изпитите за повишаване на оценката!

До провеждане на задължителни държавни зрелостни изпити за даден випуск(т.е. 2007/2008 г.) се провеждат пробни такива за предните випуски. Защо не са обобщени, разпространени и съпоставени резултатите от пробните изпити, за да бъде установено не само актуалното състояние на училищното образование, но и да се проследят тенденциите в неговото развитие за да бъдат държавните зрелостни изпити съобразени не само с интересите на МОН, но и с възможностите на нас- учениците?

Ами да,правят се пробни такива изпити,и то с доста випуски.Аз по-горе съм ти казал по закон кога трябва да има матури и защо!Ако говорим точно резултатите от проведените миналата година зрелостни изпити са обобщени,разпространени и съпоставени и е установено актуалното състояние на училищното образование,и с риск отново да се повторя матури трябва да има за учениците които тази година са 5-6 клас демек когато те стигнат 12 клас тогава за тях трябва да има матури,а учениците които тази година са 7-12 клас трябва да завършат средното си образование без матури!Ами едно е интереса на Мон друго е как стоят нещата в действителност!Относно възможностите на учениците се предполага че при една солидна и добра подготовка,матурите не би било да са проблем за всеки ученик!Тоест той би се справил по най-добрия начин с матурите!

6. До този момент МОН не е излязло с официално становище и не дава убедителни аргументи относно смисъла и ползата от държавните зрелостни изпити, наложени в този вид, в този момент и по този начин. Тези държавни зрелостни изпити не са критерий за грамотност и зрялост. Те не могат да бъдат нито унифициран изход на средното образование, нито вход за ВУЗ.

Ами няма с какво становище да излезне Мон в момента!По-горе съм обеснил как стоят нещата!
Мон може да ползва матурите като критерий за завършване на средно образование за да бъде повишено неговото качество!Държавните зрелостни изпити могат да бъдат само изход от средно образование доколкото могат и изход да бъдат ,но няма как да бъдат вход към ВУЗ.Като вход за ВУЗ се използват кандидатстудентските изпити!По-горе доста подробно съм обяснил защо!
Матурата може да е полезна за повишаване на оценка ако в дипломата имаш по-ниска такава по предмет с които ще кандидастваш вместо да се явяваш на изпит за повишаване на оценката!

7. В момента съществена част от учебния процес е изведена извън училището под формата на платени курсове и частни уроци. Приетите до момента нормативни документи не осигуряват предпоставки за връщане на обучението в класната стая. Те не само няма да ограничат практиката на допълнителна платена подготовка , а напротив - ще увеличат необходимостта от такава.
Не мисля че по-голямата част от учебния процес е изведена от училището под форма на платени курсове и частни уроци.В училище също могат да се научат доста неща и да се получи необходимата подготовка за матура и за кандидатстудентски изпити!А не мислите ли че няма как да се прекрати практиката на частните уроци?Ако учителите взимаха добри заплати те щяха да си гледат по-съвестно работата и щяха да полагат по-голямо желание и труд за да дадат още по-добра подготовка на учениците и кандидатстудентите!Е ако заплатите на учителите бяха такива които да отговарят на достойното заплащане на тяхния труд,тогава може би малко щеше да бъде намалена практиката с частните уроци!Но това няма как да стане за момента и в близките няколко години!

Потвърждавайки желанието си за реформиране на българското образование по смислен и цивилизован начин и отчитайки всички наслоени проблеми и противоречия относно провеждането на държавните зрелостни изпити в настоящата учебна година, ние като буден и единен випуск имаме пълното право да от..... не си го дописал приятел!

Донякъде българското образование може да има нужда от реформа,но тази нужда от реформа не е голяма.От много страни в Европа и Света се твърди че Българското образование е доста качествено,и не само от чужбина но и наши специалисти го твърдят и наистина си е качествено образованието ни,въпреки че някой хора твърдят обратното,визирам г-н Даниел Вълчев,Сергей Станишев и други като тях които казват че качеството на образованието падало и това налагало реформи.Не е вярно че качеството на образованието пада,това е просто поредната лъжа на някой хора!
Държавни зрелостни изпити не трябва да има за учениците които тази година са 7-12 клас,те трябва да завършат средното си образование без държавни изпити(Матури)така че не бива матурите да бъдат отменени само за вашия випуск,те трябва да бъдат отменени за всички випуски които тази година са 7-12 клас,защото всички вие сте по една програма и сте започнали без матури!!Така че ако ще се бориш се бори матурите да бъдат отменени за всички тези випуски които отново ще се повторя които тази година са от 7 до 12 клас!!
Матури трябва да има за учениците които тази година са 5-6 клас защото в техните програми за заложени матурите!!!

Надявам се добре да съм обеснил нещата които съм написал,и съм отговорил на момчето пуснало призивите!

GossipGirl89
09-26-2007, 19:20
Абе не знам ама тва е пълна глупост... Аз съм съгласна с постовете на DjBaloon (извинявай ако не се пише така :oops: )... Това са супер много изпити... Просто тотална побърквация за бъдещите кандидат-студенти. От тая седмица почнах уроци по БЕЛ и История за кандидатстване във ВУЗ и като гледам колко е трудно не знам как ще смогна с ученето по всички. На мене тая година ми предстоят тамън 5 изпита - 2 кандидат-студентски,2 матури и държавен изпит по Счетоводство. Не знае за кое по-напред да се хвана. За капак на всичко имам да правя 4 или 5 проекта по други предмети в училище... Имам чувството,че тая година ще психясам... За мене матурите са безсмислени. Или добре хубаво да ги въведат,но тогава да махнат нещо друго. Да го направят така,че да се влиза във ВУЗ примерно с тия матури. Не става-еми като не става да ги махнат бе баси :smt013 Ние не сме роботи както се изказаха по-нагоре... Аз съм твърдо ЗА стачка против матурите! Дайте да се организираме и ние софиянци! Баси кво ше ни прават на маймуни... :shock: :smt013 :smt011

feddel
09-27-2007, 07:31
давайте да правим нещо че закъсняваме колкото по бързо се организираме толкова по добре

doctors
09-27-2007, 09:38
давайте да правим нещо че закъсняваме колкото по бързо се организираме толкова по добре
Преди да правите каквото и да било,оправете всички неточности които ги има в призива.Аз доста добре съм ви ги обеснил!Не може във този вид с неточности вие да правите призиви.А дали имате шанс да успеете той е Нулев!

diyancho
09-27-2007, 12:11
Защо така смяташ doctors ? Защо смяташ , че е Нулев шансът ни да успеем ?

doctors
09-27-2007, 12:58
Защо така смяташ doctors ? Защо смяташ , че е Нулев шансът ни да успеем ?
когато имам повече време,ще ти отговоря защо!Но просто нещата стоят така!Причините са доста!

Erin
09-27-2007, 14:17
Здравейте!

Аз съм от Пловдив и съм сред организаторите на назряващия ученически протест срещу матурите. Обръщам се към всички пловдивчани с молба за подкрепа и съдействие! Търся си по една малка армия от съорганизатори във всяко училище в града ни. Трябват ми мотивирани и яко нахъсани хора, които вярват, че има смисъл в това, което правим; хора, които да са готови на активна дейност и на които мога да разчитам! В случай, че се намерят такива ---> vitamaeternam@abv.bg . Подробностите ще обяснявам допълнително.

Първия призив съм го писала аз. И е блъскан с неточности, защото правната страна на нещата беше недоизпипана. Всъщност изобщо отсъстваше. Аз го раздавам емоционално, не съм по законите. Затова колегите от останалите градове, присъединили се към нас, създадоха един общ Призив - нещо средно между първия и втория с пробладаващо участие на втория. :wink:

Благодаря на всички, които ни подкрепят, както и на тези, които ни опонират. Винаги е добре да чуеш и друга глдна точка. :wink: За мен е важен не толкова резултатът от цялата тая работа. За мен е важно да им покажем, че можем, че не падаме по-долу от випуск 2003 например. Голяма работа като не паднат матурите накрая! Ние поне ще знаем, че сме направили всичко по силите си; поне управляващите ще видят, че следващото поколение няма да го манипулират така лесно. Нека ни отсекат главите! Това поне ще значи, че не сме ги преклонили.
И все пак... Не е успял този, който не е опитал. Надежда винаги има. Имаме и достатъчно основания да протестираме. А и нищо не е в състояние да надвие силата на човешкия дух. Историята гъмжи от такива примери. И, ако не искаме да стане Априлско въстание, както казва многоуважаемата колежка от Пазарджик, трябва да действаме бързо и ефективно. Който е с мен и е готов да помага, да ми пише.

nausea
10-01-2007, 10:20
Здравейте,

Сега, когато завършваме средното си образование, МОН ни подлага на един небивал стрес, който ще ни коства време, усилия и много средства. Нека бъдат проведени ДЗИ (държавни зрелостни изпити) тогава, когато учениците, влизайки в дадено училище, знаят и как ще го завършат. Тогава, когато се променят програмите и учениците получат еднакви по качество и количество знания. Нека синхронизират ДЗИ и входа към висшите училища, защото сега, в края на учебната 2007-2008 г., ще се явим на по минимум 3 изпита и то по различни предмети. Също така датите за провеждане на ДЗИ съвпадат с датите на предварителни кандидатстудентски изпити за вход към висшите училища, а ако някой иска да кандидатства в чужбина може да изпуснат сроковете за записване в уни-тата, защото дипломата му няма да е готова на време!
В сайта на МОН за критерии за оценяване на ДЗИ има информация и за изпити, които са отпаднали, тоест информацията, която изнасят е стара и необновена! Откъде да знаем, че след един месец примерно няма да решат да променят критериите, та дори и самите изпити?! МОН не излиза с убедително становище, с което да ни убедят в ефективността и необходимостта от ДЗИ, с което да се достигне до тези толкова прокламирани яснота и прозрачност!
А що се касае до примерните изпити, как един ученик да добие пълна представа и да успее да се подготви за ДЗИ с по 1 примерен тест и с някаква книжка, за която дори не знаем дали е отпечатана?!
А за Нулевия шанс, това си зависи от нас! Ако сме единни и обединени, ако действаме адекватно и на време шансът ни ще нарастне! Относно анализът на призивите, аз просто прочетох едно мнение, което не видях никъде да е подкрепено с точни доказателства!

doctors
10-01-2007, 16:15
Здравейте,

Сега, когато завършваме средното си образование, МОН ни подлага на един небивал стрес, който ще ни коства време, усилия и много средства. Нека бъдат проведени ДЗИ (държавни зрелостни изпити) тогава, когато учениците, влизайки в дадено училище, знаят и как ще го завършат. Тогава, когато се променят програмите и учениците получат еднакви по качество и количество знания. Нека синхронизират ДЗИ и входа към висшите училища, защото сега, в края на учебната 2007-2008 г., ще се явим на по минимум 3 изпита и то по различни предмети. Също така датите за провеждане на ДЗИ съвпадат с датите на предварителни кандидатстудентски изпити за вход към висшите училища, а ако някой иска да кандидатства в чужбина може да изпуснат сроковете за записване в уни-тата, защото дипломата му няма да е готова на време!
В сайта на МОН за критерии за оценяване на ДЗИ има информация и за изпити, които са отпаднали, тоест информацията, която изнасят е стара и необновена! Откъде да знаем, че след един месец примерно няма да решат да променят критериите, та дори и самите изпити?! МОН не излиза с убедително становище, с което да ни убедят в ефективността и необходимостта от ДЗИ, с което да се достигне до тези толкова прокламирани яснота и прозрачност!
А що се касае до примерните изпити, как един ученик да добие пълна представа и да успее да се подготви за ДЗИ с по 1 примерен тест и с някаква книжка, за която дори не знаем дали е отпечатана?!
А за Нулевия шанс, това си зависи от нас! Ако сме единни и обединени, ако действаме адекватно и на време шансът ни ще нарастне! Относно анализът на призивите, аз просто прочетох едно мнение, което не видях никъде да е подкрепено с точни доказателства!


Искам само да ти кажа,че за матурите се говори от 2003 година,а от тогава е било редно да знаеш че все някога ще има матури.Мога да ти кажа че на никакъв стрес не те подлагат матурите,ако си си учил през годините ще си я вземеш,ако не сорри!А както знаете матурите са под формата на тестове!Толкова ли е сложно да се справиш с един тест?Аз не мисля че е толкова сложно!Стига сте се оправдавали,както съм казал и в друга тема единици са хората които мрънкат и реват срещу матурите.Хайде стига ревахте,ако ще ревете отидете при мама или при тате да ви избършат сълзите!Дръжте се като големи хора!
Програмите няма как да се променят в близките 6-7 години,просто няма как да стане това!Нови са програмите в момента при петокласниците и шестокласниците!Не може когато си в заварено положение и си почнал по една програма да завършиш по друга.Всички които тази година са 7-12 клас трябва да завършат средното си образование по програмата която са почнали в случая без матури,а матурите са заложени в програмата на сегашните петокласници и шестокласници.Ето защо няма как да се променят учебните програми,защото когато човек е започнал по една програма свършва по нея!Май много ти се иска с матура да влизаш в Университет?Това няма как да стане,подробно съм обяснил за кандидатстудентските изпити!Защо ще има кандидатстудентски изпити и защо матурата няма и не може да бъде вход за ВУЗ,всичко това е обяснено в темата,но на по предна страница,мошеш да го прочетеш!Няма смисъл сега отново да ги обеснявам нещата!Така че само мога да кажа,че кандидатстудентски изпити винаги е имало и ще ги има и за напред,не само през 2008,но и през 2009,2010 и т.н,демек и в бъдеще!Матурите са 2 ако не си разбрал вече си го разбрал защото ти го казвам!Едната е по Бел която е задължителна за всички,а другата е по предмет по избор на ученика!От каде ги изкара тези най-малко 3 изпита и т,н!Е след матурите са кандидатстудентските изпити!Мон в момента са излезнали с информация и доста неща са обяснени!
Датите на ДЗИ няма да съвпаднат с предварителните кандидатстудентски изпити в университетите,защото в университетите датите за предварителните кандидатстудентски изпити ще бъдат съгласувани взависимост от датите на матурите,за да не съвпадат с държавните зрелостни изпити!Така че не само тази година но и за напред,датите на ДЗИ няма да съвпадат с датите на предварителните кандидатстудентски изпити.А както в преден постинг съм обяснил не може да има съвпадение на дати за матури с изпити от редовната кандидатстудентска кампания тъй като матурите се провеждат в сесия Май-Юни.Обясних и в този постинг че няма да има съвпадение на датите на ДЗИ с дати на предварителни кандидатстудентски изпити!
Няма как да има съвпадение!!!
В преден пост обясних че дипломите на завършващите през 2008 и след 2008,ще бъдат готови навреме,както и до сега,няма причини за закъснение на дипломите!Дипломите ще се връчват в сроковете които до сега!Така че няма как да изпуснеш срока за кандидатстване в чужбина!Срока за кандидатстване в чужбина може да бъде изпуснат ако учебната година бъде анулирана,което се надявам да не стане,или ако тя бъде удължена поради продължаващите вече 6-ти ден учителски стачки!
Но ти май не четеш,какво съм обеснил в предни постинги и просто задаваш въпроси на които вече съм отговорил!
Информацията в сайта на Мон е напълно актуална,критериите за оценяване и информацията е актуална,мога само да ти кажа ,че изнесената информация е много точна!Отпаднали са само изпити по физическо,рисуване и други такива предмети,но всичко друго си е актуално!За да отпаднат физическо,рисуване и др влезна в сила поправка във закона!Ако прочетеш наредбите в страницата на Мон може да видиш кога е влезнала в сила с последните промени брой 74 ОТ 14.09.2007 влезнали в държавен вестник!Значи всичко си е точно и актуално!Така че с това недей да се оправдаваш!Мон не може да променя критерии!След като има обявени едни критерии те са си такива!И тези критерии ще са не само за тази година но и за следващите години!Те няма да бъдат променяни защото това са изискванията за успешно взимане на матура!Те не могат да бъдат други,след като си има изисквания които са задължителни за да се справиш с матурата!
Ами с примерен тест,човек може да добие добра представа,какво е необходимо да знае,и в общи линии какво ще представлява матурата.Има си програми за подготовка и е описано много ясно и подробно какво е необходимо да знаеш за да си вземеш матурата!Не виждам да имаш нулев шанс,шанса ти е добър,ако си седнеш на дупето и четеш!Ами единици сте хората които лаете срещу матури и ревете!
Не вярвам да успеете и нещо да промените!След като е решено че такива ще има значи ще има!А пък ако искате стачкувайте,протестирайте и каквото щете правете!Абсолютно съм сигурен че няма да успеете!Всичко вече е публикувано в държавен вестник а щом там се публикуват нещата не може да ги премахнеш!Освен това,какво си мислиш че ако дойде друг министър нещата ще се променят ли?Мога да ти кажа че нищо няма да се промени!Всички мнения тук са подкрепени в голяма степен с доказателства и с знанията и опита на хора които са по-големи от вас и са по-наясно с нещата от живота!Това е!

lavidaloca
10-01-2007, 18:25
На мен ми остава още една година, но също доста се сдухвам. Без желание да се оправдавам мисля, че не трябваше матурите да са именно при нас. Някак си по твърде много програми левитирахме последните години и съм убеден, че ще има много големи дупки между учения материал и изисквания от теста.

doctors
10-01-2007, 18:50
На мен ми остава още една година, но също доста се сдухвам. Без желание да се оправдавам мисля, че не трябваше матурите да са именно при нас. Някак си по твърде много програми левитирахме последните години и съм убеден, че ще има много големи дупки между учения материал и изисквания от теста.

С риск да се повторя,както по-горе съм казал,според мен матури не трябва да има за всички ученици които тази година са 7-12 клас,всички те ,трябва да завършат средното си образование без матури,тъй като в програмата им не са заложени матури,матури би трябвало да има за учениците които тази година са 5 и 6 клас,тъй като в тяхната програма са заложени матури!Но тези неща не ги решаваме нто аз, нито вие,други хора ги решават!

nausea
10-01-2007, 19:34
Първо няма матури, има държавни зрелостни изпити. Ако сте достатъчно запознат, както се представяте, щяхте да сте точен нали?
Действате като поставено лице на МОН! Успяхте да обновите сайта?
Няма да спрете нашият порив и желание за справедливост и равнопоставеност!

piskaa
10-01-2007, 20:22
kvo 6te pravim sq s tiq 6ibani matura haide vsi4ki na sta4ka inak 6te ni go nabiqt mn zdravo v zadnicite

bossychick
10-01-2007, 20:39
dam i az sum ot preebanite s maturite taq godina.. ne sum pipala ni6u prez godinite i sa izvednuj kursove uroci maturi pa izpiti.. emi s izvinenie ebalo si e maikata :oops:

piskaa
10-01-2007, 21:05
to4no no trq da se vdignim vsi4ki 12-to klasnici i da sta4kuvame ne samo daskalite da ska4at

doctors
10-02-2007, 12:38
Първо няма матури, има държавни зрелостни изпити. Ако сте достатъчно запознат, както се представяте, щяхте да сте точен нали?
Действате като поставено лице на МОН! Успяхте да обновите сайта?
Няма да спрете нашият порив и желание за справедливост и равнопоставеност!

Виж какво ще ти кажа първо ДЗИ(Държавен зрелостен изпит)и матура са едно и също!!!Така че не мисля че съм в грешка или съм направил някаква неточност!Второ,достатъчно съм запознат с много неща и имам доста по-голям опит от теб!Нещата в страницата са обновени!А каква равнопоставност търсиш и каква справедливост?Или гледаш само вашия випуск да няма матури,а другите след вас да имат?След като искаш да се бориш да няма матури,ами бори се да няма матури за всички випуски които тази година са в 7-12 клас,тъй като в тяхната програма е заложено завършване без матури(ДЗИ),бори се първите випуски при които да има матура(ДЗИ) да са сегашните петокласници и шестокласници в които програми са заложени матурите!Това е!
Вместо да защитите вашите учители,и да седнете да учите,вие се занимавате с глупости!И пак да ти кажа,не съм поставено лице на никого!Нямам нищо общо с Мон!

doctors
10-02-2007, 12:39
kvo 6te pravim sq s tiq 6ibani matura haide vsi4ki na sta4ka inak 6te ni go nabiqt mn zdravo v zadnicite

Какво ще правиш ли?Ами ще сядаш на задника си и ще четеш,това ще правиш!

doctors
10-02-2007, 12:48
dam i az sum ot preebanite s maturite taq godina.. ne sum pipala ni6u prez godinite i sa izvednuj kursove uroci maturi pa izpiti.. emi s izvinenie ebalo si e maikata :oops:

Хахахаха,преебана била!!!!Ами как няма да си преебана,като за матурите се говори от 2003 година.Ами да си пипала учебника през годините и да си учила,сама си си виновна,не съм ти виновен аз или когото и да било!
Кой каквото прави за себе си го прави!Ти си си виновна че през годините не си учила,ами кой знае къде си ходила,къде в кафенето по време на част да пушиш цигарки,къде сте забягвали от часове и т,н!Сега ще учиш ако искаш да завършиш!Сама си си виновна всичко сега да ти е нанагорно!Ако си беше учила системно през годините,не би имало проблем да се справиш с матурите и с каквото и да било!Това е положението!

doctors
10-02-2007, 12:49
to4no no trq da se vdignim vsi4ki 12-to klasnici i da sta4kuvame ne samo daskalite da ska4at

Вярваш ли си като говориш за стачки на 12-класниците,защото аз не ти вярвам!Няма кой да се дигне на стачки от учениците!Ако се вдигне някой те ще са единици!
Нищо не може да промените колкото и да не ви се иска!

kahn
10-02-2007, 14:06
to4no no trq da se vdignim vsi4ki 12-to klasnici i da sta4kuvame ne samo daskalite da ska4at

Вярваш ли си като говориш за стачки на 12-класниците,защото аз не ти вярвам!Няма кой да се дигне на стачки от учениците!Ако се вдигне някой те ще са единици!
Нищо не може да промените колкото и да не ви се иска!
Ще я видим тази работа !!! Пенсионерите като теб ги е яд на всички пичове,които не губят времето си в учене на аксиомки и теоремки и си живеят живота. :)
Ето го и мнението на един пич от друг форум "Ей,обаче лесно ви е на вас (и на мен в това число),когато не сте държали матури .Не е за първи път един измислен министър да си прави експерименти с учениците .След като ще има матури и госпожа Tonic иска да сме като в белите държави (няма да коментирам очевидния расизъм и надменно отношение ),защо не се премахнат приемните изпити ? Да ви кажа ли,ако не се сещате ? Отговорът е корупция. Няма да има възможност да си купиш място в университета,да си платиш за оценката на изпита.А това са маса пари,която влиза в джоба на някой ректор или друго университетско величие .Кураж ученици,не се давайте на смешния министър,какво разбира този адвокат от образование ?

P.S.Матури-ок,но не и приемни изпити,нека това е мотото ви ."
Доста е показателно нали?

doctors
10-02-2007, 16:56
to4no no trq da se vdignim vsi4ki 12-to klasnici i da sta4kuvame ne samo daskalite da ska4at

Вярваш ли си като говориш за стачки на 12-класниците,защото аз не ти вярвам!Няма кой да се дигне на стачки от учениците!Ако се вдигне някой те ще са единици!
Нищо не може да промените колкото и да не ви се иска!
Ще я видим тази работа !!! Пенсионерите като теб ги е яд на всички пичове,които не губят времето си в учене на аксиомки и теоремки и си живеят живота. :)
Ето го и мнението на един пич от друг форум "Ей,обаче лесно ви е на вас (и на мен в това число),когато не сте държали матури .Не е за първи път един измислен министър да си прави експерименти с учениците .След като ще има матури и госпожа Tonic иска да сме като в белите държави (няма да коментирам очевидния расизъм и надменно отношение ),защо не се премахнат приемните изпити ? Да ви кажа ли,ако не се сещате ? Отговорът е корупция. Няма да има възможност да си купиш място в университета,да си платиш за оценката на изпита.А това са маса пари,която влиза в джоба на някой ректор или друго университетско величие .Кураж ученици,не се давайте на смешния министър,какво разбира този адвокат от образование ?

P.S.Матури-ок,но не и приемни изпити,нека това е мотото ви ."
Доста е показателно нали?

Приятел с голяма злоба си написал всичко това!С хора с които не може човек да се разбере по хубаво да не се занимава!Отнася се за такива хора като тебе!Да не казвам голяма дупа за тебе,пич ми бил!Аз друго ще кажа ама няма да използвам израза тук!Когато ми станеш на годините тогава може да ми говориш така,не си виждаш жълтото на гащите,ами тръгнал да се прави на отворен!Ти не може да изкараш приемните изпити моито момче!От мен да знаеш няма да ги изкараш и много те е страх тебе!Ако вземеш матурата си пак ще е добре.Но после сещаш ли се на кандидатстудентските изпити как ще ти орежат крилцата,просто така ще стане!Когато това се случи,ти ще слезнеш на земята и няма така надменно да се държиш!Не може да ми говориш пенсионер кой е,аз съм държал две матури и не съм умрял и много други като мен!А ти си едно страхливо ла.но!Което не знае къде се намира и тръгнало да се прави на интересно,и на всезнаещо!Седни си малко на задника и чети сериозно,а не да се правиш на интересен и да говориш от името на учениците!Ревльо с ревьо,само ти и единици хора реват срещу матурите,ама щом е решено да има такива ще има,примери се веднъж завинаги!Няма никаква корупция при кандидатстудентските изпити и те са мерило за знания и затова дали може да влезнеш в университета!Не може и най-големите простаци и ограничени хора да влизав в Университета,затова трябва да си има сито!Парите не влизат в джоба на никой ректор или университетско величие а влизат в хазната на университета и се използват от университета за неговите нужди.Ако не си наясно просто го разбери!Много голям отворко си се извъдил,мога да ти кажа,ама ми писна да ти чета нескопосаните и неточни мнения!Предполагам не само на мен!Не може да говориш за човек когото не познаваш кои е смешен и кой не е!Министъра е министър а ти когато станеш министър тогава ще може да разговаряш така!Ако теб те сложим министър на образованието сигурно ще си най-големия смешник който съм виждал!И мога да кажа че ти си човек които създава само напрежение между хората в форума и учениците!Ако обичаш спри да създаваш напрежение!По-добре си седни на задника и чети сериозно!
Защото ще има голямо прецакване за теб,първо на матурата,а после и на кандидатстудентските изпити,ако въобще кандидатстваш де!
По въпроси за матури и за кандидатстудентски изпити много неща съм изписал и съм обеснявал!Кандидатстудент ки изпити винаги е имало и ще има,колкото и да не ти е приятно приятелче!!!Но това е положението ,колкото и да не ти е приятно мойто момче или момиче!
Това е!

kahn
10-02-2007, 18:01
май на НЯКОЙ не му издържаха нервичките .Матурите ще си ги взема тва е 100% сигурно ,въпроса е че пак ще се израся с много пари.Ректорите взимат пари мога и тарифата да ти кажа ,за изпита по бг и история са 2000 лв за всеки .Това е достоверна информация.Да злобен съм , да мразя вечно НИЕ 89 да сме пре**ани ,но какво значение има ,нали "опитни "хорица дето ще ни кажат "РЕВЛЮ","ЕДиНиЦИ СТЕ" ,ако не беше тплкова поучителен/на щеше ад видиш че 90% не искат матури.А прощавай само ти имаш право на мнение ,обещавам няма да го споделям повече Все пак ВИЕ сте най-умните и можещи и затова сте тук а на в ЧУЖБИНА където ценят само някакви си професионалисти.Всичко хубаво.Нека мине тази година и да заминавам от тази ДЪРЖАВА ,където всеки си прави кавото иска и всеки е голям капацитет и обижда наред.!!!!!!!
ps.Мнението което написаха яв предния пост в кавички беше побиликувано във Форума на www.zaedno.de ,от човек който не е набор 89,просто го дадаох за пример