PDA

View Full Version : Въпрос за матура?



09-18-2007, 15:05
Искам да питам които знае освен матурата по български език има още една която е пожелание, тя е от общообразователните предмети и скам да питам дал исе включват езика които учи в училището например аз съм с англ. дали ще мога да го избера него/

namina
09-18-2007, 15:08
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=131596

09-18-2007, 15:37
е аз питам напълно различно нещо ти четеш ли въобще

09-18-2007, 16:17
da, moje da se izbira kakto parviq, taka i vroriq 4ujd ezik

Loshotia
09-18-2007, 18:36
Аз пък знам, че ще е с профил. Както аз уча в 1АЕГ, моите задължителни матури ще са по бългрски език и литература и по английски. И ще има още матури по избор. Но български и профил ще са задължителни. Сега ако уча примерно профил български, не знам какво ще става.

vodolei4e_m
09-18-2007, 18:54
Аз пък знам, че ще е с профил. Както аз уча в 1АЕГ, моите задължителни матури ще са по бългрски език и литература и по английски. И ще има още матури по избор. Но български и профил ще са задължителни. Сега ако уча примерно профил български, не знам какво ще става.

не не споко, тва не е вярно, само по БЕЛ и една избираема

shadow4e
09-18-2007, 21:52
Може по език, може и по втори, не може по език, който не си учил в у-ще освен, ако не си бил частен ученик примерно в английската или немската или френската т.е. трябва да имаш необходим брой часове.


А това, което каза Сантра, ми го казаха днес и на мен като третата щяла ад бъде задължителна по предмет по избор, така са казали от министерството при запитване по телефона. Бахти, вече нищо не се знае.....
Днес ни казаха, че най-вероятно до декември ще трябва ад кажем кои матури ще държим, а чак март примерно ще кажат и самите университети дали ще взимат оценката вместо тази от 4-те години и дали си се прецакал, защото ако от 4-те години си имал пълно 6, то на матурата е почти невъзможно да имаш и става кофти...

Blab
09-18-2007, 22:12
и по другите теми писах...и на мен ми е в главата...
т'ва за профила се споменава, но не е сигурно!И все пак аз сигурно пак ще си избера математиката...както и да е...
да, можеш да избереш език...не съм наясно дали трябва да си го учил в училище(както казва сенчица), но общо взето ми казаха к'ви езици са включени...
И малко ме съмнява да е по профил.Хората от 18-то(то беше с японския, нали) к'во ще правят като няма матура по японски, ъ?Не е с профил...не ми се вярва...

shadow4e
09-18-2007, 22:16
Ами то примерно на мен първи профил ми е информатика, втори ми е немски, а трети математика май така се водят.
Вие по колко часа език имате тази година? А миналата? А по история?

Blab
09-18-2007, 22:23
Ами то примерно на мен първи профил ми е информатика, втори ми е немски, а трети математика май така се водят.
Вие по колко часа език имате тази година? А миналата? А по история?
ъъъ...къде учиш? :-s в смисъл - 3 профила?

Моят се води "математика и информатика", но матура по инфо няма!!!
Нямам си никаква идея по колко часа език имаме...сериозно...
Миналата година...хмм...по 1,5 блока на седмица английски(първи ми е), сега - уви, не зная още...
По немски съм имала...хммм...или по блок на седмица или през една...
По история - 1 блок седмично....за тази година не зная!

Но и някакви сип-ове почват от 2-рия срок...по физика и....ъъъ...май география :shock: ...

shadow4e
09-18-2007, 22:30
Уча в езикова природоматематичска паралелка. Имаме 6 часа немски седмично.


Уфф забравих, че учиш в СМГ и реших, че си чуждоезиков профил и затва питах за историята :)

Иначе за инфото знам, че го няма като матура, това ни го казаха Уау :)

Blab
09-18-2007, 22:33
Уча в езикова природоматематичска паралелка. Имаме 6 часа немски седмично.


Уфф забравих, че учиш в СМГ и реших, че си чуждоезиков профил и затва питах за историята :)

Иначе за инфото знам, че го няма като матура, това ни го казаха Уау :)
хах, да, браво на тях:))
Леле, леле... аз съм разконспирирана 8-[ ...и спирам със спама...

Loshotia
09-19-2007, 05:22
E хубаво де...ама аз съм с 4 профил. Тоест като завърша 12 клас ще са толкова- английски, заради гимназията, втори чужд- при мен френски, в 11клас избор между български, математика и химия- при мен български, и 12 клас избор между геогафия, биология, история и информатика- при мен сигурно география. И сега ако искам, мога ли да карам примерно матура по БЕл, задължителната, и география примерно или...химия, нещо, което въобще не ме засяга в профилите.

Blab
09-19-2007, 07:29
E хубаво де...ама аз съм с 4 профил. Тоест като завърша 12 клас ще са толкова- английски, заради гимназията, втори чужд- при мен френски, в 11клас избор между български, математика и химия- при мен български, и 12 клас избор между геогафия, биология, история и информатика- при мен сигурно география. И сега ако искам, мога ли да карам примерно матура по БЕл, задължителната, и география примерно или...химия, нещо, което въобще не ме засяга в профилите.
Да, можеш. :wink:

doctors
09-20-2007, 06:19
Да ви дам малко инфо относно матурите ви!
Всички завършващи 12 клас през 2008 и след 2008,ще държат две задължителни матури - едната е по Български език и Литература,а втората матура ще е по предмет по избор от самия ученик.В избора на предмет за матура,могат да участват всички учебни предмети,не само учебни предмети които сте изучавали последната година,не участват предмети като музика,рисуване,физическо и др такива.Може примерно да си изберете Математика,Химия,Физика,Ис ория,География,Биология, и др.В матурите не се включват профилиращите предмети,самия ученик избира предмета по който иска да се явява.Оценките от матурата заместват съответните ви оценки в дипломата за средно образование.Според мен е по-добре да не се явявате на матура с предметите с които ще кандидадатствате висше за да не си прецаката балообразуващите оценки от дипломата,но пък ако решите може да кандиддаствате и с тези предмети просто ще си видите знанията на матурата,по предмети които готвите за Кск.Някой университети по желание на кандидатстудента може да ползва като балообразуваща оценката си от матурата по съответния предмет вместо оценката от дипломата за средно образование,ако оценката му от матурата е по-висока от оценката му в дипломата за средно образование по предметите,но университетите ще гледат средно аритметичните оценки от дипломите по съответните предмети.Както е известно всички които завършават през 2008 и след 2008,ще държат и матури и кандидатстудентски изпити.Ако някой си мисли че кандидатстудентските изпити ще отпаднат просто се лъже много здраво.Ето ви повече инфо по въпроса,а и както знаете има причини по които вузовете няма да се откажат от тях,като пример загуба на финансови средства,оценките от матурите не са мерило за знанията на кандидатстудента и не се равняват на оценките от кандидатстудентския изпит,никаква съпоставка между сложността на матурата и кандидатстудентския изпити,демек че матурите са доста по-леки от кандидатстудентските изпити а и материала необходим за кандидатстудентски изпити е по-голям от този за матури,автономия на университетите и т,н.Ето повече инфо:
?Това няма как да стане обаче,и защо сега ще ви обесня:
1.На състоялата се среща на ректорите на университети през лятото,с гръм и трясък беше отхвърлена идеята,матурите да служат като вход за ВУЗ.Беше решено също че университетите ще продължат да си провеждат кандидатстудентски изпити и ,че чрез тях ще се осъществява прием на студенти в Висшите училища,а не с матури!.Или по-точно казано приема във Университет ще става по същия начин както и до момента.Кандидатстудентск изпити винаги е имало и ще има и за напред.Не само през 2008,но и през 2009,2010 и т,н.Ако някой си мисли че кандидатстудентските изпити ще отпаднат някой здраво се лъже или е доста наивен за да вярва на такива неща.Никой държащ на себе си Университет не би се отказал от кандидатстудентските изпити и да ги замести с матура,това няма как да стане.Както ви е ясно,преди време същия този министър каза че не може да наложи на вузовете да приемат с матури вместо кандидатстудентски изпити и че никой не може да им го наложи,защото всяка намеса по тези въпроси в решенията на университетите се вози като нарушаване на автономията им,а както е известно всеки университет си е автономен.И самите университети трябвало да решат дали да приемат с кандидатстудентски изпити или с матури.Ето университетите го решиха,че няма да приемат с матури,а че ще продължат да си приемат студенти по същия начин както до сега и за напред с кандидатстудентски изпити в самото висше училище.Както виждате всичко това което казвам съм го подкрепил с написаното по горе ви решение на университетите.Е да за някой университети които нямат кандидати може да отпаднат кандидатстудентските изпити и да приемат с матура,пример за университет от този тип са Шуменския университет и други като него.Но в Университетите които имат кандидати и за които има наплив,няма как да отпаднат кандидатстудентските изпити,или самия вуз да се откаже от тях,в тях приема ще си става както до момента и за напред,а не с матурите!Известно е че всички завършващи от 2008 и след 2008,ще държат матури за завършване на средно образование,а ако искат да учат висше ще трябва да се явяват на кандидатстудентски изпити,което показва че тези матури са излишни в случая,но пък може да се окажат като пробен изпит преди кандидатстудентските изпити и може в това отношение да се окажат полезни.Така че скъпи ученици,четете и се борете за да успеете.Не си мислете глупости и не се подлъгвайте че няма да има кандидатстудентски изпити или че те ще отпаднат и ще бъдат заменени с матури,това няма как да стане просто мислете трезво и правилно.Кандидатстудентс и изпити винаги е имало и ще има.Не си мислете глупости и не се лъжете че ще отпаднат,това просто няма как да стане от изказаните по горе от мен твърдения!Така че четете и бъдете упорити.Успех на всички вас!

AliceSw
09-20-2007, 06:58
дългото инфо горе е вярно

вчера директорът мина по стаите и каза:
2 задължителни матури - първата по БЕЛ, втората по избор на съответно 01.06 и 03.06, от 4 до 20 се насрочват дати за тези, които искат 3-та матура...матурата по избор не е задължително да е по профилът ви

бтв, всеки има 3 профилиращи предмета, не два :wink:

ThunderGoddess
09-20-2007, 07:24
Искам да питам които знае освен матурата по български език има още една която е пожелание, тя е от общообразователните предмети и скам да питам дал исе включват езика които учи в училището например аз съм с англ. дали ще мога да го избера него/
Можеш да си избереш който ти предмет душа иска :)

Blab
09-20-2007, 09:00
бтв, всеки има 3 профилиращи предмета, не два :wink:
ем'...може, знам ли:))аз езикът не го броя за профил, все пак не съм в езикова :-k ...

doctors
09-20-2007, 15:23
Окончателният вариант за матурите е следния 2 задължителни матури една по Бел а другата по предмет по избор!Ако искате и на 10 матури се явете ама те нищо няма да ви помогнат,а и не са ви нужни.Задължителни са двете матури,по Бел и предмета които сте си избрали по избор.Другите е загуба на време!

vodolei4e_m
09-20-2007, 16:50
е за какво ми е тогава трета матура кат не ме топли оценката никъде.. .само мжое да ми развали дипломата

Blab
09-20-2007, 21:00
е за какво ми е тогава трета матура кат не ме топли оценката никъде.. .само мжое да ми развали дипломата
топли те, можеш да си повишиш оценката по даден предмет, съответно бала.