PDA

View Full Version : Компютърни системи и технологии...



BlueDevil
09-19-2007, 07:45
Здравейте. Интересувам се от университети, в които има специалност КСТ или нещо подобно, насочено повече към програмирането. Също и баловете, с които се влиза (приблизително), изпити, които се полагат, просто с диплома ли излизаш или със знания... абе всичко, което можете да ми кажете. Благодаря.

Clio
09-19-2007, 08:10
ами.. точно специалност КСТ си има в Техническия университет.доколкото знам е една от най хубавите там..ако имаш на идея нещо по тясно свързано с програмирането в Софийския има няколко специалности - комп.науки, софтуерно инженерство, информационни системи, информатика но почти всичко си пише в сайта на СУ. разрови се и ще ти стане "малко" по ясно :wink:
но като цяло.. добре си се насочила :) и аз сега това ще уча...баловете за момичета тази година бяха около 25-26 т.е. 5 на изпита по математика ;)

mid_get
09-19-2007, 08:10
Eто информация за специалността КСТ в ТУ :)

СПЕЦИАЛНОСТ: “КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ТЕХНОЛОГИИ”

Факултетът по компютърни системи и управление предлага обучение по една от най-перспективните и модерни специалности в съвременния свят – компютърни системи и технологии, която осигурява широко поле за професионална реализация във всички сфери на техниката, науката, икономиката, образованието и др. То е съобразено с условията, в които предстои да се реализират завършилите специалността.

Преподавателите от факултета притежават не само голям педагогически стаж, но имат и значителни постижения в областта на компютърните системи и технологии. Наред с преподавателите в научноизследователската работа активно участват студенти и докторанти. Резултат от тази дейност са големият брой разработени и внедрени в практиката компютърни системи, програмни продукти, разнообразни специализирани компютърни устройства и технологии и др.

Обучението на студентите включва фундаментални, специализиращи и профилиращи дисциплини.

Фундаменталната подготовка се осъществява през първите две години чрез изучаването на задължителни курсове по математика, физика, химия, електротехника, общотехнически дисциплини, чужди езици и др.

Специализиращата подготовка включва изучаването на избираеми академични курсове в една от следните области:

* програмни системи
* компютърни системи
* информационни технологии

Профилиращата подготовка включва изучаването на свободно избираеми академични курсове в областта на цифровата техника, компютърни архитектури, системен и приложен софтуер, изкуствен интелект и др. в съответствие със собствените интереси и перспективи.

Основни форми на обучение на студентите са лекции, лабораторни упражнения, курсови проекти и задачи и накрая разработване на дипломен проект, които непрекъснато се актуализират в съответствие с най-новите постижения в областта на компютърните науки.

В учебния план на специалността са включени 80 академични дисциплини (общо за трите области), като всеки студент изучава 47 от тях (32 изпита, 15 текущи оценки и 3 курсови проекта) при средно учебно натоварване по 30 часа седмично.

За високото качество на подготовката допринасят големият брой академични монографии, учебници, справочници, ръководства и др., автори на които са преподавателите от факултета.

Обучението по специалността “КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ТЕХНОЛОГИИ” се провежда в собствена лабораторна и учебна база. Специалността осигурява високопрофесионална подготовка в една от най-перспективните технически области, свързани с проектирането, използването и внедряването на компютри, компютърни системи и информационни технологии. Завършилите специалността могат да намерят професионална изява като проектанти, изследователи и внедрители на компютърни системи и информационни технологии в промишлеността, образованието, държавния и частния бизнес, банковото дело, здравеопазването, услугите, транспорта.


Изпитите са (съответно предварителен или редовен) по математика или физика, или тест по математика и физика, или матура по математика и матура по физика (съществува и друг вариант: освен споменатите изпити, да се кандидатства и с изпит (или матура?!?!) по немски език, само че това се отнася за специалност КСТ с НЕ) :). Освен това, в балообразуването влизат оценките от първа дисциплина Математика и втора дисциплина Физика (от дипломата).

vodolei4e_m
09-19-2007, 08:28
В Русенския технически университет казват че дават добри знания (даже мисля да кандидатствам там с КСТ) бала за момчета е 22-23 някъде (минималния) за момичета не знам.. ама сигурно варира там някъде и той

09-19-2007, 08:31
КСТ е най-престижната специалност в ТУ и изобщо в България...най-трудна и най-строго контролирана ,100% гаранция че като излезеш няма да имаш само диплома

RoyTheReaper
09-19-2007, 12:00
КСТ е най-престижната специалност в ТУ и изобщо в България...най-трудна и най-строго контролирана ,100% гаранция че като излезеш няма да имаш само диплома

:lol:

Мога да ти кажа, че това е най-лесната специалност в ТУ, след икономиките. А да е по-строго контролирана от медицината и строителните специалности... полека. :lol:

А дали ще имаш само диплома, зависи от теб.

09-19-2007, 12:14
ХАХАХА! Уча в ТУ- София, филиал Пловдив, и мога да ти кажа, че за да излезнаш с изобщо някакви знания, ти трябва яко труд, и то сам! В ТУ (поне в нашето) даскалите не стават- половината не умеят, другата половина- нямат желания да ни учат! Има голям шанс да си излезнеш само с дипломата! Ако ще учиш КСТ, гледай поне в София да е!

RoyTheReaper
09-19-2007, 12:37
ХАХАХА! Уча в ТУ- София, филиал Пловдив, и мога да ти кажа, че за да излезнаш с изобщо някакви знания, ти трябва яко труд, и то сам! В ТУ (поне в нашето) даскалите не стават- половината не умеят, другата половина- нямат желания да ни учат! Има голям шанс да си излезнеш само с дипломата! Ако ще учиш КСТ, гледай поне в София да е!

В София е същата работа. :roll: :wink:

BlueDevil
09-20-2007, 18:53
А за Варна...? :roll:

sh3_1s_7h3_0n3
09-20-2007, 20:56
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=132053
:wink:

meri88
09-21-2007, 17:39
КСТ е най-престижната специалност в ТУ и изобщо в България...най-трудна и най-строго контролирана ,100% гаранция че като излезеш няма да имаш само диплома

:lol:

Мога да ти кажа, че това е най-лесната специалност в ТУ, след икономиките. А да е по-строго контролирана от медицината и строителните специалности... полека. :lol:

А дали ще имаш само диплома, зависи от теб.


a ,me svetni koq e nai-lesnata specialnost v Meito ako obi4a6!?za6toto dokolkoto sam 4uvala ot studenti(ot kakto rabotq tam) КСТ e nai - dobrata specialnost i ne e lesna.....

fiama
09-21-2007, 19:41
Lake_bodom написа:
Анонимко написа:
КСТ е най-престижната специалност в ТУ и изобщо в България...най-трудна и най-строго контролирана ,100% гаранция че като излезеш няма да имаш само диплома




Мога да ти кажа, че това е най-лесната специалност в ТУ, след икономиките. А да е по-строго контролирана от медицината и строителните специалности... полека.

А дали ще имаш само диплома, зависи от теб.



a ,me svetni koq e nai-lesnata specialnost v Meito ako obi4a6!?za6toto dokolkoto sam 4uvala ot studenti(ot kakto rabotq tam) КСТ e nai - dobrata specialnost i ne e lesna.....


Лесна специалност в МЕИ-то няма. Но в сравнение с машинните специланост, автоматиката и други, КСТ е песен! А за най-доброто- въпрос на личен избор. Аз уча КСТ, но харесвам повече КТТ! :)

RoyTheReaper
09-21-2007, 20:57
Най-лесните са Стопанско Управление и Публична Администрация (познати като СУПА). След тях е КСТ. Не защото е лесна, а защото е по-малко трудна от останалите.

А дали е най-добрата... ами мисля, че това, че е сравнително лесна е чудесно. :-D

sasha_90
09-22-2007, 10:04
Провери тук:http://www.vuzove.com/

meri88
09-22-2007, 20:05
ХАХАХА! Уча в ТУ- София, филиал Пловдив, и мога да ти кажа, че за да излезнаш с изобщо някакви знания, ти трябва яко труд, и то сам! В ТУ (поне в нашето) даскалите не стават- половината не умеят, другата половина- нямат желания да ни учат! Има голям шанс да си излезнеш само с дипломата! Ако ще учиш КСТ, гледай поне в София да е!

В София е същата работа. :roll: :wink:

ne e sa6tata rabota v TU-Sofia nz ot kolko vreme si tam,ama si zavisi na kakav prepodavatel si popadnal.Tva 4e ti misli6 4e si4kite ne stavat za ni6to si e otdelen vapros....Mnogo moi priqteli u4at v Meito i qko u4at ne e kat da ne.Polu4avat si dosta stabilni znaniq i 6te izleznat s ne6to ot Meito.Az specialno sam hodila na uroci pri biv6 prepodavatel na Meito i sam mnogo dovolna tva 4e na teb ne ti se u4i ne zna4i 4e lektorite sa vinovni......Dogodina 6te se zapi6a v Meito za6toto ne e lesno , no ne e i trudno.U4i6 mnogo no izliza6 s diploma,koqto 6te ti pomogne.......

RoyTheReaper
09-22-2007, 21:21
Глей ся къв пост ще изпиша... :twisted:

Проблемът е много по-дълбок от това какви са ми били лекторите. Това е глобален проблем на българското висше образование. Едно и също е и в ТУ-София и в ТУ-Пловдив и в ТУ-Варна и в СУ и където се сетиш.


ne e sa6tata rabota v TU-Sofia nz ot kolko vreme si tam,ama si zavisi na kakav prepodavatel si popadnal.


Сигурно повече от теб. И наистина не знаеш.


Tva 4e ti misli6 4e si4kite ne stavat za ni6to si e otdelen vapros....

Определено не го мисля. Убеден съм, че преподавателите са кадърни и добри специалисти, но в днешните условия нямат никакъв стимул да преподават качествено. Да, да, да, не всички са такива. Но повечето. Това е, както казах, навсякъде.


Mnogo moi priqteli u4at v Meito i qko u4at ne e kat da ne.Polu4avat si dosta stabilni znaniq i 6te izleznat s ne6to ot Meito.

Ако някой разчита само на ТУ, ще си остане само с многото учене. Нещата които се учат са остарели, технологиите са се променили. Материалът не е пазарно-ориентиран. Ако не се занимаваш допълнително, ще те задминат хора със средно образование на трудовия пазар.


Az specialno sam hodila na uroci pri biv6 prepodavatel na Meito i sam mnogo dovolna

Това нищо не означава. Както казах, те нямат стимул да ни преподават както трябва. Един преподавател, който дава уроци би бил много по-мотивиран.


tva 4e na teb ne ti se u4i ne zna4i 4e lektorite sa vinovni......

Това не трябваше да го казваш. Въобще си нямаш и идея.


Dogodina 6te se zapi6a v Meito za6toto ne e lesno , no ne e i trudno.

Поздравления и добре дошла.


U4i6 mnogo no izliza6 s diploma,koqto 6te ti pomogne.......

Сертификатът за висше образование е полезно и важно нещо.

Като цяло ти не ме разбра какво искам да кажа. Реши, че мразя ТУ от дъното на душата си. Не е така. Има неща, които го отличават от другите ВУЗове и в които той ги превъзхожда. Университетът дава на студентите си възможност да развият едни неща, популярно известни като мозъчни гънки. Както и доста полезни навици. Аз съм доволен, че съм тук, а не в друг български университет.

Към потенциалните колеги: ако ви се струва оферта да учите МНОГО, не само за безсмислените лабораторни, но и за това което всъщност ще работите, ИДВАЙТЕ. Ако не - УНСС е наблизо. :wink:

Navixo
09-23-2007, 04:50
Ако смяташ да ставаш програмист е най-добре да учиш в чужбина, защото мн по-лесно ще намериш работа в София и в Европа попринцип.

fiama
09-23-2007, 08:09
ne e sa6tata rabota v TU-Sofia nz ot kolko vreme si tam,ama si zavisi na kakav prepodavatel si popadnal.Tva 4e ti misli6 4e si4kite ne stavat za ni6to si e otdelen vapros....Mnogo moi priqteli u4at v Meito i qko u4at ne e kat da ne.Polu4avat si dosta stabilni znaniq i 6te izleznat s ne6to ot Meito.Az specialno sam hodila na uroci pri biv6 prepodavatel na Meito i sam mnogo dovolna tva 4e na teb ne ti se u4i ne zna4i 4e lektorite sa vinovni......Dogodina 6te se zapi6a v Meito za6toto ne e lesno , no ne e i trudno.U4i6 mnogo no izliza6 s diploma,koqto 6te ti pomogne.......


Едно е да си ходила на уроци при някой от ТУ, друго е той да ти е водил лекциите! Момиче, айде първо ела и изкарай година- две в ТУ, пък после ми говори за знания, и как си се сдобила с тях! И както каза Lake Bodom така не е само в ТУ- София, Пловдив, Варна, ами и във всеки ВУЗ в България. Като знам колко по-зле от ТУ има... не ми се мисли...

sh3_1s_7h3_0n3
09-23-2007, 09:43
Lake_bodom, к'во му е на УНСС-то 8-[ :roll:

RoyTheReaper
11-05-2007, 21:13
Ъп!


Lake_bodom, к'во му е на УНСС-то 8-[ :roll:

Първоначално въпросът ме затрудни, но сега нямам колебание; отговорът ми е: нищо му няма, супер си е даже. :D

Напоследък започнах да осъзнавам колко се преебах с това МЕИ. Колегите ми започват да окапват един по един. И въобще не е защото не ги бива. Просто в компютърната индустрия никой няма висшето образование за нищо - важното е да го има. Кво като съм си скъсал гъзъ в ТУ? Няма да се появи някой от УНСС или НБУ и да ме задмине ли? Какво като съм анализирал синусоидални вериги с уреди от втората световна война? Какво като са ми предали най-новите технологии в електрониката... отпреди 15 години? И междувременно от курсови, заверки и протоколи не ми е останало време да науча нещо странично и наистина актуално?

Уважаеми кандидат-студенти, не правете моята и на много други грешка.

Искате ли да станете програмисти - отивайте в НБУ. Там учебната програма е най-адекватна. Дори и ФМИ с техните математики са леко жалки. Ако искате студентски живот, почивка и време за стаж - УНСС. А програмист в ТУ - това е просто смехотворно.

Това, което съм написал преди този пост може да се счита за невалидно. НИКОГА ТУ!!! :-x