PDA

View Full Version : Mорска звезда



136179
09-19-2007, 13:54
Някъде, далеч от тук, на брега на океана, един възрастен човек правеше своята обичайна разходка по плажа на залез слънце. До неотдавна бе бушувала страшна буря. Небето преливаше от ярко червено в оранжево, а вълните, сякаш вече уморени, нежно галеха брега. Възрастният човек се наслаждаваше на гледката, с удоволствие вдишваше морския въздух, който сега изглеждаше сякаш още по-чист.
Беше се замислил за нещо свое, може би много важно нещо, когато забеляза по-нататък на плажа едно дете, което взимаше нещо от пясъка и после го хвърляше във водата. Възрастният човек предположи, че това е може би по-различно от игра и воден от любопитството си се запъти към детето. Когато приближи, той забеляза, че момчето взима изхвърлените от бурята на брега морски звезди и ги хвърля обратно в океана. Едва сега старецът забеляза, че целият плаж бе обсипан със стотици, може би хиляди морски звезди.
Момчето сякаш не го забелязваше. Старецът си помисли нещо и попита:
- Какво правиш? Ти си само едно малко момче и не би могъл да промениш нещата?!
Момчето го погледна, взе една морска звезда от пясъка, хвърли я в океана и каза:
- Ами аз току що промених нещата за тази морска звезда!

bulgarche
09-19-2007, 14:34
И с това показваш колко човека се мисли за Господ и за пореден път решава съдбата на света?

136179
09-19-2007, 14:42
ne ... vsu6tnost mi haresa i prosto re6ih da go post-na bez koi znae kakuv umisal ;)
no ako trqbva da se zadulbo4avame .. istoriikata e dori pou4itelna (:

bulgarche
09-19-2007, 15:20
Е каква, че човека е най-великия, силния, смотан, кирлив, шибан бозайник, заради който в час по география учим, освен всички останалки фактори, като оделен такъв - човешко фъздействие върху околната среда и водите :smt013

Swinkenhoffer
09-19-2007, 15:42
Е каква, че човека е най-великия, силния, смотан, кирлив, шибан бозайник, заради който в час по география учим, освен всички останалки фактори, като оделен такъв - човешко фъздействие върху околната среда и водите :smt013
сега трябва да се появи някой всезнаещ гост и да почне с обясненията колко изключителни същества са хората, силни, умни, шедьовър на природата... и как не те е срам да говориш така за тях. :lol:
а си много прав всъщност.

136179
09-20-2007, 14:02
нямам намерение да влизам в ролята на този <гост> ..така или иначе Българчето е прав ...

FelisDirus
09-20-2007, 14:04
клиширано

136179
09-20-2007, 14:06
клиширано
кое от всичко?

FelisDirus
09-20-2007, 14:11
клиширано
кое от всичко?


еми, всичко

детето е символ - то не се отчайва и прави нещо, което изглежда невъзможно, но в детските му очички изглежда смислено
тоест, бъдете и вие такива и ще променим света към по-добро

така го разбирам и ми се струва клиширано и абсурдно

ZaHaRcHe
09-20-2007, 14:12
:)

mrysnika
09-20-2007, 14:14
Според мен по-скоро поуката е,че дори малките неща имат значение,че нещата могат да се променят,стига да го поискаме. И за да е така,трябва да се започне с нещо малко. Ако всеки каже,че нищо не зависи от него,ще си играем на вечно бягане и криене. А ако се решиш да направиш нещо,каквото и да е то,но да е нещо,ти променяш малко или много нещата. Важното е да действаме,независимо кога или дали въобще ще видим резултата. Нека започнем сега. Нека започнем с теб. Кой друг,ако не аз,кога,ако не сега!? Нещо такова,аз поне така го разбрах :)

IKisseDAGirL
09-20-2007, 14:39
За мен поуката е, че ако всеки реши да направи по нещо малко, в края на краищата ще се получи нещо голямо. Капка по капка - вир става.
И това, че не можеш да помогнеш на всеки, не означава, че не трябва да помагаш на никого. Например 5 спасени живота са по-добре от 10 изгубени :wink:

А че е малко клиширано - вярно е...

mrysnika
09-20-2007, 14:50
За мен поуката е, че ако всеки реши да направи по нещо малко, в края на краищата ще се получи нещо голямо. Капка по капка - вир става.
И това, че не можеш да помогнеш на всеки, не означава, че не трябва да помагаш на никого. Например 5 спасени живота са по-добре от 10 изгубени :wink:

А че е малко клиширано - вярно е...
И аз това исках да кажа точно,не знам дали се получи,но...:) А дали е клише-какво е значението?

HopeLesss
09-20-2007, 14:50
клиширано

Каква е тази мания да се живее НЕклиширано?!? Всичко добро, всичко хубаво и всичко мечтано е клиширано, т.е изтъркано, банално?!?

mrysnika
09-20-2007, 14:55
клиширано

Каква е тази мания да се живее НЕклиширано?!? Всичко добро, всичко хубаво и всичко мечтано е клиширано, т.е лошо, т.е банално?!?
ДА,в крайна сметка всички се оказвате много умни и излиза,че знаете всичко,че всичко това е казвано и че е поредното клише...е.Е.,не се ли замисляте-има разлика м/у нещо,което е вярно и винаги ще е вярно и КЛИШЕ. Например,то по вашата логика и 'Мъдростта на вековете' е клише,защото тия неща се знаят от книгата,но не е така-вътре има неща,които знаем,но изказани по различен начин. В крайна сметка всичко се върти около няколко неща-това не означава,че те са клишета-напротив-често обсъждани теми,но по които винаги може да се каже още нещо! Пуу,отворихте ми устата! :lol: :-$ ](*,)

FelisDirus
09-20-2007, 15:10
клиширано

Каква е тази мания да се живее НЕклиширано?!? Всичко добро, всичко хубаво и всичко мечтано е клиширано, т.е лошо, т.е банално?!?
ДА,в крайна сметка всички се оказвате много умни и излиза,че знаете всичко,че всичко това е казвано и че е поредното клише...е.Е.,не се ли замисляте-има разлика м/у нещо,което е вярно и винаги ще е вярно и КЛИШЕ. Например,то по вашата логика и 'Мъдростта на вековете' е клише,защото тия неща се знаят от книгата,но не е така-вътре има неща,които знаем,но изказани по различен начин. В крайна сметка всичко се върти около няколко неща-това не означава,че те са клишета-напротив-често обсъждани теми,но по които винаги може да се каже още нещо! Пуу,отворихте ми устата! :lol: :-$ ](*,)


това не променя факта, че историята е глупава и тривиална

и не, това не е мания, а потребност

mrysnika
09-20-2007, 17:18
клиширано

Каква е тази мания да се живее НЕклиширано?!? Всичко добро, всичко хубаво и всичко мечтано е клиширано, т.е лошо, т.е банално?!?
ДА,в крайна сметка всички се оказвате много умни и излиза,че знаете всичко,че всичко това е казвано и че е поредното клише...е.Е.,не се ли замисляте-има разлика м/у нещо,което е вярно и винаги ще е вярно и КЛИШЕ. Например,то по вашата логика и 'Мъдростта на вековете' е клише,защото тия неща се знаят от книгата,но не е така-вътре има неща,които знаем,но изказани по различен начин. В крайна сметка всичко се върти около няколко неща-това не означава,че те са клишета-напротив-често обсъждани теми,но по които винаги може да се каже още нещо! Пуу,отворихте ми устата! :lol: :-$ ](*,)


това не променя факта, че историята е глупава и тривиална

и не, това не е мания, а потребност
Ти вече наистина не знаеш какво говориш. Приятна ти е играта на думи,а? Е,понякога думите са слабо средство...

FelisDirus
09-20-2007, 17:42
Държиш се неадекватно.

Все пак това е форум и думите са единственият начин да се изразяваме, не смяташ ли?

И не мисля, че е коректно да ме упрекваш, само защото твоята гледна точка се различава от моята. Мяткай си морски звездици, дете мое, само не се опитвай да ме убедиш в правотата си и не ми говори глупости.

Щом девойката е постнала "поучителната" историйка тук, на нея й е пределно ясно, че ще търпи критика.

Наричам нещата с тези имена, които аз сметна за добре.

Повече нямам какво да ти кажа.

sherry
09-20-2007, 18:31
Мисля, че някои тук не са разбрали точно какъв е замисълът на тази историйка.
Според мен тук не става дума за намесата на човекът(нагативната такава) и желанието му да се прави на Бог, да контролира целия свят около него. По-точно става дума за това, че всеки трябва да се бори за това, което иска, да не стои безучастен.
Символът на морето и на морската звезда...Може би там иска да се каже, че не трябва да позволяваме на вълните на живота да ни погубят, трябва да се опитаме да се справим с тях, да изплуваме НАД теченията, които ни убиват от вътре.

Морската звезда е нашата цел, нашата мечта. Можем да я захвърлим под водата, да я загубим сред дворци от пясък, да забравим завинаги за нея. А можем и да я извадим навън, да позволим на слънцето да окъпе лъчите си в нея, да ни озари красотата на постигнатата цел. Да видим, че можем да държим щастието в ръцете си...колкото и да се опитват вълните да ни го отнемат.

Всеки тълкуа по свой начин историйката, не знам обаче защо повечето хора тук се изказват негативно. Явно са черногледи.

HopeLesss
09-21-2007, 07:53
sherry, няма смисъл да обясняваш. Тук критиците винаги ще се изкажат по най-професионалния начин.

sh3_1s_7h3_0n3
09-21-2007, 09:06
Историйката може и да е клиширана, абсурдна, по детски наивна и простичко написана, но това прави ли я 'глупава' и 'невярна'?
Само защото била 'клиширана' и отнесе толкова 'критика'... Нима стремежът всеки да се открои в тълпата, да 'блесне' с някаква 'индивидуалност' не е клиширан? Не е ли изтъркано постоянно да повтаряме "Бъди себе си, не подражавай на другите!"...

Поуката е много хубава... Ако можем защо да не променим нещо към по-добро? Трябва ли егоистично да подминаваме нещата и все да чакаме някой друг да ги оправи...


това, че не можеш да помогнеш на всеки, не означава, че не трябва да помагаш на никого. Например 5 спасени живота са по-добре от 10 изгубени

quench
09-21-2007, 09:11
всичко това ми прилича на някой цитат от Библията, който всяка секта си тълкува по удобен за нея си начин

а според мен историята ни учи, че от морските звезди не става хубав конфитюр

кой ще ме обори?

SINDEL
09-21-2007, 09:21
Голямо клише... не 4е нещо, историята не е лоша, ама ми омръзна от такива..

ПП: Куен4, какво по дяволите трябва да е това в подписа ти?!?! :-s

OtherDimension
09-21-2007, 09:25
и като е постнато това, какво?
трябва да започнем да разсъждаме за смисъла на човешкия живот и т.н.
айде, айде .. няма нужда

meaningless
09-21-2007, 09:44
Еми, сладка е историйката, но нищо повече. Явно трябва да има поучителен ефект и да ни подскаже, че и сам човек може да промени нещата.. хах, да бе! Човек може да промени само своите неща и да оправи своя живот.
Ако тръгнеш с болните амбиции да спасяваш света, най-много да свършиш в кашон из центъра, молейки за стотинки.

FelisDirus
09-21-2007, 10:18
Явно трябва да има поучителен ефект и да ни подскаже, че и сам човек може да промени нещата.. хах, да бе! Човек може да промени само своите неща и да оправи своя живот.
Ако тръгнеш с болните амбиции да спасяваш света, най-много да свършиш в кашон из центъра, молейки за стотинки.


Съгласна съм