PDA

View Full Version : помощ по химия, умолявам ви



love_sdv
09-23-2007, 18:38
то на мен по химия нищо не ми е ясно...
ама моля ви да ми обясните устройството на електронната обвивка. в смисъл всичките там слоеве подслоеве конфигурации спинове и т.н., както и ония неща за възбуденото състояние...
много ви моля, имаме контролна следваия път, а аз си нямам понятие за какво става дума
много ще бъда благодарна :)
мерси

bawarec
09-23-2007, 18:50
Ти учебник нямаш ли?Кой клас учите тия интересни неща? :-D

ражур
09-23-2007, 19:13
Така :) Електронната обвивка на всеки атом е изградена от точно определен брой
електрони и електронът за разлика от протонът е отрицателно заредена частица,която бележи с е-.Най-важното броят на протоните в атомното ядро е равен на броят на електроните в електронната обвивка.Електронът притежава магнитни свойства те се характеризират чрез величината Спин.И електрони с противоположни спинове могат да се съединят и да образуват електронни двойки,докато електрони с еднакви спинове не могат да се свържат и се наричат единични електрони.Електроните в електронната обвивка са в непрекъснато движение около ядрото и всеки електрон притежава определена енергия тя определя разстоянието на което той ще се намира от атомното ядро.
Електрони с близки енергии образуват електонен слой и елекронната обвивка има слоест строеж.Първият слой на електронната обвивка,който е най-близко до ядрото се означава с 1 останалите с 2.3,4,5....Означаването на слоевете може да бъде и с латнските букви.Електроните от първия електронен слой са с най-ниска енергия и се привличат най-силно от ядрото.С отдалечаване от ядрото електроните се привличат все по-слабо от него и енергията им намалява.

sasha_90
09-25-2007, 12:47
www.uni-sofia.bg/students+bg/admission+bg/programs+bg/ximia.pdf