PDA

View Full Version : Въпрос относно СУ - ФМИ



naMy4Ho_KoTe
10-01-2007, 20:01
Тъй като ми предстои кандидатстване тази година и съм се ориентирала към Софийския университет във Факултета по Математика и Информатика, ако има хора, които са запознати по въпроса, нека споделят всяка от специалностите каква перспектива дава... Сиреч, какво мога да бачкам като го завърша това :)


Ето специалностите:

# Информатика
# Компютърни науки
# Математика
# Математика и информатика
# Приложна математика
# Информационни системи
# Софтуерно инженерство
# Статистика


Все още не мога да се ориентирам (въпреки, че софтуерното инженерство най-много ме влече).

RoyTheReaper
10-01-2007, 20:22
Тази "статистика" сефте я чувам.

Иначе всички други специалности основната перспектива която дават е програмист. Дори и математиката и приложната математика. Има разлики в учебния план, да, но основата е една и съща. А софтуерните фирми обикновено поставят като изискване "висше техническо, математическо или комютърно образование", така че не обръщат много внимание на специалността.

Иначе като идея завършилите Компютърни Науки, Софтуерно Инженерство, Информатика и Информационни Системи трябва да станат програмисти, там строго на това се набляга. СИ е по-мениджърски ориентирано. Информационните системи са един вид специализация в Информационните системи. :lol: Приложната математика също има много програмиране.

Математика и информатика е даскалска специалност. Има курсове и практики по педагогика. В търсене на по-добра реализация обикновено завършилите гледат да станат пак... програмисти.

Математика... еми там се набляга на математиката. :lol: Тоест, предполага се, че ще работиш с математика. Най-перспективните полета за математиката са финансите и... компютрите. :D

Така че във ФМИ всичко води до програмиране. :lol:

shadow4e
10-01-2007, 22:02
Аз бих избрала Техническия. От този факултет напоследък доста хора се оплакват, даже една приятелка прекъсна, защото не я удовлетворяваше.
Не те убеждавам, а просто ми е интересно защо предпочиташ СУ. Питам, тъй като и аз съм 12-ти клас и от моя клас има момичета, изправени пред същия избор, но предпочитат ТУ, е ако там не ги пиремат, ще изберат СУ.

RoyTheReaper
10-02-2007, 05:17
Аз бих избрала Техническия. От този факултет напоследък доста хора се оплакват, даже една приятелка прекъсна, защото не я удовлетворяваше.
Не те убеждавам, а просто ми е интересно защо предпочиташ СУ. Питам, тъй като и аз съм 12-ти клас и от моя клас има момичета, изправени пред същия избор, но предпочитат ТУ, е ако там не ги пиремат, ще изберат СУ.

А така! :D

Само да допълня, че ако се набуташ във ФМИ връщане назад няма - ще ставаш програмист. Трябва да обмислиш добре дали искаш да ставаш програмист. Това е тежка работа, която иска остър ум, голяма концентрация и най-важното, железни нерви.

naMy4Ho_KoTe
10-09-2007, 12:59
Аз бих избрала Техническия. От този факултет напоследък доста хора се оплакват, даже една приятелка прекъсна, защото не я удовлетворяваше.
Не те убеждавам, а просто ми е интересно защо предпочиташ СУ. Питам, тъй като и аз съм 12-ти клас и от моя клас има момичета, изправени пред същия избор, но предпочитат ТУ, е ако там не ги пиремат, ще изберат СУ.

А така! :D

Само да допълня, че ако се набуташ във ФМИ връщане назад няма - ще ставаш програмист. Трябва да обмислиш добре дали искаш да ставаш програмист. Това е тежка работа, която иска остър ум, голяма концентрация и най-важното, железни нерви.

Обмислила съм го, спокойно.

А колкото до информатиката - оказа се, че в една фирма (където брат ми работи), 2/3 от програмистите там са завършили информатика в СУ.. И сега печелят доста добре и имат поле за изява и развитие.

Както ти така си чувала лоши неща за СУ и добри за ТУ - аз пък обратното :)