PDA

View Full Version : "ЗА" или "ПРОТИВ" матурите????



eternity
10-02-2007, 18:55
Здравейте!!! Това е много нашумяла тема напоследък и искам да чуя и вашите мнения. Ако сте "ЗА" матурите,защо и ,ако сте против тях защо. Бихте ли се вдигнали на протест подкрепящ отменянето им? Аз съм зам. председател на Общински Младежки Съвет,гр.Перник. Това е организация ,която се занимава с проблемите на младите хора в Перник. Знам,че и в други градове съществуват подобни организации. С моите колеги замисляме да организираме протест първоначално в нашия град и в последствие да се стигне и до протест в София. Идеята ми е да намеря хора от други градове във ваше лице ,които биха се заели да организират протест и във своя град,за да бъде протеста по-мащабен и някои да разбере,че в тази държава има мляди хора със собствени цели,мнениа и позиции. И най-важното,че има хора ,които са готови да отстояват исканията си и да се борят за тях. Ако има хора интересуващи се от бъдещето си, нека пишат на лична,за да се разберем какво можем да направим за него.

kahn
10-02-2007, 19:03
Ако е в София сам там с поне още 10 човека

puma_bg
10-02-2007, 19:12
Tvardo protiv sam!!!!!!!! Kakvi sa tiq gluposti, parvo nikoi ne znae kakvi 6te badat. Po literatura naprimer dali 6te e samo test ili samo analiz, ili i dvete. Samite prepodavateli ne znaqt?! Druga pri4ina e, 4e ne se znae dali tazi ocenka 6te se vliza pri obrazuvaneto na bala za universitetite, i dali vaob6te 6te se vzima nqkade... moje bi kato sro4ni,godi6li ili teku6ti...Spored vas, tova normalno li e, redno li e da se gavrqt s nas taka?! Spored men ne!!!! V koq dr darjava se dopuskat takiva volnosti ot upravlqva6tite..
Otgovor : V NIKOQ,OSVEN V NA6TA MILA I LIUBIMA RODINA!!!!!!!!!!!
:smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

p.s. SORRY za latinicata nqmam BG na kompiutara :?

otherworldly
10-02-2007, 19:17
Против.. няма смисъл от тях

Борат
10-02-2007, 19:17
Много, ама много ПРОТИВ!
Да ги е*а :smt013

doctors
10-02-2007, 19:21
Tvardo protiv sam!!!!!!!! Kakvi sa tiq gluposti, parvo nikoi ne znae kakvi 6te badat. Po literatura naprimer dali 6te e samo test ili samo analiz, ili i dvete. Samite prepodavateli ne znaqt?! Druga pri4ina e, 4e ne se znae dali tazi ocenka 6te se vliza pri obrazuvaneto na bala za universitetite, i dali vaob6te 6te se vzima nqkade... moje bi kato sro4ni,godi6li ili teku6ti...Spored vas, tova normalno li e, redno li e da se gavrqt s nas taka?! Spored men ne!!!! V koq dr darjava se dopuskat takiva volnosti ot upravlqva6tite..
Otgovor : V NIKOQ,OSVEN V NA6TA MILA I LIUBIMA RODINA!!!!!!!!!!!
:smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

p.s. SORRY za latinicata nqmam BG na kompiutara :?

Как не знаеш какво включва матурата,явно ти въобще не си се поинтересувала от това!Оценката по Литература от матурата ще си я има в дипломата,ако обаче кандидатстваш с литература тази оценка може да се взима като балообразуваща,ако самия университет реши,но се предполага че университетите ще ползват по-високата от двете оценки,която е от дипломата или матурата.Само тест е матурата,и около 3 страници да опишеш какво мислиш за даден текст!Никой не се е гаврил с вас,за матури се говори от далечната 2003 година,стига сте се оплаквали,вие не сте научени да четете!
Тук може да се поинтересуваш какво включват матурите,разгледай ги и седни чети за да си я вземеш!
http://mon.bg/opencms/opencms/documents/dzi

doctors
10-02-2007, 19:29
PROTIV MATURITE SUM!!!!!!!!!!! NQMA DA OBQSNQVAM SHTO AMA SMISULA E TAM ,CHE ONIQ PEDERASI KFO GNIQT I MRAT PRED PREZIDENSTVOTO PRAVAT SE NA NEKFI SUPE RGLADNI A V SUSHTOTO VREME ZIMAT PARICHKI ZA UROCI ZA VLIZANE V GIMNAZIIIKI VUV VUZOVE ZA MATURI I T.N. I TE MISLQT LI ZA NAS I MATURATA NE ,AZ AKO NQMAM PARI KAK SHE SE GOTVA ??? I TOQ gey MINISTURA NZ 2X2 KOLKO E SHE MI PRAI MATURA ZA NEKFI IZRODI ZA TVA DAITE DA SE UBEDINIM DA NQMA SHTOTO E ABSURD TVA ... BEZMISLENNO E... DA DAVAM UROCI I ZA MATURI I ZA KANDIDASTUDENTSKI.... :smt013 :smt013 :smt013 :smt013

Много невазпитано от твоя страна!Как може да наричаш хора които възпитават учениците,правят ги хора,дават им знания с думата"Педераси"
и да имаш такова отношение към учителите си,срамота!!!Срам са такива изказвания като твоите,това показва ,че още повече новото поколение деградира.Хубавото е,че все още ги има умните и трудолюбиви деца,начетени и учени,и такива които имат воля да постигнат нещо в живота,и се борят за това!Срам е да наричаш учителите си изроди!!!
Виждам че против матурите са главно хора,които са супер ограничени,визирам човека написал това мнение което го цитирам!
Срам ме е от такива като тебе младежо или госпожице!Аз подкрепям исканията на учителите и те са хора а с 300 лева,трудно се живее!
Да гладни са хората,мога да ти кажа!И те имат семейства и деца!

Борат
10-02-2007, 19:32
Абе doctors, при цялото ми уважение към вас като по-възрастен, що се занимавате с нас, никога няма да ни убедите, че матурите са нещо хубаво и нужно. Както виждате почти всички сме против тях. Това си е чиста гавра! :smt011

С Уважение: Борат Сагдиев, казахски журналист

eternity
10-02-2007, 19:32
Как не знаеш какво включва матурата,явно ти въобще не си се поинтересувала от това!Оценката по Литература от матурата ще си я има в дипломата,ако обаче кандидатстваш с литература тази оценка може да се взима като балообразуваща,ако самия университет реши,но се предполага че университетите ще ползват по-високата от двете оценки,която е от дипломата или матурата.Само тест е матурата,и около 3 страници да опишеш какво мислиш за даден текст!Никой не се е гаврил с вас,за матури се говори от далечната 2003 година,стига сте се оплаквали,вие не сте научени да четете!
Тук може да се поинтересуваш какво включват матурите,разгледай ги и седни чети за да си я вземеш!
http://mon.bg/opencms/opencms/documents/dzi
Тук ще ти опонирам-едно е да се говори за матури,съвсем друго е да се каже ,че със сигурност ще има,а още нещо-ние ,които трябва да сме випуск 2008 влязохми по един план-прием и е просто абсурдно в началото на 12 крас да ни кажат "Здравийте,а и междо другото ще имате матури"

doctors
10-02-2007, 19:48
Как не знаеш какво включва матурата,явно ти въобще не си се поинтересувала от това!Оценката по Литература от матурата ще си я има в дипломата,ако обаче кандидатстваш с литература тази оценка може да се взима като балообразуваща,ако самия университет реши,но се предполага че университетите ще ползват по-високата от двете оценки,която е от дипломата или матурата.Само тест е матурата,и около 3 страници да опишеш какво мислиш за даден текст!Никой не се е гаврил с вас,за матури се говори от далечната 2003 година,стига сте се оплаквали,вие не сте научени да четете!
Тук може да се поинтересуваш какво включват матурите,разгледай ги и седни чети за да си я вземеш!
http://mon.bg/opencms/opencms/documents/dzi
Тук ще ти опонирам-едно е да се говори за матури,съвсем друго е да се каже ,че със сигурност ще има,а още нещо-ние ,които трябва да сме випуск 2008 влязохми по един план-прием и е просто абсурдно в началото на 12 крас да ни кажат "Здравийте,а и междо другото ще имате матури"

Копирам го от тема в която съм писал по тези въпроси!
С риск да се повторя,както по-горе съм казал,според мен матури не трябва да има за всички ученици които тази година са 7-12 клас,всички те ,трябва да завършат средното си образование без матури,тъй като в програмата им не са заложени матури,матури би трябвало да има за учениците които тази година са 5 и 6 клас,тъй като в тяхната програма са заложени матури!Ако прочетет програмата за развитие на училищното образование първия випуск завършващ с матури трябва да е през далечната 2013/2014!Но нещата за матурите не ги решаваме нито аз,нито вие,явно някой хора са решили друго!Сигурно е че матури ще има за всички ученици завършващи през 2008 и след 2008,демек през 2009,2010 и т,н!
А за матури вие знаете и от 11 клас,че ще има,така че не е хубаво да се оправдавате,че ви били казали в началото на 12 клас!Седнете сериозно и четете за да успеете!

lilit_666
10-02-2007, 19:53
На мен ми е все тая.Доста време имам до тогава,а и съм силна ученичка.Вярно-безсмислено е,ама какво толкова са се завайкали всички,някакъв си изпит-щом си минал годината и си стигнал до там,зна4и ще го вземеш!

fake
10-03-2007, 12:49
ЗА матурите съм
щот много народ няма да ги изкарат => по-малко кандидат-студенти => по-голям шанс за мен да вляза

ArTanDra
10-03-2007, 12:54
ЗА матурите съм
щот много народ няма да ги изкарат => по-малко кандидат-студенти => по-голям шанс за мен да вляза


:lol: И моята логика е същата ... ама е малко егоистично , но какво да се прави да са учили когато е трябвало.

AliceSw
10-03-2007, 13:10
все едно ми е...ще изкарам и двете с достатъчно високи оценки смятам...в началото мрънках много, но в крайна сметка матурите няма да бъдат отменени...неизбежно е да ги има...пък и съм склонна да твърдя, че дори и в училище като моето, което се води "елитно", има хора, които не могат да ги издържат

Борат
10-03-2007, 14:09
Аз няма да ги издържа, затова ЩЕ ПРОТЕСТИРАМ на 1.11.2007г.
Подкрепете ни! :D

KaTinCeTy
10-03-2007, 16:56
Аз съм ЗА матурите, но според мен идеята трябва да се доусъвършенства и да се разработи. Например идеята матурите да се приемат и като кандидатстудентски изпити много ми допада или пък ако не се приемат като кандидатстудентски изпити, учениците с отличен успех да могат да се освобождават от матури(както е било навремето). Но все пак матурите биха били и като проверка на знанията, защото освен по БЕЛ матура се държи и по още един предмет по желание, което би могло да помогне на ученика да разбере какви са му знанията на предмета, с който иска да кандидатства. Но пак казвам, че идеята трябва да се доусъвършенства.

VeSna
10-03-2007, 17:32
Аз съм против и обяснявам - Накой ВУЗ-ове, вместо да вземат оценката от дипломата (да речеме е 6), взимат тази от матурата за балообразуваща и - ако макс. бал е 30 и ти имаш 29 ако вземат тази от марурата ти спада с поне 6 единици (ако да речем на матурата имаш 4) и така - МАСОВА ПРЕЕБАВАЦИЯ !!!!

miloto_girl_4e
10-03-2007, 19:41
Аз лично в началото се издразних, че нас ни хващат матурите(не съм от първите щастливци, сега съм 11ти клас), но после като видях примерните матури .. еми, извинявайте, ама те са хипер лесни, особено по БЕЛ, ако си си си прочел произведенията и имаш елементарни познания относно граматиката(виж, тук бая народ ще изгърми, защото се убеждавам, че все повече и повече хора пишат адски неграмотно - и относно правопис, и относно пунктуация)ще си ги вземеш лесно и то с не лоша оценка :wink: Втората матура .. някои ще изберат нещо с което няма да кандидатстват, за да не си прецакат оценката, другите(като мен)ще изберат нещо, което ще се взима под внимание при кандидатстването, за да си вдигнат оценката на матурата.. Няма лошо да има матури, защото наистина доста народ влиза нечестно(тая година особено с тези тестове в УНСС - всичко живо преписа на пробните и хора, които си сцепиха гъза от учене или не влезнаха, или са влезнали нещо, което не са искали...), та така малко или много матурите ще отсеят хората, които не знаят нищо.. Аз съм за :!: :!:

AliceSw
10-03-2007, 20:13
miloto_girl-4e на теб матурата по български ти изглежда лесна, защото си 11-ти клас, не знаеш как се забравят и объркват тези произведения, които са били учени преди година-две, да не говорим, че е ад за хората, които ще кандидатстват с нещо различно и за тях литературата е на втори (най-малко) план

miloto_girl_4e
10-03-2007, 21:18
alice sw, повярвай ми, откакто съм в сегашното ми даскало(от 8ми клас) не съм прочела нито едно произведение.. Просто попадам на такива даскалки, които ни позволяват да правим всичко друго, но не и да учим ...
Отговорите, които дадох, когато си решавах една пробна матура, се основаваха на знания от основното училище и от обща култура..
Не смятам, че един що годе умен човек, когато прочете дадени произведения би ги забравил за година - две, а и до колкото видях в матурите(пробните)нямаше разни цитати, които никой да не ги е чувал или, които да не са емблематични и запомнящи се :!: Предимно имаше въпроси за стила на авторите, за какво пишат и на какви теми най-често ...
И аз няма да кандидатствам с БЕЛ(ще кандидатствам с икономика и явно с география, поради простата причина, че насила ще я уча, за да си изкарам матурата, и така, или иначе ще съм я научила, та с един куршум два заека :wink: ), но наистина въпросите са лесни за хора, които имат елемнтарна обща култура и елемнтарни езикови познания :!: Радвам се, че матурата по БЕЛ е задължителна, защото наистина ми писна от разни хора, които не знаят собственият си език, но назубрят нещо и се набутват в хубави специалности :!: Ето сега една пречка да го направят.. Не може след време да ми е шеф някакъв, който не може да пише и да говори нормално и правилно :!:

shadow4e
10-03-2007, 21:25
Определено съм ЗА правене на тест БЕЛ. Вярвам, че така повече хора, ще се научат да пишат грамотно, включително и аз. Втората матура също не е излишна. Но съм твърдо против частта с писането.

AliceSw
10-03-2007, 21:31
точно матурата по БЕЛ е леко недообмислена...не само писането...примерните тестове имат грешки или по 2 верни отговора, дори според госпожата ми по литература и според тълковния речник...но най-ужасни може би са идиомите...кой нормален човек ще знае какво значи "да му духна под опашката", "на брашното евтин - на триците скъп" и тн..

Борат
10-03-2007, 21:31
Определено съм ЗА правене на тест БЕЛ. Вярвам, че така повече хора, ще се научат да пишат грамотно, включително и аз. Втората матура също не е излишна. Но съм твърдо против частта с писането.
Да, щяхме да преживеем някак теста по бълг. език, ама това писане по литература ни е.ба мамата ](*,)

vra4ka
10-03-2007, 21:38
За, съм!
Естествено, че трябва да има външно оценяване! Всеизвестен факт е, че в кварталните училища се раздават шестиците, а в по-добрите се изкарват с бая зор и учене! Така ще може оценката от дипломата да съответства на знанията!
Навсякъде по света има матури, явно има защо...
Както каза miloto_girl-4e, матурите наистина не са трудни, изисква се грамотност и познаване на бълг. литература! Както виждате няма съчинение разсъждение или подобна глупост, за която ще трябва да зубрите! За 1 година човек може съвсем спокойно да се подготви!
Другите матури също не са кой знае колко трудни! Аз лично смятам да се явя на математика, тъй като мисля, че ще изкарам прилична оценка! Задачите, които са дадени в примерната матура не са толкова трудни!

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!

shadow4e
10-03-2007, 22:03
Е пак има за писане и 4 страници не са толкова малко, за човек, на когото не му върви писането. Според мен не е излишно да има и отворен въпрос, разбира се, но той да е нещо от рода на "Кои са основните идеи в "Гераците"?" и да се отговори с тиренца или в рамките на 7-8 изречения, не повече.

vra4ka
10-03-2007, 22:15
За 6, никой не казва че трябва да напишеш 4 страници.
Съвсем достатъчен е 1 лист! Всеки както се изразява!
Този максимум е сложен точно затова, за да не се получават съчинения!

doctors
10-03-2007, 23:09
За, съм!
Естествено, че трябва да има външно оценяване! Всеизвестен факт е, че в кварталните училища се раздават шестиците, а в по-добрите се изкарват с бая зор и учене! Така ще може оценката от дипломата да съответства на знанията!
Навсякъде по света има матури, явно има защо...
Както каза miloto_girl-4e, матурите наистина не са трудни, изисква се грамотност и познаване на бълг. литература! Както виждате няма съчинение разсъждение или подобна глупост, за която ще трябва да зубрите! За 1 година човек може съвсем спокойно да се подготви!
Другите матури също не са кой знае колко трудни! Аз лично смятам да се явя на математика, тъй като мисля, че ще изкарам прилична оценка! Задачите, които са дадени в примерната матура не са толкова трудни!

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!


Грешиш относно това:

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!


Матурите,ще бъдат проверени навреме,и дипломите на кандидатстващите ще бъдат връчени навреме,както и до сега така ще бъде и за напред!В график матурите се провеждат в сесия Май-Юни,като през Юни датите за матурите могат да бъдат до 10,но за да бъдат връчени дипломите навреме,матурите се съгласуват така че да са в първите дни на Юни.Тази година едната матура е на 1 Юни Бел,а на 3 е втората матура!Така,че няма да има забавяне на дипломите на завършващите.Дипломите няма да закъсняват не само през 2008,но и през следващите години и за напред 2009,2010 и т,н или по-точно казано и за в бъдеще!Така че всеки които иска да кандидатства в чужбина ще си хване нужните срокове!

doctors
10-03-2007, 23:16
За 6, никой не казва че трябва да напишеш 4 страници.
Съвсем достатъчен е 1 лист! Всеки както се изразява!
Този максимум е сложен точно затова, за да не се получават съчинения!

Много точно си го казала!Максимума е 4 страници,а за да имаш 6 може и 2 да напишеш,или три , а защо не и една,ако добре си се изразил!Успех на матурите!

doctors
10-03-2007, 23:21
Аз съм против и обяснявам - Накой ВУЗ-ове, вместо да вземат оценката от дипломата (да речеме е 6), взимат тази от матурата за балообразуваща и - ако макс. бал е 30 и ти имаш 29 ако вземат тази от марурата ти спада с поне 6 единици (ако да речем на матурата имаш 4) и така - МАСОВА ПРЕЕБАВАЦИЯ !!!!

Не е точно така!Предполага се че ще се играе с по-високата оценка!Например в правилника на СУ е записано че се взима по-високата оценка като балообразуваща по-дадения предмет,независимо дали е от дипломата или матурата!В повечето университети може би ще е така както в Софийския,но в някой може и да се взима оценката от матура,но да ви кажа честно мисля че всичко ще е направено така че да няма ощитени!Както знаете всичко се прави,така че да е в полза на ученика,вариантите са няколко:Да се взема по-високата от двете оценки,кандидатстудента да прецени коя от двете оценки да ползва;Да се взимат само оценките от дипломата;Ако в дипломата има по-ниска а на матура изкара по-висока да си ползва по-високата оценка!Оценките от матурите няма да ощитят никого!Все пак ако си много добър по даден предмет и си си учил през годините ,ти може да се явиш по него и да провериш знанията си за предстоящите кандидатстудентски изпити!Успех!

vodolei4e_m
10-04-2007, 10:45
Po princip sym za i protiv maturite, trqa da ima izpit koito da e raven za vsi4ki sled izlizaneto, oba4e hora koito 6te kandidatstvat v Germaniq naprimer uvisvat 6toto ne mogat da hvanat sroka da si podadat dokumenti.. I drugo kogato bqh 8 klas (sestra mi be6e 12) i se govore6e pak za maturi i se re6i ot predniq ministar 4e teq koito sa sledva6tiq vipusk 6te imat maturi za6toto o6te ne sa vlezli i pri vlizaneto si 6te znaqt s kvo da izlqzat, i uvi si4ki si zatvarqt o4ite i sega izmestvat maturata s edna godina po napred(v momenta az sym 12 klas i trqa teq koito sa 11 klas v momenta da imat maturi parvi) da ne govorim 4e u4itelkite dori ministara o6te ne e naqsno s si4ki to4ki po koito 6te se provejda maturata...
SMYRT ZA NEKOMPETENTNITE(viziram gey ministara)

glezan4e
10-04-2007, 10:50
Против.. няма смисъл от тях
+1 a tova 4e mojelo da se vliza s tqh v universitetite mi se vijda pulna glupost.. hubavo moje, no v nqkoi ne mn dobri ina4e koi sebeuvajava6t se universitet 6te priema po rezultaite ot zrelostnite ni izpiti ?
tiq maturi sa edna ot mnogoto gluposti i typizmi v skapanata ni obrazovatelna sistema !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vodolei4e_m
10-04-2007, 10:56
За, съм!
Естествено, че трябва да има външно оценяване! Всеизвестен факт е, че в кварталните училища се раздават шестиците, а в по-добрите се изкарват с бая зор и учене! Така ще може оценката от дипломата да съответства на знанията!
Навсякъде по света има матури, явно има защо...
Както каза miloto_girl-4e, матурите наистина не са трудни, изисква се грамотност и познаване на бълг. литература! Както виждате няма съчинение разсъждение или подобна глупост, за която ще трябва да зубрите! За 1 година човек може съвсем спокойно да се подготви!
Другите матури също не са кой знае колко трудни! Аз лично смятам да се явя на математика, тъй като мисля, че ще изкарам прилична оценка! Задачите, които са дадени в примерната матура не са толкова трудни!

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!


Грешиш относно това:

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!


Матурите,ще бъдат проверени навреме,и дипломите на кандидатстващите ще бъдат връчени навреме,както и до сега така ще бъде и за напред!В график матурите се провеждат в сесия Май-Юни,като през Юни датите за матурите могат да бъдат до 10,но за да бъдат връчени дипломите навреме,матурите се съгласуват така че да са в първите дни на Юни.Тази година едната матура е на 1 Юни Бел,а на 3 е втората матура!Така,че няма да има забавяне на дипломите на завършващите.Дипломите няма да закъсняват не само през 2008,но и през следващите години и за напред 2009,2010 и т,н или по-точно казано и за в бъдеще!Така че всеки които иска да кандидатства в чужбина ще си хване нужните срокове!

mnogo gre6i6, za germaniq sroka izti4a do 20 iuni kogato posmartno e nevazmojno da se proverqt. i Za6to trqa da e parvata matura prez 2008 i da mi kazvat v posledniq moment?
2009 e napalno normalno da e parvata matura
ZA6TO PODQVOLITE V BYLGARIQ VINAGI WSEKI BYRZA KAT MULE PRED MAIKA SI!

P.P opravi si pravopisa ("...всеки които..."), kakto ti taka i miloto girl-4e koqto spori 4e ima dobar pravopis a q gledam kak na vsqka duma barka palen i kratak 4len

doctors
10-04-2007, 11:26
За, съм!
Естествено, че трябва да има външно оценяване! Всеизвестен факт е, че в кварталните училища се раздават шестиците, а в по-добрите се изкарват с бая зор и учене! Така ще може оценката от дипломата да съответства на знанията!
Навсякъде по света има матури, явно има защо...
Както каза miloto_girl-4e, матурите наистина не са трудни, изисква се грамотност и познаване на бълг. литература! Както виждате няма съчинение разсъждение или подобна глупост, за която ще трябва да зубрите! За 1 година човек може съвсем спокойно да се подготви!
Другите матури също не са кой знае колко трудни! Аз лично смятам да се явя на математика, тъй като мисля, че ще изкарам прилична оценка! Задачите, които са дадени в примерната матура не са толкова трудни!

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!


Грешиш относно това:

Единствено не мисля, че матурите ще могат да се проверят бързо, поради което ще бъде възпрепятстван приема в чужди университети!


Матурите,ще бъдат проверени навреме,и дипломите на кандидатстващите ще бъдат връчени навреме,както и до сега така ще бъде и за напред!В график матурите се провеждат в сесия Май-Юни,като през Юни датите за матурите могат да бъдат до 10,но за да бъдат връчени дипломите навреме,матурите се съгласуват така че да са в първите дни на Юни.Тази година едната матура е на 1 Юни Бел,а на 3 е втората матура!Така,че няма да има забавяне на дипломите на завършващите.Дипломите няма да закъсняват не само през 2008,но и през следващите години и за напред 2009,2010 и т,н или по-точно казано и за в бъдеще!Така че всеки които иска да кандидатства в чужбина ще си хване нужните срокове!

mnogo gre6i6, za germaniq sroka izti4a do 20 iuni kogato posmartno e nevazmojno da se proverqt. i Za6to trqa da e parvata matura prez 2008 i da mi kazvat v posledniq moment?
2009 e napalno normalno da e parvata matura
ZA6TO PODQVOLITE V BYLGARIQ VINAGI WSEKI BYRZA KAT MULE PRED MAIKA SI!

P.P opravi si pravopisa ("...всеки които..."), kakto ti taka i miloto girl-4e koqto spori 4e ima dobar pravopis a q gledam kak na vsqka duma barka palen i kratak 4len

Мога да ти кажа,че до момента дипломите се издават в периода края на Юни,така ще бъде и тази година!Ако попиташ предните випуски кога са си взели дипломите те ще ти отговорят това което и аз ти казвам!Матурите до 15-18 Юни са проверени,от 20 Юни започва нанасянето на оценките от матурите в дипломите,следователно до края на Юни всички ще си получат дипломите,а колко време мислиш отнема нанасянето на учителите от дадено училище,да напишат две оценки в дипломите на завършващите се,няколко часа максимум!Така че дипломите ще бъдат връчени навреме!Ами то ако всеки така като тебе,казва ама защо трябва първата матура да е през 2008,през 2009 ще кажат ама защо първата матура е за випуск 2009 и по тази логика това значи да не се въведат матурите за никой випуск!Е няма как да стане!Никой не ти е казал в последния момент,за матурите се знае много по-рано ако си си учила няма да имаш проблем да си вземеш матурата!На мен ми е писнало вече да слушам оправданията ви вече!
Ами по програмата за развитие на училищното образование първата матура е записано че е през 2013/2014,за тези които тази година са 5-6 клас!Значи искаш за теб да няма матури,а за тези през 2009 да има,демек ти да се отървеш а другите да ги карат матурите!Е няма да стане тази работа!Ако и всички през 2009 кажат е защо аз да съм с матура,а защо не тези от 2010 и така ако си прехвърлят топката това значи никога да ги няма ДЗИ!А бе,вместо да се занимавате и да мислите глупости седнете и учете за да се справите!
А относно ,че допускам грешки при писане това е понеже пиша доста бързичко!

doctors
10-04-2007, 11:37
Против.. няма смисъл от тях
+1 a tova 4e mojelo da se vliza s tqh v universitetite mi se vijda pulna glupost.. hubavo moje, no v nqkoi ne mn dobri ina4e koi sebeuvajava6t se universitet 6te priema po rezultaite ot zrelostnite ni izpiti ?
tiq maturi sa edna ot mnogoto gluposti i typizmi v skapanata ni obrazovatelna sistema !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Матурите няма как да служат като вхоз за ВУЗ!Както е известно във ВУЗ се влиза с кандидатстудентски изпити!В темата за матурите,и в тази и други теми мисля съм писал какви са решенията на Университетите относно това което ти по-горе казваш!С гръм и трясък идеята за матурите да бъдат вход за ВУЗ беше отхвърлена на срещата на ректорите състояла се лятото!Но по подробно по този въпрос съм обяснявал и в темата за матурите,а може и в тази тема да има подобни обеснения!Да в някой университети които нямат кандидати (за които няма желаещи)може да признаят матурите за вход,защото по този начин ще привлекат студенти и ще си запълнят местата!А в противен случай не се знае дали ще могат да го направят!
Никой уважаващ себе си и държащ на името си университет и университетите за които има кандидати,няма да приемат матурите като вход за ВУЗ!Всички те ще си провеждат собствени изпити!Както е известно кандидатстудентски изпити винаги е имало и ще има!Не само през 2008,но и след 2008,през 2009,2010 и т,н или по-точно казано и за в бъдеще!Целта на матурите е да се види качеството на образованието като цяло,качеството на училищното образование,да се види дали човек завършващ средното си образование има някакъв минимум от знания за завършване на средно образование,неща които би трябвало да се знаят дори и от обща култура!Целта е също така хора които нямат знания и просто са ходили на училище от дъжд на вятър,не са учили,и т,н да не вземат диплома!След като е решено да ги има значи ще ги има!
Успех на матурите!

doctors
10-04-2007, 11:47
Po princip sym za i protiv maturite, trqa da ima izpit koito da e raven za vsi4ki sled izlizaneto, oba4e hora koito 6te kandidatstvat v Germaniq naprimer uvisvat 6toto ne mogat da hvanat sroka da si podadat dokumenti.. I drugo kogato bqh 8 klas (sestra mi be6e 12) i se govore6e pak za maturi i se re6i ot predniq ministar 4e teq koito sa sledva6tiq vipusk 6te imat maturi za6toto o6te ne sa vlezli i pri vlizaneto si 6te znaqt s kvo da izlqzat, i uvi si4ki si zatvarqt o4ite i sega izmestvat maturata s edna godina po napred(v momenta az sym 12 klas i trqa teq koito sa 11 klas v momenta da imat maturi parvi) da ne govorim 4e u4itelkite dori ministara o6te ne e naqsno s si4ki to4ki po koito 6te se provejda maturata...
SMYRT ZA NEKOMPETENTNITE(viziram gey ministara)

Грешиш много относно това кои са първите които трябва да имат матури!!!
Първите които трябва да имат матури са тези които тази година са 5 и 6 клас тъй като те са започнали обучението си по напълно нова програма и в тяхната програма са заложени матурите!Всички останали ученици които тази година са в 7-12 клас трябва да завършат средното си образование без матури,защото в тяхната програма матурите не са заложени!Така че първите които трябва да държат Матури (или както още се казва ДЗИ)са тези които тази година са 5 и 6 клас!Следователно първите Матури(ДЗИ)трябва да са след 6-7 години най-вероятно през далечната 2013/2014 година,както е записано в програмата за развитие на училищното образование!

eternity
10-04-2007, 11:57
Kато дата обявена за излизане на резултатите от матурата в пресата е обявен 20.07.2008г. , може и да е печатна грешка,но така пишеше,така че срока за чужбина ще бъде изпуснат.

doctors
10-04-2007, 12:35
Kато дата обявена за излизане на резултатите от матурата в пресата е обявен 20.07.2008г. , може и да е печатна грешка,но така пишеше,така че срока за чужбина ще бъде изпуснат.

В графика за излизане на оценките от матурите е записано 15-18,ако трябва да бъда точен!В пресата са дали и те около 20,но точната дата не е 20!По-горе съм написал че за написване на две оценки в дипломата,няма да отнеме много време на учителите,и от около 20 до края на Юни дипломите ще бъдат връчени на завършващите!Така ще бъде и тази година,така ще е и през следващите години,така беше и до момента!
Дипломите на завършващите винаги са се давали в този период!По тази логика за чужбина срока значи е изпускан и предни години!След като дипломите се дават във същия срок както и до момента!Така че тази година няма да е изключение ако срока бъде изпуснат,защото предните години това също е било така!

doctors
10-07-2007, 08:40
she_is_the_only_one цитат!

QVNO TYKA IMA QSNO PRISUSTVIE NA U4ITELI NE MI PUKA BE RAZBIRASH LI ??? DA PEDERASI SA NA KFO SA ME NAU4ILI ,NAU4ILI SA ME KDURNITE DASKALI S MALKOTO PRETENCII I DETO ZNAQT KAKVO MOGAT I ISKAT A NE OPLAKVSHTITE SE DETO SE IM MALEE AMA INACHE VSQKA SEDMICA SA S NESHTO NOVO I SI PRAVAT SVOBODNI EKS. DO NZ SI KUDE I TELEFONITE IM SA POSLEDEN PISUK I ZA TVA SI PUSKAT SEKFI OTPUSKI SHTOTO NQMAT PARI LI ??? DEGRADIRALI SA U4ILISHTATA S TIQ U4ILITELI DETO VECHE OTDAVNA E TRQBVALO DA SA PO DOMOVE ZA PENSIONERI AMA PONE NQMA U4ITELI GI DURJAT DIREKTORITE ..... NE SE ZNAE NISHTO ZA MTURITE I SHE SE OTOCHNQVA SHTOTO KATO IMASHE PROTEST ZA TQH EBANIQ MINISTAR NE DOIDE I KFO NI SE OBQSNI -NISHTO ! KAKTO VIE MNOGO ZNAETE TAKA I NA NAS SHE SE GOVORI ZA DA NE VI NASEREME SI4KI I DA SI GNIETE S 100 LV EI MAMICATA VI .......[/quote]

Не желая да ти коментирам мнението!То е срам за всички такива като тебе!Просто не мога да разбера как може да има толкова прости хора като теб и ограничени!

kahn
10-07-2007, 10:53
Как не знаеш какво включва матурата,явно ти въобще не си се поинтересувала от това!Оценката по Литература от матурата ще си я има в дипломата,ако обаче кандидатстваш с литература тази оценка може да се взима като балообразуваща,ако самия университет реши,но се предполага че университетите ще ползват по-високата от двете оценки,която е от дипломата или матурата.Само тест е матурата,и около 3 страници да опишеш какво мислиш за даден текст!Никой не се е гаврил с вас,за матури се говори от далечната 2003 година,стига сте се оплаквали,вие не сте научени да четете!
Тук може да се поинтересуваш какво включват матурите,разгледай ги и седни чети за да си я вземеш!
http://mon.bg/opencms/opencms/documents/dzi
Тук ще ти опонирам-едно е да се говори за матури,съвсем друго е да се каже ,че със сигурност ще има,а още нещо-ние ,които трябва да сме випуск 2008 влязохми по един план-прием и е просто абсурдно в началото на 12 крас да ни кажат "Здравийте,а и междо другото ще имате матури"

Копирам го от тема в която съм писал по тези въпроси!
С риск да се повторя,както по-горе съм казал,според мен матури не трябва да има за всички ученици които тази година са 7-12 клас,всички те ,трябва да завършат средното си образование без матури,тъй като в програмата им не са заложени матури,матури би трябвало да има за учениците които тази година са 5 и 6 клас,тъй като в тяхната програма са заложени матури!Ако прочетет програмата за развитие на училищното образование първия випуск завършващ с матури трябва да е през далечната 2013/2014!Но нещата за матурите не ги решаваме нито аз,нито вие,явно някой хора са решили друго!Сигурно е че матури ще има за всички ученици завършващи през 2008 и след 2008,демек през 2009,2010 и т,н!
А за матури вие знаете и от 11 клас,че ще има,така че не е хубаво да се оправдавате,че ви били казали в началото на 12 клас!Седнете сериозно и четете за да успеете!
QVNO TYKA IMA QSNO PRISUSTVIE NA U4ITELI NE MI PUKA BE RAZBIRASH LI ??? DA PEDERASI SA NA KFO SA ME NAU4ILI ,NAU4ILI SA ME KDURNITE DASKALI S MALKOTO PRETENCII I DETO ZNAQT KAKVO MOGAT I ISKAT A NE OPLAKVSHTITE SE DETO SE IM MALEE AMA INACHE VSQKA SEDMICA SA S NESHTO NOVO I SI PRAVAT SVOBODNI EKS. DO NZ SI KUDE I TELEFONITE IM SA POSLEDEN PISUK I ZA TVA SI PUSKAT SEKFI OTPUSKI SHTOTO NQMAT PARI LI ??? DEGRADIRALI SA U4ILISHTATA S TIQ U4ILITELI DETO VECHE OTDAVNA E TRQBVALO DA SA PO DOMOVE ZA PENSIONERI AMA PONE NQMA U4ITELI GI DURJAT DIREKTORITE ..... NE SE ZNAE NISHTO ZA MTURITE I SHE SE OTOCHNQVA SHTOTO KATO IMASHE PROTEST ZA TQH EBANIQ MINISTAR NE DOIDE I KFO NI SE OBQSNI -NISHTO ! KAKTO VIE MNOGO ZNAETE TAKA I NA NAS SHE SE GOVORI ZA DA NE VI NASEREME SI4KI I DA SI GNIETE S 100 LV EI MAMICATA VI .......

Браво за мнението за матурите ,но не и за учителите!

_MiA_
10-07-2007, 11:41
Против.. няма смисъл от тях

+1

Axel_f
10-07-2007, 14:07
За! Не може супер прости и необарзовани хора, които и името си не мога да напишат без 2 правописни грешки, да завършват с оценки 6ци и 5ци и после да се правят на студенти....За да има качествено обарзование, трябва да има обективно оценяване,за да се отсеят наситина знаещите и амбициозните. Така е навсякъде, така трябва да бъде и в България.

*Never_Again*
10-07-2007, 15:22
аз съм за стига да ги приемат като вход за вуз,иначе съм против защото просто е непосилно да се готвим за изпити и за матура.е ние можем ако искаме но мисля че за момента няма смисъл да ги приемат ако не са вход за вуз.