PDA

View Full Version : Себорея



hungry_vampire_f
10-09-2007, 11:49
Някой имал ли е такъв проблем? Как се лекува? Когато бях на 6 паднах от една ограда, получих мозъчно сътресение. 1 седмица по късно ми се появиха бели косъмчена в косата, а след това и себореята. Ходила съм на една камара лекари и нищо не ми помага. Препоръчаха ми Низорал. Не стига че е една плюнка, ми струва 11 лв и няма никакъв резултат. И сега вече съм на 15 и все още имам бели косми и себорея и почвам да се отчайвам :(



Moderated by miloto
т.1 от Правилника :!:

sexy_sladuranka___
10-09-2007, 12:03
mazna seboreq а лечението на мазната себорея е необходимо спазването на диета с ограничение на тлъсти храни и въглехидрати, набляга се на растителни мазнини. Изключва се консумацията на пикантни храни и алкохол.

Съобразно преценката на дерматолог се назначават антисеборейни препарати. Трябва да се има предвид, че силното обезмазняване на кожата може да провокира още по- обилно отделяне на мастна секреция. Затова самопроизволното прилагане на кератолитични и антисеборейни препарати е нецелесъобразно.

При мазна себорея на косата (на кожата на главата) се прилагат антисеборейни, меки кератолитични и дезинфектиращи шампоани, които съдържат обикновено катран, салицилова киселина, цинк, селениум сулфид, кетоконазол. Прилагат се също антисеборейни лосиони за коса, а при данни за възпалителни промени се използват антифунгални (противогъбични) и кортизонови кремове.

При мазна себорея на лицето грижите за кожата са ежедневни и се състоят в измиване на лицето 1-2 пъти дневно с антибактериален сапун и по преценка на дерматолог при силно омазняване се използват 3-4 пъти седмично серни или борнотимолови сапуни. Трябва да се внимава, тъй като целта е да се намали мастната секреция, а не да се дехидратира кожата. При показания се използват антисеборейни препарати – 1-2% салицилов спирт и готови лосиони съдържащи гликолови и ± – хидрокси киселини. Използват се меки кератолитични средства (цинков сулфат) и течни охлаждащи пудри.

При данни за инфекция и оформяне на акне лечението се провежда от дерматолог и съвпада с лечението на акне.


:arrow: При суха себорея на косата (на кожата на главата) се прилагат:

*
брилянтин,
*
селениум сулфид,
*
унгвент на Сабуро и др.

При суха себорея на лицето се използват емолиенти, мазни и подхранващи кремове, масла и др.
copy/paste go :mrgreen:

Maimunche_f
10-09-2007, 12:18
И аз имам себорея...ходих по лекари....изписваха ми кремчета, себорал, къпах се с един шампоан (имаше полза, макар че мама ми го беше купила без лекарско предписание), кво ли не съм прилагала...даже по едно време и по веждите беше почнала да ми се появява себорея, ама ги мажех с едно мехлемче.....и така и така...всичко опитвах и накрая сама си изчезна и от миналата година нямам проблем (е понякога малко ме досърбява главата...явно пак се появяват струпчета но общо взето нямам проблем). Напълно те разбирам колко ти е гадно (мен много ме сърбеше...направо...имах ранички до кръв...) обаче нз кво да ти кажа....на лекар и квото ти предпишат...кофти е...ама и при теб ще се махне :wink: Не се отчайвай :smt006

sexy_sladuranka___
10-09-2007, 12:35
6te mi obqsnite li po to4no kakvo predstavlqva tazi bolest ? :roll:

hungry_vampire_f
10-09-2007, 12:52
Мерси, Maimunche_f :)
sexy_sladuranka___: Себорея е кожна болест, която се проявява с нарушено отделяне на мастна секреция на кожата. Причини за възникването на себореята са смущения във функцията на половите жлези, смутена дейност на нервната система, смущения на обмяната на веществата като подагра, затлъстяване, заболявания на черния дроб, стомашно-чревния тракт. Себореята се изявява най-силно по лицето, носът, челото, бузите, брадата, окосмената част на главата, гърдите, под мишниците, под гърдите и в слабините. Обикновено започва в юношеска възраст и в пубертета. Състоянието може да се задържи продължително време, като протича с периоди на затишие и обостряне. Кожата на болните е добра почва за различни инфекции. Лесно се появяват комедони, милиуми, младежки пъпки - в пубертета. След пубертета - плешивост, пъпки, розацея. В старост - брадавици. Има два вида себорея - мазна и суха.

Мазна себорея — най-често се появява по кожата на лицето, окосмената част на главата и гърдите. Характерното за нея е усиленото отделяне на кожна мазнина, която има течен вид поради голямото съдържание на олеинова киселина. Кожата на лицето е с тъмно-сивкав цвят и придобива вид на портокалова кора.

Суха себорея — появяват се кръгли петна с розов цвят по кожата на лицето. Повърхността им е покрита с белезникави люспи,т.нар. лишеи.

Възможно е да се срещнат случаи на смесена себорея. В такива случаи мазната себорея се появява по кожата на носа, челото, брадичката, а по бузите и окосмената част на главата е налице сухата. Има вероятност от едната форма да премине в другата.

Theoatguy
10-09-2007, 13:31
Яж зехтин и ядки. Купи си добавка на основа селениев аспартат.

PoPsI
02-19-2008, 07:59
Овесения , в един сайт четох че точно мазнини , ядки , меса не трябвало да се яде , а повече плодове , млечни продукти и още нещо имаше...
А по темата и аз имам това нещо вчера ми го откриха , изписаха ми там лекарства и се надявам да ми мине...

raven_92
02-20-2008, 13:31
ami i az imam seboreq ot kakto vleznah v poberteta i sa sam na 15 i imam mnoogo ama naistina mnogo i se kapq s edin 6ampoan FITOVAL no ot izvestno vreme ne mi deistva mnogo no nz ti probvai 6ti kaa ne6to ne ne se ot4aivai az obiknovoeno si puskam po dalga kosa i tova mnogo spomaga za razvitieto na seboreqta i kato se podstrigah i mi e po leko no ti si momi4e i ne moje6 da go naprai6 za tva nai-dobre otidi pri li4niq si lekar i pirai za toq 6ampoan toi mnoo mi pomogna a belite kosam4eta spored men ne sa za pritesnenie pojelavam ti uspeh dano da ozdravee6 6toto imam priqteli koito sa se opravqli sled takova ne6to ne se ot4aivai gore glavata uspeh :)

qg0dkata
07-06-2008, 14:28
Една сродна тема да намеря..Тъй..Здравей :) ..Имам себорея вече сигурно 2 години.Отидох на болница личния ми лекар не ме пусна при кожната, защото си мислеше, че може да ме излекува..Предписа ми някво мазно такова ужасно..Махна се леко и го зарязах..Тази година пак посетих лекарите..този път отидох при кожната.Тя ми каза, че това е себорея и се появява и изчезва има и периоди в които напълно ще изчезне..Предписа ми ето тези двете Крем Lorinden A и шампоан SELSUN..действа повярвай..Кремчето го мажех първите 2 седмици по два пъти на ден сутрин и вечер, а шампоана по 2 пъти, но в седмицата.То има видове шампоани за мазна,суха и нормална коса..Моя е син/за нормална/.Каза ми след 2 седмици да отида пак ..отидох оня ден в понеделник и ми каза този път крема 1 път на ден, а шампоана по 2 пъти на седмицата пак като преди..Сега нямам себорея, а само останки леки люспички по косъмчетата на главата..ще изчезнат, но нямам време да седнем с мама да ги махнем.Преди беше ужасно, както се изрази едно момиче "Имах ранички до кръв, сърбеше ужасно"Да..и сега ме сърби, но това е, защото себореята тъкмо сега изчезва..Имаше ужасно много рани..кървави при това..Прочетох в интернет и в една тетрадка на майка ми/учила е за козметичка/ за себореята и навсякъде пише, че косата може да започне да укапва..Да наистина е така..Моята и сега си капе.., но малко по малко..заздравява се..Аз попринцип си къпя косата през ден, но мога да използвам шампоана SELSUN само 2 пъти през седмицата и през другите дни използвам Jonsans Baby/лилавия/..косъм не ми мърда от косата, когато се изкъпя с него.Тези неща ти ги казвам от личен опит и се надявам да ти отмине.Успех и всичко най-най :-)

Presley
07-07-2008, 12:24
Личен опит нямам тука,но майка ми от както се помня я има Себореята.Ходила е на какви ли не доктори и са и предписва ли много средства,които уж са ефикастни,но още не се е отървала..

zVeZdIcHkA89
07-10-2008, 07:24
Някой имал ли е такъв проблем? Как се лекува? Когато бях на 6 паднах от една ограда, получих мозъчно сътресение. 1 седмица по късно ми се появиха бели косъмчена в косата, а след това и себореята. Ходила съм на една камара лекари и нищо не ми помага. Препоръчаха ми Низорал. Не стига че е една плюнка, ми струва 11 лв и няма никакъв резултат. И сега вече съм на 15 и все още имам бели косми и себорея и почвам да се отчайвам :(



Moderated by miloto
т.1 от Правилника :!:

има едно мазило "себорал" скъпичко е но помага ... втривай по малко в главата си всеки ден и след 1 час се къпи

odet
08-29-2008, 15:54
Аз също имам себорея.Като ходих на дерматолог ми казаха да се мажа всяка вечер за 2 седмици с Елоком и да си мия косата през ден с Неовал.Себореята ми се махна, но това заболяване е много упорито и за да не се появи отново трябва последователност и упоритост.Не трябва да се използват повече от 2 пъти в годината мазила като Елоком,Клобедерм,Лоринден А, защото съдържат кортекостероиди, които са вредни.Това е от мен. Успех в борбата с отвратителната себорея!

sexy_baby_originale
08-30-2008, 17:33
Чувала съм,че Низорал помагал много при такова заболяване на кожата на главата.При постоянна употреба намалява(не изчезва незабавно) просто иска време и постоянство и много добра хигиена.