PDA

View Full Version : Тема по български..



Disrespect
10-09-2007, 16:44
Знаааам, знам, че не е за тук, но най-много хора влизат тук и шанса ми е по-голям. :>

Трябва ми тема за Ботев...

Заглавието е Амбивалентната представа за народа в Ботевата лирика

Търсих и продължавам да търся..малко помощ няма да е излишна. :)

RAWRRR
10-09-2007, 16:54
Успех първо със разтълкуването на заглавието!
Амбивалентна - двустранчива ли значи?

Disrespect
10-09-2007, 16:55
нещо от тоя сорт е..

ЕPu
10-09-2007, 16:58
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=27&WorkID=10904&Level=3

не знам дали е това което ти трябва, ама дано ти свърши работа :wink:

Disrespect
10-09-2007, 17:00
Елка Димитрова...не става :?

ЕPu
10-09-2007, 17:04
на теб за някоя определена творба ли ти трябва или по принцип за цялото му творчество? :wink:

Disrespect
10-09-2007, 17:06
като цяло :)

ЕPu
10-09-2007, 17:12
Ботевата лирика генерализира могъщата знаковост, автентичността на песента („Майце си”, „До моето първо либе”, „Хайдути”). В последното Ботево стихотворение, за разлика от баладата „Хаджи Димитър”, не песента, а плачът е емоционално смислова доминанта. Родината оплаква своя един син (тук определението един може да означава и сам, да кодира романтическата самота, изключителността на героя). Тотален и многогласен е плачът на отечеството. „Гарванът грачи грозно, зловещо,/ псета и вълци вият в полята,/ старци се молят богу горещо,/ жените плачат, пищят децата”. Полифонията, звуковата картина е изключително интензивна – грачене, плач, пищене, молитви… Звуковите реакции на хора и зверове се наслагват и усилват, за да изразят потреса, скръбта по загиналия. За да явят тоталността на този плач без надежда. Лирическата ситуация представя кризата в социалния живот – загубата на Сина, ненамиращият отклик глас на майка България – нейният глас е „глас без помощ, глас в пустиня”. Съотнасянето глас/поглед, скръбно жертвената конфигурация на телата, тяхната визуалност и полифонията артикулират отчаянието, безнадеждността в битието на родината, в съдбата на българите. Християнската цивилизация скъпи гласа, диалога, отзива (хоризонтален и вертикален). Гласът и неговите символики в Ботевата поезия имат знакова натовареност, изключителна значимост и въздейственост.

източник: http://homohomini.wordpress.com/
посредата има за още за Ботев, ама не знам.. :roll:

Disrespect
10-09-2007, 17:15
:smt026 :smt026 :smt026

ще свърши работа, мерси

няма да откажа още матриал :>

ЕPu
10-09-2007, 17:17
:P

http://forum.troian.net/index.php?showtopic=2061
в тоя форум някъде в началото има доста материал и мисля, че е точно за цялостното творчество

RAWRRR
10-09-2007, 17:24
Аз ти написах теза..


Ботев не изгражда красноречив образ на народа в лириката си.Предствите му за народа са амбивалентни,защото са породени от двустранчивата форма на битийстване на народа-едновременно като роб и господар.Свободата на духа е по-важна от свободата на тялото и Ботев вярва,че народът освободен веднъж душевно, може да се освободи и физически.

Disrespect
10-09-2007, 17:34
:-D

дължа ти бира


а...това 'битийстване' не мога ли да го заменя с битуване? :>

Disrespect
10-09-2007, 17:36
амбивалентен означава много-връзков в съвсем буквален превод.
Предишния министър Владо Атанасов обичаше да го споменава в разработките си този термин...


Сега ще помисля и ще ти направя план тезис, ако искаш

мм няма да е нужно вече...намерих и още една разработка..

мерси :Р

sherry
10-09-2007, 18:34
Да не ходиш на уроци? :D [/code]

Disrespect
10-09-2007, 18:36
не О.о на даскало си ходя