PDA

View Full Version : Европейци сме ний, ама все не сме дотам



lLady_MooN_RaiN
10-12-2007, 12:32
Здравейте всички. Това е моето есе за едноименния конкурс з есета в моята област. Ще ми бъде интересно да знам вашето мнение за моето есе и за проблема, който се тълкува в него:

“Европейци сме ний, ама все не сме дотам”
А. Константинов
(Есе)

Да си европеец – какво ли точно означава? Да живееш в Европа – ще кажат някои. Неоспорим факт, но днес думата “европеец” символизира честния, трудолюбив и изпълнен с патриотизъм гражданин на света.
Безграничният ми оптимизъм този път отстъпва място на “есенцията на печалната действителност”. С тъга се съгласявам с майстора на горчивия смях Алеко Константинов. Въпреки че териториално сме в Европа, ние, българите сме все още много далеч от понятието за истинския европеец.
Най – добрите примери за това ни дава животът. Ето на каква случка станах свидетелка: чух жена да говори на висок глас по мобилен телефон и неволно се заслушах. Тя разказа как нейна съседка от завист изпоцапала новата й кола, обвинявайки в злодеянието тяхна обща позната. Истината разкрил възрастен човек, станал очевидец на случката. Злобата, завистта и мотивът за отмъщението, с които беше пропита историята, ме поразиха. Ироничната усмивка, плъзнала се в онзи момент по лицето ми, беше примесена и с много съжаление, отвращение и срам. Такива сме си, казах си. Все гледаме в чуждата чиния, чуждото щастие ни се струва по – голямо от нашето. Все искаме без да правим нищо, да имаме всичко. А поговорката “И вълкът сит и ангнето цяло” сякаш е измислена за българите!
“Навсякъде по света лудите считат за свестни, но болни хора. У нас свестните считат за луди. Още от времето на Ботев” – пише Станислав Стратиев е есето си “Българският модел”. Нямаше как да не спомена този българин, първо, защото е всеизвестна истина, че писателите са най – добрите изразители на социалната действителност, и второ, защото всеки ред от съчинението му е написан с толкова болка, а ни кара да се смеем от сърце. Свестният човек е като вълк – единак. Докато другите предпочитат да заровят главата си в пясъка и да кротуват, той свободно изразява интересите си и вярва в разумното, доброто и вечното. Дори то да не е на мода. Не е луд такъв човек, който би имал смелостта да се изправи срещу глутницата кръвожадни вълци. Неразбирани и дори мразени, съвестните хора, често са самотни.
И все пак нищо не е изцяло черно или изцяло бяло. Аз намирам надежда във всичко, дори в това, един ден да станем истински европейци. А за това не се иска много. Просто всеки трябва да погледне към себе си и собствените си недостатъци, вместо да ги търси в другите. “Промени себе си, и ще имаш силата да промениш света” – гласи известна поговорка, Ако всеки от нас потърси своите грешки и ги поправи, без съмнение най – сетне ще можем с гордост да се наречем – европейци!

sladka_niki
10-12-2007, 12:42
... emi kakvo o4akva6 da ti kaja...straxotno e!!! na men adski mn mi xaresva i nai-vajnoto e 4e vsqko edno izre4enie e svyrzano po svoi na4in s temata =D>

lLady_MooN_RaiN
10-13-2007, 10:35
Много ти благодаря за мнението. Не защото е хубаво, а защото го има. Жалко, че само ти си го прочела...

UnaBletoLoVeU
10-13-2007, 12:15
И аз го прочетох :) Хубаво е.

BWald0rf
10-13-2007, 21:36
Харесва ми :) Поздравления

chirsten
10-16-2007, 11:53
Много е хубаво. Поздрав! :smt006

Loshotia
10-16-2007, 12:42
Ами и аз го прочетох. Стилът ти ми е познат- структурата и начина на подреждане на мисълта- също. Ако ми бяха дали същата тема, нямаше да напиша нещо подобно, но нали затова сме различни. Продължавай да пишеш, с времето ще се ошлайфаш още повече.

lLady_MooN_RaiN
10-20-2007, 09:54
Първо исках да благодаря на всичко, които са прочели есето ми и още повече на тези, които са изразили мнение. Аз пиша, не за да вляза в някакви рамки ила да добия някакъв стил. Далеч съм от тази мисъл и за мен писането винагие било поече за развлечение и забавление отколкото за нещо друго. Харесва ми това, че мога а изразя собствеото си мнение. За мен това е по - важно от стила на изказване, от начина на оформяне на изреченията...