PDA

View Full Version : "ЗА" МАТУРИТЕ!



fake
10-13-2007, 10:02
мислите, че няма нужда от матури? как ще се почувствате, ако това стане във вашия клас?
http://farm1.static.flickr.com/241/529306144_1738abd960_o.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1170/529306150_3c345ad2c3_o.jpg
тоя човек след 3 години ще завърши основно образование. не дай си боже с магия ще си вземе кандидатстуденсткия изпит. оценката по информатика ако е балообразуваща, неговия бал може да се изравни с вашия.
(пък кой знае, техните може просто да имат кинти и да влезе някъде.)
няма значение как, този човек ще започне висшето си образование. няма ли да се почувствате преебани, ако някой такъв влезе във ВУЗ на вашето място? на мястото на някой, който си е съдрал задника от учене, само и само за да влезе?
целта на матурите - да отсеят знаещите от незнаещите.(така че оставете измислените аргументи от типа на "тия матури за нищо не служат") да покажат кой заслужава да се нарече "завършил основно образование", било то в забутан техникум или елитна гимназия - ако е искал да учи, да е учил.
не смятам, че на човек който не може да намери Черно море на картата на България(реален случай с ученик в 11 клас!!!) трябва изобщо да му се дава право да кандидатства, и то наравно с мен например!

нивото на матурите е елементарно. учениците, които поне малко са си дали зор по английски например, ще си вземат матурата без никакъв проблем.
тази по БЕЛ няма и да я коментирам - що за идиот трябва да си, за да не знаеш елементарни правописни правила, които се учат в 5 клас?

Usarian
10-13-2007, 10:18
Значи този индивид,чиято контролна си публкувал(а) и за чиито родители казваш,че ако имат пари ще влзене някъде,представи си че родителите му наистина имат пари...Е толкова ли е трудно да си плати и матурата?Съгласен съм на матури,но ако оценяването им е както на запад-обективно и неподкупно."тази по БЕЛ няма и да я коментирам - що за идиот трябва да си, за да не знаеш елементарни правописни правила, които се учат в 5 клас" Никой не се е затръшкал да иска матурата да падне заради Българския език и правописните правила.Проблема е че те искат от нас да държим матура по БЕЛ първо без да имаме необходимия хорариум часове по литература и второ без досега изобщо да сме се готвили за матурата като наблягаме на дадени произведения.(Че то досега изобщо не е ставало на въпрос за матура,а има доста произведения,които поради някаква причина просто са отпаднали от програмата за изминалите класове) Е извинявай ама може ли да се готвим от 11 (по-лошият вариант- от 12ти клас) за матура,която включва неизучени или недостатъчно добре изучени произведения от 8ми 9ти и 10ти клас.

DjBaloon
10-13-2007, 10:43
Fake obsujdahme tova.. i taka i taka ne se razbra kak shte gi otseqt.. kato tiq maturi koi gi gleda?!?!? NIKOI ako ne znaesh az da ti kaja.. ako behse obratniq sluchei imashe smisul,no sega ne.. te sa ti kato seedno dva dopulnitelni predmeta i na fona na golemiq broi predmeti dori tezi ocenki nqma da sa zabelejimi za srednata ocenka na diplomata!!!
Az veche kazah.. tova ti go e kazal nekoi daskal,che shte vi otsee.. 100% i na nas ni go probutaha.. no aide stiga vi nabivaha gotovi misli,a malko pomislete po kuf nachin shte vi otseqt kato v nikoi VUZ ne gi gledat tiq ocenki..
I samo da dobavq imam pogledn,che tiq deto obqsnqvat sichko e lesno nai-nakraq mnogo se naakvat;]
Na posledniq vupros ot maturata iskam da vida kak shte mi otgovorish s obshta kultura i znaniq ot 5-ti klas :wink:
Stiga obqsnqvahte i kazvahte nqkakvi tezi,koito dori ne sa vashi! xa-xa-xa

thefreak
10-13-2007, 10:57
v nikoi VUZ ne gi gledat tiq ocenki..
Моля?
Тази оценка от матурата, ти влиза в дипломата и ако още не си разбрал, в повечето специалности във ВУЗ-овете влиза оценката от дипломата.
Малко са специалностите(и те са в отделни университети) където не взимат предвид тази оценка. В СУ, ако кандидатстваш с математика за специалност Информатика примерно, задължително ти влиза дипломата във бала. В ПУ бала е 6 пъти оценката от изпита. Така че всеки университет си има правила за балообразуване. И да в 90% от случаите оценката ти трябва.
А матурите трябваше да ги обяват за хората, които тепърва стават 8 клас, че ще са за тях. И аз съм съгласен, че хора сега дето са 12 клас не е правилно да имат матури. Просто не са учили по подготвителна програма за матури.

fake
10-13-2007, 11:01
значи: тезите, които съм изложила, са си лично мои мисли
за знанията от 5 клас имах предвид правописните правила, мисля, че много добре ме разбра, защото за разлика от теб пипша на български...или нямаш необходимия хорариум часове и не можеш да ми разбереш написаното?
матурите не се оценяватна местно ниво, дори не на общинско, а се пращат в София. не мислиш ли, че ще е малко трудно, при положение, че е анонимна и няма да я проверяват същите тези учители, които за написано име и заглавие на тема са ти писали 5ци през последните 5 години?
Usarian, произведенията за матурата са само от 11 и 12 клас. да, наистина, има произведения, които не влизат в задължителната програма, и това е тъпо. но с повечко усилия можеш да се подготвиш, едва ли ще ти е трудно да прочетеш 10тина стихотворения да речем. а анализа винаги можеш да го измислиш на място, стига да знаеш какво значат дадените символи за конкретния автор или поне епохата, в която е писал, както и как се прави анализ на творба - няма нищо сложно, а и това се учи в училище.

да, почти в никой ВУЗ няма да се гледат оценките, но пък ще гледат оценките от дипломата. и пак ще го кажа - някой, който за 5 години в техникум не е видял учене и са му писани 6ци ей така, щот учителя е бил в добро настроение, няма да вземе матурата. за разлика от някой, който е учил и през тези 5 години са му писани оценки за реални ЗНАНИЯ. окей, да речем същия човек ако няма матури, отива на кандидатстудентски изпит. изкарва оценка колкото твоята, да речем. идва моментът да се види и оценката от дипломата му, която е балообразуваща. да вземем за пример, английски. и тук какво се оказва? той, който не знае как се спряга един глагол, има 6 по английски, щото на никой не му се е занимавало да го оставя на изпит през годините. ти си се успал за последното контролно в 12 клас, писали са ти 2ка и имаш 5 за годината. да, вижда ти се незначително, обаче ИМА значение.

fake
10-13-2007, 11:03
[quote=DjBaloon]И аз съм съгласен, че хора сега дето са 12 клас не е правилно да имат матури. Просто не са учили по подготвителна програма за матури.
съгласна съм, но фактът е, че ни е казано, че матури ще има. и тоя път няма да ги отменят. и вместо да си седнат на гъзовете и да поучат малко, всички вияст по цял ден по кафетата и се оплакват, че живота е несправедлив

thefreak
10-13-2007, 11:38
Нека анализираме глупостите в този пост по-горе.
Аз лично го намирам за много забаваен.

матурите не се оценяватна местно ниво, дори не на общинско, а се пращат в София. не мислиш ли, че ще е малко трудно, при положение, че е анонимна и няма да я проверяват същите тези учители, които за написано име и заглавие на тема са ти писали 5ци през последните 5 години?
Макар че, и ти уж пишеш на български, ми беше доста трудно да разбера написаното, но аз съм разбран човек, така че справих се. Ето го и моя въпрос:
С каква цел са кандидат-студентските изпити мислиш?

а анализа винаги можеш да го измислиш на място, стига да знаеш какво значат дадените символи за конкретния автор или поне епохата, в която е писал, както и как се прави анализ на творба - няма нищо сложно, а и това се учи в училище.
Е да и аз мога да съм космонавт, само трябва да знам как се управлява ракета, да съм в перфектна физическа и психическа кондиция, то няма нищо сложно, какво?

и пак ще го кажа - някой, който за 5 години в техникум не е видял учене и са му писани 6ци ей така, щот учителя е бил в добро
Тука всички, дето са завършили техникум ти се изсмяха мощно.

окей, да речем същия човек ако няма матури, отива на кандидатстудентски изпит. изкарва оценка колкото твоята, да речем. идва моментът да се види и оценката от дипломата му, която е балообразуваща. да вземем за пример, английски. и тук какво се оказва? той, който не знае как се спряга един глагол, има 6 по английски, щото на никой не му се е занимавало да го оставя на изпит през годините. ти си се успал за последното контролно в 12 клас, писали са ти 2ка и имаш 5 за годината. да, вижда ти се незначително, обаче ИМА значение.
Оценките от матурата са около 1/30(ако не и по малко) от дипломната оценка.
Така че, дори и с 1 единица в оценката по английски(и съответно 1 единица от бала ти)разлика няма да има, тъйкато реално матурите влизат във бала ти със доста незначителен дял.
Следователно довода ти, че той има 6, ти 5, и затова няма да влезеш, отпада.
И да имаш 6 на матурата, а той 3, пак ще има по-висок бал от тебе, макар и с еднакви оценки от изпита.

DjBaloon
10-13-2007, 13:31
v nikoi VUZ ne gi gledat tiq ocenki..
Моля?
Тази оценка от матурата, ти влиза в дипломата и ако още не си разбрал, в повечето специалности във ВУЗ-овете влиза оценката от дипломата.
Малко са специалностите(и те са в отделни университети) където не взимат предвид тази оценка. В СУ, ако кандидатстваш с математика за специалност Информатика примерно, задължително ти влиза дипломата във бала. В ПУ бала е 6 пъти оценката от изпита. Така че всеки университет си има правила за балообразуване. И да в 90% от случаите оценката ти трябва.
А матурите трябваше да ги обяват за хората, които тепърва стават 8 клас, че ще са за тях. И аз съм съгласен, че хора сега дето са 12 клас не е правилно да имат матури. Просто не са учили по подготвителна програма за матури.
Mnogo si prav,no zimat ocenkata na CQLATA diploma.. ima i izklucheniq.. no v nai-dobrite se zima CQLATA diploma i veche obqsnih za neq.. procheti mi pak posta i sum napisal vruzkata kolko e smeshna!!!

ps: govorim za edni i sushti neshta prosto ne si mi prochel posta vnimatelno

DjBaloon
10-13-2007, 13:38
значи: тезите, които съм изложила, са си лично мои мисли
за знанията от 5 клас имах предвид правописните правила, мисля, че много добре ме разбра, защото за разлика от теб пипша на български...или нямаш необходимия хорариум часове и не можеш да ми разбереш написаното?
матурите не се оценяватна местно ниво, дори не на общинско, а се пращат в София. не мислиш ли, че ще е малко трудно, при положение, че е анонимна и няма да я проверяват същите тези учители, които за написано име и заглавие на тема са ти писали 5ци през последните 5 години?
Usarian, произведенията за матурата са само от 11 и 12 клас. да, наистина, има произведения, които не влизат в задължителната програма, и това е тъпо. но с повечко усилия можеш да се подготвиш, едва ли ще ти е трудно да прочетеш 10тина стихотворения да речем. а анализа винаги можеш да го измислиш на място, стига да знаеш какво значат дадените символи за конкретния автор или поне епохата, в която е писал, както и как се прави анализ на творба - няма нищо сложно, а и това се учи в училище.

да, почти в никой ВУЗ няма да се гледат оценките, но пък ще гледат оценките от дипломата. и пак ще го кажа - някой, който за 5 години в техникум не е видял учене и са му писани 6ци ей така, щот учителя е бил в добро настроение, няма да вземе матурата. за разлика от някой, който е учил и през тези 5 години са му писани оценки за реални ЗНАНИЯ. окей, да речем същия човек ако няма матури, отива на кандидатстудентски изпит. изкарва оценка колкото твоята, да речем. идва моментът да се види и оценката от дипломата му, която е балообразуваща. да вземем за пример, английски. и тук какво се оказва? той, който не знае как се спряга един глагол, има 6 по английски, щото на никой не му се е занимавало да го оставя на изпит през годините. ти си се успал за последното контролно в 12 клас, писали са ти 2ка и имаш 5 за годината. да, вижда ти се незначително, обаче ИМА значение.
1-vo shte pisha kakto az iskam.. veche sum se smql na tezi,koito kazvat "az pisha na kirilica sledovatelno az sum umen, ti ne"-> tova bi go kazal edin izkluchitelno plosuk i povurhnosten chovek,a ti takava li si!?!? ;]Ako si taka shte mi e mnogo lubopitno kakvi analizi vuobshte bi napravila;]
2-ro seedno na tiq deto ne sa uchili sega s edni chastni uroci nqma da navaksat?!!? Aide stiga gluposti... no tova shteshe da ima smisul pak kazvam,ako tezi maturi imaha prilojenie..
Smetni kolko predmeta ti vlizat v diplomata i na tozi broi.. sloji 2 ocenki..(2-te maturi) razlikata e smeshna.. da se buhtam i da hodq na oshte 2 izpita za nqkolko stotni!?!?Da be.. aide stiga gluposti;] Vmesto da se pogotvqm za drugiq izpit za kandidatstvane vuv VUZ...

Blab
10-13-2007, 13:52
Оценките от матурата са около 1/30(ако не и по малко) от дипломната оценка.

Именно!
Матурата била анонимна :lol: То и кандидат-гимназистките са анонимни, и к'во? :lol:

За мен матурата няма смисъл, поне на сегашния етап, в който тези изпити наистина не служат за нищо.

ПП:Знанията по български език, необходими да изкараш матурата, са на ниво 8-ми клас.(още си пазя зеленото учебниче и тестчетата) :wink:

kahn
10-13-2007, 14:36
Матурите са наистина нещо ненужно,защото човек може ад адае накой лев на опрелен човек и какво правим тогава?Ами прави следното отличници,които са имали лош късмет да им се падне в тестта нещо което не са научили както трябва ,ще имат по-лоша оценка от тези които са дали някой лев.

vodolei4e_m
10-13-2007, 14:49
така
1-во. Фейк, този ученик след три години завършва средното си образование, а не основното - то се завършва след 8-ми клас, а в някои гимназии - след 9-ти.
2-ро. Оценките от Матурите са 1/3 от дипломата ти а не 1/30
другата 1/3 от дипломата са ти оценките, а третата 1/3 са специланите ти предмети - за моето училище (езикова гимназия) това са езиците
3-то. Хорариумът часове в ТЕХНИКУМИ, и не само, е прекалено малък и те не могат да вземат нужния брой часове. Да, българскяит е важен, аккто и българската литература, но за литературата, ако имаше отделено повече време, което за випуск 2008 не е.
4-то. И така все още много от нещатата п оматурата не са ясни - било то щото не ходим на училище, или щото тъпото министерство още не ги е обявило щото не ги е решило

ЗАКЛЮЧЕНИЕ: матури трябва да има, за да се отсеят умните от по-малко умните, НО ТОВА Е НЕПОСИЛНО ЗА ВИПУСК 2008, заради обявените по горе доводи!

BAD_GIRL_
10-13-2007, 18:01
Az sam protiv tiq maturi.Predi ne bqx no sega sam zaradi tiq sta4ki spored men nqmame nikakvo vreme da se podgotvim.Ako primerno ne gi vzemem tezi maturi to u4itelite shte sa vinovni za tova . Sled kato mine tazi sta4ka susa u4itelite ,sled tova i u4enicite shte sta4kuvat za maxaneto na maturite .Koeto po moq precena shte gi maxnat.no tova iziskva malko vreme... :mrgreen: :D

vodolei4e_m
10-13-2007, 18:04
Az sam protiv tiq maturi.Predi ne bqx no sega sam zaradi tiq sta4ki spored men nqmame nikakvo vreme da se podgotvim.Ako primerno ne gi vzemem tezi maturi to u4itelite shte sa vinovni za tova . Sled kato mine tazi sta4ka susa u4itelite ,sled tova i u4enicite shte sta4kuvat za maxaneto na maturite .Koeto po moq precena shte gi maxnat.no tova iziskva malko vreme... :mrgreen: :D
brawo brawo =D> trqb va sta4kuvane za mahaneto na maturi prez 2008 ne za6toto sam vipusk 2008 prosto za6toto po vsi4ki pri4ini i logiki se stiga do tam 4e e nepravilno

bulgarche
10-13-2007, 19:29
Да се захвана ли за географията?
Не знам защо трябва да знаеш къде е Пазарджик, но поне Златоград е добре.

Аз пък след като нямам право да кандидатствам, според теб, няма да го правя ;)

miloto_girl_4e
10-13-2007, 20:19
Честно казано ми писна от темите относно матурите и стачките на учителите, но.. явно отърване от тях няма :!: :roll:
Както съм писала и в други теми - аз съм "ЗА" матурите :!: Наистина не е честно едно селянче от кварталната гимназия с надута диплома някакси пак да мине по тъч линията(да препише, както основно става в УНСС, защото там е тест и е супер лесно да видиш какво пише "другарчето ти")и после да влезне той, защото на неговият учител му е било по-лесно да пише оценки насам-натам, отколкото да си върши работата :smt011 (а после най-нагло искат по-високи заплати.. малко ли са 300 лв за хора, които само си клатят краката в час и бездействат?) Наистина малко или много матурите отсяват хората, които нищо не знаят, от тези, които са се потрудили :!: Не може да си платиш матурата, защото тя е анонимна(като при кандидат-гимназиалните изпити), можеш после да си платиш в дадения ВУЗ, но така по никакъв начин не се прецакват останалите(освен, че ще са повече хора в една група..).. За матурите и против хората, които не знаят елементарни езикови правила и правопис :!: ](*,)

kahn
10-13-2007, 20:44
Честно казано ми писна от темите относно матурите и стачките на учителите, но.. явно отърване от тях няма :!: :roll:
Както съм писала и в други теми - аз съм "ЗА" матурите :!: Наистина не е честно едно селянче от кварталната гимназия с надута диплома някакси пак да мине по тъч линията(да препише, както основно става в УНСС, защото там е тест и е супер лесно да видиш какво пише "другарчето ти")и после да влезне той, защото на неговият учител му е било по-лесно да пише оценки насам-натам, отколкото да си върши работата :smt011 (а после най-нагло искат по-високи заплати.. малко ли са 300 лв за хора, които само си клатят краката в час и бездействат?) Наистина малко или много матурите отсяват хората, които нищо не знаят, от тези, които са се потрудили :!: Не може да си платиш матурата, защото тя е анонимна(като при кандидат-гимназиалните изпити), можеш после да си платиш в дадения ВУЗ, но така по никакъв начин не се прецакват останалите(освен, че ще са повече хора в една група..).. За матурите и против хората, които не знаят елементарни езикови правила и правопис :!: ](*,)

Желая ти цял живот матури да решаваш!Кой ти каза че изпитите след 7 клас не могат да се купят?Дано тази година се разминем с матурите, а след това хора като теб по всички предмети да държат матура!