PDA

View Full Version : История



iRiNka
10-29-2007, 16:02
уф... :( трябва ми нещу като статия за последствията в/у България от Ньойският договор ии моита оценка за тфа... ;( някой може ли да ми помогне? мноу ще съм благодарна :) 8-[

Anf3tamin4o
10-29-2007, 16:26
С него България губи Западна Тракия, Южна Добруджа и Западните покрайнини. Ньойският договор за мир е наложен на България след поражението й в Първата световна война 1914-1918 г. Подписан е на 27 ноември в парижкото предградие Ньой от министър-председателя Александър Стамболийски, а от страната на силите победителки - от ръководителите на техните делегации на Парижката мирна конференция 1919-1920 г.
Оценка
Ние общо взето сме доказали, че не винаги си вадим най-верните поуки като политическо поведение, особено на българските партии. Но Ньойската катастрофа и особено нейните последици, които са много по-тежки от самия акт на договора, никога не трябва да бъдат забравяни и те трябва да бъдат ръководно начало на българската политика вече в новите условия.
Нашето присъединяване на ЕС без съмнение е един изключително положителен факт в най-новата ни история. Това обаче трябва да продължи линията на духовно обединяване на българите по света. Тоест присъединяването ни към новите европейски реалности би трябвало постепенно да изкристализира една нова формула за преодоляването на неблагоприятните последици от 20 век, които се олицетворяват най-ярко от Ньойския договор. Тук не става дума за ревизия на граници, за войни, нито за вражди, а става дума за отстояване и признаване на естественото човешко право на една нация да съществува като такава, каквато е била през цялата си история.
Вероника ИВАНОВА

iRiNka
10-29-2007, 16:45
omg! mersi mnoy;] ne vqrvah che nqkoi shte mi otgovori i to tolkova byrzo;]] mn mn blagodarq :)

krem4et0
10-29-2007, 18:17
Заключвам тогава!