PDA

View Full Version : За кръводаряването.



HopeLesss
11-01-2007, 08:38
Какво мислите за безвъзмездното кръводаряването? Дарявали ли сте кръв? Ако не - бихте ли искали. Знам, че много от вас нямат 18 и не могат да дарят кръв, дори и да искат, но пак ми е интересно да чуя мнението ми.

Темата я пускам, защото преди 2 дни дарих кръв и всички мои близки бяха много ама много против. Все едно, че си застрашавам живота... Добре, че им съобщих при свършен факт и все пак ми се струва глупаво :? За мен кръводаряването е една наистина благородна и хуманна постъпка, пък и за тия, които се страхуват ще кажа - няма нищо страшно... А накрая ми дадоха цяла раница пълна с шоколад :D

bulgarche
11-01-2007, 09:04
От 2-3 години искам да дарявя кръв, но липсата на въпросните години ме спираха. Е вече мога и наистина ще взема да отида. В училище имаше кампания и май единствения повод да даряват кръв беше че имат пераво по 3 дни да отсъстват от училище. Ама мен си ме блазни кашончето с шоколадец :)

^Sam90^
11-01-2007, 09:24
Нямам 18, но искам да даря и ще го направя... когато мога :)
А тези, които мислят, че е глупаво... хм, ами явно те са глупави. ;)

bulgarche
11-01-2007, 09:27
Кашонче, раница....

само на мен ли ми дават по 2 шоколада бре... :-x
Как бе? 2 буркана течен шоколад, няколко шоколата, вафли, в даскало и тениски на билабонг раздаваха :-D

HopeLesss
11-01-2007, 09:32
Кашонче, раница....

само на мен ли ми дават по 2 шоколада бре... :-x

Ти ако знаеш какво имаше в моята раница, ще умреш от смях :D

1 консерва русенско варено :shock:
1 консерва скумрия в доматен сос :shock:
1 кутия течен шоколад
1 шоколад с лешници
3 вафли
1 шоколадово мляко
1 тонизираща напитка
5 пакетчета мед
1 пакетче разтворимо кафе
2 пакетчета захар
бъркалка
пластмасова чашка

И като се има предвид, че не ям месо, шоколад с лешници, шоколадово мляко и мед, се задоволих само с течния шоколад и вафлите :D

comics
11-01-2007, 09:35
Аз съм член на Български Червен Кръст, така че няма смисъл да говоря повече, според мен :P

FelisDirus
11-01-2007, 19:21
От 1-2 г. искам да даря кръв и вече години имам, но пък нямам представа къде да отида. :neutral:
Чакам да пристигнат в училище, както правят всяка година. ;-)

TheSadGirl
11-01-2007, 20:48
mi az nqmam godinite,no ba6ta mi darqva krav(toj e naj rqdkata ili edna ot naj rqdkite grupi,nz to4no) i misla 4e prez 3 meseca ili prez 6 se dava.na nego mu davat ne6to kat kupon za nz kolko si leva. i s nego otiva6 i si napazaruva6

SexYLipS
11-01-2007, 21:14
Аз от много години искам да даря кръв, но просто за съжаляние нямам 18 години.Просто мисълта, че с тези 200-300 грама кръв мога да спася един човешки живот ми става много хубаво.Никога не съм била против даряването на кръв, дори на против възхищавам се на хора, който без да се замислят даряват кръв.

Mooo6no
11-01-2007, 21:24
Аз пък не бих дарил, освен ако не е за някой познат.

AliceSw
11-01-2007, 21:36
400 са, и са милилитри, все едно

може би ще ида, като навърша годините (:

malka_sladuranka
11-01-2007, 22:17
Аз пък не бих дарил, освен ако не е за някой познат. Ами всъщност и аз... :neutral:



От 1-2 г. искам да даря кръв и вече години имам, но пък нямам представа къде да отида.
Чакам да пристигнат в училище, както правят всяка година.
Представяш ли си какво ще я правят тази кръв...? Опити или кой знае какво...
Предполагам и искрено се надявам тази кръв която я събира от различни хора от училищата без да ги изследват предварително да не се прелива на други хора... :?
Абе не бих дарила кръв ей така.. Да може някой да се "лигави" с нея...
Освен това като идваха в моето даскало.. Взимат кръв без да те питат пушил ли си.. пил ли си... с*рал ли си(с извинение).. Нали все пак не трябва 24 часа преди това да си пушил, пил и ял(за яденето не съм сигурна..) И разни още не са изпюли фаса.. Кръв ще ми дават... :x
И какво я правят тази кръв? :x

malka_sladuranka
11-01-2007, 22:27
Да бе и ще дам аз кръв.. Ще ми се вие свят или какво ли не... И за какво..? За да ми я хвърлят щото съм изпушила една цигара примерно.... :?

malka_sladuranka
11-01-2007, 22:33
Ако е за мой близък ще дам..
Дори, ако видя, че някой човек наистина се нуждае... Ще дам разбира се, не съм безчувствена.. Но така да доидат да ми източат кръвта в училище без да знам за какво е.... Това не го възприемам. :?

Mooo6no
11-01-2007, 22:36
malka_sladuranka - Всъщност не искаш да дариш кръв, защото те е страх. Аз не бих дарил, защото"
1. до скоро имах здравословни проблеми, а и не знам как стоят нещата с възрастта.
2. мързи ме да се тътря до и аз не знам къде
3. ще ми е неприятно и ме е страх леко от тия работи.

Бих дарил на познати и мож би някой дори и непознат, ако ме помоли. Иначе аз съм виждал как познати си намират обяснения да не дарят на друти познати. Това, вече е тъпо.

malka_sladuranka
11-01-2007, 22:40
malka_sladuranka - Всъщност не искаш да дариш кръв, защото те е страх. Аз не бих дарил, защото"
1. до скоро имах здравословни проблеми, а и не знам как стоят нещата с възрастта.
2. мързи ме да се тътря до и аз не знам къде
3. ще ми е неприятно и ме е страх леко от тия работи.

Бих дарил на познати и мож би някой дори и непознат, ако ме помоли. Иначе аз съм виждал как познати си намират обяснения да не дарят на друти познати. Това, вече е тъпо.
Ами всъщност.. Главната причина, за да не дарявам ей така за нищо са здравословните ми проблеми. Да чукам на дърво от известно време се чувствам по-добре.. Но все пак не бих дала кръва ей така.. в училище...
Та от това се поражда страха и несъгласието ми...

LetiCherry
11-01-2007, 22:41
Тъй като съм почти сигурна, че малко хора знаят нещо за кръводаряването, реших да ви предоставя тази информация! Дано да ви е полезна!

Какво трябва да знаят хората за кръводаряването?

1.Какво представлява кръвта?
Кръвта е жизненоважна тъкан, която дсе състои от течна съставка – плазма и клетъчни елементи : червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (левкоцити) и тромбоцити. Наричат кръвта “река на живота”, защото преминава през всички органи и тъкани и осигурява тяхната жизнена дейност.

2. Защо трябва да се дарява кръв? Кръвта, кръвните съставки и произведените от тях биопрепарати са незамениме лечебни средства и до сега НЯМА създаден общодостъпен изкуствен аналог. Многобройните опити за синтезиране на изкуствена кръв все още са безуспешни.

3. Защо кръводаряването трябва да е безвъзмездно и доброволно?
Кръводаряването е взаимна помощ – днес аз се нуждая от дарена кръв, утре моят дарител може да има нужда от нея. Безвъзмездността и доброволността са основни принципи и етична норма на кръводаряването в целия свят. Те гарантират социална справедливост в човешките взаимоотношения и са израз на хуманния характер на кръводаряването.

4. Кой може да дари кръв?
Всички хора на възраст от 18 до 65 години, които нямат медицински противопоказания за това, могат да дарят до 450 мл. Еднократно. Мъжете могат да даряват 5 пъти в еднакалендарна година, а жените 4 пъти, като интервалът между две дарявания е не по-малък от 2 месеца. Ако всички хора в тази категория даряват кръв редовно, нашата страна ще има достатъчни запаси от кръв и кръвни продукти. Тази кръв е жизненоважна за спасяването на човешки живот.

5.Кръв НЕ трябва да даряват хора, които:
-имат или са имали полово предавани болести
-знаят или подозират, че са носители на ХИВ (вирусът на СПИН) или други вируси, предаващи се по кръвен път
-са в контакт с хора, носители на ХИВ или други болести, предавани по кръвен път
-са хомосексуалисти, или имат полови контакти с хомосексуалисти
-са с много и безразборни полови връзки
-са проституиращи или имат полови контакти с такива.

6.Каква е процедурата преди кръводаряването?На всяко лице, изявило желание да стане кръводарител се извършва медицинско освидетелствуване,което включва:
- попълване на въпросник
- анамнеза за прекарани заболявания и преглед
- измерване на пулса, кръвното налягане и емпературата
- определяне на хемоглобин и кръвна група.
Медицинските изисквания, на които трябва да отговаря кандидатът за кръводарител са много строги и това е така, защото всички усилия на служителите, които аботят в центровете по трансфузионна хематология са насчени към:
- гарантиране здравето на кръводарителите
- гарантиране здравето на пациентите, които имат нужда от кръвни съставки.

7. Отразява ли се кръводаряването върху здравето на кръводарителите?
Човешкият организъм разполага с естествени регулаторни механизми, които чрез мобилизиране на кръвните съставки от кръвните депа могат веднага да компенсират дадената кръв. Дарената кръв се възстановява изцяло след 3-4 седмици, без да са необходими каквито и да било медикаменти или специална храна.

8.Може ли по време на кръводаряване хората да се заразят със СПИН, хепатит В и С и сифилис?
Процедурата по кръводаряване не крие абсолютно никакъв риск от заразяване, защото всички материали, които се използват за кръвовземане са стерилни и са за еднократна употреба. Нито една болест не може да бъде предадена на хората, които даряват кръв.

9. Изнася ли се кръв в чужбина?
Кръв и кръвни съставки никога не са изнасяни в чужбина.Това е регламентирано от Закона за кръводаряване и кръвопреливане.

10.Къде се използва толкова много кръв?
В лечебната практика и за производство на кръвни биопродукти. Пресметнете сами: за по-големи коремни и гръдни операции е нужно вливане на около 2 литра кръв и кръвни съставки, при операции на сърце, големи кръвоносни съдове и бял дроб са необходими от 6 до 8 литра , в травматологията - за преодоляване на тежки загуби и състояния на шок, количеството може да достигне 10-15 литра. При лечение на изгаряния с 20-30% поразена кожа през първия месец се преливат 40 литра плазма. Кръвта се използва за лечение на хемолитична болест на новороденото, в акушерството, в гинекологията. Дневно се правят около 1000 кръвопреливания. Освен това от кръвта се произвеждат и биопрепарати.

11.Достатъчен ли е броят на хората, които даряват кръв в момента?
Броят на хората, които даяват кръв през последнита години е крайно недостатъчен. ПРез 2000 година са дарили кръв малко под 150 000 души и техният брой е крайно недостатъчен, за да осигурят нуждите на лечебните заведения от кръвни съставки и биопродукти.За да се осигурят тези нужди е необхоимо годишно да даряват безвъзмездно кръв около 400 000 души.

Нека направим това добро – да дарим кръв и да вярваме, че ако всички постъпват като нас, доброто ще се върне в най-критичния момент, когато най-много се нуждаем от него!

P.S. тази информация я бях пускала много отдавна като тема.

FelisDirus
11-01-2007, 22:45
Аз пък не бих дарил, освен ако не е за някой познат. Ами всъщност и аз... :neutral:



От 1-2 г. искам да даря кръв и вече години имам, но пък нямам представа къде да отида.
Чакам да пристигнат в училище, както правят всяка година.
Представяш ли си какво ще я правят тази кръв...? Опити или кой знае какво...
Предполагам и искрено се надявам тази кръв която я събира от различни хора от училищата без да ги изследват предварително да не се прелива на други хора... :?
Абе не бих дарила кръв ей така.. Да може някой да се "лигави" с нея...
Освен това като идваха в моето даскало.. Взимат кръв без да те питат пушил ли си.. пил ли си... с*рал ли си(с извинение).. Нали все пак не трябва 24 часа преди това да си пушил, пил и ял(за яденето не съм сигурна..) И разни още не са изпюли фаса.. Кръв ще ми дават... :x
И какво я правят тази кръв? :x


Девойче заблудено, задължително трябва да си яла нещо преди да ти вземат кръв, защото ще припаднеш иначе. Мислииии! #-o

Второ, те изследват тази кръв, след като я вземат.

И за какви опити ми говориш? И лигавене? :razz:

malka_sladuranka
11-01-2007, 22:52
"Девойче заблудено" нали знаеш на кой ще викаш? :wink:
Имай малко уважение! Не си на село! Пфуу....

И бтв в моето даскало като идваха не правеха никакви изследвания. :wink:

malka_sladuranka
11-01-2007, 22:56
Ами тогава ще ми вземат кръвта и в лаборатория, а не в коридора на училище... :neutral:
Като и да е.. Разбрахме се, че аз лично не го възпримемам това...

LetiCherry
11-01-2007, 22:56
изследванията се правят в лаборатория, а не в полеви условия... ;)

Да, и след това се определя дали кръвта ти става за преливане или не!

FelisDirus
11-01-2007, 22:57
"Девойче заблудено" нали знаеш на кой ще викаш? :wink:
Имай малко уважение! Не си на село! Пфуу....

И бтв в моето даскало като идваха не правеха никакви изследвания. :wink:


Не съм употребявала селски обръщения, обиди или каквото и да е било подобно. Девойче си от където и да те погледна, а по темата не си осведомена, но си категорична. Не съм искала да те засегна, пък и това няма нищо общо с "уважението". Обосновах ли се? ;-)

Няма как да ви изследват в училище! :-D
Взимат кръв и после всичко се изследва в болниците. :)

shadow4e
11-01-2007, 23:04
Разбира се, че изследванията се правят в лаборатории, а не в у-ще, та то и кръвта не се прелива веднага твоята, са взима от резерва, с който разполага болницата. Не съм дарявала, два случая съм имала, в които, ако имах годините щях да дам. В единия, за съжаление, се наложи да се купува от хората, които седят пред Пирогов, тъй като жената беше възрастна съседка, а роднините й са в Германия и докато дойдат. Майка ми се грижеше за нея и й казаха да не дава, зада може да стои до нея и затова се наложи...


Вторият път беше за баба ми, но дойдоха роднини, които не са от София и дадоха.

Само не разбрах защо според този текст не могат да дават хомосексуални, все пак някои от тях също ползват презервативи и може да са с постоянен партньор, малко ми се струва странно...

FelisDirus
11-01-2007, 23:08
Само не разбрах защо според този текст не могат да дават хомосексуални, все пак някои от тях също ползват презервативи и може да са с постоянен партньор, малко ми се струва странно...


Да, и аз се учудих. Това си е чиста дискриминация. :?

LetiCherry
11-02-2007, 08:54
все още се смята, че при хомосексуалните има по-голяма вероятност да са носители на HIV и още няколко неща...

Да, заради това е .
Но Whisskas тъй акто в днешно време вече няма така нареченеите рискови групи и много херетосексуални също са носители на ХИВ, то малко или много не важи.

HopeLesss
11-02-2007, 09:08
Всъщност част от изследванията, които са необходими, за да ти бъде разрешено да дариш кръв, се правят преди това. Аз ходих в медицинския център на университета и не мисля, че беше кой знае колко добре оборудвана лаборатория. Единственото, което направиха беше да ми дадат някакви декларации, тест с 50-тина въпроса от това дали съм била бременна в последната годиан до това дали съм ходила в чужбина. След това ми определиха кръвната група, хемоглобина и кръвното налягане и казаха, че ставам :P

Стига бе хора, това си е определена институция и ужасно се съмнявам да се гаврят с тия неща. Много ми е интересно как така са ви вземали кръв в коридора на училището??? :shock: Мен ме сложиха на легна и след това 10 мин не ме пуснаха да си ходя...

ReBeL
11-02-2007, 11:13
нямам още 18 и не мога да даря кръв, но определено искам да го направя, искам да съм полезна на някого, да му помогна, пък и кръв имам предостатъчно :P родителите ми ще бъдат против най-вероятно,но .. аз си решавам :) :) :)

hahavteen
11-02-2007, 15:32
Az sum Za i 4esto si mislia 4e bi bilo dobre i az da go napravia no ne moga...Prosto samo dokato 4etiah temata mi stana lo6o i mi se zavi sviat...Vseki put kogato mi vzimat kruv ili gleda$m kak na niakoi dryg vzimat pripadam(suvsem seriozno) i me e sram da otida tam yj da davam kruv puk da pripadna ot strah... :oops:

FelisDirus
11-02-2007, 16:03
От какво ви е страх? Много пъти са ми взимали венозна кръв за изследвания. Наистина не е същото, но пък.. какво толкова?

Не, че се заяждам, ама това винаги съм го смятала за лигавене.

malka_sladuranka
11-02-2007, 16:05
Има страшно много хора на които им става лошо от кръв.
Така както на някои им става лошо от трупове, на други от кръв.. на трети от друго....
И не е лигавене. :?

FelisDirus
11-02-2007, 16:09
Има страшно много хора на които им става лошо от кръв.
Така както на някои им става лошо от трупове, на други от кръв.. на трети от друго....
И не е лигавене. :?

Хубаво де, може и да не е. Просто ми е трудно да го възприема.

OtherDimension
11-02-2007, 16:12
Има страшно много хора на които им става лошо от кръв.
Така както на някои им става лошо от трупове, на други от кръв.. на трети от друго....
И не е лигавене. :?

Хубаво де, може и да не е. Просто ми е трудно да го възприема.
има хора, които изпадат в ужас при вида на пеперуда.. лично познавам човек, мъж, огромен при това .. който полудява като види сестрата със спринцофка
в никакъв случай не е лигавене!

FelisDirus
11-02-2007, 16:16
Има страшно много хора на които им става лошо от кръв.
Така както на някои им става лошо от трупове, на други от кръв.. на трети от друго....
И не е лигавене. :?

Хубаво де, може и да не е. Просто ми е трудно да го възприема.
има хора, които изпадат в ужас при вида на пеперуда.. лично познавам човек, мъж, огромен при това .. който полудява като види сестрата със спринцофка
в никакъв случай не е лигавене!

добрееее, не ме бийте! :-s

ЕPu
11-02-2007, 16:41
а аз като си строших главата припадна майка ми :roll:

иначе страхове всякакви...съседа ми изпада в шок, при вида на зъболекар, една позната има страх от мишки...

ЕPu
11-02-2007, 16:55
аааахахаха :lol: :lol: :lol: :lol:
не знам дали я е шубе от пишки, ама не харесва плъхове :lol:

sexa_na_kompleksa
11-02-2007, 17:04
Идеята е много хубава.За съжаление на мен ми става лошо като ми взимат кръв и повечето пъти дори припадам,за това бих дала кръв само,ако някой мой близък спешно се нуждае.

hahavteen
11-02-2007, 20:35
От какво ви е страх? Много пъти са ми взимали венозна кръв за изследвания. Наистина не е същото, но пък.. какво толкова?

Не, че се заяждам, ама това винаги съм го смятала за лигавене.

I az taka si misleh i otidoh s maika mi da i vzimat kruv i si vikam 4e niama kakvo da se ligavia sega i 6te gledam...E viadiah kak vliza iglata i sledva6toto koeto pomnia e 4e se svestih na zemiata i edna sestra mi durje6e krakata vdignati :lol: Ta men ne me e strah ot bolka ili ne6to takova a i ot kruv ne me e gnys...Prosto mi stava mn zle,prebledniavam i pripadam..Kato malka ne mojeh da si gledam sobstvenite veni na kitkite primerno kudeto se vijdat mn za6toto mi stava6e lo6o...A i moite veni4ki sa tunki i trydno se namirat i vednuj me dyp4iha 3 puti dokato naly4kat vena i be6e mn gadno :?

malka_sladuranka
11-02-2007, 21:34
Има страшно много хора на които им става лошо от кръв.
Така както на някои им става лошо от трупове, на други от кръв.. на трети от друго....
И не е лигавене. :?

Хубаво де, може и да не е. Просто ми е трудно да го възприема.
има хора, които изпадат в ужас при вида на пеперуда.. лично познавам човек, мъж, огромен при това .. който полудява като види сестрата със спринцофка
в никакъв случай не е лигавене!

Аз пък имам приятелка която като види гълъб изпада в изтерия. :shock:
:neutral: Така, че явно всякакви хора има.

А колкото до страх от кръв. Аз уж нямам, ама като бях веднъж да ми взимат кръв ненозно ии си гледам как сестрата си точи, точи. След което да си дам ръката да ми вземе и от пръста и гледам - мокра. :shock: Ама много мокра все едно съм си напълнила шепите с вода. :neutral:
На следващата седмица или там след колкото време беше не гледах и нищо ми нямаше. :neutral:

HopeLesss
11-03-2007, 12:32
Вие пък за кво гледате?!? Аз зяпах птичките през прозореца. Усетих, че лелката ми сложи банката с кръв до главата, но не съм си и помисляла да се обърна и да видя какво е положението... :D Току виж наистина и аз съм припаднала :neutral:

Decu
11-03-2007, 12:56
има хора, които изпадат в ужас при вида на пеперуда.. в никакъв случай не е лигавене!

Майка ми :lol: Все ме кара да ги убивам..а аз толкова обичам пеперуди O:)