PDA

View Full Version : Нужда от брекети



JaCkYto0o
11-01-2007, 08:01
Здравейте , аз съм нова в този форум и тъй като скоро ще ми слагат брекети , заради моят проблем , за който ще ви разкажа след малко изчетох всички теми относно бреките и писах мнение по тях със зададени въпроси , но за съжаление никой не отговори , затова реших да си направя моя тема! Моля ви не я трийте! Проблема ми е сериозен , а искам мнение!

Аз съм на 12 години от град Варна! На 9 годишна възраст майка ми ме заведе при една ортодонтка тъй като срединната ми линия се разминаваше малко! Зъбарката ми сложи обикновенни шини , който аз носех много редовно ! Спях с тях , но тя ме обвиняваше че не ги нося! Благодарение на това тя взе още пари от майка ми за нови шини / този път горна и долна / Аз ги носех отново редовно и упорито (понеже съм голям инат! След като мина 1г. и половина от общото лечение майка ми забеляза че ОРТОДОНТКАТА ми прави обратна захапка! Тогава не беше станала обратна , а ръбцова , което е на път към обратна! Спряхме да ходим при Зъбарката и махнахме шините! След 2 години с криви зъби отидохме при друга зъболекарка , която Видя че имам един ретиниран зъб 3-ти ляв кучешки , което ще каже че единият ми кучешки не е порастнал (а млечния е махнат) защото има пречка 2-ри ляв! Взехме снимките и моделите от когато съм била на 9 г. и видяхме че СТАРАТА ЗЪБАРКА е бутнала 2-рият на мястото на 3тият и сега той не може да порастне! :evil: Тогава вече много се ядосахме!На 14 ноември докторката ще ми слага някакви конци , за които ще искам да ми разкажете по - подробно , а на 15 DAMON брекети.

Моля ви искам да ми разкажете Всичко! Ще мога ли да ям твърдо! На тези който носят или са носили , ако им се е разлепвало брекетче може ли да се глътне!?

Благодаря ви. :smt008[/i]

Presley
11-01-2007, 08:46
Нося брекети от година и половина.Эа щастие преди Коледа ще ми ги махнат =D>
Та ще ти раэкажа.Моят проблем също беше със эахапката-долната ми челюст.Преди това и аэ бях носила 2 други апарата,или така наречените шини/скоби :D!След това се окаэа ,че имам нужда от брекети.И аэ в началото се притеснявах эа това и онова и исках информация,но се окаэа че няма нищо толкова страшно.Процедурата по слагането е около час-два.На мен ми ги сложиха эа час и половина.Не боли,само ти се раэчеква устата ,эащото ти слагат едно пластмасово нещо,което да я държи отворена.Както и да е ,след това эа 10 минути си эабравила.Първите дни с брекетите са малко странни,може и да те боли.Нормално е -все пак е нещо ново.В началото аэ не можех да ям друго,освен някакви супи,каши и т.н.Болеше ме,мрънках,оплаквах се.. :D Но след горе-долу една седмица посвикнах и спря да ме боли.Престраших се и хапнах и други неща.А след един месец вече си ядях абсолютно всичко,нямах никакви проблеми и дори не усещах брекетите.Така че споко,и ти ще свикнеш бърэо,ще си ядеш всичко и няма дори да ги усещаш :)
Кофти е само,че редовно трябва да се эатягат дъгите и това причинява иэвестна болка,но се търпи ,а и эа ден-два отминава.
Също ортодонтката вероятно ще ти каже списък с храни,които не можеш да ядеш.Но след като свикнеш с брекетите си ги яж :D Аэ ям всичко и нямам пробеми.Даже странното е ,че никога не ми се е отлепвал брекет.На всичките ми поэнати с брекети им се е отлепвал.Просто отиваш и ти го эалепват..Но тук се сетих эа един случай на морето.Ще ти го раэкажа,не эа да те плаша,а просто эа информация :D Имаше едни руснаци и единият преэ нощта му се беше отлепил и го беше глътнал...иэкара една седмица по болници.. :D Ама споко,това са единични случай.
Та така.Това е в общи линии.Дано съм ти помогнала.Ако имаш още някакви въпроси,питай.

hungry_vampire_f
11-01-2007, 10:46
Аз съм носила скоби една камара години - нямаше ефект, като ги махнах ми сложиха брекети, които носех около година и половина. И тази година и половина беше съпътствана със страшни болки. Трябваше постоянно да дъвча ментови дъвки, за да не ме боли толкова. Тогава бях 5-ти клас и ме беше супер срам от другите, че имам брекети. Даже се стараех да не говоря, за да не ми се смеят. За мое голямо учудване никой нищо не ми каза. Най-мразех раните, които ми се получаваха по устата от тях, много боляха и не можеха да зараснат, заради постоянното търкане. Най-щастливият ден в живота ми беше, когато зъбарката ми каза, че ще ми ги маха. Обаче щастието не продължи дълго. Каза ми, че трябва да нося едни скоби в продължение на една година, за да не ми се върнат зъбите в същото положение. Вярно, че само вечер, ама пак е неприятно. Въпреки всичко зъбите ми се върнаха както си бяха преди. Толкова пари, толкова години болка за нищо...

JaCkYto0o
11-01-2007, 14:20
Моят проблем също беше със эахапката-долната ми челюст

А поне виждаш ли промяна към добро?

И тази година и половина беше съпътствана със страшни болки Твоите брекети DAMON SYSTEM ли бяха?

Presley
11-01-2007, 17:36
Моят проблем също беше със эахапката-долната ми челюст

А поне виждаш ли промяна към добро?

И тази година и половина беше съпътствана със страшни болки Твоите брекети DAMON SYSTEM ли бяха?

Както каэах преди Коледа ще ми ги свалят.Естествено,ме има подобрение.Вече проблемът ми е решен.
А DAMON вършат абсолютно същата работа,просто нямат ластици и външно са малко по-раэлични :wink: И даже мисля,че те по-лесно се чупат.

ligaf_pingvin_f
11-01-2007, 19:34
Мммм аз нося брекети от 1 седмица
И мога да кажа че всичо си е на 6
ще имаш проблеми с отхапването парвите седмици
Аз още имам не откахжам мн добре
Още ме боли

JaCkYto0o
11-02-2007, 07:41
А ако може да ми обясните за какво са тези конци , които ще ми слагат на 14-ти ноември? :-| Много ви благодаря на тези които разказаха историите си , ако може и някой друг да разкаже своята ще съм ви много благодарна! :-)

JaCkYto0o
11-03-2007, 05:53
Моля ви някой друг да ми разкаже своята история ! Искам да разбера за всички проблеми , които могат да възникнат! Плийз!!! :neutral: МОля ви отговорете ми и дали някой би ми се подигравал за тези брекети! Според мен е много жалко да ти се подиграват , но от къде да ги знам тея мухлювци от нашия клас ко ше кажат!!! МОля ви пишете!!!! :cry: :cry: :cry: И за какво са тея концидето се слагат един ден преди бреките???? :neutral: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

honey741
11-03-2007, 06:36
Аз вече не нося брекети, но иначе при мен не възникнаха никакви проблеми, не ми се е отлепял брекета. След като ми ги сложиха, всеки месец отивам при зъболекарката да ми смени дъгата и това е.
Относно подигравките - не съм имала такива, а и вече толкова много хора носят брекети, така че не се притеснявай. :wink:

6emet4e
11-04-2007, 09:28
Доколкото знам конците/гумичките са за да ти се оформи място м/у зъбите и се слагат по лесно брекетите,само дето аз забравих да отида и ми ги сложиха и без въпросните гумички... 8-) от 5,6 месеца съм с брекети-боли като ти ги сложат(не можеш да ядеш)ии всеки път като ти сменят дъгите...
Засега не ми се е отлепвал брекет...Най-гадното е че на мене постоянно ми правят рани :(
Колкото до подиграването...Никой не ми се е подигравал,доста често ми се случва даже да ме питат дали са за красота :D
Може да е гадно с брекети,ама все пак е временно и се свиква,а и по-добре с брекети и после перфектна усмивка,отколкото кривозъба цял живот :P
Ае Успех

mar4o_
11-04-2007, 12:10
Ам.. и аз съм с брекети вече.. 4ти месец може би.. (но за сега и в в продължение на следващия месец съм с брекети само на горната челюст по обясними причини-горните резци ще пречат на долните брекети..понеже моя проблем е дълбока захапка и някои и друго криво зъбче :-D ) и тъй.. аз съм с DAMON 3 :wink: (това е може би .. не може би ами най-доброто с което може да си!! :smt006 :twisted: така че не се притеснявай.. лечението с тях е доста лесно както за теб така и за зъболекарката ти, защото при тази система брекети се използват дъги с памет, който сами знаят на къде да "ходят" :wink: и използват максимално малко триене между брекета и събите, т.е времето за връщане на зъбите в нормалното им положение се съкращава на половина и повече в сравенение с обикновенните ситеми - "Александър" и някви други подобни.. + това са и много по-добре изглеждащи и незабележими (чак толкова..) Моите се водят дори и прозрачни само капачето е леко сиво.. толкоз за вида им..

Начи мене ми ги сложиха както казах преди 3-4 месеца само на горната челюст и резултата е меко, мноого меко казано - "WOOOOWW !!! :grin: :grin: :grin: ще смениш 3 "умни" дъги .. аз съм само на 2рата.. а зъбите ми са наредени :smt006 :smt003 сега следващия месец ще си подготвям зъбите за долните бректи (понеже вече има място за тях..) а когато ти поставят брекети зъбитети трябва да са изрядно здрави, чисти и амбицирани за работа :razz: та.. тя докторката ще ти ги почисти на място не се стряскай.. :---)
Заключенито от опита който натрупах (4 месеца ::: ) е брекетите са най-доброто, което можеш да причиниш на зъбите ти, след 2 седмици забравяш че въобще ги носиш.. единствено като си миеш зъбите (което е единственото най-важно нещо което се изисква от тебе - но виждам че имаш желание, ще се справиш.. - трябва луда хигиена за да не прецакаш готините си зъби!! [-o< :twisted:

В началото когато ти ги сложат ще те боли, и мен ме болеше това е нормално .. болката е докато се нагласят бузите между брекетите.. т.е ще се разкъсат малко.. да не ти пука те после се възстановяват тей че късай на воля 8-) :razz: после ще забравиш че ги носиш + това при дамон системата е по лек тоя период на "внедряване" на брекетите :D

Отначало малко фъфлех ама се свиква и преставаш да плюеш :razz:
;)

друго кво да ти споделя... за отношението на другите към тебе..

Ам чесно казано аз веднага се похвалих на моите хора :razz:

пък и не ми пукаша как ще реагират чак толкоз... :-# :grin:
но те реагирах великодушно и ме подкрепиха е имаше и 1 2ма дет ме бъзикнаха ама ко ти пука :wink: аз го прая за себе си и не съжелявам, не се притеснявай и ти! :wink:

Абе общо взето само позитиви моа да редя и съм супер доволен че съм с тях :---) :---)

Айде успех колеги!! :smt006 :::

Presley
11-04-2007, 12:56
Моля ви някой друг да ми разкаже своята история ! Искам да разбера за всички проблеми , които могат да възникнат! Плийз!!! :neutral: МОля ви отговорете ми и дали някой би ми се подигравал за тези брекети! Според мен е много жалко да ти се подиграват , но от къде да ги знам тея мухлювци от нашия клас ко ше кажат!!! МОля ви пишете!!!! :cry: :cry: :cry: И за какво са тея концидето се слагат един ден преди бреките???? :neutral: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Nqma kakvi problemi da vuznikna,osven da ti se otlepi nqkoi breket,no tova si e popravimo.
A puk za podigravkite-spoko=Nadali nqkoi 6te ti se podigrava.Ve4e dosta hora nosqt breketi qi ako nqkoga e bilo stranno i pritesnitelno.to sega e ne6to suvsem normalno.

FunkyFresh
11-04-2007, 13:05
Ми аз би трябвало да нося ама неща 8-) като бях трети клас ми сложиха шини който нямаше никъф смисъл да нося щот проблема ми е съвсем различен.. имам микродонтия на два зъба (да преведа тфа означава малък зъб от гръцки) и трябва да нося брекети за да може като стана на 16 да ми сложат коронки и некфи такива а бе кфо да кажа гадна история..но мисълта ми беше че мойте фр са супер свести а дори и др хора от даскало вобще не ми се подиграват даже викат че тфа ми е чара :grin: така че споз не вярвам да ти се подиграват щот всеки си има някфи недостатъци :wink:

kakadu
11-04-2007, 13:22
Искааааам брекети! :P Утре ще си вадя зъб №1 от 4. :-s

mar4o_
11-04-2007, 13:44
Ха! Хубавото при мене е, че ще се размина без да жертвам нито 1 зъб !! :D :smt002

:P

kakadu
11-04-2007, 14:11
^ГРРРРРР! :( Е аз имам малка челюст и по-големи зАби. :D Няма място, а и вече не съм много малка... :-|

mar4o_
11-04-2007, 14:26
Е и аз не съм малък.. но де да знам явно челюста спрямо зъбите ми е в добро съотношение :) за което съм доста радостен щото не ми се иска да се разделям със здрави зъби!! .. аз и за тва преди да ми ги сложат все я питах мойта: "Ама нали нема ми вадиш зъби ?!! Ама нали, нали.. ??" :lol:
И тя все: - Да, да.. :evil:
нема се дам! :-P

Ама щом наистина се налага - ко да праиш ](*,) :-k
поне после ше си оокау на 100% :shock: :wink:

JaCkYto0o
11-05-2007, 17:51
Благодаря на всички ви! Успех и на вас . Утре сме на даскало. А брекетите ще ми ги слягат на 15 . Били някаква Деймън система? Давайте акъл........... 8-[

JaCkYto0o
11-14-2007, 16:08
Утре ми ги слагаат!!! :grin: :grin: :grin: Сега съм некви мн гадни конци!!!

JaCkYto0o
11-15-2007, 17:19
днес ми ги сложихааа!!!! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lilit_666
11-15-2007, 17:27
Леле,тая да я усъдите!
И на мен така ми липства 1 ку4ешки.Носих редовно скоби цяла год и нещо и като ги махнах си се върнаха на същите места.Не виждам голяма промяна.(имам си врати4ка м/у предните заради липстващия)
Сега мисля пак да слагам,поне да дръпна 2та ку4ешки навътре,ама май ве4е съм малко голяма и ще ги нося само ве4ери едва ли ще има ефект -нз.
За брекетите-споко,ще яде6 вси4ко.Само с дъвката малко трудно.Една приятелка имаше и още не се е задавила с камъ4е-споко,те си знаят работата.Не вс са тъпи като 1та ти зъболекарка,а и цял свят е така.

AnIvAt
11-16-2007, 17:04
Ами аз нося шини,които ми сложиха пред 4 години и нещо,защото на долната челюст ми правиха операция и се наложи да ми сложат шина - местопазител за да се запазят местата на зъбите ми.До тук добре,но горните както си бяха добре след 2 години се разместиха,застъпиха се и така нататък и имам едно гадно чувство че е заради "кадърната" зъболекарка и нейните безотказни съвети.Имаше начин да не се случва,но уви...Миналото лято ми сложиха шини и на горната челюст.Мен също ме обвиняват ще не ги нося и дори последният път за малко да ме разреве тая ортодонтка.Аз също съм от Варна.Ако можеш да споделиш коя е била твоята стара зъбарка, която не си разбира от професията ще съм ти много благодарна.Просто искам да разбера дали е същата и ако е така да се махам докато е време :-s .

kakadu
11-16-2007, 18:46
Ехх, що момчетата влизат с по-ниски оценки в Медицинска и пак са по-добри лекари... Моя ортодонт е 6+!! Пфф, нещо се бъгнах... :?

Kremito
11-18-2007, 18:58
До преди 2 месеца носих скоби дет по4ти ми бяха оправили зъбите и аз "умното"дете взех та си избих втори горен зъб от ляво!!! :lol: :lol: ии сега трябва да ми слагат брекети,които 6те пазят мястото,за да могат да ми сложат някакъв имплант(това 6те стане 4-5 месеца след кото са ми сложили брекетите)!!!!! :-) :-) :-)

angel_girll
12-01-2007, 14:32
лелее всичко казва че носило 1-2 до 4 години скоби пък аз. В първи клас януари февроари емсец ми сложиха скоби нсих до тази година лятото съм ги носила смених поне 4-5 апарата (изредих и амен всичките възможни цветове :D ) Тая година на 3 юли ми сложиха брекети на горната челюст за да ми смъкнат кучешките зъби който един бог ги знае излязоха по нагоре и вече почти са се наредили. Вчеа ми сложиха и на долната челюст. Адски мнгоо боли ама то вече кво ли не изтърпях за тея 10-11 години
Единия брекет ми се беше отлепил, аз съм с ластички и самата ластичка го държеше за дъгата и си седях с отлепен брекет около 1 седмица и не съм го глътнала ;)
Относно мнението на останалите...
Приятелите ми ме подкрепят.. въпреки че не знаят кво ми е ама аз нали съм си мрънкалои само се оплаквам е ме боли ;). А в даскало.. като отидох вчера след акто ми ги залепиха.. всички знаеха къде съм била.. и що ме нямаше за 1-вия час ;) (аз съм 2-ра смяна) като отидох всеки казваше я я да видя ех че яко много са готинки (със шарени ластички съм)
И тея гадни железа брикети (както аз обичам да си се шегувам) ще ги нося 1 година

Най гадното е че ся не си усещам мн мн зъбите... и е малко кофти понеже си имам приятел. и ме е страх да не като го целувам и да го отхапя нещо без да искам :P

taLina
10-07-2008, 14:56
otnosno brekitite az noseh 4 godini skobi dolu gore skobite pomognah do izvestno polojenie zashto o6te ot malka zybite sa mi bili razvaleni [ cherni ] i po nqkakaf nachin trqbvala da se zapochen ot nqkyde i eto kak az zappochnah pyrvonachalno noseh 2 godini edni skobi svalqh gi smao kogato se hranih i posle si mieh zybite i pak gi slagah sy6to tak beshe i pri 2 vid skobi i zybolekarkata zkaza che zybite 6te mi se opravqt smao ako mi soji brekiti i az m nse panikiusah togava bqh v 6 klas i misleh 4e m nshte boli ne naprotif ne bolese imashe edna leka bolka no beshe syvsem leka slojeha mi gi za okolo 2 chasa trqbvashe da qm opedeleni hrani dokato svikna s tqh i m ibeshe dosta tejko sled okolo 1 2 sedmici vsichko si beshe normalno hraih se bez nikakyv problem i se edno nqma ni6t na zybite pyrvonachalno mi beshe trydno da gi miq zashto gi mih s nqkfa malka chetchica koqto pyhah mejdu smaite brekiti i posle minavah s glqna obiknovena sled okolo polovin godina nosene brekitete pokazaha efekt trqbvashe da m islojat edin aparat koito se nosi samo ve4er s koito ne mn nepriqtno da spish no nz na teb dali shteti go dadat otnosno otlepeneto na brekitete gledai da ne ti se tlepva zashtoto sa vry6ta procedurata s edna daga na zadad az sega ysm s predposlednata daga i chakm dekemvri mesec da m igi mahnah 0tnosno fyflqneto i pliueneto ne sym fyfli leka pliueh dokato svikna no sviknah byrzo otnosno podigrafkite ysm nqmala takiva daje me pitat dali sa za krasota bydi spokoina nqma ni6ty strashno jelaqti uspeh :)

tItEufFf
10-07-2008, 16:17
Миналата година на 17 септември ми сложуха брекети. Първите два дена болеше .. много хора се плашат и дори се отказват като го чуят това, но няма нищо страшно. Аз си ядох всичко :D Дори като ме болеше. Спомням си обаче наскоро (преди два месеца някъде) ядох дъвчащ бонбон .. И ми се отлепи най-задният брекет, който е като пръстен. Тогава всички ортодонти в града бяха в отпуска и аз си седях така. Обаче се оказа, че дъгата през цялото време си е стояла забучена във венеца ми. И аз като си мия зъбите и още по навътре съм я вкарвала.. Ама после нищо, махнаха ми я и толкова. Това е единственият ми инцидент за година и половина. А като се отлепи брекет, аз мисля, че той не пада. Просто можеш да си го мърдаш. Все пак е на дъгата.
Аз си направих моите брекети в България. Днеска ми ги свалиха и след две седмици ще ми слагат нови, защото тука работели с различни материали. Даже не мога да се възприема така. А и има едно чувство на дискомфорт, понеже венците ми са подути, а и.. нещо липсва. 8-)