PDA

View Full Version : Лична карта?



dd_93
11-02-2007, 07:22
През колко време може да се сменя личната карта (не ученическата). Имам предвид, че сега я имам от 1 година, ръстът ми се е променил, пък и снимката не е актуална. Благодаря предварително!

NightSky
11-02-2007, 07:28
На колко години си? Тая карта, дето се прави на 14, се сменя, когато навършиш 18. А за промяна в ръста мисля, че не се сменя.

slavito007
11-02-2007, 07:28
Значи предполагам , че си на 15.
Първата лична карта се изважда на 14 , а после се подновява при навършване на пълнолетие.

Charlotte_
11-02-2007, 09:02
OoO,на 18 да,и между другото на мойта пише,че ръста ми е 177 WoW,а съм 166,като се има на предвид,че тая карта си я правих преди две години,тъй че може би тоя ръст го слагат така символично,не съм се сетила да питам фр дали и на техните карти е така. :]

vra4ka
11-02-2007, 09:47
Не мисля че можеш да си я сменяш, без основателна причина

LofYou
11-02-2007, 09:59
Личната карта се прави на 14 и за 1-ви път се сменя на 18 ... без значение че ръст тегло се е променило .. когато станеш на 18 тогава пишеш нови .. За това съм сигурна .. на мен лично ми откраднаха личната карта миналата година и когато правих нова ми се наложи да дам 10 лева ... :-x

FelisDirus
11-02-2007, 10:10
На личната карта пише до кога е валидна. #-o

Плякам Майки
11-02-2007, 10:18
Аз съм на 15 и нямам, на 16 ще си вадя ? Някакъв проблем ще има ли от страна на ония куки ? :o

kasiopea
11-02-2007, 11:21
Ръстът да не те притеснява. Аз минала година си извадих лична карта, бях тогава 154 см, а сега съм 165 см. Но виж валидността на личната ти карта-чак след изтичането на срока можеш да си я смениш. 8)

BeboP
11-02-2007, 13:35
Аз съм на 15 и нямам, на 16 ще си вадя ? Някакъв проблем ще има ли от страна на ония куки ? :o
:shock: Как така нямаш? Първата лична карта се изважда когато навършиш 14 години... И се сменява след като станеш на 18 (е, изключение има единствено в случай, че през това време не я загубиш или не ти я откраднат) Пък и досега не са ли ти я искали за проверка?!? :?

ПП: Според мен, чисто и просто се забавляваш :wink: :smt002

MoHuTo
11-02-2007, 14:00
Аз съм на 15 и нямам, на 16 ще си вадя ? Някакъв проблем ще има ли от страна на ония куки ? :o
:shock: Как така нямаш? Първата лична карта се изважда когато навършиш 14 години... И се сменява след като станеш на 18 (е, изключение има единствено в случай, че през това време не я загубиш или не ти я откраднат) Пък и досега не са ли ти я искали за проверка?!? :?

ПП: Според мен, чисто и просто се забавляваш :wink: :smt002

Щo да се забавлява бе? И аз мойта лична карта си я вадих на 14, ама мойта фр си я вади на 16... :)

BeboP
11-02-2007, 14:06
@ МоНиТо

И не е имала никакви проблеми? :-k Не знам...може :-|

_BoSSy_
11-02-2007, 14:16
Аз съм на 15 и нямам, на 16 ще си вадя ? Някакъв проблем ще има ли от страна на ония куки ? :o

Аз пък съм на 16,а февруари месец навършвам 17 и също нямам лична карта.Куките могат да ти пишат акт ако не си я носиш,а да не говорим ако нямаш...Аз веднъж се измъкнах,ма едва ли ще ме огрее 2-ри път..#-o

miloto_girl_4e
11-02-2007, 14:48
Аз съм на 15 и нямам, на 16 ще си вадя ? Някакъв проблем ще има ли от страна на ония куки ? :o
:shock: Как така нямаш? Първата лична карта се изважда когато навършиш 14 години... И се сменява след като станеш на 18 (е, изключение има единствено в случай, че през това време не я загубиш или не ти я откраднат) Пък и досега не са ли ти я искали за проверка?!? :?

ПП: Според мен, чисто и просто се забавляваш :wink: :smt002


На 14 годишна възраст можеш да си извадиш лична карта, ако имаш желание :!: Ваденето на лична карта до 16 годишна възраст е безплатно :!: Аз моята си я извадих след като навърших 16, но ми важи до 2010, т.е тогава ще съм на 20...(жива и здрава :!: ), такаче явно няма нужда да се сменя, когато навършиш 18, ако не си си я вадил преди 16 :P

N0_feAR
11-02-2007, 15:28
аз до колкото знам първата лична карта се вади на 14 а после чак на 18

sexy_for_you
11-02-2007, 15:56
Ми можеш и догодина да си я смениш.За мен няма смисъл да си я сменяш всяка година заради ръст или снимка.Но по принцип лична карта се вади на 18.

ThunderGoddess
11-03-2007, 17:53
И аз си извадих моята на 16 и не съм имала проблем с никого по повод това :) Наложи се да пътувам за Гърция и трябваше (тогава) паспорт и лична карта. Да не те е*е какво ти пише в личната карта и че снимката не е актуална. Смисъл ... на майка ми на картата примерно пише невероятни простотии. Тя е със зелени очи, а са я писали с кафеви. Ръста и теглото не отговарят на истината .... правят супер много грешки тея от МВР, а и картите не се гледат толкоз обстойно :)

tonbonbon
12-06-2009, 17:52
а за да си извадя лична карта трябва ли да ходя с двамата родители или става само с единия??

haritov
12-06-2009, 17:53
то си има дата на валидност

chocolatee
12-06-2009, 18:15
мисля че на 18 ще можеш да си я смениш, освен ако не ти я откраднат, или ако не я загубиш

Korrnyy
12-06-2009, 18:18
Дам... на 18 ще си я смениш. На картата ми пише, че съм 160см а сега съм 174 :D Няма какво да се направи :P

CryToDie
01-09-2010, 08:13
Аз ще си правя това лято :grin: Затова, sry че не мога да помогна :)

cveteto64
01-09-2010, 08:38
Не е вярно, че трябва да се сменя на 18.Специално ходих да питам, казаха, че картата се сменя след изтичане на валидностата, няма нищо общо с годините. Другите причини поради които можеш да си извдиш нова е при кражба, ако загубиш, ако е прекалено износена, една приятелка я изпра и картата и на нищо не приличаше та и тогава може да я смениш.. за друго не се сещам сега..

tishor
02-17-2012, 14:52
Извинявам се за въпроса,но някой би ли споменал каква документация е необходима?(Става въпрос за първа карта).Четох из темата ,но не намерих това което ме изтересува.

v1k7or_mLadenoww
02-17-2012, 16:25
през 4 години се сменя лична карта

daq96
02-17-2012, 16:29
Дават ти лист и там си пишеш ръст имаше и друго... Как така те са ти го сложили?

Hayashi
02-17-2012, 19:54
Нормално за четири години през пубертета да пораснеш и да изглеждаш различно, но нова карта не се вади.
Аз моята си я извадих на 15 години, а следващата трябва да я извадя на 19. Следващата вече се вади след 10 години.

burlesque
02-19-2012, 20:07
Аз съм на 15 и нямам, на 16 ще си вадя ? Някакъв проблем ще има ли от страна на ония куки ? :o
От миналата година наложиха да се вадят лично карти в 30 дневен срок, след като се навършат 14 години. Ако не се направи има големи глоби.

burlesque
02-19-2012, 20:11
Миналата година наложиха, личните карти да се вадят в 30 дневен срок след навършване на 14 години. Ако не се направи има глоби!!!

BrainlessROCKBABY
02-20-2012, 09:12
:shock: Как така нямаш? Първата лична карта се изважда когато навършиш 14 години... И се сменява след като станеш на 18 (е, изключение има единствено в случай, че през това време не я загубиш или не ти я откраднат) Пък и досега не са ли ти я искали за проверка?!? :?

ПП: Според мен, чисто и просто се забавляваш :wink: :smt002

use all the emoticons!

аз си я изкарах на 14

pifiella
02-20-2012, 16:24
ЕХО...ТЕМАТА Е ОТ 2007...ЗА ТИЯ 5 ГОДИНИ АВТОРА 100 ПЪТИ СИ Е СМЕНИЛ ЛИЧНАТА КАРТА!!!

prizra4e
11-19-2012, 11:13
ми отиваш с един или двама родители (с един ако са разведени или единия работи в чужбина или просто няма как да излезе от работа; хубаво е ако и двамата са присъстващи) и там ще ви кажат какви документи ви трябват. когато си вадих, майка ми ходи до общината за да вади някакви документи че съм й дете и че живеем на нашия адрес. ако сте на квартира ще ви трябва подпис от хазяина/собственика на апартамента (или от упълномощено лице) че апартамента/къщата ти е постоянно местожителство и имате разрешение да живеете там. в смисъл, че ако си сменяте жилището често (няколко пъти годишно) трябва да посочите адрес на който може да те открият. да речем че родителите ти са в чужбина и ти живееш временно при приятел/ка за няколко месеца или нещо подобно. тогава се посочва адрес на най близките роднини или определен настойник. малко е омотано и има доста бомащина. чака се дълго на опашки и като цяло да не ти е работа! ама няма как. ако имаш по сложни обстоятелства около местоживеенето или семейството, се пригответе за голямо разтикване. също ти трябва копие от акта за раждане. след като съберете документацията, отивате в мвр и подавате на едната каса. ще ви дадът един лист където попълвате инфо за теб и родителите ти и чакате да ви извикат (ако има мн хора). там ще те снимат, мерят колко си висок/а, гледат цветът на очите, дават ти да се подпишеш на един таблет (ама от мн старите модели) и сверяват данните. до 1-2 седмици след това (може и месец; зависи колко е голям града и района) чакайте някоя вечер да ви цъфне чичко полицай от районното на вратата и да провери дали наистина живееш там за постоянно. оглежда (ще иска да те види че си там), подпитва (може да иска да говори със съседите), май искаше и подписи и се омита. :D еми т'ва е "леката" и "улеснена" процедура по издаване на лична карта на непълнолетен! наздраве и късмет на всички които тепърва ще минат през това! радвайте се на ужасната снимка която ще ви срами следващите 4 год., на разкрибицания подпис който ще се шари долу и не забравяйте да НЕ я носите че има глоба ако я загубите. ;) :D)

***
относно теми отпреди 3-5 год.:
лична карта се издава до 30 дневен срок от навършване на 14 год. възраст и се подновява при навършване на законово пълнолетие (18 год) или при открадване, загубване или някакъв вид деформация който пречи на данните да бъдат ясно виждани (снимка, егн, подпис, имена, адрес, # на ЛК и т.н.) преди години закона беше друг и можеше първата ти ЛК (безплатна) да се издаде на 14 (доброволно) или на 16 (задължително; можеше и ако си си извадил на 14 да си издадеш нова на 16 и после пак на 18 ), като пак се подновяваше на 18 год но при първите два случая ти искаха и двама свидетели които да не са от семейството да дойдат с родителя/те в управлението и да потвърдят че детето е тяхно а не чуждо (?). и пак искаха всички тея документи и пак минаваше районен. сега поне е малко по лесно.

******
като станеш на 18, следващата ЛК трябва да се извади на 28, 38, 48, 58.... и т.н.. изключение правят както по горе изброих случаите когато: си я изгубил, била е открадната или е деформирана по някакъв начин (счупена; прегъната; мнооооого надраскана; повредена с някакъв препарат и т.н.).

като цяло, мисля че отговорих на всички въпроси. за тези които ще кажат че е било питано много отдавна: еми те хората продължават да си вадят ЛК и ще имат нужда от малко инфо за да знаят какво ги очаква. и не се стряскайте толкова за бюрократщината - нали няма да го правите вие! мама и тате за к'во са иначе!? :D