PDA

View Full Version : ем малкоо инфооо...



0riginalSin
11-02-2007, 19:30
значи трябва ми информацияя кои животни виждат цветно и кой не.търсих ,но нищо не открих,ако някой може да помага плсс 8-[

0riginalSin
11-03-2007, 18:10
ем имам информация че има и изключенияя и точно затова ме интересуват кои точно

slavito007
11-03-2007, 19:59
Еми аз знам само , че кучетата виждат черно на бяло , а морските свинчета цветно (различават синьо , червено и жълто добре).

Сори ама не се сещам за друго #-o

0riginalSin
11-03-2007, 20:09
10x ако някой за др се сети или някъде намери инфо да каже плсс

sherry
11-05-2007, 08:24
КОЙ ВИЖДА ПО-ДОБРЕ

“Соколово око” имат не амо соколите, които гледат света така, както човек гледа през силно увеличаваща лупа. И други птици също могат да различат неголеми предмети от разстояние 3 км., както при това очите им са разположени по такъв начин, че да могат да обхващат в обсега си равнина под ъгъл от 160°, без да движат главата си. За разлика от тях, хората виждат само това , което е пред тях.

А съвсем други зрителни способности имат нощните животни – това се отнася и за котките. Зениците им могат да се стесняват и разширяват, като по този начин се регулира прецизно количеството на светлините лъчи, влизащи в очите. Когато светлината е силна, зениците на котката се превръщат в малки, едва забележими цепнатини, поради което животното никога не притваря очи съвсем. Затова пък, когато е тъмно, зениците максимално се разширяват и по този начин поглъщат и най-малките частици светлина. Освен това, котешките очи имат особена рефлекторна ципа в задната част от светлината, идваща към окото. Отразените лъчи се връщат обратно към ретината, благодарение на което котката вижда по-добре и в тъмнината. Подобна рефлекторна ципа имат тюлените и моржовете. Затова и техните очи, като и на котките, светят в тъмнината.

ДАЛТОНИСТИ?

Допреди време за кучетата се смяташе, че виждат света само в черно и бяло. След многобройни и прецизни изследвания обаче се оказа, че тези “упреци” са отчасти неоснователни, защото кучетата различават някои цветове. Това беше доказано преди няколко години от научни работници в САЩ, които провели изследвания върху три кучета – две хрътки и един миниатюрен пудел. В резултат на проучванията те установили, че животните много добре различават синия и червения цвят, както и всички нюанси, влизащи в тази цветова гама. Кучетата не са могли обаче да направят разлика между жълто-зеления, червения и портокаловите цветове. И някой други животни, като котките и свинете, също виждат света “ частично оцветен” т.е. виждат го само в някои цветове. Вероятно в черно-бяло виждат света само нощните животни – например плъховете.

0riginalSin
11-05-2007, 19:09
мерсиии мн всяка др подобна информация също би ми била полезнаа :---)