PDA

View Full Version : Фалита на комунизма



techCandy
11-03-2007, 20:02
Съдебен архив разкрива фалитите на комунизма
03 ноември 2007 / News.dir. bg
През 45-годишното си съществуване комунистическият режим в
България е фалирал два пъти - през 1960 и 1987 г., и още един път е бил на крачка от фалита през 1978 г.
За да скрие първата катастрофа и да изплати част от натрупания необслужваем дълг към Съветския съюз, генералният секретар на Българската комунистическа партия (БКП) Тодор Живков еднолично и без да уведоми нито правителството, нито партийното ръководство, е продал на Москва стратегическия златен резерв на страната, натрупан до 9.ІХ.1944 г. Това разкриват секретни и строго поверителни документи от заведеното през 1990 г. дело №4, познато като делото за икономическата катастрофа на България, показва разследване на в. "Дневник". То трябваше да изясни причините за икономическия крах на страната, довел и до падането на комунизма през 1989 г., но беше прекратено през 2005 г. без резултат.
През самата 1990 г. политическите наследници на Живков съобщиха официално за фалита на държавата, като тогавашният премиер Андрей Луканов обяви едностранно мораториум върху плащанията по външния дълг, който се оказа над 10 млрд. долара и за който българските граждани не подозираха.
Делото е събрало поверителния архив на БНБ, архива на Българската външнотърговска банка, Министерството на финансите, Министерството на външната търговия, Министерството на външноикономическите връзки, Министерството на икономиката и планирането, "Кинтекс", секретни партийни и правителствени решения. Документите са близо 1200 тома. Те разкриват причините, заради които България на два пъти е била доведена до банкрут от управлението на комунистическата партия, а след 1987 г. икономиката й е била поддържана на изкуствено дишане с помощта на огромните кредити от западни държави и банки.
На практика социалистическата държава е изпаднала в неплатежоспособност още на 15-ата година от съществуването си. Това се дължи най-вече на неразумното използване на външните заеми, които към 1960 г. са достигнали 3 млрд. лв. Освен на западни банки управлението на БКП дължи огромни суми на СССР, за което висшето ръководство на БКП е критикувано от съветския ръководител Никита Хрушчов. За да спаси положението, Живков тайно предлага на Хрушчов да купи българския стратегическия златен резерв, за да бъдат върнати част от задълженията към Москва. Златният резерв е възлизал на над 20 тона злато и е формиран отпреди установяването на комунистическия режим. Дотогава никое правителство не е посягало на него, дори по време на двете национални катастрофи, свързани с войните през 1913 и 1918 г.
Сделката става при пълна секретност и без решение нито на висшето ръководство на БКП - Политбюро, нито на правителството. В следващите няколко години поради перманентната криза Живков продава още 10 тона злато. Загубата за страната е огромна, тъй като малко по-късно цената на златото на международните пазари се покачва десетократно. Именно състоянието на фалит се оказва и основният мотив Живков да предложи на Хрушчов България да се присъедини като 16-а република към СССР.
За годината на втория реален фалит на българската държава при комунизма следва да се смята не 1990 г., когато официално беше обявен, а 1987 г. Тогава външният дълг на страната надхвърля 6 млрд. долара и обслужването му през следващите две години се осъществява изключително чрез нови външни кредити, разкриват секретните документи по дело №4. Още през октомври 1987 Живков получава конфиденциална информация от тогавашния председател на БНБ Васил Коларов, в която ясно е посочено, че външният дълг на страната е нараснал застрашително и вече целият годишен износ не е в състояние да покрие плащанията по външните кредити. Направена е и точна прогноза как банкрутът на държавата ще се развие през следващите години. Поддържането на икономиката обаче, както и на жизненото равнище в страната е продължило единствено чрез нови кредити, така че само за две години външният дълг е нараснал до 10.5 млрд. долара.
Външният дълг не е единственото измерение на фалита на комунизма в България. Заради тоталната криза в икономиката от 1986 г. властта се опитва да реанимира системата с натрупването на колосален вътрешен дълг в размер от над 23 млрд. лв. За първи път архивите разкриват как управлението на БКП е посегнало и на спестяванията на гражданите във фондовете в ДСК (Държавна спестовна каса). От материалите става ясно и как през 1989 г. е бил стопен стратегическият валутен резерв на страната, който е бил малко над 1 млрд. долара. Заради неадекватна кредитна политика и щедро раздавани заеми на предимно фалирали страни от Третия свят комунизмът завещава и 1.5 млрд. долара задължения към България, голяма част от които още не са събрани.
Секретните документи разсейват митовете за развитото селско стопанство, тежкото машиностроене, електрониката и военнопромишления комплекс, които и до днес се смятат за гордост на социализма. Информацията в тях показва, че кризата в тези отрасли е настъпила още в началото на 80-те години. По дело №4 са разпитани целият политически, държавен, стопански и банков елит от това време начело с Тодор Живков.
Разследването на "Дневник" е осъществено по Закона за достъп до обществена информация и с разрешението на Върховната касационна прокуратура, Софийската градска прокуратура и Националната следствена служба.

Искам просто да ви чуя компетентните мнения, ще се включа малко по- натам...

Mooo6no
11-03-2007, 20:29
Доста интересно. Не знам, обаче, до колко е вярно.

ateto
11-03-2007, 23:29
Гадовете комунистически са изнесли всичките пари на Майка България по швейцарски банки... И после бабите разправят "ама то пУ комунизмЪ беше по-добре,имаше хляб и ни стигаха парите" :booooomb:




Точно ониа ден в тролея си говорят някви пенсионери
Дядо:-На колко години сте
Баба:-На 67
Дядо:-Оо но вие сте млада аз сам на 87
Баба:-Не ви личат
Дядо:-Всеки ден спортувам
Баба:-Е личи ви личи ви...
...
...
...
Дядо:-Захладня вече. Идва зима...
Баба:-Даа добре че са ни останали дрехи от преди че сега щяхме да умирираме. Колко беше хубаво тогава...

Исках да им се развикам ама ми стана неудобно единствено когато ббата ме изгледа (аз през цялото време гледам лошо) Аз и казах точно заради онова време сега сме на това положение....



Какво безсрамно харчене на парите на държавата... И тогавашните управляващи пак са на власт.... Комунизма никога не си е отивал... Според мен се завръща с пълна сила....

Владимир Илич Ленин
11-04-2007, 00:10
... Комунизма никога не си е отивал... Според мен се завръща с пълна сила....

Има време.

soldier_rdc
11-04-2007, 08:45
10милиарда долара!Знаех за тва,но не знаех цифрата.Това си е предателство спрямо държавата!И до днес си плащаме за ония години.Това е истината.Много имат да си думат пенсионерите колко евтино е било ама те си живееха добре,а сега ние сме на светлинни години от западна Европа.И така ще е още много години. :booooomb:

Tempestjuji
11-04-2007, 11:19
колко са имали, старците по време на комунизма- по техните думи ,много...
а защо не се замислят колко са нямали .???....
общо взето комунизма е : Ти ме лъжеш,че работиш, а аз те лъжа,че ти плащам....
за тва сме толкова далече от западна Европа, защото в една такава система няма просперитет..няма и да има :) :)

cccpkgb
11-04-2007, 18:46
... Комунизма никога не си е отивал... Според мен се завръща с пълна сила....

Има време.

:evil: :evil: :evil:

assd
11-04-2007, 22:11
я комуняги 8-)

StAkE
11-05-2007, 10:03
айде който не знае да не говори а....
да сте били живи тогава не сте (не че аз сам но сам се интересувл много повече за този период от вас 100%)

1-во държавен фалит няма... нарича се дефолт и на практика пак е друго......

2-ро комунизъм в България повтарям никага не е имало

3-то това което е сега се дължи на иван костов и филип димитров които създават ликвидационните съвети, които пък от своя страна са наети да унищожат всичката селскостопанска техника и постройки които са били по време на СОЦЕАЛИЗМА (не комунизма)

4-то тогава са имали качествено здравеопазване 0ва безработица качествено образование разцвет на селското сотанство и оръжейните технологии и тежката промишленост......

5-то ето ви контрапример....
САЩ е страната с най-голям външен дълг в целия свят... измерва се със стотици милярди $-ри и са имали толкова кризи по толкова праграфи колкото ние нямаме за 1300 години......
не се пак имат огромна територия с много нефт и много население които позволяват всякакви волности и въпреки това пак не може да се мери (във военно отношение) със СССР и днешна русия.....
да не говорим че голяма част от дългат им е към страни като Нигерия Либия и други които само да си го поискат и ще бъдат бомбардирани (ако не се лъжа и ние сме им дали...но в тов ане сам 100% сигурен)

6-то само за 10 години след "промяната" външнният дълг нарасва с 6 млрд. но не кам държава която няма да си го поиска СССР а към много други заради които в същност сега ЕС ни диктива валутния фонд ивсички икономически решения така че на тях да им е добре а не на нас.....докато по време на соцеализма ние сме били мнгоо по-добре от братския СССР но с тяхна помощ.....

Владимир Илич Ленин
11-05-2007, 13:41
Всички комунисти в масов гроб!

Ти и гроб не заслужаваш. :-x

Uptown_soldier
11-05-2007, 13:47
:D

Dr.Hause
11-05-2007, 14:56
на следващите избори комунистите изгаряд доийде времето на бате Бойко :grin: