PDA

View Full Version : На 16 сама ученичка в чужбина...?



Seducti0n
11-07-2007, 17:44
Здравейте на всички.Тази година съм 9-ти клас в езикова гимназия с английски и испански.От догодина искам да отида да уча в чужбина,самичка.Проблема е,обаче че идея си нямам от това какви училища има там,предоставящи добро средно образование. Другото,което е че малко ме е страх дали ще се справя с този непознат за мен свят,далеч от семейството, от приятелите,от хората,които обичам... :cry:

AliceSw
11-07-2007, 17:49
нямам си и представа за къде говориш, но хора от моето училище заминават всяка година със стипендии - обучение в Германия или САЩ за 1 година, обаче е гадно, в смисъл програмите на училищата там са крайно различни от нашите и имат проблеми като се върнат...иначе са супер доволни тези, които са били в САЩ :)

BioX
11-07-2007, 17:54
Здравейте на всички.Тази година съм 9-ти клас в езикова гимназия с английски и испански.От догодина искам да отида да уча в чужбина,самичка.Проблема е,обаче че идея си нямам от това какви училища има там,предоставящи добро средно образование. Другото,което е че малко ме е страх дали ще се справя с този непознат за мен свят,далеч от семейството, от приятелите,от хората,които обичам... :cry:
6tom iska6 da se y4i6 zaminavai bes da my misli6.
po 2roto vapros4e za rodninite i priqtelite 6te ti kaja gledala si 16 godini roditelite ti za ko ti e pove4e da gi vijda6 4artata i v 4yjbina no za priqtelite nz sviknala si s tqh da skitosva6 nasam natam i tam nqma da ima s koi da hodi6 na pazar. a pak ako si ima6 i gadje o6te po zle nqma da sa do teb laskite my nqma koi date glezi abe gadost 6ti e.

Seducti0n
11-07-2007, 18:01
За САЩ,наще не искат много,много да ме пращат,защото било твърде далече.Според мен,обаче,това няма толкова голямо значение,защото така или иначе няма да бъда ежедневно близо до тях. :? Все пак,отивам в чужбина с идеята да получа добро средно образование,това ми е преоритет за този момент. :wink:


Обичам семейството и приятелите си,но се опитвам да мисля позитивно и да вярвам в това,че и там ще намеря компания,въобще хора,които да ми помогнат да се адаптирам към новата обстановка.

Може би,не ми стигат годините и не осъзнавам напъно,каква отговорност съм на път да поема,но това е моето желание-ДА УЧА :!: :wink:

Cool_Bitch
11-07-2007, 18:25
6te ti e adski trudno da se adaptira6 kam obstanovkata,u4ili6te i t.n

izmislenata
11-07-2007, 18:29
А ти не учеше ли в частно даскало тук? Не си ли доволна? Защо искаш да ходиш отсега да учиш там? Това верно си е сериозно решение. Сама и всичко ще ти е непознато. Няма невъзможни неща обаче. Просто ти трябват и пари,осигуровка,една хубава квартира,да се уредиш в готино даскало и така. Зависи къде искаш да ходиш. Ако ще е в европейска държава,би ти било по-добре,според мен. И зависи какъв език си учила досега. И какви са ти приоритетите за по-нататък. Вярно е,че тук средното образование не струва. Но искаш да го замениш с по-добро отрано,нямаш гаранция за успех. Въпреки това,ако си се решила,направи го. Не е лесно,но може и да е положително за теб.

AliceSw
11-07-2007, 18:46
:shock: ти искаш да завършваш гимназия там

не знам как мислиш да заминаваш, но всичките ми познати са били със стипендии за 1 година...и знам ли, не смятам, че там ще получиш по-добро образование, навсякъде въпросът е да седнеш да учиш

ThankYouVeryMuch
11-07-2007, 18:59
Лошото е, че родителите ти са някакви хиперамбциозни. По-добро образование - глупости. Само ще те откъснат от приятелите ти и ще те развалят. Ако е за средно образование е глупаво. И да е от чужбина средното образование, никаква работа няма да ти свърши. Остани си тук, завърши с хубав успех и кандидатствай за западен университет чак тогава. Средното образование е просто даденост. Никой няма да те бръсне за по-зряла слива дори да е от Англия, Германия или Италия...

stealthyGirl
11-07-2007, 19:01
:shock: ти искаш да завършваш гимназия там

не знам как мислиш да заминаваш, но всичките ми познати са били със стипендии за 1 година...и знам ли, не смятам, че там ще получиш по-добро образование, навсякъде въпросът е да седнеш да учиши аз така мисля.. ;) Според мен, ако ще учиш в чужбина по-добре тръгни след 12 клас в някой колеж примерно.. :-D

zloto
11-07-2007, 19:14
Аз се чудя как бих отишла в друга държава след 12-ти клас и вече обмислям да си кандидатствам в България, а пък ти искаш да се местиш толкова рано... и все пак ако наистина искаш това и ако е от полза за образованието ти, давай... предполагам че ще ти е доста трудно да започнеш да учиш по друг стандарт, в друга държава и така... разбирам да беше с родители, но сама :-#

Presley
11-07-2007, 19:37
Както ти каэах и на самата теб,това е глупаво решение.Първо,че найстина не е добре на 16 да си сама на толкова много километри.И второ ,средното ти обраэование е важно,но и в българия можеш да го получиш!Смятам,че ако искаш да учиш в чужбина не е сега момента,бухто ,а евентуално след 12 клас.Аэ също уча в частна гимнаэия в момента и не съм НИКАК доволна,эащото обраэованието е под всякаква критика,но не мисли,че като эаминеш и иэучиш последните си 3 години от средното обраэовани етам ще станат чудеса [-X

Blab
11-07-2007, 19:43
Ако заминеш за Щатите там ще си 1-2 класа по-нагоре, което е голяма глупост.
+т'ва тея дечица не учат като нас здраво 12 години и после висше, сериозното им обучение е след 16-годишна възраст.Тъй че, Америка не ти трябва, ама ти си решаваш.

Seducti0n
11-07-2007, 19:49
Родителите ми нямат,абсолютно никаква намеса в цялата работа и ако реша да замина,решението,ще бъде изцяло мое,а не тяхно.Хубаво е,това че са свестни хора и ме подкрепят,що се отнася до образованието ми,от което зависи и бъдещето ми.Те са наясно с това,че много им липсвам и че ще бъда далеч от тях,но всичко е за мое добро. :wink:

Да в частно училище съм,но пак нещо куца,максималист съм искам да взимам он всако едно нещо,възможно най-доброто.Имам реални шансове да уча навън и искам да ги използвам.Липсва ми само,малко увереост и сили за да предприема тази крачка.

Може и да не съм много в ред,но много го искам това нещо,не е обикновен каприз,а цел,която искам да постигна...

Seducti0n
11-07-2007, 19:50
Ако заминеш за Щатите там ще си 1-2 класа по-нагоре, което е голяма глупост.
+т'ва тея дечица не учат като нас здраво 12 години и после висше, сериозното им обучение е след 16-годишна възраст.Тъй че, Америка не ти трябва, ама ти си решаваш.


По-скоро за Виена или Австрия.По нататък за висше,вече искам да уча право. :)

vodolei4e_m
11-07-2007, 19:54
Лошото е, че родителите ти са някакви хиперамбциозни. По-добро образование - глупости. Само ще те откъснат от приятелите ти и ще те развалят. Ако е за средно образование е глупаво. И да е от чужбина средното образование, никаква работа няма да ти свърши. Остани си тук, завърши с хубав успех и кандидатствай за западен университет чак тогава. Средното образование е просто даденост. Никой няма да те бръсне за по-зряла слива дори да е от Англия, Германия или Италия...
podkrepqm, a za6to vaob6te trqbva da zaminava6 , nalaga li se?
ne mislq 4e ima zna4enie dali u4i6 tuk ili v 4ujbina za srednoto obrazovanie govorq, za vis6eto ima razlika - da... togava na drago sarce zaminavai ako ima6 vazmojnost...
mnogo priqteli zaminaha to4no sled 8-9-10 kals tam.. v 4ujbina - ispaniq, germaniq, holandiq i drugi... vaob6te ne sa dovolni ama nikak ot srednoto obrazovanie... kazvat 4e e na mnogo po nisko nivo ot na6eto.. no re6enieto si e tvoe..

Blab
11-07-2007, 19:56
За какво "постижение" смяташ получаването на средно образование в чужбина?
Честно, няма смисъл от подобна стъпка на този етап. Освен, естествено, отделянето от семейството, придобиването на самостоятелност и по-голяма отговорност... и общуването с коренно различни хора, опознаване на културата им. От тази гледна точка ми се струва примамливо.
На твоите години и аз мислех да заминавам, сега това ми се струва нелепо.(не защото нямам възможност, а защото не си струва)

Seducti0n
11-07-2007, 20:01
Не ми се налага нищо,пак казвам,това си е мое решение.Просто виждам,че нямам поле за развитие или поне,аз не го откривам и това,ме кара да мисля,че не бих имала бъдеща реализация.


Може би е нелепо,може би разсъждавам твърде повърхностно,може би не си давам реална сметка...исках само да споделя... :cry:

Blab
11-07-2007, 20:08
След като искаш да учиш право за в бъдеще потърси училища с тази насоченост в страните, които си намислила.После ще има щателен подбор.Давай, разучи. :wink:

Seducti0n
11-07-2007, 20:13
След като искаш да учиш право за в бъдеще потърси училища с тази насоченост в страните, които си намислила.После ще има щателен подбор.Давай, разучи. :wink:


Такава,беше и идеята на темата.Някой,ако знае нещо по въпроса,МОЛЯ да сподели. :)

ThankYouVeryMuch
11-07-2007, 21:34
Родителите ми нямат,абсолютно никаква намеса в цялата работа и ако реша да замина,решението,ще бъде изцяло мое,а не тяхно.Хубаво е,това че са свестни хора и ме подкрепят,що се отнася до образованието ми,от което зависи и бъдещето ми.Те са наясно с това,че много им липсвам и че ще бъда далеч от тях,но всичко е за мое добро. :wink:

Да в частно училище съм,но пак нещо куца,максималист съм искам да взимам он всако едно нещо,възможно най-доброто.Имам реални шансове да уча навън и искам да ги използвам.Липсва ми само,малко увереост и сили за да предприема тази крачка.

Може и да не съм много в ред,но много го искам това нещо,не е обикновен каприз,а цел,която искам да постигна...

Всъщност си е каприз, ти просто не знаеш какво искаш и имаш някакви свръхамбиции, които не са подкрепени с разумна логика. 9 клас си все още и бързаш да постигнеш много. Имаш доста инфантилна предства за нещата, средното образование няма да ти даде специализация. Това не е висше образование. Ако прищявката ти е да видиш свят, пътувай. Родителите ти явно са с възможности (с оглед на това, че си в частна гимназия), на драго сърце ще те пращат на екскурзии и т.н. Като станеш 11 клас вече си мисли какво желаеш да следваш пък и си доста малка все още. Как си представяш живота в чужбина, мислиш ли че ще се грижиш сама за себе си, как ще живееш в общежитие и т.н...

Presley
11-07-2007, 22:54
Родителите ми нямат,абсолютно никаква намеса в цялата работа и ако реша да замина,решението,ще бъде изцяло мое,а не тяхно.Хубаво е,това че са свестни хора и ме подкрепят,що се отнася до образованието ми,от което зависи и бъдещето ми.Те са наясно с това,че много им липсвам и че ще бъда далеч от тях,но всичко е за мое добро. :wink:

Да в частно училище съм,но пак нещо куца,максималист съм искам да взимам он всако едно нещо,възможно най-доброто.Имам реални шансове да уча навън и искам да ги използвам.Липсва ми само,малко увереост и сили за да предприема тази крачка.

Може и да не съм много в ред,но много го искам това нещо,не е обикновен каприз,а цел,която искам да постигна...


Всъщност си е каприз, ти просто не знаеш какво искаш и имаш някакви свръхамбиции, които не са подкрепени с разумна логика. 9 клас си все още и бързаш да постигнеш много. Имаш доста инфантилна предства за нещата, средното образование няма да ти даде специализация. Това не е висше образование. Ако прищявката ти е да видиш свят, пътувай. Родителите ти явно са с възможности (с оглед на това, че си в частна гимназия), на драго сърце ще те пращат на екскурзии и т.н. Като станеш 11 клас вече си мисли какво желаеш да следваш пък и си доста малка все още. Как си представяш живота в чужбина, мислиш ли че ще се грижиш сама за себе си, как ще живееш в общежитие и т.н...
Много добре каэано :!: =D>

lollipopka
11-08-2007, 11:54
В момента съм на 18, в 11 клас. Преди два месеца се върнах от Англия. Смятах да продължа средното си образование там. Планът се провали. Щях да бъда с приятеля ми, който е на 19 но вече в университет. Направих изпит по английски, всичко мина добре, приеха ме. Искам да знаеш, че наистина там е много трудно да си сама за средно образование. Ако родителите ти разбират какъв риск поемат, трябва да са наясно че ти ще имаш нужда от отговорник там. Някой пълнолетен, защото още като слезеш самичка на летището или на пристанището в Лондон, полицията ще те попита: "Къде и при кой отиваш?". Трябва да знаеш, че много трудно някой ще се съгласи да носи отговорност за теб, ти си все още дете до навършване на пълнолетие и това е подсъдимо в Англия. Второто, с което трябва да сте наясно с родителите си, е че ще ти трябват доста пари. В общежитие или не, там се плащат огромни суми от около 80- 100 паунда на седмица. Средното образование е безплатно, защото сме членове на ЕС. Идеята ти не е лоша, но не е толкова розово колкото изглжда всичко, повярвай ми аз мислех че всичко е лесно, ще си бъда с приятеля ми ще учим всичко ще е наред. Но там започват истинските проблеми. Ако все пак решиш, ще ти трябва огромна подготовка. И не го прави сама в никакъв случай! Не разрешавай на вашите да оставят ти да търсиш всичко. Занимавай ги с всички поблеми, представяй им всички вариянти и най- вече те трябва да могат да ти осигурят квартирата, храната и някой отговорен за теб там. Трябва най- добре да дойде някой от тях с теб, да разгледате заедно за квартири, родител да има с теб навсякъде. Това са главните неща за които трябва да помислиш, защото става дума за страни, в които животът върви много бързо и в които никой не се интересува от другите.

Seducti0n
11-08-2007, 14:14
Първо,искам да благодаря на всички,които до този момент изказаха мнение по темата.Може би ме възприемате,като една глезла,която е свикнала да получава всичко на готово,която е задоволена във всеки един аспект,която не и липсва нищо,но всъщтност не е така.Знам,че съм на 15 и е нормално да виждам нещата по моя си начин,така както аз ги възприемам и усещам.Не очаквам всичко,около мен да бъде розаво и да прехвърчат пеперуди.

Около Коледа,ми предстои пътуваане до Австрия,което се надявам да ми даде възможност да събера повече информация.Няма лесни неща на този свят и няма как да постигнеш нещо,ако не се бориш.

Знам,че ще ми бъде адски трудно да се справя с живота в чужбина,сам сама без семейството и близките си,но в край на сметка това е моя избор. :)

fiama
11-09-2007, 19:03
Миличка, сега ще ти спделя моята гледна точка. И друг път съм казвала- от постовете ти тук във форума стигам до заключението, че ти си едно много разсъдливо и добре възпитано момиче, което прави чест на родителите ти. Желанието ти да получиш максимално добро възпитание е нещо прекрасно- въобще не намирам, че това са болни амбиции. Но... средно образование в чужбина не струва. Разбирам, че темата ти е да получиш информация за този вид образование в чужбина, най-вече Австрия. Значи, според мен, на този етап ти нямаш добра представа какво де факто ти ще получиш, ако завършиш в чужбина. Не си мисли, че там се учи повече. Знам, че положението в страната ни откум образование в момента е плачевно, но всеизвестен факт е, че децата на България са от най-добре подготвените. учиш в частно училище- никога на есъм била в такова и нямам пряко наблюдение какво е нивото на преподаване там. Но си имам едно становище, че там влизат дечицата на този, който може да си го позволи(без да се засягаш). Просто има много други кадърни деца, но родителите им не могат да платят лукса детето им да е в такова училище, а и по-добре. Ти си от София, нали? Столицата предлага толкова много избор октъм училища. Защо след 7-ми клас не влезна в нормална езикова, математическа или друга гимназия, или техникум, по твой избор? Според мен там би била по-удовлетворена. Лично аз съм завършила МГ, и съм ИЗКЛЮЧИТЕЛНО доволна от образованието си там. Не бих го заменила никога и за нищо! Според мен грешката ти е в "ненацелване" на подходящото учебно заведение след 7-ми клас. Но това да не те тревожи, все пак това е средно образование, а както казах- според мен ти имаш капацитета да се развиваш предостатъчно в училището, в което учиш. За това само желание и хъс трябва да имаш, а ти явно ги имаш. Виж, след 12-и клас е друго- изборът за следване в чужбина, особено след като като семейството ти има финансовата възможност да ти го осигурни, е много правилен и реален! Иди, учи, следвай мечтите си, реализирай се! До тогава ще минат 2-3 години, ти ще си по-утверддена като личност и емоции от сега, и ще си много по наясно с желанията и мислите си. На твоята възраст и аз исках да уча с Германия, но след години размислих. При мен причините не бяха липса на желание, а на средства. Но пак ти казвам- време минава, човек се променя. Искрено ти желая, ти да не промениш волята си да следваш в Австрия! Насочи се към изучаване на немски език. Английски и испански е много добре да знаеш, но немския ще ти трябва изключително много. На този етап се възползвай от финансовите възможности на семейстово си и пътувай. Виж свят, както се казва, и опознай различни култури- ще ти е от полза! извинявам се за пре-дългия пост, но ми се искаше и аз да ти дам един малък попътен съвет! Късмет, мило момиче! :)

AliceSw
11-09-2007, 19:20
бтв, ЦвЕтИт0 запозната ли си въобще с образователната система в Австрия :shock:

Briseis
11-09-2007, 19:37
Мила, хубаво ще си завършиш в чужбина.
Ама кой ще те научи на българска история и литература? Как ще усъвършенстваш правописа и граматиката си?

А и за мен си прекалено малка, за да се оправиш сама в друга държава...

11-10-2007, 08:42
Не , че нещо ама "добро средно боразование" където и да учиш ще го получиш щом желаеш.
А и трябва език да владееш, владееш ли добре поне англиския?

RindeR
11-10-2007, 08:57
Чувала ли си за "Интеграл"? Това е една организация, коята се занимава именно с това - да изпраща български ученици в чужбина. Предлагат едногодишни курсове в САЩ и доколкото съм чувала, има много добри отзиви за тази протрама. Така че , ако си заинтересована, влез в сайта им (http://www.integraledu.com/) и прочети за какво става въпрос. Там има една доста обстоятелствена брошура. която настина реално представя нещата - и с добрите, и с лошите им страни.
Успех! Знам, че ще се справиш, дори и в началото да ти е трудно. Представи си само колко много хора преди тиб са изминали този път и всичики са се справили. Програмата е с настаняване в семейство, което със сигурност скоро възприемеш почти като свое и макар че 100% ще ти е кофти, че си толкова далеч, ше се чувснаш у дома си. :---)

vra4ka
11-10-2007, 10:38
Не е толкова лесно колкото си го представяш. В Австрия и Германия специално се влиза в гимназия след 4ти клас ( много по-малко от половината деца успяват да влязат, а и в процеса на обучение, доста от тях биват махнати). А ако не си в гимназия не можеш да положиш зрелостен изпит, следователно не можеш да кандидатстваш в университет.
Естествено има шанс да те вземат в гимназия, но според мен няма да гледат с много добро око, ако живеш сама!
За самото обучение се учи като материал по-малко и съвсем различен от този, който се изучава в БГ. Но като се учи нещо се учи от край до край!
За езика ще са ти нужни месеци докато го овладееш на прилично ниво. Специално за литературата ова ще ти бъде голяма пречка.
Там се полагат също така матури, подготовката, за които трае дълго време. Полагат се изпити по доста предмети ( устни и писмени).

Ако наистина толкова държиш да учиш в училище в чужбина, по-добре разгледай гимназии с интернати, международни училища и тн. Но вече си 9ти клас и ако искаш да предприемаш такава стъпка трябва да задвижиш нещата, защото след това ще е късно!

Да живееш в чужда страна сама съвсем не е лесно! Преполагам ще има някой да се грижи за теб, ако отидеш в интернат, но съвсем сама е нереално! Адаптацията е труден период и ще трябва да свикваш със съвсем различни навици и разбирания. Не е лесно, но не е и непостижимо. Това е добра възможност, но все пак мисля, че е добре ако останеш с родителите си докато завършиш училище, а и не забравяй, че фриволния тинейджърски живот в България, го няма никъде другаде!

AliceSw
11-10-2007, 11:53
о.О

в гимназия не се влиза след 4-ти клас, поне доколкото знам

до 10-ти клас учениците учат заедно като после се разделят според това кои какво мисли да прави - гимназия, професионално училище и Volksschule, което не помня кво беше точно

vra4ka
11-10-2007, 16:26
http://www.bildungssystem.at/ - Австрия
http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Bildungssystem - Германия
Приема се в гимназия след 4ти клас въз основа на резюме, написано от класната ръководителка. И така ти определят живота на 10 години- дали ще имаш възможност да следваш, или ще ставаш фризьор и да учиш в училище до 10ти клас... За мен това е абсолютно неравноправно, но явно така трябва да бъде в едно общество- не всички да са висшисти, и това да съвсем нормално!