PDA

View Full Version : За и Против Парламентарната демокрация



HopeLesss
11-09-2007, 19:02
Във вторник имахме академична лекция от Екатерина Михайлова. Всъщност повода беше, че НБУ я награди със званието Почетен Професор на НБУ. Както и да е... На мен лично лекцията ми хареса страшно много. Видях, че е качена в сайта на НБУ и реших да я споделя с вас. Предварително предупреждавам, че не искам в темата си тъпи и плоски коментари от комунистите. Като не ви хареса, въобще не я четете и не коментирайте.

http://nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/CPO/academic%20lectures/za_i_protiv_EMihailova.pdf

quench
11-09-2007, 21:44
:razz:

не ти ли звучи адски неубедително? ето от моята гледна точка как изглежда това:
"изнасям ви тази лекция, за да затвърдя увереността ви, че не ви лъжем, че делегирането на власт е най-доброто, което можете да сторите за държавата и обществото"

а в действителновст парламентарната демокрация гарантира само изпълняването на стария принцип - богатите вървят напред, а бедните глупаци ги следват и обират трохите

впрочем, винаги, когато се заговори на темата "демокрация", защитниците на последната отправят взор назад във времето и казват "ето, така ние ви спасихме от монархически произвол и тоталитарна заблуда, затуй ни вярвайте"

по тая логика трябва да се радвам на бензиновите двигатели, защото в средновековието съм щял да пътувам от А до Б за 5 дена, а сега го правя за 2 часа - но няма значение, че тея двигатели са отровни и шумни - важното е да се създаде въздействащ исторически паралел

RoyTheReaper
11-09-2007, 21:46
Практиката показва, че ефективно управление се осъществява от малко хора, най-добре един. Аз смятам, че парламента трябва да бъде по-скоро контролен орган, а един човек (президент или премиер) да има повече правомощия.

quench
11-09-2007, 21:49
мисля, че органите и институциите не са важни, важен е принципът на устройство на властта и най-вече - на отговорността

аз залагам надежди на меритократичните идеологии за по-близко бъдеще

loyal_88
11-09-2007, 23:07
Предварително предупреждавам, че не искам в темата си тъпи и плоски коментари от комунистите. Като не ви хареса, въобще не я четете и не коментирайте. Мисля, че не само на комунистите не им харесва ;)
Иначе не ми се пишат дълги постове срещу демокрацията, защото така и така никой не ги чете.
Ти виждам си "за" демокрация. Ами естествено, че Екатерина Михайлова ще си защитава нейното си. Аз обаче, както е писал един човечец, "понакуцвам в теория" и ми стига просто да се огледам или да видя новините от деня. На всякъде корупция, убийства, висшисти, ровещи по кофите, отрицателен прираст, нагли крадци, които се появяват по медиите в добра светлина и даже се кандидатират за разни избори, нагли политици, моделиращи законите така, че да са им удобни, полицейски произвол, обогатяващи се богаташи и обедняваща средна класа, безразличие от всички страни, ощетени от работодателите си работници, ощетени от държавата работодатели, пенсионери, чудещи се от къде пари за хляб, ученици, чудещи се от къде пари за учебници, озлобен и изроден народ, следствие от факта, че сме забравили добродетелите и религията си... да изреждам ли още?
Та всички тия неща по-горе, без да ангажирам никой с мнението си, и без да имам каквито и да е претенции на разбирач, или тъй да се рече ITK :D смея да кажа, че демокрацията е неприложима в истинския си смисъл поне за България, и че от 18 години "свобода" не сме видяли, няма и да видим нищо добро.
И последно - лафа, че демокрацията "още се гради" е вече твърде изтъркан. Така комунистите са "градили" червения си строй 45 години, но въпреки това са казвали, че истинския комунизъм е някъде напред, в светлото бъдеще, и хората са си мислели, че наистина един ден нещата ще се оправят. А какво е станало? Същото което става и сега. След 100 години пак ще ни разправят, че демокрацията е нещо по-хубаво от сегашното ни положение, но иска време...

HopeLesss
11-10-2007, 10:11
Quench, извини ме, ама аз хич не съм на ТИ с политиката. Първа година съм Международни отношение и сега навлизам. Не казвам, че лекцията е била кой знае колко достоверна, не са ми замазали очите... И сама мога да видя положението около мен. Просто жената каза много неща, най-вече истини, които ми харесаха. Честно казано не съм слушала много изявления от други политици, а като споделих с приятели и по-възрастни роднини, всички уругаха жената и единственото, което ми казаха, беше: "Предай й, че един депутат, не трябва да изглежда толкова зле като нея" :neutral:

RoyTheReaper
11-10-2007, 11:02
Любимата ми нейна реплика е


Как може да обръщате закони на 360 градуса?!

:D

quench
11-10-2007, 17:33
Quench, извини ме, ама аз хич не съм на ТИ с политиката....
...............най-вече истини, които ми харесаха.

извинена си, но само тоя път 8-) ;)

иначев е те тва е най-важното - "истини, които ми харесаха" - същото, което казах по-горе - всичко е създадено, за да ти хареса - не хората в системата са виновни напълно, системата предполага грешка

nekaduren
12-01-2007, 09:05
колко сте забавни всички не разбрахте ли че по-добре работеща система от демокрацията за сега няма.всички тия дето я плюат щях да ги видя как щяха да го правят ако сега беше кумонизъм.само да отбележа че това в българия не е демокрация.... :? #-o

quench
12-01-2007, 09:19
прав си, ще се смирим и няма да мисля, както ти правиш

сигурно ти е готино да си глупав и заблуден - така живота е по-лесен

наздраве!

InitialD
12-02-2007, 00:09
Против !!!
Не съм видял нищо добро от този вид управление !!!
Както каза Lake Bodom .. по-добре властта да е в ръцете на един човек!!!

Ultra_Bulgaria
12-05-2007, 13:13
Няма нищо лошо в парламентарната демокрация,стига тя да е на законова основа и да няма нищо общо с тази псевдодемокрация,която властва в България в момента!Защото демокрацията не означава беззаконие и анархия,както и реабилитация на комунизма,каквато става в България в момента!Но е истина,че преди в България да се установи истинска демокрация,трябва да има нещо като авторитарен режим,но на правото и закона,а не на насилието!За да могат да бъдат наказани пак според закона всички вагабонти,крадци и мошенници,които от 60 години управляват България и я унищожават малко по малко!И след като всички такива бъдат овъзмездени за делата си,тогава можем да се върнем към истинската демокрация на правото и законноста,на патриотизма!

quench
12-05-2007, 18:10
яснооо

имаме проблем с властта - някой идеолог се показва, размахва като прани гащи думичките "закон" и "патриотизъм" и статус кво нещата се променят - ала Хари Потърова магия

имаш авторитарен режим - ако аз съм аутархът, какво ми пречи да избия всички недоволни във властта и да сложа мои марионетки?

ааа, чакай - забравих - аз ще съм ограничен от Законът и Патриотизмът! това са две всемогъщи божества, които могат, внезапно, да ме поразят с мълния ;)

освен това, този вариант за прикритият зъл тиранин е недопустим, тъй като нашият лидер ще е още по-добрият еквивалент на крал Артур, ще е по-чист и от ангел и ще е по-мъдър от бог

](*,)

loyal_88
12-05-2007, 20:00
само да отбележа че това в българия не е демокрация.... :? #-o А какво е?

RoyTheReaper
12-06-2007, 07:37
само да отбележа че това в българия не е демокрация.... :? #-o А какво е?

Олигархия.

Ultra_Bulgaria
12-06-2007, 12:28
Винаги съм мислил,че преди '89 е било по добре...
Ти болен ли си?В периода 1944-1989-та в България са избити около 300 000 души!На това ли му викаш добре!?!И това вследствие на т.нар."Народен съд",който нито е народен,нито е съд,вследствие на пращането на хиляди невинни хора в концлагерите в Белене,Скравена и др.лагери,не по-различни от нацистките такива,а колко са избити без съд и присъда...никой не знае...само се знае,че наистина са много хора,за голямо съжаление!Така че опитите на някой хора да представят комунизма като нещо добро са направо ужасяващи! #-o #-o #-o

Ultra_Bulgaria
12-06-2007, 12:40
[quote="quench"]яснооо

имаме проблем с властта - някой идеолог се показва, размахва като прани гащи думичките "закон" и "патриотизъм" и статус кво нещата се променят - ала Хари Потърова магия

имаш авторитарен режим - ако аз съм аутархът, какво ми пречи да избия всички недоволни във властта и да сложа мои марионетки?

ааа, чакай - забравих - аз ще съм ограничен от Законът и Патриотизмът! това са две всемогъщи божества, които могат, внезапно, да ме поразят с мълния ;)

освен това, този вариант за прикритият зъл тиранин е недопустим, тъй като нашият лидер ще е още по-добрият еквивалент на крал Артур, ще е по-чист и от ангел и ще е по-мъдър от бог

Нещо бъркаш понятията мой човек!?!Защото патриотизма и истинската демокрация наистина са най-доброто!Затова най-добрият вариант е наистина национална демокрация,такава за каквато са се борили нашите възрожденци-Левски,Ботев,Каравелов и прочее Велики Българи!Такава национална демокрация,която няма нищо общо с псевдодемокрацията на комунизма и псевдопатриотизма на фашизма!Която дава правото на всеки да живее така,както предпочете за добре за самия себе си,без обаче по никакъв начин да нарушава закона,който ще е един за всички без разлика на социален,етнически,религио зен или расов признак!Но закон,който да е измислен от нас Българите и с който всички малцинства трябва да се съобразяват и да го спазват,така както и ние българите естествено!Но си е така,патриотизма е наистина единствената алтернатива!А за авторитаризма,никак не си ме разбрал!Не говорех за авторитаризъм на насилието,а на закона!Тоест всички,които са грабили и разграбвали България,да си понесат последствията за това!А между другото твоето отношение към национализма/патриотизма и законноста/демокрацията ме водят до заключението,че клониш към нещо отвратително,каквото е анархизма?!?Така ли е всъщност,или се бъркам? :neutral: :neutral: :neutral:

ice_f90
12-06-2007, 14:41
ami kakvo da kaja az politikata si e politika i ako nie ne q promenim tq shte ni uni6toji 8-[ :neutral:

dshiznit
12-07-2007, 16:30
:razz: :razz: :razz: Ами какво да кажа аз? ::: ::: Преди 89-та освен че хората са живеели в една голяма заблуда за това колко са добре нищо друго хубаво е нямало. А ся сме с заблудата колко сме зле. Щот българите сме мързеливи и искаме си клатим краката и сичко да ни е наред. Ама то така не става. НЕ ПИТАЙ КАКВО МОЖЕ ДА НАПРАВИ ДЪРЖАВАТА ЗА ТЕБ, АКО КАКВО МОЖЕШ| ТИ ДА НАПРАВИШ ЗА НЕЯ. Едва тогава ще се тръгне в положителна посока. :-x