PDA

View Full Version : "Това е книга, която всеки трябва да прочете"



bboy_bunker
11-10-2007, 20:15
Винаги съм се чудел на хората, които повтарят тези неща.. Според мен не може да се каже подобно нещо, защото всеки сам избира какво да чете според собствения си вкус. Това звучи малко като оправдание за тези, които не четат, но го казвам най-обективно. Човек се интересува само от нещата, които го влекат и едно такова изказване не е уместно.. Това, разбира се, е мое мнение и не го налагам на никого. Затова направих и темата - кажете какво мислите вие. Ако за вас този цитат е правилен и общовалиден - кажете, според вас, кои са "книгите, които всеки трябва да е прочел". :)

AnTiBuLLsHiTs
11-10-2007, 20:23
"Под Игото" от И.Вазов.
Иначе другите всеки с вкуса си,но ако искаш да се наричаш българин трябва да си прочел "Под Игото".

TheSadGirl
11-10-2007, 20:26
mi spored men naistina ima knigi koito trqbva da se pro4etat(Pod igoto naprimer) no az po princip ne sam si nalagala mnenieto,no sam prepora4vala da se pro4ete "Graf Monte Kristo"(tq mi e lubimata i za tva sam q prepora4vala na mn moi fr) :)

desi_bonbona
11-10-2007, 20:30
jelezniqt svetilnik na talev. izu4ava se v 12 klas. jiteiska istoriq i mnogo obrati. mn e interesna, ako vi e interesno q pro4etete

malka_sladuranka
11-10-2007, 20:33
Ами.. Да. Така е. Всеки си има вкус и стил.
Например толкова нашумялата книга "Шифърът на Леонардо".. Ами скучна ми е и така и не я прочетох.
Същото важи и за "Под игото". Опитах се.. И както чета изведнъж усещам, че чета механично, и си мисля за нещо друго.. :? Просто не мига да се съсредоточа да я прочета цялата и това си е.

136179
11-10-2007, 20:38
Aз непридържайки се към учебната литература .. ще кажа че всеки считащ себе си за идиот или олигофрен трябва да прочете "Форест Гъмп" ;)

sherry
11-10-2007, 20:40
"Железният светилник"
"Под игото"
"Бай Ганьо"
"Малкият принц"
"Птиците умират сами"
"Немили-недраги"

Има и още, но сега не се сещам.

^Sam90^
11-10-2007, 20:42
Абе, тъпо дете.... аз катн е съм прочел цялото Под Иго, не съм българин, а??? А, кво съм? Китаец? Джи-дзин-хуа?!

Blab
11-10-2007, 20:50
^ох, и аз не съм :oops:
Истината е, че Вазов не ми е сред любимците.

Не мога да приложа списък със "задължителна литература", ограничено ми се струва...

ArTanDra
11-10-2007, 20:53
Според мен препоръчително е човек да прочете книгите за деца... като "Пипи Дългото чорапче" и "Том Сойер" , иначе книгата , която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се прочете е Библията (Но не да я прочете ей така ... да се води , че я е прочел , а да вникне в нея) !!!


П.С. Много тъпо изказване , който не е прочел "Под игото" да не е българин , еми не съм прочела тази книга както трябва (чела съм я , ама с голяма мъка и ей така да знам за какво става въпрос), но съм сигурна , че съм повече българка от теб!!! Все едно да кажа , че който не е прочел Библията не е християнин !?

sherry
11-10-2007, 20:59
Абе, тъпо дете.... аз катн е съм прочел цялото Под Иго, не съм българин, а??? А, кво съм? Китаец? Джи-дзин-хуа?!

Ще ме извиняваш много, но не съм "тъпо дете"!
Изразих своето мнение, нормално е да се различава от твоето, различни личности сме. По- полека с думите, ако обичаш.

^Sam90^
11-10-2007, 21:03
Ще ме извиняваш много, но не съм "тъпо дете"!
Изразих своето мнение, нормално е да се различава от твоето, различни личности сме. По- полека с думите, ако обичаш.
Абе, душо, кой говори на тебе? :? Аз говорех на Антибулшитс, а тъпо дете казвам на всички ... включително и на мама :D

Blab
11-10-2007, 21:08
има книги и книги...

И да вкуса на всеки е субективен, но в определени книги се крие един доста по-дълбок смисъл и прочетени от правилния човек... просто той ще разбере, ще допълнят светогледа му...

"Под игото" за много хора е скучна книга, защото виждат само турското робство, борбата и прочие, но не долавят някои скрити послания...

Има и още нещо
Не е подходящо "Под игото" да се изучава в 5-6 клас. Същото важи и за "Малкият принц" в 3-ти! :shock: / След прочитането на тази книга обърнах гръб на литературата за близо година(за мен това е адски много)... Трябва да се вземе в предвид развитието(нека не е възраст) на читателя. /

loyal_88
11-10-2007, 21:24
"Бай Ганьо" е ясен според мен, но "Приказка за стълбата" е една притча, която доста добре разкрива човешката същност и просто... е задължителна за всеки човек да я прочете и... дано схване посланието... Не само "приказка за стълбата", а цялото творчество на Смирненски и Вапцаров е интересно и си заслужава да се прочете ;)

sherry
11-10-2007, 21:24
Ще ме извиняваш много, но не съм "тъпо дете"!
Изразих своето мнение, нормално е да се различава от твоето, различни личности сме. По- полека с думите, ако обичаш.
Абе, душо, кой говори на тебе? :? Аз говорех на Антибулшитс, а тъпо дете казвам на всички ... включително и на мама :D
Нормално е да мисля, че към мен се обръщаш, при условие, че аз в поста си споменах "Под игото", а ти веднага я изкоментира, изглеждаше, че към мен е обръщението.
Колкото до "тъпо дете", гледай да го избягваш, едва ли е много хубаво на непознати хора да го чуват от теб, аз лично не бих търпяла. Това "душо" също не ми допада. Не съм никак заядлива, но много са ти резки думите и това ядосва...

По темата - съгласна съм с експлоитедтийн, много ясно, че ще ви е тъпа книга, като не сте се опитали да вникнете в нея, а сте я прочели отгоре-отгоре. Когато започнеш да вършиш нещо с нагласа, че е неприятно, то става наистина такова за теб.
Аз мога да изброя хиляди неща в "Под игото", които правят този роман изключително стойностен.

-Това е първият истински роман в младата българка белетристика.
-Повечето герои си имат реални прототипове в реалния живот, имало е такива хора, изключение(доколкото аз знам) прави Бойчо Огнянов.
-Изключително ценна творба от гледна точка на въздействие. Проследява се коренната промяна на цял един малък свят, сякаш духовно заспал векове наред!!! Толкова е интересна промяната, която настъпва у героите, промяна във възгледи, натяквани векове наред на жалкия роб! Да не говорим за свещенника, който не се поколеба да открадне(прекрачка божия заповед), за човекът, който се напи и яхна турчина, за еснафа Марко, който коренно промени възгледите си, за Колчо- слепецът, който със сърцето си "видя" Бойчо Огнянов и го спаси, когато другите захлопнаха врати пред него. Да не говорим за блудницата Милка, която даде урок по хуманност на страхливците и накрая за МУНЧО ЛУДИЯ, КОЙТО БЕ ЕДИНСТВЕНИЯТ ДРЪЗНАЛ ДА ПРОТЕСТИРА. Извод-лудият има повече доблест и разум от всички хора, претендиращи, че са нормални.

Има и много ценни мисли в книгата. Ето само някои от тях:


Но за такива рицарски природи пречките и премеждия са стихията, с която се калят силите им. Тях съпротивлението ги укрепява, гоненията ги притеглят, опасностите ги настървяват, защото това е борба, а всяка борба възмужава и облагородява. Тя е хубава у червея, когато повдига главата да ухапе ногата, която го е настъпила; тя е геройска, когато човек я предприема за самосъхранението си; божествена - кога е за човечеството.


Както казахме, кърът беше пуст - от българите никой не смееше да излезе по-нататък от града: само едни башибозуци се мяркаха там... А за една девойка, още сама, опасността беше още по-грозна и страшна.
Но Рада нито мисли за това.
Великата любов има само едно велико мерило: самопожертвуванието.

Това са само 2 от цитатите, които ми останаха в съзнанието...Много силен роман. Много може да се пропусне, ако го четеш, защото си задължен от учебната програма. Има някаква ужасна красота в това приготовление на въстанието, в това "пиянство на един народ", който дълги векове е бил опиянен единствено от ударите на камшика. Сега той се пробужда, пробужда достойната си изначалност, реабилитира робското си битие! Това е нов живот, благодарение на това събуждане днес ние сме свободни! Но....това въстание, което е описано в романа е неуспешно, защото за жалост повечето не дръзват да въстанат. Да, взимат участие в приготовлението, но после робското в тях пак се обажда. Тогава само маргиналът, само лудият дръзва да се разбунтува.

Не е ли актуална и днес тази идея...

^Sam90^
11-10-2007, 21:33
Ами, не е толкова логично, имайки предвид, че постът ми беше ясен отговор на коментар. Както и да е ... що се отнася до "резките" ми думи... ами, ядосвай си се :-P

I*object
11-10-2007, 21:33
Абе, тъпо дете.... аз катн е съм прочел цялото Под Иго, не съм българин, а??? А, кво съм? Китаец? Джи-дзин-хуа?!

Сам 90,хайде да не говориш на другите,колко недорасли деца са,защото като знам ти колко си мъдър и възрастен и ми става смешно,че въобще ги наричаш така.

И да,не си истински българин щом не си прочел "Под Игото".
Защото истински българин не е българин по народност и местожителство,а по самосъзнание.
А е обидно за всеки уважаващ себе си и културата си българин да не е чел най-българската книга.

malka_sladuranka
11-10-2007, 21:42
Хм.. Тези думи "Не си българин" не бих ги казала на никой с изключение на мангетата дето се пишат за българи...
Прекалено са силни и никой няма право да ги казва на друг само заради някакви си предрасъдаци и някакво лично мнение.
Както и да е. В смисъла в който са използвани тези думи.. Ами според мен "не си българин", ако замърсяваш природата на родината си, ако си хрърляш боклуците, дрскаш по стените, тъпчеш нарочно тревата и цветята, рушиш и така нататък.... :?

I*object
11-10-2007, 21:45
Мангалите са много повече българи от псевдо-патриотите..
Иначе и ти си права в нещата,които изброи .. замърсяването на околната среда,драскането по стените...


Просто децата са израстнали с мисълта,че са способни на всичко,че всичко им е простено.А всъщност не трябва да се забравя,че българин не се ражда-българин се става!

loyal_88
11-10-2007, 21:49
Защото истински българин не е българин по народност и местожителство,а по самосъзнание. За самосъзнанието съм съгласен. Обаче ако утре пристигне един църен сумалиец, и каже "аз се чувствам българин и съм чел Под игото" това прави ли го истински българин? Не мисля... За това принадлежността на човек към дадена националност се определя и от кръвта ;)

malka_sladuranka
11-10-2007, 21:49
Дам.. Може би е така.. Но не съм съгласна с това, че не съм българка само защото не съм чела "Под игото".
Всъщност съм чела само Радини вълнения и мога да се похваля, че изкарах най-високата оценка на класното от целия клас(6ти клас). 8) Това го помня защото се молех да не се падне точно това, а накрая.. Какво стана. :-D

^Sam90^
11-10-2007, 21:50
хахах ... ама ти си зле бе :D Нито съм патриот, нито съм псевдопатриот, нито претендирам да съм някое от двете. Тея бръщолевици за българин и не-българин ги разправяй на някой с повече свободно време :D Щом в Личната пише, че съм българин, значи съм. Уви, документите са по-важни за мен от признанието на размътени, виртуални мозъци... истината боли :)
И... ще говоря, както си искам, на когото си искам.

Barbie
11-10-2007, 21:56
"Железният светилник"
"Под игото"
"Бай Ганьо"
"Малкият принц"
"Птиците умират сами"
"Немили-недраги"

Има и още, но сега не се сещам.

"Птиците умират сами" е прекрасна книга, но не смятам, че трябва да фигурира в този списък. От Българската класика "Под игото" и "Бай Ганьо" наистина май са най-основни (ако изобщо е редно да се прави някаква "класация". За мен българската литература е задължителна - колкото повече, толкова по-добре.)

Иначе - може би "1984" на Оруел, "Повелителят на мухите," "Heart of Darkness" на Конрад, "Великият Гетсби" на Фицджералд, "Сбогом на оръжията"...оф, не мога да избера...има още мнооого...

Rock & Roll Queen
11-10-2007, 22:02
И аз мисля, че това е индивидуално. Като видях заглавието си казах, тоя пък ще ми казва какво трябва да чета. :-D
Аз бих препоръчала някои мои любими книги. Класики, повечето.
'За хората и мишките' - Стайнбек, '1984' - Оруел, 'Фермата' - пак на Оруел и още мноого.
Но едва ли тези книги ще достигнат до всеки, трябва поне малко умствен багаж, за да вникнеш.

И не съм съгласна за 'Под игото', аз не съм я чела. И това не ме прави по-малко българка. Плюс това всеки си разбира по свой начин 'българщината'.

Rock & Roll Queen
11-10-2007, 22:05
Добре, бе, екс. Стига с тоя Кинг!!
Мен ми харесва! По-добър е от Браун...
И не мисля, че е толкова 'булеварден'.

I*object
11-10-2007, 22:07
Сам 90,големите хора не използват изрази от сорта на "може да съм кон с капаци,но ще си правя/говоря,каквото си искам" .. ето,това показва колко си недорасъл.

А аз колко съм зле,дай боже,всички да са толкова зле колкото съм аз..

Ох,та по темата "Малкият принц" и "Магьостникът от Оз",нищо че са "детски книжки" засягат едни от най-важните екзистенциални въпроси,което ги прави универсални за хора от различни възрасти.

Barbie
11-10-2007, 22:07
Хм.. Тези думи "Не си българин" не бих ги казала на никой с изключение на мангетата дето се пишат за българи...
Прекалено са силни и никой няма право да ги казва на друг само заради някакви си предрасъдаци и някакво лично мнение.
Както и да е. В смисъла в който са използвани тези думи.. Ами според мен "не си българин", ако замърсяваш природата на родината си, ако си хрърляш боклуците, дрскаш по стените, тъпчеш нарочно тревата и цветята, рушиш и така нататък.... :?

Не знам за друго, ама да не си прочел книга, с такова огромно място в литературата на собствения си народ, най-малкото те лишава от някаква елементарна обща култура. Прощавайте, ама никой не може да ме убеди, че малко размисъл над някоя и друга книга, ще му нанесе чак такива непоправими щети...

Rock & Roll Queen
11-10-2007, 22:15
^донякъде си прав, Кинг не е от тези които оставят някаква следа, защото аз като чета нещо хубаво, по някакъв начин оставя нещо в мен. Но пък е хубаво, като ти се чете нещо по-леко.
Параграф 22 не съм чела...аз имам намерение и да чета Полет над кукувиче гнездо, ама...с тоя немски...

Последната книга, която взех от библиотеката е Онова нещо на Алберто Моравия. Бля...баси перверзията!!! Някакви некрофили, зоофили...и аз се чудя що библиотекарката ме изгледа гадно.
Пък 'ти си само осми клаас' :D

ProstoAz
11-10-2007, 22:16
Лол, sherry, много добро изказване! "Под игото" наистина има страхотно въздействие и дори не мога да повярвам, че повече от един човек тук се изказа, че книгата е скучна и че не я е чел. :shock: Както и да е... по темата - не бих казала, че има книга, "която всеки трябва да е прочел". Това си е право на личен избор. Друг е въпросът какво говори за него това, че не е прочел "Под игото" например...

Между другото майката на една приятелка един ден ни каза, че предния ден гледала някакво предаване (не знам точно какво), в което някакъв репортер спирал младежи на възраст между 16-19г., и ги питал дали могат да кажат герой от "Под игото"... нито един не е дал отговор... :-o

Blab
11-10-2007, 22:27
Ох, 'айде спрете с т'ва Иго!
Утре като стана ще я започна. + т'ва - под "чел" разбирам да проявя желание и самоинициатива, да седна и да чета, каквото съм набелязала. "Под игото" съм го "чела" отгоре-отгоре, само защото е включено в програмата за 6-и клас.

Blab
11-10-2007, 22:50
^ [-o< Доколкото знам "Мъртви души" вече не е в задължителната програма. Както и да е...

Прав си. Споделям и мнението на учителката си по БЕЛ, че много стойностни неща остават вън от "задължителните" четива, за сметка на някаква псевдо-литература. :roll:

malka_sladuranka
11-10-2007, 23:05
Хм.. Тези думи "Не си българин" не бих ги казала на никой с изключение на мангетата дето се пишат за българи...
Прекалено са силни и никой няма право да ги казва на друг само заради някакви си предрасъдаци и някакво лично мнение.
Както и да е. В смисъла в който са използвани тези думи.. Ами според мен "не си българин", ако замърсяваш природата на родината си, ако си хрърляш боклуците, дрскаш по стените, тъпчеш нарочно тревата и цветята, рушиш и така нататък.... :?

Не знам за друго, ама да не си прочел книга, с такова огромно място в литературата на собствения си народ, най-малкото те лишава от някаква елементарна обща култура. Прощавайте, ама никой не може да ме убеди, че малко размисъл над някоя и друга книга, ще му нанесе чак такива непоправими щети...
Хм.. Тук не съм много съгласна. Не мисля, че това, че не съм прочела точно тази книга ме лишава от обща култура. :? Чела съм много други, но не и тази. Не въждам смисъл да се измъчвам да чета нещо което не ми е интересно само, за да кажа "Аз я прочетох!".
Познавам човек, с 2 висши, интелигентен, но... ми е казвал, че не може да прочете тази книга човека... :neutral:
Бтв.. За сега нямам и намерение да я чета. :neutral:

vodolei4e_m
11-10-2007, 23:53
...иначе книгата , която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се прочете е Библията (Но не да я прочете ей така ... да се води , че я е прочел , а да вникне в нея) !!!

Съгласен съм с една забележка... Не всеки може да прочете тая книга, например съседката ми, като беше на 20, каза, че не може да я прочете, защото й е безинтересна, като стана на 27, я прочете с адски голям кеф... Та аз съм я чел, ама детския вариант само.. то мисля, че и по тази причина има детски вариант,бтв..Както и да е
Иначе за българина задължителна литература мисля, че е най вече "Бай Ганьо", а и поне книгата е интересна...
Иначе, както каза exploitedteen или там, който беше.. всички книги(95%) от задължителната програма е препоръчително да се прочетат... С някаква цел са в тая задължителна програма все пак...

FelisDirus
11-11-2007, 00:11
Вазов е ташак. Казах го. Айде плюйте наволя... (чела съм "Под игото" :-& )

За "Приказка за стълбата" съм съгласна, да.
Искам да добавя Талев с четирилогията, както и "Хилендарският монах". Обожавам го.

Освен това - Александър Дюма (един от любимците ми), Ги Дьо Мопасан.

Утре ще пиша още, защото сега стана късничко и едва гледам. :roll:

Barbie
11-11-2007, 00:55
Вазов е ташак. Казах го. Айде плюйте наволя... (чела съм "Под игото" :-& )



Определено не споделям тази част от мнението ти, но аз не отричам правото на човек да има собствена оценка и становище. Работата е там, че за да изкажеш мнение, трябва да си запознат достатъчно добре с това, което критикуваш. :)
Смятам, че е редно учениците да са запознати с "Под игото", а не да го харесват. :)

Иначе и аз имам особена слабост към Дюма (и като цяло към френската литература).

FelisDirus
11-11-2007, 01:00
Вазов е ташак. Казах го. Айде плюйте наволя... (чела съм "Под игото" :-& )



Определено не споделям тази част от мнението ти, но аз не отричам правото на човек да има собствена оценка и становище. Работата е там, че за да изкажеш мнение, трябва да си запознат достатъчно добре с това, което критикуваш. :)
Смятам, че е редно учениците да са запознати с "Под игото", а не да го харесват. :)

Иначе и аз имам особена слабост към Дюма (и като цяло към френската литература).

Ще кандидатствам с литература. По-запозната няма накъде да бъда, имайки се предвид тоновете критика и анализи, които уча.
Чела съм 2 пъти "Под игото" с огромно нежелание (да не кажа и отвращение).
Досега няма произведение на Вазов, което да ме е впечатлило по някакъв начин...

Ziezi
11-11-2007, 02:04
пфф определено не обичам да чета романи,поеми и тн...Отчитам го като мой минус ама такъв е животът,никой не е перфектен...99.999% от книгите,които съм прочел са научни("кратка история на времето","тъканта на космоса","Космос" и тн...),сега съм се фокусирал изцяло върху херпетологията...Както и да е,все пак наистина,ако не задължително,то поне е строго препоръчително всеки човек претендиращ,че разбира от литература да прочете стихотворенията на Вазов и Ботев( 'Под Игото" и "Немили-Недраги" въобще не трябва да се поставят под съмнение)...Просто защото,поне Ботев е признат от няколко световни литератори за един от най-великите писатели(даже даскалът ми по английски преди време го спомена,като велик писател...).
И не смятам,че е глупав изразът "тази книга е задължителна"!Това е като в песните,чалги малги ама на всеки(или поне на огромната част от хората) му харесва The Unforgiven, Дрийм он, Хотел Калифорния и тн...Същото е и с книгите,някои неща все пак са вечни...

Disrespect
11-11-2007, 07:59
"Преди всичко да сме човеци, а след това българи и патриоти."

кой го е казал това, форумни патриотчета?

AnTiBuLLsHiTs
11-11-2007, 08:49
Гледахте ли преди време едни интервюта по Нова..питаха некви тийнове за Втората Световна и Под Игото.. :evil: Отговорите ме накараха да падна от стола. :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ще ме извиняваш много, но не съм "тъпо дете"!
Изразих своето мнение, нормално е да се различава от твоето, различни личности сме. По- полека с думите, ако обичаш.
Абе, душо, кой говори на тебе? :? Аз говорех на Антибулшитс, а тъпо дете казвам на всички ... включително и на мама :D
Ей мамино детенце нито си ми на годините нито на ъкъла така,че внимавай как ми говориш! При това,а това дали ще си останеш идиот(какъвто си) си е твоя работа не моя.

Barbie
11-11-2007, 08:50
Към _SL_:

Захари Стоянов в "Христо Ботйов.Опит за биография" - в писмо от Ботев до Иван Драсов?

И все пак, какво общо има това с темата? Не смятам, че е нужно произведенията да се наизустяват - иди научи наизуст "Записки по българските въстания". Нужно е да бъдат осмислени, да са останали някъде някакви спомени за основни концепции и идеи, не да можеш да ги рецитираш. :roll:

Ice_Queen_
11-11-2007, 09:16
"Железният светилник"
"Тютюн"


"Отнесени от вихъра"
"Брулени хълмове"
"На изток от рая"

"Вечната Амбър"
"Гробище за домашни любимци"
"Аз роботът"
" 200 годишния човек "

"Братята с лъвски сърца"

radiante
11-11-2007, 09:18
Аз винаги цитирам онова: "лудите, лудите да са живи..."



Viva la Марко :grin:

Blacklisted
11-11-2007, 09:37
Атанас Далчев ми е много интересен, защото е различен от остананалите български поети :) :


Надпис

Всички, паднали за свободата
дето и да е, са наши братя -
пак по кръв, но само че пролята.

1956



КНИГИТЕ

На К. Гълъбов

Пред мен е книгата разтворена
и денем, и нощя;
все сам, аз не познавам хората,
не зная и света.

Прилитат и отлитат птиците,
изгрява ден, залязва ден:
аз дните си като страниците
прелиствам уморен.

Години да четеш за чуждия
живот на някой чужд,
а твоят, никому ненужен,
да мине глух и пуст.

До мене ти не стигна никога,
о, зов на любовта,
и аз изгубих зарад книгите
живота и света.

1926


КЪМ РОДИНАТА

Не съм те никога избирал на земята.
Родих се просто в теб на юнски ден във зноя.
Аз те обичам не защото си богата,
а само за това, че си родина моя.


И българин съм не заради твойта слава
и твойте подвизи и твойта бранна сила,
а зарад туй, че съм безсилен да забравя
за ослепелите бойци на Самуила.


Да търсим, който ще, във теб сполука бърза
и почести и власт със страст една и съща,
страданието мен по-силно с теб ме свързва
и нашата любов в една съдба превръща.


1965 г.

ПС Малкия инфантил роден 90 да си чете Космополитън и млък!

Decu
11-11-2007, 09:41
"Железният светилник"
"Тютюн"


"Отнесени от вихъра"
"Брулени хълмове"
"На изток от рая"

"Вечната Амбър"
"Гробище за домашни любимци"
"Аз роботът"
" 200 годишния човек "

"Братята с лъвски сърца"

;-)

"Братята с лъвски сърца" ми е любимата детска книжка...щях да я напиша, но виждам, че си ме изпреварила вече..

"Аз роботът"?? Филма с Уил Смит? Хм..

"Гробище за домашни любимци"-хубава книга е, но чак пък задължителна :roll:

"200 гидишен човек"-гледах само филма..сигурна съм обаче, че книгата е била 2 пъти по-интересна.

За другите книги съм още малка...предполагам, че са задължителна литература. "Тютюн" например май се чете в 10 клас...или се бъркам, не знам :::
Има време, ще ги прочета и тях :)

radiante
11-11-2007, 09:47
"Тютюн" май е в 11ти или 12ти, не съм сигурна.. но това не пречи да се прочете и малко по-рано.. въпреки че като бях 7 клас я почнах.. тогава не ми беше интересна. Сега си я купих.. мама каза, че сега ще ми е по-интересна :) :D

Ice_Queen_
11-11-2007, 09:52
"Железният светилник"
"Тютюн"


"Отнесени от вихъра"
"Брулени хълмове"
"На изток от рая"

"Вечната Амбър"
"Гробище за домашни любимци"
"Аз роботът"
" 200 годишния човек "

"Братята с лъвски сърца"

;-)

"Братята с лъвски сърца" ми е любимата детска книжка...щях да я напиша, но виждам, че си ме изпреварила вече..

"Аз роботът"?? Филма с Уил Смит? Хм..

"Гробище за домашни любимци"-хубава книга е, но чак пък задължителна :roll:

"200 гидишен човек"-гледах само филма..сигурна съм обаче, че книгата е била 2 пъти по-интересна.

За другите книги съм още малка...предполагам, че са задължителна литература. "Тютюн" например май се чете в 10 клас...или се бъркам, не знам :::
Има време, ще ги прочета и тях :)

Не!"Аз роботът" е на Айзък Азимов.Провери в нета за повече информация.
"Гробището.." просто супер много ми харесва.
" 200.." много изпускаш ,че не си прочела книгата.
Радианте е прав/а.Изучава се в 12 клас/аз съм 12 клас/,но я четох в 8ми.
Има още хиляди хубави книги.
Прочети - "Отнесени от вихъра"
"Брулени хълмове"
"На изток от рая"
сигурна съм че ще ти харесат.

Decu
11-11-2007, 10:01
"Железният светилник"
"Тютюн"


"Отнесени от вихъра"
"Брулени хълмове"
"На изток от рая"

"Вечната Амбър"
"Гробище за домашни любимци"
"Аз роботът"
" 200 годишния човек "

"Братята с лъвски сърца"

;-)

"Братята с лъвски сърца" ми е любимата детска книжка...щях да я напиша, но виждам, че си ме изпреварила вече..

"Аз роботът"?? Филма с Уил Смит? Хм..

"Гробище за домашни любимци"-хубава книга е, но чак пък задължителна :roll:

"200 гидишен човек"-гледах само филма..сигурна съм обаче, че книгата е била 2 пъти по-интересна.

За другите книги съм още малка...предполагам, че са задължителна литература. "Тютюн" например май се чете в 10 клас...или се бъркам, не знам :::
Има време, ще ги прочета и тях :)

Не!"Аз роботът" е на Айзък Азимов.Провери в нета за повече информация.
"Гробището.." просто супер много ми харесва.
" 200.." много изпускаш ,че не си прочела книгата. никога не е късно :)
Радианте е прав/а.Изучава се в 12 клас/аз съм 12 клас/,но я четох в 8ми.
Има още хиляди хубави книги.
Прочети - "Отнесени от вихъра"
"Брулени хълмове"
"На изток от рая"
сигурна съм че ще ти харесат.

Всъщност..и аз съм сигурна :-D
Не съм се наканила да отида до баба ми да си взема "Полет над кукувиче гнездо"... майка ми ми препоръчва някои книжки, тъй като чете много и знае кое е хубаво и си струва да се прочете :)
Ще видя и за "Аз роботът" :)

bboy_bunker
11-11-2007, 10:44
За любителите на философските книги препоръчвам СИЛАТА НА МЪЛЧАНИЕТО от Карлос Кастанеда. Малко сложно и трудно разбираемо е написано, но е стойностно. Най-общо книгата описва пределите на човешкото съзнание и способността за осъзнаване на нещата... Одобрявам я, въпреки че Кастанеда е американец.. :)

Ice_Queen_
11-11-2007, 10:55
"Брулени хълмове" на Емили Бронте е много добър, но запознати ли сте и с творчеството на другите сестри Ан (Агнес Грей) и Шарлот (Джейн Еър)...

прочетете и тях :)

"Тютюн" е невероятен...
Лично на мен много ми харесва... нямам обективно мнение и затова ще се въздържа от коментар...

[quote=Fuckin'Hostile]Атанас Далчев ми е много интересен, защото е различен остананалите български поети :) :


[quote]



](*,) ](*,) ](*,) ЛЕЛЕЛЕЛЕ как можах да я забравя божееееееееее....
](*,) и тая книга цепи мрака,невероятна е/въпреки че бая сълзички пуснах../ /а скоро май даваха и филма,но той нищо не струва в сравнение с книгата.
А , я кажи за другата сестра.Нищо нейно не съм чела ?

bboy_bunker
11-11-2007, 10:55
За любителите на философските книги препоръчвам СИЛАТА НА МЪЛЧАНИЕТО от Карлос Кастанеда. Малко сложно и трудно разбираемо е написано, но е стойностно. Най-общо книгата описва пределите на човешкото съзнание и способността за осъзнаване на нещата... Одобрявам я, въпреки че Кастанеда е американец.. :)

Всъщност е перуанец, който е емигрирал в САЩ... :)

Като цяло южно американската философска школа е доста силна, но препоръчвам Борхес аз...

Лично повече го харесвам от Кастанеда.. :)
Нещо по-специално на Борхес.. ? :)

mon4eto
11-11-2007, 10:57
Ima si naistina knigi koito trqbva vseki 4ovek da gi e 4el drug e vaprosa ve4e dali marzela e naddelql :?

FelisDirus
11-11-2007, 11:06
"Брулени хълмове" на Емили Бронте е много добър, но запознати ли сте и с творчеството на другите сестри Ан (Агнес Грей) и Шарлот (Джейн Еър)...

прочетете и тях :)

Чела съм, страхотни са. Даже Джейн я четох на английски.
Тя пък много ми напомня пък на Джейн Остин - "Гордост и предразсъдъци". ;-)



П.С.
Обожавам Далчев! Ами какво мислите за Дебелянов? Хуморът и сатирата му са уникални...

Любовта ми се болно усмихна
и подире подсмръкна и кихна...

Аз й рекох: послушай ме ти,
няма веч да те бъде - прости!

Тъй напразно ще пръскам пари,
само гробът сакати цери.

Вместо топли компреси, хинин,
да ти дам ли аз хапче стрихнин?

Хайде, миличка, то не боли...
Ще го глътнеш без мъка, нали?

Любовта ми се кротко усмихна,
а подире подсмръкна и кихна...

Boot
11-11-2007, 11:22
"Септември" е на Гео Милев, бе :-P

sherry
11-11-2007, 11:24
Ох, 'айде спрете с т'ва Иго!
Утре като стана ще я започна. + т'ва - под "чел" разбирам да проявя желание и самоинициатива, да седна и да чета, каквото съм набелязала. "Под игото" съм го "чела" отгоре-отгоре, само защото е включено в програмата за 6-и клас.
Мила, съветвам те да не я прочетеш отгоре-отгоре, а наново и то изцяло. Тогава си била малка, затова не ти е направила впечатление. Плюс това в 6 клас(доколкото помня) се учат само главите "Гост" и "Радини вълнения", а не цялата :P

FelisDirus
11-11-2007, 11:27
"Септември" е много... натуралистична. Иначе и на мен ми харесва.

А относно Смирненски - ако се абстрахирам от "Червените ескадрони", горе-долу ми допада.
Много ме потиска неговата поезия.

sherry
11-11-2007, 11:33
До миналата година не харесвах Смирненски. Тази година в училище учим за неговите творби и ми стана интересно...Наистина доста смисъл има в нещата, които пише, за Гео Милев също съм съглсна, че е добър.

Disrespect
11-11-2007, 11:34
мен пък много ме кефят книгите на Жул Верн..

FelisDirus
11-11-2007, 11:39
"В утрото на светла ера, с факела на нова вера,
идат бодри ескадрони с устрем горд и набег смел..."

Защо бре..??

Много е добро... вярно, че е доста политическо, но Смирненски си е такъв... :)


Не политическо, а комунистическо.

Иначе цялото това разделение бедни-богати, страданието, смъртта... някак си ми е трудно да го възприема и асимилирам. Едва не ревнах, след като прочетох "Йохан".. :cry:

FelisDirus
11-11-2007, 11:45
Да, сигурно си прав.

Briseis
11-11-2007, 12:01
Обичам да чета и съм прочела много интересни книги благодарение на този форум.

В списъка никъде не видях "Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд. За мен е невероятна книга за моралният упадък.

Не съм съгласна с книгите включени в задължителната програма. "Малкият принц" го прочетох отново и пак не го разбрах. Какво остава за дете 3-ти клас.

И "Под игото" съм чела, но бях само на 12 и не я разбрах...
:oops:

"Гордост и предразсъдъци" ми е любима книжка. "Брулени хълмове" я почнах на англииски, но ми беше много висок стила.

Преди 2-3 години и аз четях Кинг, но единствената книга която ми остана в съзнанието е "Тялото". Другите някакси...

От българските автори много харесвам Светослав Минков. Чела съм негови разкази и останах изумена \:D/

Barbie
11-11-2007, 12:04
:) Гледам, хронологично я карате. Септемврийска литература. :)
Аз харесвам Никола Фурнаджиев. (Наред естествено с всички споменати дотук - Смирненски, Далчев, Вапцаров и тн.)

СВАТБА


1


Ах, гърмят на небето големите, тъмните тъпани,
равнините горят, и високо, и страшно над тях,
като крави в нощта, като крави от блясък окъпани,
идат облаци зли, и потъват просторите в прах.

И дълбоко звънят равнините, и пеят клисурите -
буйни сватби гърмят над злочестата черна земя.
Аз съм тъмен жених, моя майко, и пламват лазурите
като мрачен пожар, като кръв, като вик на смъртта.

Аз издигам ръка и ви каня със пъстрата бъклица,
мои братя без път, мои братя със черни гърди,
във неделя е тя - мойта сватба, - елате ми с мъката
и със страшната скръб на безкрайните стари земи.

Като крави в нощта, като крави от кърви окъпани,
над главите ни бдят, тъмни облаци бавно пълзят.
Ах, гърмете, земи, мои тъмни и огнени тъпани,
моя тъмна съдба, моя сватба и весела смърт!

(Стихотворението има още 3 части)

--------------------------------------------------------

В НИВЯТА


Не знам дали ще трябва още
да бъдеме така добри,
кръвта гори, блести от снощи
и мрак поляните покри.

Сега проблясват над Марица
студени утринни звезди
и безутешна, сива птица
пищи над мъртвите води.

По пътя крета мойта баба,
пиян до нея аз вървя,
а идат дни и ние трябва
да ровим черните нивя.

Но страх ни е - мъртвец изрових -
то беше с ужас пълен ден
и като кърваво олово
блестеше свода озарен.

Сега звезди зелени капят,
Марица свети като смърт,
вървим - и някъде в нивята
потъва ранния ни път.

Boot
11-11-2007, 12:05
От българските автори много харесвам Светослав Минков. Чела съм негови разкази и останах изумена \:D/
Мм... той беше написал "Дамата с рентгеновите очи" или се лъжа? :neutral:

FelisDirus
11-11-2007, 12:12
Ами стефан иванов, радослав парушев, тома марков? Някой чувал ли е въобще за тях? :)

Barbie
11-11-2007, 12:20
Чували сме.
Но те са вече едни далеч по-нови и съвременни писатели.

От по-съвременната българска поезия аз мога да спомена Георги Рупчев. И Георги Господинов, с някои резерви...

Boot
11-11-2007, 12:21
Ами стефан иванов, радослав парушев, тома марков? Някой чувал ли е въобще за тях? :)
Стефан Иванов... той е доста млад нали? Ако е този, за когото си мисля, де...

i'm so excited!
11-11-2007, 12:36
когато ми кажат, че ТРЯБВА да направя нещо, автоматично ми умира желанието.

cappy123
11-11-2007, 12:37
"Сърце", "Без дом" :smt001

Barbie
11-11-2007, 12:41
Между другото, да споделя с вас:

Георги Рупчев:

КЪЩАТА


В Копривщица стоим,
в Копривщица мълчим
сред улиците и насред живота си.
Пристъпваме сред утринния дим -
неканени, случайни, скучни гости.

Едва-едва пращеше заранта
като подплашен малък огън.
Стояхме в ъгълчето на света
настинали и неподготвени.

Над нас се стелеше гласът
на оня, мъртвия. Бе рано и мъгливо.
Не можеше да има друга смърт.
Поетът не умира, него го убиват.

При вкаменената от чакане жена,
очакваща сина си - не поета -
дойдохме ние - неродени за война,
почти призвани и почти свидетели.

И все пак така мълвеше оня глас:
"Ако загина на война. . ."
Аз няма да загина.
А времето изтичаше - без нас.
Стояхме там. И къщата бе синя.


ОБОЖАВАНЕ


От "Невски" бие шест. Гърми
камбаната и осветени,
кубетата стърчат сами
над съботното суетене.

Вървели сме по този път
през всички съботни съблазни
в предпразника на прясната си плът.
Сега се връщаме белязани.

Небето над главите ни тежи
от куполи и мерници
и кой я знае как ще издържи
разгонената наша верица.

Каква е нашата вина?
Сега е шест. Ще стане седем...
Аз съм застанал отстрана
и слушам как минава времето.

И влизам в храма. И стоя,
потънал в песента на хора.
Не мога храм да построя.
Не мога и да го съборя.

От "Невски" бие шест. Гърми
камбаната и осветени,
кубетата стърчат сами
над съботното суетене.

--------------------------------------------------

Георги Господинов:

Girl

Кой ще чуе моя разказ за това момиче


Полягаш до момичето което
е лягало с момчето си което
е лягало с момичето което
е лягало с момчето си което
е лягало с момичето което
Полягаш приобщаваш се към всички

Виж цялата вселена е в леглото ти
Ах колко общество в едно момиче


Жената на август

Върви по улицата
най-красивата жена на август,
най-гъвкавата, най-зеленооката.
Малко е да кажем,
че дърветата й свалят шапки и корени
и че старците въздишат, без да знаят Омир.
Тази нощ мъжът й вместо всички
ще заспи във влажните чаршафи
с точеща се слюнка на възглавницата.
Тя ще стане тихо и на пръсти
в кухнята ще влезе, после дълго
там ще мие някаква чиния...

...или с някаква чиния са я грабнали,
или през маклото прозорче е избягала,
или поради идващата есен. Тя е млада...
Това ще се говори утре и ще радва,
защото най-красивата жена е ничия
и (както се разбра в началото)

- на август.

FelisDirus
11-11-2007, 12:59
Ами стефан иванов, радослав парушев, тома марков? Някой чувал ли е въобще за тях? :)
Стефан Иванов... той е доста млад нали? Ако е този, за когото си мисля, де...

Да. Страхотен е! И много се радвам, че знаете кой е, защото малко хора са чували за него.

След като прочетох няколко негови статии и разкази, реших, че трябва да се запозная с него. Намерих мейла му, писах му и сме излизали няколко пъти.

Няма нещо негово, което да съм чела и да не ми е харесало. =D>

Boot
11-11-2007, 13:02
Мдам, мдам. Много го харесвам и аз :)

Преди време му бях намерила блога и там се бях зачела. Готин тип изглежда :)

FelisDirus
11-11-2007, 13:03
Мдам, мдам. Много го харесвам и аз :)

Преди време му бях намерила блога и там се бях зачела. Готин тип изглежда :)

О, да.. доста часове съм прекарала, четейки блога му.

vodolei4e_m
11-11-2007, 13:09
Чували сме.
Но те са вече едни далеч по-нови и съвременни писатели.

От по-съвременната българска поезия аз мога да спомена Георги Рупчев. И Георги Господинов, с някои резерви...
offtopic: един от моя клас се казва Георги Господинов :lol: и е мн зле с литературата :lol: ....

vodolei4e_m
11-11-2007, 13:11
[quote=exploitedteen]"Брулени хълмове" на Емили Бронте е много добър, но запознати ли сте и с творчеството на другите сестри Ан (Агнес Грей) и Шарлот (Джейн Еър)...

прочетете и тях :)

Чела съм, страхотни са. Даже Джейн я четох на английски.
Тя пък много ми напомня пък на Джейн Остин - "Гордост и предразсъдъци". ;-)

аа тея книга са върха... ама са далеч от задължителни за един човек... но определено са много хубави даже и филмите съм гледал :---)

FelisDirus
11-11-2007, 13:16
И аз съм гледала филма по "Джейн Еър", но "Гордост и предразсъдъци" не съм. Хубав ли е? По книгата ли е?

Защото след като прочетох "Граф Моне Кристо" (на 1во място в списъка "любими"), реших да гледам филма и след първите 15мин гледане се изнервих адски много, защото няма нищо общо с книгата.

И как може някакви тъпи сценаристи и режисьори да се мислят за по-умни от Дюма?! Той е гений, а те са се изсрали на името и книгата му. :-x

vodolei4e_m
11-11-2007, 13:19
абе има общо с книгата(поне тоя, който гледах, чувал съм, че има различни версии), но определено да се прочете книгата си е the best (то така е при всички де...)

Barbie
11-11-2007, 13:28
И аз съм гледала филма по "Джейн Еър", но "Гордост и предразсъдъци" не съм. Хубав ли е? По книгата ли е?

Защото след като прочетох "Граф Моне Кристо" (на 1во място в списъка "любими"), реших да гледам филма и след първите 15мин гледане се изнервих адски много, защото няма нищо общо с книгата.

И как може някакви тъпи сценаристи и режисьори да се мислят за по-умни от Дюма?! Той е гений, а те са се изсрали на името и книгата му. :-x

И аз бях удивена като излезе филмът. Голямо разочарование. "Граф Монте Кристо" не е любимият ми роман от Дюма, но филма си беше голям срам. Американска му работа... :roll:

Аз лично харесвам серията "Мария Антоанета" - "Рицарят на Мезон Руж", "Жозеф Балзамо", "Колието на кралицата", "Анж Питу" и "Графиня дьо Шарни".

По "Колието на кралицата" също беше направен филм, който ми се стори по-сполучлив от "Граф Монте Кристо"

FelisDirus
11-11-2007, 13:33
Затова предпочитам книгите пред филмите. :!:

Decu
11-11-2007, 14:04
Затова предпочитам книгите пред филмите. :!:

Естествено! =D>

Bamfi
11-11-2007, 14:07
Ами стефан иванов, радослав парушев, тома марков? Някой чувал ли е въобще за тях? :)
Йей!
На Тома Марков му нямам книгите, но другите двама страшно ми харесват:). Разбира се, добавям Богдан Русев.

OtherDimension
11-11-2007, 14:16
защо си мисля, че някои хора просто вписват всички книги, които са прочели...

radiante
11-11-2007, 14:19
защо си мисля, че някои хора просто вписват всички книги, които са прочели...

Ние ли трябва да ти кажем защо ТИ си мислиш така? :?

Decu
11-11-2007, 14:21
защо си мисля, че някои хора просто вписват всички книги, които са прочели...

Нали първо трябва да се запознаеш със съдаржанието на една книга, за да я обсъждаш след това :)

AtMosFera
11-11-2007, 14:34
Ами те не са малко...и то въобще.Като по4неш "Война и мир""Цитаделата","Великият Гецби"...суууупер много са.Ест.не съм ги про4ела вси4ките още,но ги имам и ще ги про4ета. Мн ясно че е мн,ама мн по-хубаво да прочетеш книгата.После филма ти се вижда толкова...беден и простичък.....поне при мен е така.

FelisDirus
11-11-2007, 14:55
ГеТСби

Чела съм я на английски и честно казано не ме впечатли особено, не знам защо. :?

11-11-2007, 15:02
"Аз роботът"?? Филма с Уил Смит? Хм..


Айзък Азимов? Хмммм?

Decu
11-11-2007, 15:28
"Аз роботът"?? Филма с Уил Смит? Хм..


Айзък Азимов? Хмммм?

? Обърках се..

@здрасти, Гретке, как си :-$

FelisDirus
11-11-2007, 15:31
С Чарли (Радо Парушев) имам удоволствието да се познавам лично, а другите само съм запознат с техни неща... и не ми харесват много...

Аз обаче не бих добавил Богдан Русев към много добрите автори...

Ехааа, искам и аз! 8-)

11-11-2007, 15:32
"Аз роботът"?? Филма с Уил Смит? Хм..


Айзък Азимов? Хмммм?

? Обърках се..

@здрасти, Гретке, как си :-$

мм добре, спомних си най-накрая паролата за този акаунт. и обожавам новите емотиконки който май вече не са мн нови :lol:

11-11-2007, 15:33
ГеТСби

Чела съм я на английски и честно казано не ме впечатли особено, не знам защо. :?

сигурно защото оставя усещането, че Фицджералд се опитва през цялото време да покаже колко САТ думи знае... :-D

Blacklisted
11-11-2007, 16:38
"Септември" е много... натуралистична. Иначе и на мен ми харесва.

А относно Смирненски - ако се абстрахирам от "Червените ескадрони", горе-долу ми допада.
Много ме потиска неговата поезия. E какво като са червени, комунизмът на Смирненски е различен, от този "комунизъм", който повечето хора си спомнят с такава обич днес, пък и ми е от любимите :-P

Но да не разваляме готината тема с политически *****. По - късно ще се включа пак.

FelisDirus
11-11-2007, 17:04
ГеТСби

Чела съм я на английски и честно казано не ме впечатли особено, не знам защо. :?

сигурно защото оставя усещането, че Фицджералд се опитва през цялото време да покаже колко САТ думи знае... :-D

Вероятно си права. 8-)

rocknrolldoll
11-11-2007, 21:50
Никой не може да ти каже какво да четеш. Аз примерно постоянно споря с баща ми, който ме "напътства" какво да чета.
Мойте фаворити са:
1. Всичко на Паулу Коелю и по-специално "Алхимикът"
2. Harry Potter =D>
3. "Вечната Амбър" - много добра, драматична, абе класика си е.

FelisDirus
11-11-2007, 22:08
Никой не може да ти каже какво да четеш. Аз примерно постоянно споря с баща ми, който ме "напътства" какво да чета.
Мойте фаворити са:
1. Всичко на Паулу Коелю и по-специално "Алхимикът"
2. Harry Potter =D>
3. "Вечната Амбър" - много добра, драматична, абе класика си е.

да беше го послушала.. :razz:

Ако е на 11-12 й е позволено. И брат ми чете Хари Потър. 8-)

"авторът на всички български манекенки" - няма да коментирам. Пари да ми дават, няма да прочета една негова книга.
Предубедена съм, но е факт.

Barbie
11-11-2007, 22:28
"авторът на всички български манекенки" - няма да коментирам. Пари да ми дават, няма да прочета една негова книга.
Предубедена съм, но е факт.

Не бих си позволила да изказвам мнение за нещо, с което не съм запозната. Чела съм всичко на Паоло Куелю (без последните 1-2), именно защото не смятам, че мога да давам критика, ако не съм прочела (а аз обичам винаги да имам мнение по всеки въпрос 8-) ). Като цяло смятам, че има някои попадения. Бива го да плагиатства - взима идеи оттук, оттам...но пък и това е талант. :) Но е твърде прехвален и особено последната книга, която прочетох, беше повече от разочароваща.

"Хари Потър" е увлекателна книжка. Всичките съм ги чела, без последната. Както винаги - носи пари, следователно започват да злоупотребяват с идеята. Има далеч по хубава детска литература, но като цяло нищо лошо не мога да кажа за Хари Потър (освен че вярвам, че цялата тая история можеше да се побере в 2-3 книжки...)

FelisDirus
11-11-2007, 22:30
"авторът на всички български манекенки" - няма да коментирам. Пари да ми дават, няма да прочета една негова книга.
Предубедена съм, но е факт.

Не бих си позволила да изказвам мнение за нещо, с което не съм запозната. Чела съм всичко на Паоло Куелю (без последните 1-2), именно защото не смятам, че мога да имам мнение, ако не съм добре запозната. Като цяло смятам, че има някои попадения. Бива го да плагиатства - взима идеи оттук, оттам...но пък и това е талант. :) Но е твърде прехвален и особено последната книга, която прочетох, беше повече от разочароваща.

"Хари Потър" е увлекателна книжка. Всичките съм ги чела, без последната. Както винаги - носи пари, следователно започват да злоупотребяват с идеята. Има далеч по хубава детска литература, но като цяло нищо лошо не мога да кажа за Хари Потър (освен че вярвам, че цялата тая история можеше да се побере в 2-3 книжки...)

Хахаха, да дееее, затова и казах, че съм предубедена и че няма да коментирам. ;-)

DisciplineAndOrder
11-12-2007, 10:00
Никой не може да ти каже какво да четеш. Аз примерно постоянно споря с баща ми, който ме "напътства" какво да чета.
Мойте фаворити са:
1. Всичко на Паулу Коелю и по-специално "Алхимикът"
2. Harry Potter =D>
3. "Вечната Амбър" - много добра, драматична, абе класика си е.

Ебаваш се нали? :razz:

hahavteen
11-14-2007, 14:05
"Izlekyvai jivota si" na Lyiz Xei
Tova e kniga koiato naistina moje da te nakara da pogledne6 na jivota po razli4en na4in i da razbere6 za6to ti se sly4vat razni ne6ta.
Znam 4e ima mn podobni knijki no tazi naistina e strahotna a i vsi4ko e istina(ot opit znam).Vsi4ki drygi knigi vseki gi izbira sam spored vkysa si nai-ve4e za6toto vseki 4ovek razbira napisanoto po razli4en na4in. :)


P.S.:Koito go murzi da 4ete neka gleda filma "The secret"(dokolkoto znam go ima v data).Mn e dobur i glavnata ideia e po4ti su6tata kato na Lyiz Xei 8)

Blacklisted
11-14-2007, 19:25
В момента чета някакви фентъзита - елфи, жужета... и докато повечето са скучни и предсказуеми има едно, което е невероятно - "Песен за Огън и Лед", аз по - живи и истински герой не се сещам.

zabludenata
11-14-2007, 19:32
Ем евалла! :)

DisciplineAndOrder
11-16-2007, 09:42
Творчеството на Христо Смирненски ми харесва.
"Юноша" , "Йохан" ,"Братчетата на Гаврош" са страхотни стихове.

FelisDirus
11-16-2007, 14:56
Творчеството на Христо Смирненски ми харесва.
"Юноша" , "Йохан" ,"Братчетата на Гаврош" са страхотни стихове.

Много са хубави, но и са много потискащи. Както вече казах, четейки "Йохан", едва не ревнах... :-k

CtrlAltDel
11-16-2007, 22:15
Всяко дете трябва да прочете "Том Сойер"! Тая книга е велика. Много ми е странно, ако някой ми каже, че не я е чел. Че това си е класика.

`Death`Whore``
11-16-2007, 22:16
Поне да четяха хората...все едно какво. Вече ми омръзна млади хора да казват без срам, че не четат.

DiTko
11-17-2007, 20:55
"Кръстникът" е много хубава книга. Заслужава си четенето.

FelisDirus
11-17-2007, 21:00
"Кръстникът" е много хубава книга. Заслужава си четенето.

О, да! Бях я забравила... смятай колко съм зле.
Подкрепям с две ръце! =D>

DiTko
11-19-2007, 17:03
"Кръстникът" е много хубава книга. Заслужава си четенето.

О, да! Бях я забравила... смятай колко съм зле.
Подкрепям с две ръце! =D>

Хех ... не си зле спокойно :) Прощаваме ти :) Ако си падаш по такива книги може да прочетеш "Сицилианецът", също от Марио Пузо. Не може да се сравнява с "Кръстникът", но е много хубава.