PDA

View Full Version : план:От трендафиловите градини до кръчмите (маминото детенце



Mishlety
11-13-2007, 10:57
Ако някой може да ми помогне да напиша плана ще му бъда мн благодарна :---)

No_Limit
11-13-2007, 12:20
Повестта “Маминото детенце” от Любен Каравелов е замислена като поучително произведеие посветено на възпитанието и обучението на младия човек.Николчо израства в охолно живеещо семейство на Нено и Неновица,коята е основна причина за формирането му като човек и личност.
Виновници за Николчовото падение са родителите му,даскал Славе,Иван-Нищото,приятелският кръг,в който попада и обществото в град Казанлък.
Без съмнение най-голяма вина за пропадането на чорбаджийския син имат неговите родители.Докато е малко,детето взема пример от майка си и от баща си,и им подражава.Те със своите постъпки изграждат характера му.Двамата чорбаджии не могат да го научат на честност,скромност и трудолюбие,защото самите те не притежават такива добродетели.”Нежната родителница”прави от сина си “мамино детенце”.Тя е тази,която глези сина си от малък,като му позволява всякакви своеволия.Тя заповядва на даскал Славе да се отнася към него по-меко,като към чорбаджийски син.Отрано родителите го учат на високомерие,мързел,лъжа,пи нство.В резултат на това Николчо става пияница,лъжец,крадец,човек без съвест и без чест.
Определена вина има и “разсадникът на образованието”даскал Славе.Той свежда изискванията си към чорбаджийският син до минимум.Резултат-въпреки че по природа е будно дете,за четири години Николко научава само две молитви.Учителят има специално отношение към богатите ученици-не ги бие, не им се кара,защото родителите им му плащат.Доброволно се е превърнал в слуга на чорбаджиите.
Иван-Нищото също е виновен за пропадането на “маминото детенце”.Слугата няма лично мнение и достойнство.Позволява на Николчо да го удря,обижда,да му се подиграва.По този начин подхранва неговото господарско самочувствие и високомерие.
Хората казват,че с какъвто дружиш,такъв ставаш.Това е вярно.Приятелите на чорбаджийския син са нехранимайковци като самия него.Свързват ги не приятелските чувства,а общия им порок.Приятелите му го използват заради парите му.От техните поразии и скандали се възмущава целият град.Всички в града шушукат за зле възпитания чорбаджийски син,ала никой не изказва мнението си пред Нено,за да избегне чорбаджийския гняв!Така обществото също поема вина за пропадането на главния герой.
Повестта “Маминоте детенце”поучава хората а осъзнаят,че животът не е вечен празник и да обръщат по-голямо внимание на възпитанието на децата си,за да не съжаляват като Нено и Неновица.

No_Limit
11-13-2007, 12:28
Вчера писах такава тема на брат си , забележете колко добра кака съм :-P

sexa_na_kompleksa
11-13-2007, 16:38
Вчера писах такава тема на брат си , забележете колко добра кака съм :-P

Ез,защо и моя брат не ми пише така темите ...

MuTaKa05
12-17-2007, 15:41
No_Limit колко може да искарам с тва са4инение мерси 4е си го написала
и аз ако имах такава сестра си4ко 6тях да правя за тебе :-P