PDA

View Full Version : Решаващата битка - "Благодаря" срещу "Мерси&q



Sashakiss
11-13-2007, 17:14
Пичове, защо предпочитате да казвате "мерси" вместо едно патриотично "благодаря"?
Мен например много ме дразни, когато помогна на някой/някоя, той/тя да ми отвърне с едно грозно "мерси". Или пък когато кажа на някое момиче, че е хубаво тя да ми отвърне с "еееееей мерсииииии" или със супер-мега-ултра-турбо-гига-свръх-мощното словосъчетание "мерси много".
Аз лично предпочитам да употребявам "благодаря", защото звучи по хубаво и защото си обичам родното.

Благодаря за вниманието

~BoRn^InLoVe~
11-13-2007, 17:20
мерси за тъпата тема

Blab
11-13-2007, 17:20
Не предпочитам.
Факт е, че не са малко чуждиците, вече загнездили се в речника ни. Не можем да се борим срещу природата си, но се опитвам да изчистя езика си от всякакви "подправки".

ПП:"супер" е най-българската дума, ше знайш.

xXxScreamxXx
11-13-2007, 17:20
3атова аз пи6а ''10x'' а ина4е пове4е използвам мерси но...... нз за6то ?!!??!??!? 8)

I*object
11-13-2007, 17:35
Не може да се правиш на патриот и да не използваш мерси,вместо благодаря,а в същото време да използваш хиляди други чуждици,заемки,калки и тн.

Езика е средството с което мислим,а ти не можеш да котролираш априорно мислите си,така че докато мислиш и ти използваш мерси,вместо благодаря-сигурна съм,защото от е по-лесно и по-кратко за изговаряне,и дясната половина на мозъка ти веднага избира него,вместо благодаря.
Това че ти после можеш да контролираш речта си и да произнесеш благодаря,вместо мерси си е друг въпрос.
Не искам да обяснявам по-подробно,защото пак някои хора,ще ме обвиняват,че много се показвам и се правя на умна хахаха.

Като цяло логиката ти е дребнава. :wink:

^Sam90^
11-13-2007, 17:36
Мерси е по-кратко и следователно по-удобно да бъде казано в някои случаи... ;)
Точно. С "благодаря" трябва много да си въртиш езика.
Не виждам разлика между двете... глупава тема... глупави аргументи... глупав автор :D

ABSOLUTme
11-13-2007, 19:07
Е те вече ти казаха де..ама ще ти дам и друг пример.
Аз си използвам 'мерси',ама за това си има и друго обяснение,просто навик.(както впрочем и 'пардон',винаги го използвам,когато настъпя някого в автобуса примерно,докато преди изпозвах просто 'опааа' :-D )
Тааа 'благодаря' би следвало да се използва при официално общуване. ;-)

shadow4e
11-13-2007, 20:17
Имам съучинк, който също ни поправя, той никога не използва "мерси", но не съм си взела бележка, защото в случая не мисля, че е толкова нужно. :) Но той поне не използва чуждици при аргументирането си.

Boot
11-13-2007, 20:24
докато преди изпозвах просто 'опааа' :-D )
;-)
кхахахха и аз по едно време так казвах :-| много е смотано

Иначе казвам "мерси", защото на първо място ми звучи по-красиво, второ - по-кратко е. Аз искам езика ми да е красив, не нечий. И по тази причина казва звучно и цветущо "дееееба" вместо скучно и глухо "fuck".

teenkopele
11-13-2007, 20:48
По-често казвам "мерси", но се опитвам да се отуча от този навик и да започна да използвам само "благодаря". Не е лесно.

OtherDimension
11-13-2007, 20:49
това "мерси" съм го намразил от една реклама за банка или кредит беше..
тоя там дето го казва, строителят, е егати инфантилният екземпляр

FelisDirus
11-13-2007, 20:50
Употребявам ги еднакво често.. което първо ми дойде наум. 8-)

DisciplineAndOrder
11-13-2007, 21:12
Каквото ми дойде наум :-| Все ми е едно дали ще кажа "мерси" или "благодаря" .Какво като едното е на френски? Много важно :?

Blacklisted
11-13-2007, 22:22
мерси за тъпата тема


имам си гадже,заместници,кандидати и най-добри приятели

Само мозък си нямаш а? Ма за к'во ти е.

Винаги използвам благодаря.

ПС Епа "опа" си е най–българско. :D

I*object
11-14-2007, 00:41
имам си гадже,заместници,кандидати и най-добри приятели

Само мозък си нямаш а? Ма за к'во ти е.

Напротив,трябва много акъл,за да можеш да манипулираш и въртиш на пръста си толкова много мъже. :)

Orono
11-14-2007, 01:02
Не бъркай акъла със заложените природни "качества"...
А и има мъже, и "мъже" :wink:

I*object
11-14-2007, 02:06
Не бъркай акъла със заложените природни "качества"...
А и има мъже, и "мъже" :wink:

Не ги бъркам изобщо.
Може и да не си първа красавица и пак да ги контролираш.
Няма мъже и мъже,нито пък жени и жени-всички са манипулируеми.

Blacklisted
11-14-2007, 07:37
Със сестра ти ще ме довършите :-P

ABSOLUTme
11-14-2007, 10:58
..манипулируеми.
:D

Orono
11-14-2007, 11:16
Не бъркай акъла със заложените природни "качества"...
А и има мъже, и "мъже" :wink:

Не ги бъркам изобщо.
Може и да не си първа красавица и пак да ги контролираш.
Няма мъже и мъже,нито пък жени и жени-всички са манипулируеми.
Имаше една тема за самовнушението, виждам, че си я прочела :)

ArTanDra
11-14-2007, 11:20
Ти използваш чуждици , а критикуваш тези които използват "мерси" ?! Мерси го използват повече , защото 'благодаря' е по - трудно за изговаряне и по - дълго.. също много зависи в каква среда си , забелязала съм , че повечето хора казват мерси на познати , приятели и т.н. , а на непознати казват благодаря. Така както казваш 'чао' на приятел и довиждане на непознат ;)

I*object
11-14-2007, 11:27
ABSOLUT`me,какво смешно в думата "манипулируеми"?
Ороно,не съм отваряла темата за самовнушението,ала съм си мислила много отдавна за това,още когато съм чела Сун Дзъ. (ако въобще знаеш кой е той)

Ако се опиташ да се присмееш над думите ми,че всички са манипулируеми,си много заблудено дете,което е имало късмет да не попада в ръцете на психопати.Ако се прави целенасочено blowminding,се получава.Пък и си има някои безотказни тактики,които обаче няма да споделя. :wink: Ще те оставя ти да си поблъскаш главата.

Octofunk
11-14-2007, 11:37
ABSOLUT`me,какво смешно в думата "манипулируеми"?
Ороно,не съм отваряла темата за самовнушението,ала съм си мислила много отдавна за това,още когато съм чела Сун Дзъ. (ако въобще знаеш кой е той)

Ако се опиташ да се присмееш над думите ми,че всички са манипулируеми,си много заблудено дете,което е имало късмет да не попада в ръцете на психопати.Ако се прави целенасочено blowminding,се получава.Пък и си има някои безотказни тактики,които обаче няма да споделя. :wink: Ще те оставя ти да си поблъскаш главата.
Много сме печени нали? 8)

Orono
11-14-2007, 13:21
ABSOLUT`me,какво смешно в думата "манипулируеми"?
Ороно,не съм отваряла темата за самовнушението,ала съм си мислила много отдавна за това,още когато съм чела Сун Дзъ. (ако въобще знаеш кой е той)

Ако се опиташ да се присмееш над думите ми,че всички са манипулируеми,си много заблудено дете,което е имало късмет да не попада в ръцете на психопати.Ако се прави целенасочено blowminding,се получава.Пък и си има някои безотказни тактики,които обаче няма да споделя. :wink: Ще те оставя ти да си поблъскаш главата.
Съвсем се отклони от темата на поста ми, ама нищо, пиши си :)

Пък като си почнала Сун Дзъ, вземи почети и Мусаши :)

sladku_bebzi
11-14-2007, 13:58
Благодаря ми звучи твърде официално, за тва!

Reed
11-14-2007, 14:05
докато преди изпозвах просто 'опааа' :-D )
;-)
кхахахха и аз по едно време так казвах :-| много е смотано
верно е много смотано,но аз още си го използвам понякога 8-)

malka_sladuranka
11-14-2007, 14:06
Употребявам ги еднакво често.. което първо ми дойде наум. 8-) Ами и аз така правя.

chefzz
11-14-2007, 16:17
благодария мноо дълго бе.. МЕРСИ :D

Disrespect
11-14-2007, 16:20
хъх, отдавна не бях казвал Благодаря..

HePeAJIeH
11-14-2007, 16:33
мноо мерси за темата копеуе 8-)

tItEufFf
11-14-2007, 17:38
Еми..аз предпочитам да казвам "мерси" , но има случаи, в които казвам и "благодаря"...Абе зависи от случая

AvaLan4e
11-14-2007, 17:40
Щот мерси, май френд, не занчи, че ще дариш нещо много на някого :grin:
Що, ти мислиш патриота се крапи на думите и езика....сигурно си прав, пък Ботев със своите русизми не е никъв патриот (;
:-s

I*object
11-14-2007, 18:37
ABSOLUT`me,какво смешно в думата "манипулируеми"?
Ороно,не съм отваряла темата за самовнушението,ала съм си мислила много отдавна за това,още когато съм чела Сун Дзъ. (ако въобще знаеш кой е той)

Ако се опиташ да се присмееш над думите ми,че всички са манипулируеми,си много заблудено дете,което е имало късмет да не попада в ръцете на психопати.Ако се прави целенасочено blowminding,се получава.Пък и си има някои безотказни тактики,които обаче няма да споделя. :wink: Ще те оставя ти да си поблъскаш главата.
Съвсем се отклони от темата на поста ми, ама нищо, пиши си :)

Пък като си почнала Сун Дзъ, вземи почети и Мусаши :)

Ами,да,поста ми беше сексистки.Може би защото съм манипулирала повече,мъже,отколкото жени,използвайки симпатията и сексуалното им привличане.В такъв смисъл,субективният ми опит даде отражение върху въпроса като цяло.
Но всъщност, (малко банално ще прозвучи),всеки си има слабо място (най-често нарцисизъм),по което можеш да удряш-ако го усетиш и използваш в своя полза,си перфектен манипулатор.

Друг въпрос е,че дори приятелствата,любовните връзки,познанствата са плод на интереси и "скрита манипулация",от едната или другата страна,или от двете.

Съжалявам,ако поста ми е крайно себичен,но така са ме възпитали.
Живота просто е по-лесен,ако знаеш,как да се възползваш от хората-например,в момента прави мили очички и се държа благоприлично с някои момичета от групата ми,за да ми дават лекциите си.Това ми спестява губенето на излишно време,за ходене в часовете.. :wink:

П.С Чела съм Мусаши.Не ми харесва,както и като цяло източната философия.Много ми е неадекватно абстрактна и прилича на древногръцката и древноримската от преди новата ера.Хубави идеи,но нереалистични.Прилича ми на Анаксимен,Анаксимандър..и пр.,според които апейронът е една от природните сили-вода,въздух..
Сун Дзъ е далеч по-рационален,от съвременна гледна точка. :twisted:

I*object
11-14-2007, 19:34
Не съм казала,че съм майстор на манипулацията.Имам на какво да се уча и доста хора,върху които да се уча. :)

Относно това..за скритата проституция..нека я разделим на два вида "открита-скрита проституция" и "прикрита-скрита проституция".Първият вид е този,който ти спомена-използвайки неговият нагон,да извличам меркантилни цели.Вторият вид ("прикрита-скрита проституция"-наричам е така,защото принципите й са заложени в нашето подсъзнание изначално,или са възникнали в ранна детска възраст и в повечето случаи не ги забелязваме) са сакралните интимни връзки..още от малки нашите майки и баби ни възпитават в това,че трябва да си намерим силен и богат мъж..с голяма зестра.На пръв поглед,това изглежда съвсем безобидно,нали?
Приказките проповядват същото-принцът винаги е висок,красив,на цял кон,но е ПРИНЦ-тоест е богат и може да се грижи за теб,благодарение на богатството си.Другото нещо е инстинкта за самосъхранение-продължаването на рода.Една жена може и да използва него,манипулирайки.
Например ,аз не искам да имам деца,но мога да използвам някого,защото той иска да има поколение.Аз му раждам деца-той ми осигурява добро битийстване до края на живота ми-дом,храна,кола и тн.

Просто обществото е поставено така,че колкото по-рано разбереш,че трябва да манипулираш хората,толкова по-добре за теб.Или ти манипулираш,или теб манипулират,или както даде ти пример,с мъжа нагона и курвата-двамата се манипулират един-друг.

Boot
11-14-2007, 19:42
още от малки нашите майки и баби ни възпитават в това,че трябва да си намерим силен и богат мъж..с голяма зестра.На пръв поглед,това изглежда съвсем безобидно,нали?
Приказките проповядват същото-принцът винаги е висок,красив,на цял кон,но е ПРИНЦ-тоест е богат и може да се грижи за теб,благодарение на богатството си.
Тебе на това ли те учи майка ти? Моята пък винаги ми е казвала да си намеря просто готин мъж. А зестрата я дават родителите на момичето, момчетата нямат тази екстра о.О

А приказките проповядват за принцове поради художествени цели - набляга се на контраст - тя - бедна селянка, той - лъснат принц. Или обратното.

I*object
11-14-2007, 20:35
Жените са меркантилни,а ти да не си мислиш,че са идеалистки? :)
Или вярваш в истинската,платонична любов,ахаха,не ме разсмивай.

Иначе,трябва да се съглася с теб и това което каза,в предпоследния абзац.Спомням си Том Соер,който убеждаваше децата,колко хубаво ще е за тях,да боядисат оградата му ;).
За жалост не във всички случаи може да намери приложение.Например,няма как да накарам колежките ми да смятат,че би им помогнало някак си,да ми дадат лекциите си. :) Но те са достатъчно глупави да не се сетят,че ги манипулирам.

Нямам против и те да ме манипулират после по същия начин,молейки ме за същото,правейки мили очички.Но не искам да наричам това приятелство,а вид добронамерена манипулация.
В такива случаи се казва,че сиренето е с пари. :wink:

I*object
11-14-2007, 21:00
Ако се замисля,как да го направя-сигурно ще намеря начин да ги накарам,че си мислят,че си помагат,давайки ми лекции,въпроса е че не искам.Не искам,защото не мисля,че са привилигировани за такъв вид услия.
При тях и манипулация от най-низша форма работи,това ме устройва.Затова не искам да усложнявам нещата и да се принизявам толкова.Защото когато решиш манипулираш,ти безгласно обявяваш,че си по-слаб и имаш нужда от другият (от услуга,пари и др).

Сигурна съм,че съм манипулирала и по-умни момчета от теб,но не са ме обиждали,разочаровали,осми вали.И не си мисли,че съм толкова тъпа,да не се усетя,ако са го правили.Просто не са.Да кажем,че мъжете имат афинитет към мен,защото изглеждам мила и невинна и лесно се влюбват.
А когато се влюбят изключват възможността човека,който толкова обичат,да ги използва..защото и без това го обожествяват и му преписват качества,които той/тя не притежава.
Хайде,да не минаваме на лични обиди.

RoyTheReaper
11-14-2007, 21:01
Благодаря не ме кефи. Използвам мерси. Или kiitos. 8)

I*object
11-14-2007, 21:06
Благодаря не ме кефи. Използвам мерси. Или kiitos. 8)
Мен ме кефи повече тематично Kippis! (фин. "Наздраве!") :smt006

Orono
11-14-2007, 21:18
I*object, е, вече 100% си чела темата за самовнушенията, убеден съм след като прочетах предпоследния ти пост :lol:

I*object
11-14-2007, 21:57
Ами не,не е назащитено самочувствие,по-скоро жестоко отегчение от спора.
Заради което мисля и да се оттегля.Сега можеш,да си погалиш егото и да си мислиш,че си ме победил.Ниво първи клас.

Не беше нужно да ми предоставяш описание на манипулацията,прекрасно знам какво представлява.По принцип съм толерантна и готова да призная грешките си,ако ми ги намерят-но точно в този случай,заставам зад думите си,и нямам намерение да ги защитавам повече-защото са АПОРИЯ.
:)

FeelTheBeat
11-14-2007, 22:42
Използвам и двете. "Мерси" е по-лесно за изговаряне, затова може би го използвам по-често.

fiama
11-15-2007, 04:43
Употребявам и двете думи. Действително благодаря е българската дума, по-красива е като звучене, но вече има толкова много чуждици в българския език, че мерси-то не ми прави впечатление.

quench
11-15-2007, 15:39
интересното в моята работа е, че ми се налага да обяснявам по възможно най-удобен начин пълни глупости

номерът е да знаеш как да преметнеш човек срещу теб

това го казвам във връзка с прочетените по-горе постове - "манипулацията е низша форма"
звучи като
"аха, ти използваш еди-какви си методи, защото не можеш или не иксаш да използваш тези, които съм ти казал"

най-малкото I*object не се справя с reductio ad absurdum :)

спорът беше тръгнал нанякъде, но беше дефанзивно задушен

I*object
11-15-2007, 15:53
интересното в моята работа е, че ми се налага да обяснявам по възможно най-удобен начин пълни глупости

номерът е да знаеш как да преметнеш човек срещу теб

това го казвам във връзка с прочетените по-горе постове - "манипулацията е низша форма"
звучи като
"аха, ти използваш еди-какви си методи, защото не можеш или не иксаш да използваш тези, които съм ти казал"

най-малкото I*object не се справя с reductio ad absurdum :)

спорът беше тръгнал нанякъде, но беше дефанзивно задушен

Беше задушен,както казах,защото ми е скучен опонента.С теб обаче,ще си го продължим на по бира. :wink:

I*object
11-15-2007, 16:20
Напротив,мисля че си на по-високо интелектуално ниво от мен,но не това е проблема.

Защо не приемаеш,че зад това "скучно ми е",не стои оправдание или неспособност да се защитя?

Може би спора наистина ме отегчава.Имам достатъчно хора,над които мога да си упражнявам софизма,достатъчно много,че да си подбирам и избирам с кой ще ми е приятно да споря.
Е,ти не си от тях.Точка.

Иначе си прав,че разчитам повече на стила,отколкото на семантиката,но такъв ми е занаята. :wink:

AvaLan4e
11-15-2007, 16:36
...
Вярвам знаеш, човеко, че пишеш готино и въпрки това изразявайки мнението си като единстевна истина и толкова сигурно, те отдалечава от познанието. =D> Не винаги логиката е правилна. Това, че нещо ти се вижда логично, само те подвежда по неправилни разсъждения понякога. Трябва повече да уважаваш чуждото мнение, най-вече гледна точка. Имай впредвид, също, че за всеки различните неща са с различна важност. Мисловната дейност може да се бъзика и на саме. И е желателно. прдлагам ти малка терапия възхищение от другите. Погледай някои велики картини, такива каквито харесваш и които не харесаш, но са велики. Хм. Не се изразих достатъчно ясно. Главаното общо взето беше, че и прекалено начетен ('=

Xixo
11-15-2007, 19:43
^ тихо бе предник..

RAWRRR
11-15-2007, 19:48
^^ Неееееее,не тряваше да го заговаряш,сега ще ти направи цял психологически портрет,избагрен все с негативните ти качества,макар че си споменал само едно изречени.За него е достатъчно,за да определи,по добре и от родната ти майка колко си инфантилен,какъв дечко си,че обидите са приоритет на тъпите и тн.

Xixo
11-15-2007, 19:53
да се ебе в г.ъзъ... искам да се изсекна в окото му

Saymon90
11-15-2007, 19:56
Олеле какъв спор се е завихрил тук... аз ви изгубих връзката.

RAWRRR
11-15-2007, 20:00
О,да..бъди груб с него!
Той е 2ри курс все пак ( :D ),тоест пораснал е,няма да има : "Не в задника,не в задника,аз съм само на тринадесет" :P

Momchence
11-15-2007, 20:49
Принципно съм съгласен, че след като има българска дума трябва да се използва повече...ама не мисля, че има чак толкова голямо значение и че трябва да се отделя чак толкова внимание на това...
...и м/у другото немсното [данкъ] ме кефи повече от "мерси" :-|

Momchence
11-15-2007, 20:52
you're welcome :lol:

Orono
11-15-2007, 20:54
Khaawp khoon khrap

:D

AvaLan4e
11-16-2007, 20:04
^^ Неееееее,не тряваше да го заговаряш,сега ще ти направи цял психологически портрет,избагрен все с негативните ти качества,макар че си споменал само едно изречени.За него е достатъчно,за да определи,по добре и от родната ти майка колко си инфантилен,какъв дечко си,че обидите са приоритет на тъпите и тн.
Много ме кефи...май си падам по таквиа батковци и все пак винаги, винаги се пробвам да ги измена. Хахаха. това е като синдрома, нали знаете отбягва ли ви някой, понякога повече ви привлича това в него. Отдавна си мисля, че все пак познавам един, двама, които, каквито и недостатъци да имат, то те са същите, които приемам за качествата, които те притежават и ме привличат. Много дълга тема и все пак държах да споделя. Пораздивжа пръсти ако няма как другак да изразя щастието си от...нищото ('= без коментар, чухте ли :-D

Boot
11-16-2007, 20:10
май си падам по таквиа батковци
:x

AvaLan4e
11-16-2007, 20:22
май си падам по таквиа батковци
:x
като батковци, не като друго...кво толкова казох?
едитче>да добавя липсва ми и баща, ако иска някой да ме усинови:
ще се науча да пиша
ще му водя счетоводните книжа
ще го слушам
ще го гледам
ще му чистя
ще му правя подаръци
ще го обичам
айде стига толкова, че се почувтах чак зле ('=
/ще спра да флудя, ама само ако има модеве дето да трият/