PDA

View Full Version : проблема с кръводаряването и народната простотия



Momchence
11-20-2007, 22:24
Здравейте на всички :) По принцип не бих ви занимавал с мойте безинтересни и повърхностни дейности, но доста се жегнах и не се сдържам да споделя разочарованието си.

Вчера минах след даскало през центъра по хематология и трансфузиология, да даря кръв. Още от там почнаха впатленията ми...стандартната гледка си беше на лице. Немалка група цигани чакащи някой да ги зариби и да им плати, за да дарят кръв за някой близък, нуждаещ се на "купувача"
Лелките с бели престилки гледаха първоначално злобно, но се усмихваха като разбираха, че съм дошъл, за да дарявам безвъзмездно, а не за някой близък. Както и да е..това не е чак толкова интересното....от една страна ги разбирам, нагледали са се на извращения....интересното е че след като споделях насам натам на някакви хора по-голямата част от реакциите бяха "ти луд ли си" "колко ти платиха" "от къф зор"
Ебаси...какъв човек трябва да си, за да имаш такъв извратен светоглед. Поне като си егоист си трай дееба.

В България има недостиг на кръв и кръвни продукти. Когато недай си боже някой ваш близък се нуждае от животоспасяваща операция е нужна кръв, която блониците нямат..тъй като никой не дарява. Товгава цалата рода се юрва да дава кръв, но често дори тогава тя не стига. Тогава какво става..принудени сте да плащате на циганите да ги точат, за да оцелее вашия близък.

От една страна е извратено, че има хора, които се продават по тоя долен начин. От друга страна е извратено, че се стига до там такива хора да имат упсех.

Ебаси пикливата нация, ебаси гражданското общество, ебаси националното самосъзнание, ебаси маталитета.


За непросветлените, имаш право да дариш кръв за определн човек. Заявяваш, че искаш да дариш за едикой си нуждаещ се и за никой друг и никой няма право да те възспре. Именно от това право се възползват циганите (а и не само, имаше и българи)

За тези, които проявяват интерес давам линк с адресите и телефоните на центровете в цялата страна, където можете да дарите безвъзмездно кръв: http://www.mh.government.bg/national_centers/ncth.php

HopeLesss
11-20-2007, 22:30
Преди 3 седмици аз също дарих кръв безвъзмездно и при мен също имаше подобни реакции: "Ти луда ли си? Сега ще се разболееш, идва зима, организма ти трябва да е силен..." Бях си обещала, че при първа възможност ще даря и го направих. За мен това е най-малкото, което човек може да направи, за да помогне на близък човек (визирам дори непознати). След 6 месеца пак ще ида да дам. Поне сега премахнах бариерата, наречена "страх".

Иначе за циганите си много много прав... Но проблема не е в това, че те се "предлагат", а в това, че никой не помага, докато не му опре ножа до кокала...

Една седмица след като дадох кръв ми пратиха следния смс: "Благодарим ви, че отворихте сърцето си. Дарихте кръв и така дадохте шанс на един човек да започне живота си отначало."...

Momchence
11-20-2007, 22:35
Малко факти:
Всеки здрав човек от 18 до 65 години може да дарява кръв.

Всеки здрав човек дарява не повече от 450 мл кръв без последици за своето здраве.

Самото кръводаряване отнема около половин час и не крие никакви рискове, тъй като всички материали и консумативи са за индивидуална и еднократна употреба.

Взетата кръв се възстановява от организма за 3-4 седмици, без да са необходими каквито и да било усилия. Само след два месеца можете пак да бъдете кръводарител.

Кръводаряването не вреди. То е полезно, тъй като стимулира процеса на кръвотворене и защитните сили на организма.

HopeLesss
11-20-2007, 22:37
Да допълня само, че изгубената кръв се възтановява количествено за 24 часа, а качествено за 3-4 седмици. При мен лично всичко продължи около 20-тина минутки, като дори си полежах малко, защото според леличките ръката ми треперела 8-)

AnTiBuLLsHiTs
11-21-2007, 06:16
Давал съм кръв не веднъж... И мене френдовете често ме питат как без пари ще си давам кръвта..
Аз по принцип съм добър човек и обичам да помагам, защото смятам, че ако имам нужда някога все някой ще ми помогне, но май с годините разбирам, че няма да стане баш така.. Все пак продължавам да си правя добри дела. :smt006

Едно искрено "благодаря" струва повече отколктоо всички пари по света.

AliceSw
11-21-2007, 08:10
не може да дарява всеки - две приятелки бяха отишли - и от двете не взеха - едната тежала под 50 кг, другата имала ниско кръвно

bulgarche
11-21-2007, 13:14
Погледни тази тема (http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=140931&highlight=%EA%F0%FA%E2%EE%E4%E0%F0%FF%E2%E0%ED%E5) , в която мисля че са написани "разни неща" ;-)

Disrespect
11-21-2007, 13:25
идеята е добра, обаче още нямам години :/

Sissy90
03-31-2009, 20:23
Темата е малко стара, но няма смисъл да пускам нова, при положение, че мнението ми почти напълно съвпада с това на автора. Преди около седмица отидох да даря кръв. Веднага ме питаха за кого - по-късно жените, които ми вземаха кръв, ми обясниха, че много малко хора ходели просто така, да дарят безвъзмездно. Когато ме питаха защо го правя, им казах, че знам колко малко хора даряват, а е нужно да се прави. И наистина мисля така - не знам по каква причина, но много българи не искат да дарят кръв просто така - правят го само ако се налага. А не ти струва почти нищо - 20-30 минути трае цялата работа, като включвам 5те минути, в които едната жена изчезна нанякъде с личната ми карта, както и после още 10-15, докато попълня два формуляра и ми направят изследването за кръвна група и хемоглобин. А, и 1.10 лв за една кола, че ми беше ниско кръвното и да ми се вдигне малко :D Мен ме притесняваше ниското кръвно - малко зорлям го вдигах с тази кола и си мислех, че може нещо да ми се завие свят, но всъщност нямаше нищо такова, даже не се замаях. Освен това почти не боли - просто две малки убождания. Най-много ме впечатли това, което ми каза жената, когато ми извади иглата от вената - "Ти спаси един живот." Звучи малко клиширано ли, не знам, но реално погледнато всеки, дарил кръв, спасява живот - има ли значение чий? Ако има възможност самото кръводаряване да ви навреди, лекарите няма да ви позволят да го направите - така че можете да сте сигурни, че е безопасно (освен в доста редки случаи, в които може някой кръводарител да припадне).

Nitroglycerin
03-31-2009, 22:54
Живеем в алчен и корумпиран свят нищо не може да се направи .

Dumb
04-01-2009, 06:52
Искам да даря кръв. Това е едно от нещата, които ще трябва да изчакам 18.
Но ще :)