PDA

View Full Version : Манталитета на българина-предимство или недостатък



gerity
11-24-2007, 08:12
ако някои има мнение по въпроса да се изкаже :-s

sexa_na_kompleksa
11-24-2007, 08:21
Виж това:

За подаряването на старите вещи и манталитета на българина

Какво правите със старите си дрехи, тези от минали години, поизносени и захабени или просто демоде? Повечето хора в България ги ползват за работа, носят си ги из вкъщи докато станат негодни за обличане или чистят прозорците с тях… А в другите държави хората ги оставят до кофите за боклук, за да ги намерят други хора, на които биха били от полза. Или ги даряват на организации, които да ги доставят до бедни страни и нуждаещи се семейства.

Какво правим в България със старите уреди? Когато си купим нова печка например, сме чакали старата да се разпадне и съвсем да откаже да работи, за да я заменим. Дори тогава гледаме да използваме частите и и да измайсторим нещо с тях. Или да предадем метала за вторични суровини… А в другите държави хората сменят електроуредите си през 5 години (средно) и отново ги оставят до кофите за боклук. Те не просто изхвърлят уредите си, а ги поставят в оригиналните им опаковки, прилежно оплътнени отвсякъде. Хората грижливо са помислили новият собственик наистина да се зарадва на старата им вещ и да я използва успешно. Оставят почти нови и неизползвани дрехи, защото нямат място за непотребни вещи, а и просто нямат навика да събират вехтории.

А българинът събира всичко, складира в кашони над холната секция дрехи, прежди, пердета, детските играчки на порастналите си деца, за да ги даде на внуците си, събира евтини китайски сервизи, за да има подарък (най-честно неподходящ…но подарък) за някой неочакван празник… Българинът складира всевъзможни вехтории и боклуци на тавана, в мазето и под леглата. А когато наистина няма нужда вече от някои вещи – изхвърля ги директно в казана или ги пали! Унищожава ги, за да не ги намери някой друг, който не е дал пари за тях, а пък те нещо „да са се минали”.

Малко са хората, които оставят непотребни вещи до кофите. И все повече намаляват. И как няма? Наскоро оставих чанти с омалели дрешки на синът ми, бебешки неща, с надеждата бедните цигани, ровещи гладни и мръсни из казаните да им се зарадват. Какво бе очудването ми, когато видях разхвърляни насам-натам малките гащеризончета и ританки, по улицата бебешките шапчици и чорапки и колите да минават през тях! „Бедните” цигани не стига, че не са харесали дрешките, ами дори не са ги оставили за други хора, на които биха били нужни. Просто ги бяха разгледали и разпиляли… Е, скъса ми се сърцето! Как да оставяме старите си вещи до кофите, когато знаем какви хора ще ги намерят?!

Иска ми се да сме в Европейският Съюз, иска ми се наистина! Но как да бъдем европейци, когато обществото, изобщо българинът няма навика да пази, да споделя и да дарява! А колко още качества му липсват, за да бъде Човек изобщо, да не говорим да бъде европеец!

ThunderGoddess
11-24-2007, 10:15
Виж това:

За подаряването на старите вещи и манталитета на българина

Какво правите със старите си дрехи, тези от минали години, поизносени и захабени или просто демоде? Повечето хора в България ги ползват за работа, носят си ги из вкъщи докато станат негодни за обличане или чистят прозорците с тях… А в другите държави хората ги оставят до кофите за боклук, за да ги намерят други хора, на които биха били от полза. Или ги даряват на организации, които да ги доставят до бедни страни и нуждаещи се семейства.

Какво правим в България със старите уреди? Когато си купим нова печка например, сме чакали старата да се разпадне и съвсем да откаже да работи, за да я заменим. Дори тогава гледаме да използваме частите и и да измайсторим нещо с тях. Или да предадем метала за вторични суровини… А в другите държави хората сменят електроуредите си през 5 години (средно) и отново ги оставят до кофите за боклук. Те не просто изхвърлят уредите си, а ги поставят в оригиналните им опаковки, прилежно оплътнени отвсякъде. Хората грижливо са помислили новият собственик наистина да се зарадва на старата им вещ и да я използва успешно. Оставят почти нови и неизползвани дрехи, защото нямат място за непотребни вещи, а и просто нямат навика да събират вехтории.

А българинът събира всичко, складира в кашони над холната секция дрехи, прежди, пердета, детските играчки на порастналите си деца, за да ги даде на внуците си, събира евтини китайски сервизи, за да има подарък (най-честно неподходящ…но подарък) за някой неочакван празник… Българинът складира всевъзможни вехтории и боклуци на тавана, в мазето и под леглата. А когато наистина няма нужда вече от някои вещи – изхвърля ги директно в казана или ги пали! Унищожава ги, за да не ги намери някой друг, който не е дал пари за тях, а пък те нещо „да са се минали”.

Малко са хората, които оставят непотребни вещи до кофите. И все повече намаляват. И как няма? Наскоро оставих чанти с омалели дрешки на синът ми, бебешки неща, с надеждата бедните цигани, ровещи гладни и мръсни из казаните да им се зарадват. Какво бе очудването ми, когато видях разхвърляни насам-натам малките гащеризончета и ританки, по улицата бебешките шапчици и чорапки и колите да минават през тях! „Бедните” цигани не стига, че не са харесали дрешките, ами дори не са ги оставили за други хора, на които биха били нужни. Просто ги бяха разгледали и разпиляли… Е, скъса ми се сърцето! Как да оставяме старите си вещи до кофите, когато знаем какви хора ще ги намерят?!

Иска ми се да сме в Европейският Съюз, иска ми се наистина! Но как да бъдем европейци, когато обществото, изобщо българинът няма навика да пази, да споделя и да дарява! А колко още качества му липсват, за да бъде Човек изобщо, да не говорим да бъде европеец!

Не мога да разбера къде е проблема и не виждам нищо нередно в това, което си казал. В крайна сметка нещо като е мое, аз решавам какво да го правя, дали да го дам на друг или да си остане за мен. Нямаш никакво право да се месиш в работите на хората и това как те разпределят СОБСТВЕНОТО си имущество. Хората на запад си сменяли през пет години електроуредите, а българина ги чакал да се разпаднат. Ами да, драги, така е. щото българина няма пари. Ако вземе да си сменя електроуредите на пет години, след 15 само ще трябва да плаща вноски за заемите в банките и няма да има пари да яде. Не виждам нищо лошо в типичната спестовност на нашия народ. Да, вярно е. играчките и детските дрехи се складират, защото имат стойност. Не говоря за паричната им стойност, а носят на човека спомени. Ако става въпрос и аз обичам от време на време да си гледам куклите и да си гушкам старите плюшени играчки. Що да ги дам на циганите, които си клатят краката само, не искаш нищо да работят, получават пари от НАШИТЕ данъци и дори и не пращат децата си на училище. Те с какво са допринесли за народа ни, с какво са допринесли ЗА МЕН, че аз да допренеса нещо за тях? Аз не виждам за какво тррябва да споредлям и дарявам след като на мен не ми споделят и не ми даряват. В крайна сметка човек първо сам трябва да си помогне, а после другите а му помагат. Ако ме питаш, еъобще не трябва да има социално министерство. Знаеш ли как като не получават няколко месеца пари ей тъй как ще скокнат да работят. Чак първа икономическа сила ще станем.

ArTanDra
11-24-2007, 11:02
Недостатък. Българинът е : прост , елементарен , егоист , пие (в огромни количества) , псува (каквото му падне) , култура - под всякаква критика , необразован , МЪРЗЕЛИВ , без никакво желание за нови знания и т.н. По тази тема Алеко Константинов е написал цяла книга - "Бай Ганьо" той най - добре е описал нашия манталитет и простащина.

ThunderGoddess
11-24-2007, 11:29
Не съди за целия народ според обкръжението ти :lol: Тъпи, прости, смотани Бай Ганьовци има навсякъде по света. :-| Ако потърсите, ще намерите много свестни хора, които се гордеят, че са българи, носят характерните черти на манталитета на народа ни, но това не ни прави всички Бай Ганьовци :-x

ArTanDra
11-24-2007, 11:46
Не съди за целия народ според обкръжението ти :lol: Тъпи, прости, смотани Бай Ганьовци има навсякъде по света. :-| Ако потърсите, ще намерите много свестни хора, които се гордеят, че са българи, носят характерните черти на манталитета на народа ни, но това не ни прави всички Бай Ганьовци :-x

Ти добре ли си ? Ти знаеш ли какво е по селата? Ако не си ходил дай да те пратя в селата около Видин , Русе и долу в Родопите.. там даже нямат връзка със света. Имат някакви коларски пътища , половината не знаят български , не могат да пишат , да четат ?! А като изляза от нас лятото виждам поне 100 разсъблечени чичковци да си тресат шкембетата и да псуват , че живота е гаден или като се кача в градския виждам какво представлява народа. Некултурни , нелюбезни , некъпани ! И как така носиш характерните черти на българина и не си Бай Ганьо .. противоречиш си. :wink:

sexa_na_kompleksa
11-24-2007, 11:59
ThunderGoddess - кво си ми изписала цял роман покрай мнението ? На детето му трябва есе - потърсила съм в нета,намерила съм нещо,което може би ще й помогне и съм го копирала.Кво ме нападаш мен,като ли че аз съм го измислила ? Не случайно съм написала: "Виж това: " !

ThunderGoddess
11-24-2007, 12:21
Не съди за целия народ според обкръжението ти :lol: Тъпи, прости, смотани Бай Ганьовци има навсякъде по света. :-| Ако потърсите, ще намерите много свестни хора, които се гордеят, че са българи, носят характерните черти на манталитета на народа ни, но това не ни прави всички Бай Ганьовци :-x

Ти добре ли си ? Ти знаеш ли какво е по селата? Ако не си ходил дай да те пратя в селата около Видин , Русе и долу в Родопите.. там даже нямат връзка със света. Имат някакви коларски пътища , половината не знаят български , не могат да пишат , да четат ?! А като изляза от нас лятото виждам поне 100 разсъблечени чичковци да си тресат шкембетата и да псуват , че живота е гаден или като се кача в градския виждам какво представлява народа. Некултурни , нелюбезни , некъпани ! И как така носиш характерните черти на българина и не си Бай Ганьо .. противоречиш си. :wink:
Хахахахахаха! Ти наред ли си? Аз в момента СЪМ в село край Русе. Има си и пътища, и кабелна, даже и интернет си имам. И обща култура на това отгоре. Прекалено си се вживял да си измисляш :) Селата са си наред и хората в тях, също. Аз досега в моето село не съм срещала човек, който да не може да говори перфектно български език. Моля ти се, не си измисляй глупости. Тва мнение го публикувай в някой сайт за лично творчесто в категория фантастика. На sexa_na_komplexa се извинявам, но да предположим, че аз съм написала контрааргументи на написаното от теб и може да ползва и тях :lol: Що се отнася до това дали си противореча като казвам, че може да си българин и може да не си Бай Ганьо, не е така. Няма народ, няма човек, който да има само добри или само лоши качества. Българите са гостоприемни, умни (стига да не се омързеливят), спестовни ... и имаме много други качества, които са хубави. Не трябва да се гледа само лошото.

sexa_na_kompleksa
11-24-2007, 12:32
Има си и хора и хора - както има богати,образовани и добри хора така има и бедни,невъзпитани и недружелюбни.Не може да поставяме всички под един общ знаменател.
Не знам селата покрай Русе как са,но покрай Видин са ужасни !