PDA

View Full Version : Меланхолия



11-26-2007, 18:50
Днес по литература ме тормозиха с Хамлет, та ми хрумна да пусна тази темичка. Та, според чичко Фройд меланхолията е резултат от загубата на любовен обект, когато Аза се концентрира изцяло върху него и когато той изчезне се достига едно чувство на вътрешна празнота. Казано много опростено де. Аз обаче не съм съгласна. Меланхолията е резултат от действието по изпиване на чуждото мляко и оставянето на пълна мазаница по пода. Някой навит ли е да поспорим?

quench
11-27-2007, 05:58
чичко Фройд е възможно най-леснодостъпната и клиширана литература по въпроса, само че има един проблем - работил е в преднаучният период на на психоанализата - като дори основни понятия, с които работи, не са свързани с реалното функциониране на съзнанието

:)

bungle
11-27-2007, 07:36
Фройд е гуру!

11-27-2007, 16:06
чичко Фройд е възможно най-леснодостъпната и клиширана литература по въпроса, само че има един проблем - работил е в преднаучният период на на психоанализата - като дори основни понятия, с които работи, не са свързани с реалното функциониране на съзнанието

:)

а! почти съв съгласна. само дето за мен той е повече писател, някак не мога да го възприема като учен.ъъъъ....той самият не се е възприемал така де. искал е да е поет като Гьоте и просто и изкарал малко бързи пари с първата си стаятия за кокаина...пък станало тя една. :-D

Nobody
12-06-2007, 14:49
Меланхолията според мен не се поражда от загубата на любовен обект, както ти се изрази. Човек може да бъде и меланхоличен тип без дори да е разбирал какво е това любов, но най-вероятно тя би му липсвала. А и аз лично не знам дали е възможно един холерик да се превърне в меланхолик или пък флегматика в сангвиник, но все пак не съм особено запознат и едва ли съм най-подходящия индивид за спор на тази тема. :)

ThunderGoddess
01-16-2008, 20:37
Според мен меланхолията си е вид темперамент у човека - той може да си е роден с такава склонност просто :-| Вече различните случки от живота му влияят на това състояние по различен начин и на моменти го променят и разведряват. Аз лично съм от по-меланхоличния тип хора и затова го казвам.