PDA

View Full Version : Библията и коранът-свещените книги на две различни религии



HePeAJIeH
11-27-2007, 15:57
Тъй като разделът се нарича "Философия и религия" реших да направя тема и за тези две свещени четива! Да вярно е копи-пейстнал съм информацията но тя не е кой знае колко обемиста а и в нея съм отсял най-важното за тези две книги.Лека вечер!



Библията


Библията или Светото писание е сборник от свещени книги. Дели се на две големи части: Стар и Нов завет. Старият завет, или Танак (תנ״ך) на иврит, се смята за свещена книга на евреите, докато християните смятат за свещени и Стария, и Новия завет.

Християните изучават Библията като своя нормативна книга, която дава насоки за живота. В нея те откриват послание от Бога (словото Божие):
Библията е паметник на историята на човечеството. Тя е една от най-старите книги, в която по своеобразен начин е асимилирана и обогатена мисълта и мъдростта на древните Месопотамия, Египет и Гърция. Чрез Новия завет и християнството навлиза в гръко-римския свят, като по този начин става част от основата на съвременната европейска култура и цивилизация. Например, у славяните, както и у други европейски народи, първите писмени паметници са преводи на части от Библията. Без познаване на Библията не е възможно, например, да се изучава възникването и развоя на старобългарската писменост.Древният град Библос (дн. Джубейла) е старо финикийско пристанище на около 40 км (25 мили) на север от Бейрут в Ливан. Библос е един от най-старите продължително населени градове в целия свят. Първите заселвания датират по време на неолитния период 7000 години пр.н.е. Финикийската писменост стои в основата на европейските писмености. Финикийците са били и главни търговски посредници на материали за писане. Затова и тяхното търговско пристанище определя гръцкото наименование на книгата: η βίβλος, в деминутивно множествено число: τα βιβλία – книжки. Още в Книга на Макавеите, 8:23, сборникът свещени еврейски книги се нарича βίβλος, а в Книга на пророк Даниил, 9:2, βίβλοι. В документи от края на 1 век вече се среща наименованието τα βιβλία (книгите). Това наименование навлиза през латински във всички европейски езици.


Корана


Коранът е най-великият дар на Аллах към човечеството и неговата мъдрост е уникална. Накратко казано, целта на Свещената книга е да пази ислямските принципи, да води човечеството по Правия път и да пречиства човешката душа, да буди човешкото съзнание и да просвещава човешкия ум.
Коранът е Словото на Аллах, разкрито на Мухаммед чрез Светия Дух (Джибрил) и не е по силите на човешкия ум и въображение да сътвори нещо подобно. Всички признават, че съвременниците на Мухаммед са били майстори на красноречието и не им била чужда идеята да съперничат на Корана. Но те не били в състояние да създадат подобна на него книга и никога не са отричали това. Мухаммед е бил неграмотен и не го е криел. Най-голямата чест за него е това, че бил неграмотен човек, пратен сред неграмотните хора да учи цялото човечество, грамотно и неграмотно, на истинското послание на Аллах. Това е първият факт за Корана като слово на Аллах.Една от важните черти на мъдростта на Корана е, че тя не е статична или суха, а е преизпълнена с динамика, която буди съзнанието и пречиства сърцето. Тази мъдрост съдържа сила на внушенията, засhttp://www.teenproblem.net/forumвидетелствана както от историческите факти, така и от самия Коран. Когато Мухаммед (Аллах да го благослови и с мир да го дари!) отпhttp://www.teenproblem.net/forumравил за пръв път призива на Аллах, неговата единствена сила билhttp://www.teenproblem.net/forumа Коранът и единствената му мъдрост била мъдростта на Корана. Всепроникващият динамизъм на Корана е могъщ и непреодолим.
Съществуват много примери, които показват, че най-динамичните личности и най-убедителните аргументи не могат да постигнат динамичната мъдрост на Корана. Всевишния Аллах говори за Корана като за дух и живот, с който рабите на Аллах се насочват към Правия Път.
“Ако бяхме низпослали този Коран върху планина, щеше да я видиш смирена и разцепена от страх пред Аллах. Тези примери ги даваме на хората, за да размислят.”Друга важна черта на Корана е неговата практичност. Той не се ограничава в пожелания, неговото учение не иска невъзможното, не плува по розовото течение на недосегаеми идеали. Коранът възприhttp://www.teenproblem.net/forumема човека такъв, какъвто е в действителност и го поощрява да стане такъв, какъвто трябва да бъде. Той не определя човека като безпомощно или безнадеждно създание, осъдено от рождението до смъртта и потънало в грях от люлката до гроба, а го разглежда като благородно, честно и достойно създание.
Практичността на учението на Корана се утвърждава от примера на Мухаммед и мюсюлманите през вековете. Характерният подход на Корана се състои в това, че неговите традиции имат за цел общото благополучие на човека и се базират в обхвата на неговите възможности.

InitialD
11-27-2007, 21:54
Аллах е арабската дума за Бог. Тя се изписва с йероглиф, който доста прилича на змия. Правете си изводите.

=D> =D> =D> =D>

AvaLan4e
11-28-2007, 21:47
...и Милър.

quench
11-29-2007, 05:14
а пък аз чух една теория, която казва, че и двете религии произлизат от една и съща, като времето и различните преписвачи/преводачи са променяли по-малко, тълкували са различно и са се получили две религии, които все пак не са толкова различни една от друга...

http://youtube.com/watch?v=na5iHBDHpvY

хм, странно, значи индуизма е религия на злото, също

там се разказва как боговете и демоните заедно разбъркват първичното млечно море с помощта на гигантска змия, която накрая е пуснала от отровата си в морето и оттам е излязло всичко, което виждаме днес

ааа, да, в същият ред на логика, "курва" значи едно и също и на български, и на испански :D

bungle
11-29-2007, 08:26
Относно арабския... думичките не са.. "йероглифи". Имат си букви.Така, че Аллах, не се изписва с йероглиф.
Учила съм го 4 години. ;) И изписването не прилича много на змия, ама карай, нали трябва да сме умни.

bungle
11-29-2007, 08:30
Ще ме накарате да си измъкна прашните речници на Баранов и да търся корена на думата Аллах. Ал-е определителния член. Значи корена лахх(а) ще трябва да значи нещо. Тия копелета са много умни, хипер опростен им е езика. Имат си думи за всичко.
Имат глагол " кълцам нещо на малки парченца"... и блабла... пф, много съм проста, да го бях научила тоя език..

едит: ами ако Аллах е изключение? Може би ал в този случай не е определителен член и думата ще идва пак от глагол 4 група.. която изразяваше не знам си какви действия...пф, хвана ме яд. Нищо не знам. ](*,)

Jesus_is_good
12-01-2007, 07:51
да сте чували за така наречените "скролове от мъртво море",където е намерен стария завет на скролове хартия и отговаря на 100% на това което ползваме днес никои ниощо не е променял!!!
Преписвали са я само християни а там пише че който промени дори запетяйка от светото писание ще го сполети всичко лошо написано за неверниците ,идолопоклонницитеи т.н.
Бог ни обича всички и иска всички да се покаем и да слжим доверието си в Исус.
Твърдо съм обеен че исляма е от сатаната защото е предсказвано преди да доиде че ще доиде нчкой които ще заблуди мнозина...

Jesus_is_good
12-01-2007, 07:59
ваобще няма да си права труда да пиша "като за хора не вярват"
чесно казано не ми пука какво си мислите за мен така че...
Избора си е ваш никои няма да ти каже нещо ако се разтърсиш малко в google primerno и видиш някои работи,например:(пак ще повтарям...)
няма еволиоция ,няма док. за нея.Много обичат да ми казват нещо от рода:Това е нещо прекалено слжно за да го разбереш \:D/ и аз казвам че като е толкова сложно е просто невъзможно да е станло от самосебе си.Случайността решила да те напрви човек...(вие на ясно ли сте че има много по добър шанс да си разбиеш gsm в земята и да се получи USB...ОФФ писна ми да споря на тази тема с вас просто е много сложно за вашите личнос ти :)

No_Limit
12-01-2007, 08:11
а пък аз чух една теория, която казва, че и двете религии произлизат от една и съща, като времето и различните преписвачи/преводачи са променяли по-малко, тълкували са различно и са се получили две религии, които все пак не са толкова различни една от друга...
Тук си много прав . Забелязали ли сте че почти всичко съвпада !
Мойсей - Мохамед
Иисус-Иса
Аллах-Бог
10-те божии заповеди - 10-те правила за добрия мюсюлманин
Кръстоносен поход-Джихат
Ако тея съвпадения са случайни ... :)

Jesus_is_good
12-01-2007, 08:48
Библията е стотици години по стара от курана. :)
там пише че самоубииството е смътрен грях,другите ти казват да се самоутрепеш.
в библията пише обичай ближния си и врага си,там пише че триа да умрат другите.
Знам че са копирали мнооого от библията но се пак нали триа да си откраднат от някаде идеите...
Всички пророци са били изралтяни (вклчително Исус) последния пророк и единсвения живял безгрешен.А те си мислят че идва друг от друг род исмаил???хммм...
имаме около 60 пророка от израел и изведнаж някой от другаде решава да доиде така ли??
И не на последно място пророчествата за антихриста
Анти-този който отрича
Христ-Отрича Христос
Отричат го като Бог а относно атеистите направо не знам как могат да пренебрегват всички доказателства за съществуването на Бог...

Jesus_is_good
12-01-2007, 08:50
чакайте сега да си закръгля мненията на 60 :)

No_Limit
12-01-2007, 09:01
О, я стига аз дори не съм кръстена . Пише се КОРАН ! Сравни корана и библията почти едно и също е .

Jesus_is_good
12-01-2007, 09:23
мммда копнали са страшно много :) от библията

Jesus_is_good
12-01-2007, 12:23
хахахаха :D :D много си ми смешен като нямаш за какво да се хванеш освен за няколко неволни грешки.Всичко съм го подрепил а твойто е :
ааа тъп си.Хмм :D :D

Disrespect
12-01-2007, 13:20
клипа е тъп...

кво като бият жените? ами нали заради тая пуста Библия жените са били гонени, бити, убивани..

даже по-прогресивните са смятани за вещици и са били изгаряни на кладата..

ЧАК началото на 20-ти век са успели да извоюват правата си..

целта и на двете религии е да трепят и завладяват..няма как да се отрече

quench
12-01-2007, 15:30
яяяя другаря-сектант от църквата на Муун да вземе да прочете Корана ;)

милият ми заблуден фанатик, Библията е бдено подобие на трактат за морала в сравнение с някои трудове от Близкия изток

макар да знам,че няма да ги прочетеш, защото:
1. ти си достатъчно "убразован"
2. Бог ти казва какво да пишеш в псотовете си, значи са винаги верни

да ти е сладък паркизана ;)

denied
12-05-2007, 18:32
в библията пише обичай ближния си и врага си...
Е хубаво де, ама от написаното до сега разбрах, че мюсюлманите за теб за врагове...а ти не спря да ги обиждаш...Нали уж си вярващ християнин :neutral: Нещо не се връзва ...

Jus7m3
12-06-2007, 00:14
яяяя другаря-сектант от църквата на Муун да вземе да прочете Корана ;)

милият ми заблуден фанатик, Библията е бдено подобие на трактат за морала в сравнение с някои трудове от Близкия изток

макар да знам,че няма да ги прочетеш, защото:
1. ти си достатъчно "убразован"
2. Бог ти казва какво да пишеш в псотовете си, значи са винаги верни

да ти е сладък паркизана ;)

+1 "да ти е сладък паркизана"+2 :)

Библията и коранът и там каквото друго има = пълни измислици,измислени от умни хора с цел да въдворят ред на земята,добавили и малко от своите желания и амбиции и много фантазии

amatorium
05-02-2008, 18:39
яяяя другаря-сектант от църквата на Муун да вземе да прочете Корана ;)

милият ми заблуден фанатик, Библията е бдено подобие на трактат за морала в сравнение с някои трудове от Близкия изток

макар да знам,че няма да ги прочетеш, защото:
1. ти си достатъчно "убразован"
2. Бог ти казва какво да пишеш в псотовете си, значи са винаги верни

да ти е сладък паркизана ;)

+1 "да ти е сладък паркизана"+2 :)

Библията и коранът и там каквото друго има = пълни измислици,измислени от умни хора с цел да въдворят ред на земята,добавили и малко от своите желания и амбиции и много фантазии

Nevejestvoto strui i ot dvama vi ...

lsd43
05-04-2008, 14:20
Религии ,пророчества и сякакви подобни глупости не водят до нищо друго освен заблуда!

Jesus_is_good
05-04-2008, 21:11
Никога няма да ме убедиш че няма Бог и аз никога няма да те убедя че има някой там.Проблемът си лежи във всеки от вас.Доказателства има,светът е едно от тях.Изборът си го правиш ти но само си спомни това как си го отхвърлил с лека ръка словото и ще отгоаряш пред Бог за делата си.Не заплашвам въпреки че съм сигурен че не се трогвате.Престанете да използвате като аргумент срещу христианството католическата църква,колко пъти да казвам че това което са правели не се поущрява от библията и къв е смисъла църквата да манипулира тези скролове като на никой и без това не му пука :? .
Аз се чувствам длъжен да ви кажа истината а светът е претъпкан с глупости и за това не се вслушвате във вътрешният си глас.
Правете каквото си искате само че помнете че Бог смири себе си и плати цената за греховете ни а вие отхвърлихте това.
Все още не е късно но утре може да е.
Бог да ви благослови.



:)

lsd43
05-04-2008, 21:23
Никога няма да ме убедиш че няма Бог и аз никога няма да те убедя че има някой там.Проблемът си лежи във всеки от вас.Доказателства има,светът е едно от тях.Изборът си го правиш ти но само си спомни това как си го отхвърлил с лека ръка словото и ще отгоаряш пред Бог за делата си.Не заплашвам въпреки че съм сигурен че не се трогвате.Престанете да използвате като аргумент срещу христианството католическата църква,колко пъти да казвам че това което са правели не се поущрява от библията и къв е смисъла църквата да манипулира тези скролове като на никой и без това не му пука :? .
Аз се чувствам длъжен да ви кажа истината а светът е претъпкан с глупости и за това не се вслушвате във вътрешният си глас.
Правете каквото си искате само че помнете че Бог смири себе си и плати цената за греховете ни а вие отхвърлихте това.
Все още не е късно но утре може да е.

Бог да ви благослови.



:)



А Бог пред кого ще отговаря ?
Не ми се вярва нещо просто винаги да го е имало,всяко нещо си има начало и край и едва ли има нещо което да не е подвластно на тази максима!

05-04-2008, 23:58
АЛЛАХ Е ЕДИНСТВЕНИЯ И ИСТИНСКИ БОГ И ТРЯБВА ДА ГО ВЪЗХВАЛЯВАТЕ И ДА МУ СЛУЖИТЕ ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ЖИВОТ ВЕЧЕН!

lsd43
05-05-2008, 11:01
АЛЛАХ Е ЕДИНСТВЕНИЯ И ИСТИНСКИ БОГ И ТРЯБВА ДА ГО ВЪЗХВАЛЯВАТЕ И ДА МУ СЛУЖИТЕ ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ЖИВОТ ВЕЧЕН!

О Аллах божествената пикня нека полее всички глупаци като тоя!Нека вселенската ти простотия се разпростре над отрязаният му хуй ,за да може твоя роб да стане жена! И ако сме били тъпи ислямски псета през целия си живот дай ни наградата на вечно плюскане в някоя долнопробна дюнерджийница от кояно да прихванем вечно разтройство!