PDA

View Full Version : "Лесно ли е да се лъже" -ЕСЕ



[Lion]
11-28-2007, 13:49
Хора пробвах да напи6а есе на тема "Лесно ли е да се лъже" ама толко тъпо излезна че ме хвана срам да го предам та ако някои може да ми помогне ще сам му много благодарен 8-[.


Редактирано от-ЦвЕтИт0-7-ма т :wink:

Mishlety
11-28-2007, 14:01
само това намерих..виж може да ти помогне поне малко ..

Лъжата е истина погледната от друг ъгъл

Всеки трябва да даде за себе си отговор-къде свършва нравствената подпуда на лъжата и къде започва спекулативната ?И най-добрата истина,когато не е пълна ,се превръща в неистина.достатъчно е да се скрие нещо, за да се омърси всичко.Разликата между неистината и лъжата е твърде малка.Може да се опрости човека,но не може да се опрости лъжата . Тя е защитна реакция. Да бъде по-леко ,по-безоблачно около теб,да не се обременяваш с допълнителни проблеми.Н о това е самоизмама. Приемам лъжата като лечебно средство. Допускам благородната лъжа в медицината.Понякога няма директна лъжа.Точно тогава на излъгания няма възможност да се защити.Да вземем изоставент от родителите си дете. През годините то осъзнава измамата,но обикновенно е безсилно да реагира.
Лъжата е начин да се прикрие нещо,за да стане по лесно на теб или другия.Ако чрез нея направиш по –добър живота на някого,тогава може да се приеме,защо не ?Ако го прави за себе си – това е игоестична лъжа, която няма оправдение.
Хората искат да знаят истината,дори ако тя не е в техен интерес.Защо?Не е ли по-добре човек да живее с една лъжа,която му е по изгодна!От гледна точка на философията,лъжата в никаъв случай не може да бъде оправдана.Никой не може да приеме да бъде заблуждаван.Не може да бъде оправдана лъжата и от гледна точка на нравствеността.Истината е основна ценност на човешкото битие.И винаги човекът ще върви към нея,поради самата си природа.Всеки,който иска ,може да намери оправдание за лъжата.Но според мен,не бива да се прибягва до нея.Човек лъже,когато е слаб или когато е убеден в правотата на някаква цел,заради която неказва истината.Оправдание няма,но ние трябва да разбираме човека,когато обществото го кара да лъже.Ние имаме да изминем още дълъг път,докато спрем да оправдаваме лъжата в името на някаква цел.

136179
11-28-2007, 14:48
аз ти давам оценка на есето от 4 1/2 до 5 ...
не е лошо като идея, просто има недостатъци, които не могат да бъдат пренабрегнати ;)

[Lion]
11-28-2007, 14:56
Есето е много хубаво обаче не ми помага много.

136179
11-28-2007, 15:32
увод:
- лъжата днес (как, кой и защо я използва)
теза:
- за какво лъжем?
- смисълът от лъжата
- примери в подкрепа на тезата
заключение:
май-важното в обобщение

за тезата - сам избери в каква насока да разсъждаваш и ще се получи ;) аз дадох само примерни насочващи въпроси, които да развиеш .. успех

[Lion]
11-28-2007, 15:34
Много благодаря.