PDA

View Full Version : Изпити за Софийския Университет



bboy_bunker
11-30-2007, 21:35
Има ли предварителни изпити в СУ по литература? Гледах, че има история, география и биология, но не видях нищо за литература...

Blab
11-30-2007, 21:43
Май не.
В УНСС-то знам, че правят през април, но в СУ - едва ли. :?

shadow4e
11-30-2007, 22:13
СУ не предлага предварителни изпити по литература и езици, но се носят слухове, че и с новия ректор вече ще има поне по литература. Ама решенията се взимат по принцип януари-февруари. То общо взето всяка години хората се надяват, че ще има и предварителе, ама...


Според мен пък точно по литература си е необходимо, защото и там е и субективно оценяването. Дано да имате :) Аз лично съм с математика и имам 3 изпита, при това и трите са с равноправни оценки.

bboy_bunker
12-01-2007, 07:07
В УНСС има по всичко предварителни изпити, но в СУ явно се правят на задници..

FelisDirus
12-01-2007, 08:40
СУ не предлага предварителни изпити по литература и езици, но се носят слухове, че и с новия ректор вече ще има поне по литература. Ама решенията се взимат по принцип януари-февруари. То общо взето всяка години хората се надяват, че ще има и предварителе, ама...


Според мен пък точно по литература си е необходимо, защото и там е и субективно оценяването. Дано да имате :) Аз лично съм с математика и имам 3 изпита, при това и трите са с равноправни оценки.


Муцка, оценяването не е субективно. Литературата не е един голям локум, както си мислят повечето хора. И там има ясни правила и критерии. ;-)

HopeLesss
12-01-2007, 08:54
СУ не предлага предварителни изпити по литература и езици, но се носят слухове, че и с новия ректор вече ще има поне по литература. Ама решенията се взимат по принцип януари-февруари. То общо взето всяка години хората се надяват, че ще има и предварителе, ама...


Според мен пък точно по литература си е необходимо, защото и там е и субективно оценяването. Дано да имате :) Аз лично съм с математика и имам 3 изпита, при това и трите са с равноправни оценки.


Муцка, оценяването не е субективно. Литературата не е един голям локум, както си мислят повечето хора. И там има ясни правила и критерии. ;-)

Като изключим есето... иначе всички теми се учат на изуст, както тия по история и по география :-s

FelisDirus
12-01-2007, 08:58
Обожавах историята, а вече ми се повръща от нея. Вече съжалявам, че се захванах, но е късно.

А в литературата се влюбвам все повече. Аз не уча наизуст. Чета и попивам, защото ми харесва. 8-)

HopeLesss
12-01-2007, 09:03
Обожавах историята, а вече ми се повръща от нея. Вече съжалявам, че се захванах, но е късно.

А в литературата се влюбвам все повече. Аз не уча наизуст. Чета и попивам, защото ми харесва. 8-)

Слава Богу от историята се отвратих съвсем на време, за да пренасоча както предмета, така и университета. Благодарна съм на преподавателите от СУ от курса през априлската ваканция, че ми отвориха очите 8-)

А за литературата - обичам я прекалено много и именно затова не се захванах да я уча за изпити, защото щеше да стане като с историята.

FelisDirus
12-01-2007, 09:10
Обожавах историята, а вече ми се повръща от нея. Вече съжалявам, че се захванах, но е късно.

А в литературата се влюбвам все повече. Аз не уча наизуст. Чета и попивам, защото ми харесва. 8-)

Слава Богу от историята се отвратих съвсем на време, за да пренасоча както предмета, така и университета. Благодарна съм на преподавателите от СУ от курса през априлската ваканция, че ми отвориха очите 8-)

А за литературата - обичам я прекалено много и именно затова не се захванах да я уча за изпити, защото щеше да стане като с историята.


Има ли полза от този курс? Много се чудя дали да ходя. Предвид редица причини не ходя на уроци по история. Според някои това означава провал на 100%.. та струва ли си да отидеш?

HopeLesss
12-01-2007, 09:17
Не! Диктуват ти някакви смешни планове, а после самите теми от книжката! Почти не успяваш да запишеш нищо, защото си мислят, че говорят на четвъртокурсници, а не на кандидат-студенти. След тоя курс тотално се отказах от историята и от СУ като цяло...

Boot
12-01-2007, 10:00
СУ не предлага предварителни изпити по литература и езици, но се носят слухове, че и с новия ректор вече ще има поне по литература. Ама решенията се взимат по принцип януари-февруари. То общо взето всяка години хората се надяват, че ще има и предварителе, ама...


Според мен пък точно по литература си е необходимо, защото и там е и субективно оценяването. Дано да имате :) Аз лично съм с математика и имам 3 изпита, при това и трите са с равноправни оценки.


Муцка, оценяването не е субективно. Литературата не е един голям локум, както си мислят повечето хора. И там има ясни правила и критерии. ;-)

Мне е така съвсем. Има си хора с пристрастия към различните критици и очакват да видят точно това. Ако не - режат яко.

bboy_bunker
12-01-2007, 10:51
Аз ще кандидатствам с история и литература... определено си има резултат ходенето на курсове... най-малкото, че ти разкриват тънкости, които могат да са решаващи за оценката ти.

Както каза експлойтед, интерпретацията е много важна. Ако ще кандидатствате в УНСС - вземете си техен учебник. Същото важи и за СУ.
Всеки ВУЗ си държи на собствените автори и техните учебници.

bungle
12-01-2007, 11:06
Относно "тънкостите" ..., всеки който е внимавал в часовете ще може без проблем да развие темите. Изисква се старание. Това е. Всеки може сам да се подготви, нужни са различни материали ( за да се видях всички гледни точни) и усилие от страна на кандидатстващия. Поне аз така ги приемам нещата.
Не ходя на уроци, не смятам и да ходя.

bboy_bunker
12-01-2007, 11:21
Като казвах тънкости.. ти например.. ако внимаваш в часовете ще знаеш ли как им харесва на проверяващите да посочваш изворите? В самото начало на темата или разглейждайки дадено събитие, като посочваш конкретния извор за конкретното събитие?
Или това - кои исторически термини им звучат банално и кои да ползваш, за да не счетат темата ти за поредното наизустяване, което не се различава по нищо от 70% от другите теми..

Blab
12-01-2007, 11:27
Мисля, че bungle говореше за литературата, но както и да е.

bboy_bunker
12-01-2007, 11:30
същото важи и за литературата ;)

bungle
12-01-2007, 12:32
Говорех и за литературата, и за историята.

FelisDirus
12-01-2007, 14:34
Супер... баш по български - имаш парички да им налееш в джобчетата, казват ти "тънкостите" и после "отсяват" "качествените и добрите" кадри.

Що не вървят в на майка си... Ако не беше приятелят ми, щях да държа един тойфел и айдеееее, да ме няма. Първо, че щеше да ми е десет пъти по-лесно и второ - нямаше да съм в тая кочина. :-x

bboy_bunker
12-01-2007, 15:32
^ еми така е за съжаление...

FelisDirus
12-01-2007, 15:39
^ еми така е за съжаление...


Е, това нормално ли е?! Или пари, или шуро-баджаначество... ебати държавата.

sherry
12-01-2007, 16:06
Имам познати, които са ходили на курсовете към ВУЗ(литература), но не са доволни. Просто диктували части от статии на критици, които можеш да си намериш по друг начин и да си ги учиш нормално, не някой да ти бърза и да не запишеш и половината.
Не знам, аз не мисля да ходя на такива курсове, но ми се иска да отида на пробен изпити по литература. Казахте, че в СУ няма такъв, а в УНСС има ли и на кои дати? :roll:

OtherDimension
12-01-2007, 16:10
емигрирайте всичките!

shadow4e
12-01-2007, 17:16
Шери, правиш ли разлика между пробен и предварителен? :) При предварителния ти зачитат оценката, а при пробния-не. И пробни не правят нито в СУ, нито в УНСС. Но в Образователни технологии правят принципно за курсистите си. Една съученичка ходи там и после на пробните е само тя, т.е. би имало свободни места. Доколкото знам такива курсове има и във Варна, така че можеш да се пробваш. Вярно, че не е като в някой ВУЗ, но пак е нещо. Не знам дали ще ти разрешат, ама си мисля, че ако си платиш, няма да имаш проблеми :wink:

bboy_bunker
12-01-2007, 17:41
^ еми така е за съжаление...


Е, това нормално ли е?! Или пари, или шуро-баджаначество... ебати държавата. Ами не, не е нормално :)

sherry
12-02-2007, 07:50
Шери, правиш ли разлика между пробен и предварителен? :) При предварителния ти зачитат оценката, а при пробния-не. И пробни не правят нито в СУ, нито в УНСС. Но в Образователни технологии правят принципно за курсистите си. Една съученичка ходи там и после на пробните е само тя, т.е. би имало свободни места. Доколкото знам такива курсове има и във Варна, така че можеш да се пробваш. Вярно, че не е като в някой ВУЗ, но пак е нещо. Не знам дали ще ти разрешат, ама си мисля, че ако си платиш, няма да имаш проблеми :wink:
Исках да питам за предварителния. Дали има такъв по литература в УНСС? :)

bboy_bunker
12-02-2007, 09:25
има в УНСС по всичко :)

fake
12-02-2007, 11:13
няма предварителни в СУ по английски? О_O
ебати тъпаците.
а някви курсове за пролетната ваканция?

malka_sladuranka
12-02-2007, 12:39
има в УНСС по всичко :) Като са по 50лв парчето естествено, че ще има по всичко...
(Или предварителните са по-тънко)

Mortificatiоn777
12-02-2007, 12:46
има в УНСС по всичко :)

Да, Утре Носете Съответната Сума и всичко ще стане.

shadow4e
12-02-2007, 20:24
20 лв са предварителните в УНСС.

FelisDirus
12-02-2007, 21:58
емигрирайте всичките!


Еми, да, ще емигрираме, докато тук положението е такова. Преди анатемосвах хората, които се махат от България, но вече ги разбрам...

HopeLesss
12-03-2007, 06:42
емигрирайте всичките!


Еми, да, ще емигрираме, докато тук положението е такова. Преди анатемосвах хората, които се махат от България, но вече ги разбрам...

И какво е положението?!? Аз ще ти кажа, че докато има хора, които се оплакват за всичко, разчитат на Господ да слезе и да им изхвърли боклука и да им свърши тяхната работа, живота в България ще е такъв. А ако мислиш, че в чужбина ще ти е по-лесно да береш чушки по 12 часа на ден... давай :neutral:

FelisDirus
12-03-2007, 15:22
емигрирайте всичките!


Еми, да, ще емигрираме, докато тук положението е такова. Преди анатемосвах хората, които се махат от България, но вече ги разбрам...

И какво е положението?!? Аз ще ти кажа, че докато има хора, които се оплакват за всичко, разчитат на Господ да слезе и да им изхвърли боклука и да им свърши тяхната работа, живота в България ще е такъв. А ако мислиш, че в чужбина ще ти е по-лесно да береш чушки по 12 часа на ден... давай :neutral:

Оф, айде, айде... кой ти говори за бране на чушки много ми е интересно? Не ставаше ли дума за образование или аз бъркам?

Моя много близка приятелка учи в Англия и май добре направи, че замина. Държавата й плаща всичко.. само дето джобни не й дават. И след като си намери работа, която й носи повече от не знам си колко хиляди паунда годишно, ще започне да връща парите на вноски (евентуално.. ако не си намери такава работа, няма да ги връща). Къде в България го има това?

Кажи ми не са ли върховна глупост уроците, курсовете и т.н. - ако мама и тати имат пари - ще учиш, ако не - ще го духаш и ще береш чушки.

На мен уроците ми по литература само струват 30 кинта седмично (аз съм даже с намаление, защото учителката е колежка на мама). Отделно тези по английски излизат около 700-800 годишно (без учебниците, таксите за изпитите и т.н.).

Не знам.. аз, въпреки всичко ще ходя на уроци и евала на нашите, че намират пари да ми дават (макар и не по всичко), но смятам, че по-гнусно нещо няма.

bboy_bunker
12-03-2007, 16:29
_Cuddly_, за съжаление си много права... То излиза, че ако нямаш пари за уроци и курсове не можеш да влезеш във ВУЗ... Имам един съученик, който не може да си позволи този "лукс", а е толкова сериозен и ентусиазиран.. ще е жалко това да го препъне, но в България не се и съмнявам, че може да стане...

HopeLesss
12-03-2007, 16:46
Стига глупости. 10 човека от бившия ми клас бяха супер зле с парите и никой от тях не е ходил на курсове, но всичките ги приеха от първо класиране - Свищов, Варна, София!

Къдли, колко са тия хора, които могат да спечелят стипендия и то пълна? Айде, ти като можеш, защо не кандидатстваш? Това са по 10-тина човека годишно и те не са само българи, а от цял свят. В чужбина също си плащаш като поп, но поне знаеш за какво... И не винаги де. В Станфорд, Принстън и една камара други университети таксите са по 30-40000 долара годишно. Като махнем 20-тина човека приети по пълна стипендия, още толкова частична, всички останали са мамини синчета и дъщерички, на които татковците са въшливи от пари. И не ти го казвам, защото така съм чула, ами защото брат ми учи в САЩ!

bboy_bunker
12-03-2007, 17:43
CooL^GirL^^^, малко по-спокойно го раздавай само ;)

FelisDirus
12-03-2007, 17:53
Стига глупости. 10 човека от бившия ми клас бяха супер зле с парите и никой от тях не е ходил на курсове, но всичките ги приеха от първо класиране - Свищов, Варна, София!

Къдли, колко са тия хора, които могат да спечелят стипендия и то пълна? Айде, ти като можеш, защо не кандидатстваш? Това са по 10-тина човека годишно и те не са само българи, а от цял свят. В чужбина също си плащаш като поп, но поне знаеш за какво... И не винаги де. В Станфорд, Принстън и една камара други университети таксите са по 30-40000 долара годишно. Като махнем 20-тина човека приети по пълна стипендия, още толкова частична, всички останали са мамини синчета и дъщерички, на които татковците са въшливи от пари. И не ти го казвам, защото така съм чула, ами защото брат ми учи в САЩ!


Споменах ли някъде думичката "стипендия"?
Май не.. по принцип си права, но доколкото знам, такава е политиката в Англия. Говорех само за там. В щатите не знам как е, пък и не се интересувам, защото мразя америка.. мнооого я мразя.

А за мен Свищов и Варна не съществуват, говоря за София, СУ (нищо лично, имам си ред причини).

И да, може да кандидатстваш с математика (примерно) без уроци, език, но с разказвателен предмет - никакъв шанс. Или поне тези, които успяват, са единици.

HopeLesss
12-03-2007, 19:06
Ами аз бях паралелка география и имахме по 10 часа седмично в 12 клас. Изглежда, че това стигна на 90% от моя клас да ги приемат без допълнителни уроци. А това, че за теб не съществуват университети във Варна и Свищов, не значи че са по-нищожни от всички останали.

Не съм наясно с политиката на образование в Англия и затова няма да споря, но е факт (който едва ли ще отречеш), че в чужбина качественото образование се заплаща. Защото образованието е привилегия, която трябва да се цени. Не можеш да се развиваш в дадена област, ако в нея не се наливат много пари - било то за заплати на преподавателите, персонала, материалната база и всичко останало.

Не можеш да очакваш от преподаватели, които получават някаква мижава заплата, да се отнасят добре с теб. Защото те предлагат една услуга, наречена образование, която е скъпоплатена (не и в България, естествено). От тук тръгва тоя порочен кръг. Учителите налагат курсове, за да можеш да завършиш годината с нужната ти оценка за добра диплома, професорите организират курсове, за да можеш да влезеш във ВУЗ и т.н. и т.н.

OtherDimension
12-03-2007, 19:55
CooL^GirL^^^, малко по-спокойно го раздавай само ;)
няма да командваш 8)


_Cuddly_, за съжаление си много права... То излиза, че ако нямаш пари за уроци и курсове не можеш да влезеш във ВУЗ... Имам един съученик, който не може да си позволи този "лукс", а е толкова сериозен и ентусиазиран.. ще е жалко това да го препъне, но в България не се и съмнявам, че може да стане...
аз не съм бил на уроци и влезнах точно това, което исках
в нашия клас от 26 човека, влезнаха 23-ма, от които 2-ма са били на уроци
какво излиза?
в никакъв случай не са ти задължителни уроците - човек може и сам да успее
другото вече си е "на крива ракета...", знаеш
ако не влезнете ще заблудите само себе си, че са ви виновни учителите, комунистите и цялата Вселена

bboy_bunker
12-03-2007, 19:58
OtherDimension, не помня да съм те питал..

OtherDimension
12-03-2007, 20:06
OtherDimension, не помня да съм те питал..
не помня да съм ти искал разрешение
писна ми да ви чета жалванията и изразявам мнение ;)

bboy_bunker
12-03-2007, 20:39
В някои случаи е по-добре просто да си замълчиш... надявам се сам да се усетиш защо ти го казвам.

OtherDimension
12-03-2007, 20:44
кой ми го казва?
неудачникът, който търси вина в другите ли?
човекът, който си стреля напосоки, как без пари и уроци не могло да влезнеш?
давам ти конкретни примери, с брой на успели хора и като процент, ти пак си знаеш своето

млъквам

bboy_bunker
12-03-2007, 21:11
неудачник ще наричаш баща си, че не е използвал капут :)

Какви проценти, какви примери, бе ? Имам няколко познати преподаватели в СУ, от които знам доста неща по въпроса. На самите уроци (след като си им платил) ти разясняват неща, които няма как с пилешкия си мозък да ги разбереш... какво ли ти обяснявам въобще.. въобразявай си, че със "собствени сили" или както го наричаш там, ще можеш... Ще можеш, само ако има достатъчно свободни места, но иначе гърмиш !

OtherDimension
12-03-2007, 21:13
неудачник ще наричаш баща си, че не е използвал капут :)

Какви проценти, какви примери, бе ? Имам няколко познати преподаватели в СУ, от които знам доста неща по въпроса. На самите уроци (след като си им платил) ти разясняват неща, които няма как с пилешкия си мозък да ги разбереш... какво ли ти обяснявам въобще.. въобразявай си, че със "собствени сили" или както го наричаш там, ще можеш... Ще можеш, само ако има достатъчно свободни места, но иначе гърмиш !

браво, псувай още
само дето не си въобразявам, че ще успея, а съм успял
а ти с псуване по-далече от сергията или волана на жълта кола няма да стигнеш
:-$

HopeLesss
12-03-2007, 21:14
бибойчо, да не би вече да разясняватразлични техники на зубрене и опресняване на наизустените стотици страници теми 8-) Ти или си много заблуден, или наистина мислиш, че ходенето на курс ти гарантира място на първата маса в Ректората :D

bboy_bunker
12-03-2007, 21:18
Кой говори за зубрене? Кой е казвал, че курса е гаранция? Казвам само, че е от полза, а не както вие твърдите, че не е нищо.

А относно онзи пич.. ти не се кахъри за мен.. аз ще успея с това, което съм започнал ;)

OtherDimension
12-03-2007, 21:20
аха, ок
ама да няма след време тема : "мама им д*ба продажна, пак ме пре*баха. аз си учих, ама пуста корупция :( " ?

bboy_bunker
12-03-2007, 21:22
Типично в стил на простолюдието е да успееш с нещо и след това да злобееш към другите... жалка картинка си... обясних ти, че с каквото съм се захванал, ще успея...

А ти нали знаеш, че както си "успял" можеш да завършиш ти на сергийката или "зад волана" ?

OtherDimension
12-03-2007, 21:25
не е ли малко нагло да ми говориш за простолюдие, след като ме псуваш като каруцар?

bboy_bunker
12-03-2007, 21:27
не е ли малко нагло да ми говориш за простолюдие, след като ме псуваш като каруцар? провери в тълковния речник какво значи псуване.. аа.. също така си разясни понятието "псуване като каруцар". Явно имаш нужда от опресняване на паметта.. с тоя твоя "успех" си позабравил някои фразеологизми ;)

FelisDirus
12-04-2007, 11:04
Ехеее, вие ще се избиете тука.

Нека първо кажа, че никой не ти дава "гаранции" за нищо - нито курсовете, уроците и т.н., нито пък ученето сам. Гаранции няма.

Куул гърл, аз като 5 години уча френски и около 7-8 английски, филология ли да вляза? Учителка ли да стана? Мне... това го няма в плановете ми.
Макар че мога да преподавам френски в училище на базата на знанията си и хорариума часове за тези 5 години.

И вече казах, че си имам причини за мен да същестува само СУ - не е грандомания, нито капризи и нямам намерение да обяснявам тук. Просто, ако не вляза там, животът ми отива по дяволите.

И каквото и да ми говорите, аз не вярвам, че може да се влезе в Престижен университет без уроци.
Или трябва да си дете-чудо, или и аз не знам...

Това си е моето мнение, не задължавам никого да мисли по този начин (казвам го, за да не се обяснявате излишно, опитвайки се да докажете правотата си.. наистина нищо лично).

HopeLesss
12-04-2007, 13:26
Зависи какво разбираш под "престижен" университет. Всеки си защитава своето и ако за теб СУ е престижен, то за мен определено той е едни от угасващите звезди в България. Лично мнение, както и ти имаш свое.

Много жалко, ако наистина целия ти живот се върти около една 120-годишна сграда :?

bboy_bunker
12-04-2007, 13:33
А кой университет е "изгряваща звезда" щом Софийския е "залязваща" ?

HopeLesss
12-04-2007, 14:07
А кой университет е "изгряваща звезда" щом Софийския е "залязваща" ?

Всеки, в който се инвестира и който разчита не на славно минало, а на славно бъдеще!

И пак казвам, че това си е мое мнение. Не те карам да се съгласяваш с него! 8)

bboy_bunker
12-04-2007, 14:47
Имаш предвид тези... продажните и корумпираните? Даа.. в тях наистина има бъдеще ;)

FelisDirus
12-04-2007, 15:55
Много жалко, ако наистина целия ти живот се върти около една 120-годишна сграда :?


Ще спреш ли да ме иронизираш?
Виж, аз пък имам лошо мнение за НБУ, но никога нищичко не съм казвала тук, за да не засегна някого. Софийски си е софийски, каквото и да си говорим.

Аз например искам да уча право - не, защото съм чувала, че било хубаво и сульо и пульо се избиват, без да знаят за какво по-точно кандидатстват тази специалност, а защото вляза ли, от втората година тръгвам на работа със сигурност - тоест няма да имам проблеми и да си бия главата какво да правя, задавайки си въпроса "защо влязох?!". Ще си получавам страхотни пари и всичко ще е повечето от идеално.

А къде мога да уча право? - В София (там живее приятелят ми, там бих работила евентуално, ако вляза - 2 основни причини да искам в софия).. и по-точно? - СУ
Доколкото знам, има и в УНСС, но някак не ми звучи.. а в НБУ и пари да ми дадат, няма да кандидатствам.


Аргументирах ли се достатъчно добре?
Надявам се да не съм засегнала никого, защото нямам излишна енергия и време да се карам с когото и да е било.

Това са ми възможностите.. или по-точно - единствената възможност.

OtherDimension
12-04-2007, 16:00
^ само да ти кажа, че на последният конкурс за магистри за Висшия съдебен съвет от 16 човека, 2ма са завършили СУ.. от тези 16, 10 са влезнали от един друг университет, на който за да не ме нападат разни хиени, няма да му кажа името
уча там... да, радвам се.. и не защото съм простак

най-добрият ми приятел е в СУ, ходи на лекции веднъж в месеца и взима изпитите си с 5 и 6
между другото влезна без да отиде на нито един урок, на изпита изкара 5.75
и не е никак гениален, а е едно обикновено момче

в момента съжалява, че е влезнал там

нищо лично -> и аз нямам енергия да водя излишни спорове
Софийският си е институция, но далееееееееч не е единствената опция ;)

FelisDirus
12-04-2007, 16:08
^ само да ти кажа, че на последният конкурс за магистри за Висшия съдебен съвет от 16 човека, 2ма са завършили СУ.. от тези 16, 10 са влезнали от един друг университет, на който за да не ме нападат разни хиени, няма да му кажа името
уча там... да, радвам се.. и не защото съм простак

най-добрият ми приятел е в СУ, ходи на лекции веднъж в месеца и взима изпитите си с 5 и 6
между другото влезна без да отиде на нито един урок, на изпита изкара 5.75
и не е никак гениален, а е едно обикновено момче

в момента съжалява, че е влезнал там

нищо лично -> и аз нямам енергия да водя излишни спорове
Софийският си е институция, но далееееееееч не е единствената опция ;)


Говорех персонално за себе си - кой е най-добрият вариант за Мен, не съм правила генерални заключения. :wink:

HopeLesss
12-04-2007, 16:26
Къдли, каква ирония виждаш в думите ми. Сама каза:


Просто, ако не вляза там, животът ми отива по дяволите.

Спирам с коментарите по темата. Всеки има право на собствен избор, но това да казваш, че не можеш да влезеш в "престижен" университет без курс е абсурдно! :razz:

Blab
12-04-2007, 16:45
Разбира се, че можеш и без курсове! :wink:

FelisDirus
12-05-2007, 08:54
И от къде бих могла да намеря анализи и критика по литература, ако не ходех на уроци?
Кой ще ми проверява темите? хм

OtherDimension
12-05-2007, 09:01
къдли, кажи ми тогава как преди време са влизали майките и бащите ни?

FelisDirus
12-05-2007, 09:05
А тези, които са попаднали на кофти учители... като мен например? И знам, че не съм единствена.

Учителката ми е ерудирана, възпитана, с богата обща култура.. но толкова я мързи, че 2 не вижда.. няма да си кривя душата. Все била заета и нямала време да проверява ЛИС (преди 2-3 години, когато ги пишехме..).

А откакто се знае, че ще имаме матури, правим само тестове. Е как да разчитам на такава "подготовка"? :?
Не става.. просто без уроци не може.

Сега ще ревнете, че това е мой проблем, който не се отнася за всички, но все пак подготовката в училищата е крайно недостатъчна. :!:

OtherDimension
12-05-2007, 09:09
Сега ще ревнете, че това е мой проблем, който не се отнася за всички,
точно така

FelisDirus
12-05-2007, 09:12
Сега ще ревнете, че това е мой проблем, който не се отнася за всички,
точно така

Хич не си убедителен. Защо така?
Но пък си предсказуем.

OtherDimension
12-05-2007, 09:19
Сега ще ревнете, че това е мой проблем, който не се отнася за всички,
точно така

Хич не си убедителен. Защо така?
Но пък си предсказуем.
аз не съм убедителен?
нито веднъж в над 10 мнения не каза защо без курсове не може?
аз ти дадох точно около 20 примера, че е напъъълно възможно...
един от тях е за твоята манна небесна (СУ)
попитах те и как е влезнал баща ти без уроци, примерно..
само не ми казвай, че тогава учителите са били по-трудолюбиви

аз не съм бил убедителен.. T_T

а защо съм предсказуем ли?
защото май и ти вече не си вярваш на тия абсурди, които ги изписа(дано да е така)
това, че твоята учителка е мързелива си е лично твой проблем
[да не прозвучава грубо и лично]
като е така - ходи си на уроци, ама не ми ги разправяй, че без тях не могло да се влезне, защото няколко човека ти казаха, че това са пълни глупости
и още нещо - че тучителката ти не си мърда пръстта е пак твое мнение, което е твърде субективно

и все пак добре, че има хора като тебе да пълнят гушките на частните учители, че и те нали са хора :-D

bboy_bunker
12-05-2007, 09:32
OtherDimension ти не си дал нито един пример.. и не разбрах какво е виновна Cuddly, че учителката й е мързелива? Какво значи "това е твой проблем" ? Ти осъзнаваш ли колко глупости изговори в стремежа си да си на всяка манджа мерудия.. или да го кажа малко по-грубо - на всяко лайно мухата...
Преди години (нали ще си говорим за мама и тати) е било социализъм... сам си направи сметка какви глупости изговори дотук.

Blacklisted
12-05-2007, 09:37
^ И какво като е било социализъм - направи ми изводите моля.

"Софийският си е Софийският" е остаряло и определено не е актуално, даже лекторите в Софийския го казват...

OtherDimension
12-05-2007, 09:37
OtherDimension ти не си дал нито един пример.. и не разбрах какво е виновна Cuddly, че учителката й е мързелива? Какво значи "това е твой проблем" ? Ти осъзнаваш ли колко глупости изговори в стремежа си да си на всяка манджа мерудия.. или да го кажа малко по-грубо - на всяко лайно мухата...
Преди години (нали ще си говорим за мама и тати) е било социализъм... сам си направи сметка какви глупости изговори дотук.
пак се изказваш неподготвен май
значи, че е нейн проблем, който се отнася до нея и тя трябва да намира начини да се справя с него - дали с частни уроци или друго - тя преценява

я ми кажи ти какво като е било социализъм????
идва тука : БИЛО Е СОЦИАЛИЗЪМ, ВИДЯ ЛИ КАКВИ ГЛУПОСТИ КАЗА?
айде сега ми обясни !!!!!
бахти смешника

bboy_bunker
12-05-2007, 09:39
по-строг режим... останалите изводи разчитам да си ги направиш сам


не съм длъжен да ти обяснявам бе, мухъл...

OtherDimension
12-05-2007, 09:40
по-строг режим... останалите изводи разчитам да си ги направиш сам


не съм длъжен да ти обяснявам бе, мухъл...
хахахахахааххаа :D
дотук със "силната" ти аргументация
палячо

Blacklisted
12-05-2007, 09:42
След като даваш аргумента си длъжен... ъъъ плесен!

bboy_bunker
12-05-2007, 09:42
тоя, който се излага, си ти ;)

искаш да си затрая, за да не те злепоставя? добре.. няма... мамин сладък.. 8-)

OtherDimension
12-05-2007, 09:44
и с кое по-точно се излагам?
не аз пристигам с гръмки думи и после : не мога да ти обяснявам :D
с това ли ме злепоставяш??

оок..

претенциите са ти значително по-високи от потенциала ти
защо просто не си траеш за неща, които не разбираш и не знаеш как са били?

exploitedteen, добре, демокрацията е виновна за слабото образование и лошите учители, да не забравяме и ниската мотивация сред учащите
и друго - тук говорим за частни уроци, които са в отделно време, срещу заплащане
не говорим за 2 приказки след часа с другарката

bboy_bunker
12-05-2007, 09:45
exploitedteen, не си прави труда да им обясняваш.. нали знаеш, че бивола си знае неговото и не отстъпва..

Blacklisted
12-05-2007, 09:46
Ок, извода е, че днес образованието ти зависи до голяма степен от теб самия, от самоинициативата ти.

bboy_bunker
12-05-2007, 09:46
и с кое по-точно се излагам?
не аз пристигам с гръмки думи и после : не мога да ти обяснявам :D
с това ли ме злепоставяш??

оок..

претенциите са ти значително по-високи от потенциала ти
защо просто не си траеш за неща, които не разбираш и не знаеш как са били? не ме занимавай повече с глупостите ти.. казах ти каквото се отнасяше за теб.. сега си налягай парцалите !

Blacklisted
12-05-2007, 09:49
exploitedteen, не си прави труда да им обясняваш.. нали знаеш, че бивола си знае неговото и не отстъпва.. Ти май не си запознат с методите на Сократ :-P

bboy_bunker
12-05-2007, 09:52
exploitedteen, не си прави труда да им обясняваш.. нали знаеш, че бивола си знае неговото и не отстъпва.. Ти май не си запознат с методите на Сократ :-PНе съм му фен.. прочети "Силата на мълчанието"

FelisDirus
12-05-2007, 09:54
Сега ще ревнете, че това е мой проблем, който не се отнася за всички,
точно така

Хич не си убедителен. Защо така?
Но пък си предсказуем.
аз не съм убедителен?
нито веднъж в над 10 мнения не каза защо без курсове не може?
аз ти дадох точно около 20 примера, че е напъъълно възможно...
един от тях е за твоята манна небесна (СУ)
попитах те и как е влезнал баща ти без уроци, примерно..
само не ми казвай, че тогава учителите са били по-трудолюбиви

аз не съм бил убедителен.. T_T

а защо съм предсказуем ли?
защото май и ти вече не си вярваш на тия абсурди, които ги изписа(дано да е така)
това, че твоята учителка е мързелива си е лично твой проблем
[да не прозвучава грубо и лично]
като е така - ходи си на уроци, ама не ми ги разправяй, че без тях не могло да се влезне, защото няколко човека ти казаха, че това са пълни глупости
и още нещо - че тучителката ти не си мърда пръстта е пак твое мнение, което е твърде субективно

и все пак добре, че има хора като тебе да пълнят гушките на частните учители, че и те нали са хора :-D

Хахаха, душичка.. няколко човека ми били казали, че това са глупости. И нима те са някакви авторитети за мен, че да сведа виновно глава и да кажа "О, просветлете ме, моля! Огрейте моето, съзнание, забулено в мъгли.." ?
И пак казвам - въобще не си убедителен.


А тези, които са попаднали на кофти учители... като мен например? И знам, че не съм единствена.

Учителката ми е ерудирана, възпитана, с богата обща култура.. но толкова я мързи, че 2 не вижда.. няма да си кривя душата. Все била заета и нямала време да проверява ЛИС (преди 2-3 години, когато ги пишехме..).

А откакто се знае, че ще имаме матури, правим само тестове. Е как да разчитам на такава "подготовка"?

Това май не си го прочел? Или си го прочел, без да го осмислиш? Тогава го прочети пак. И мога да добавя, че в час не сме споменавали името на нито един литературен критик. Да не мислиш, че съм единствена? Толкова ученици има, чиито учители (откровено казано) не им се занимава. Пък и един клас от 25 човека.. не може всички да ги огрее, не мислиш ли?

Всеки може да цъка задачки вкъщи или да учи думички по някакъв език, но аз няма как да си намеря теми/критика по литература и история без помощта на учител.
На какъв език да кажа, че говоря за себе си?

И не се ебавай с моята "манна небесна", защото там е най-най.
Пък и достатъчно ясно казах какви са причините да уча в София, вие можете ли да четете?

Много добре знаеш, че едно време е било по-различно. Тогава не е имало по 84265827 учебника за един предмет и един клас примерно.
Знаеш си, че си учиш от 3 учебника (за 9, 10 и 11 клас) и това е.
А сега само за 8 клас има 5-6 варианта. И как сам ще прецениш кой е най-добрият? Не ме разсмивай...

OtherDimension
12-05-2007, 09:55
^ само на мен ли думата "невъзможно" ми се струва адски силна

ето 1 пример : Калоян Панайотов, завършил гимназия, която е с голямо минало, но в момента не е никак силна
на изпита в СУ изкарва 5.75 без нито един урок
един от най-добрите ми приятели е, така че гарантирам за горните си думи

давам го него за пример, защото е в СУ и има висока оценка
ако искате - отивам да отворя албума на моя клас и започвам да ви чета имена .. и зодиите им ще ви кажа
от 26, влезнали 23, от които 21 без нито един частен урок

къдли, снешен ли съм ти?
може да има стотици примери на хора с лоши учители, но има и хиляди, които си влизат без да мрънкат, че г-жа Иванова им пречи 4 години

HopeLesss
12-05-2007, 09:57
но абсолютно самостоятелно е невъзможно. ;)

Стига с тия крайни изказвания. Единственото невъзможно нещо е да се върнеш там, откъдето си излязъл 8-)

FelisDirus
12-05-2007, 09:59
но ако погледнем днешната образователна система ще видим, че самостоятелното влизане само със знанията от училище са невъзможни. ;)

Всеки, който разчита на самоподготовка трябва да има някой, който да му помага, даде съвет и т.н., ако това е учителя от училище, ако е родител или роднина- добре, но абсолютно самостоятелно е невъзможно. ;)


Ето това е. Напълно съм съгласна и подкрепям казаното.
Наско, не се заяждам, но ти винаги гледаш на една ситуация само от твоето ъгълче (казвала съм ти го), затова не обичам да споря с теб - все едно си говоря със стената. И тя ще възприеме толкова, колкото и ти от думите ми, така че нека прекратим. И без това очаквам да ми спрат нет-а всеки момент. 8-)

Айде със здраве! :smt006

OtherDimension
12-05-2007, 10:00
влезли какво с какво и къде?

Убеден ли си, че вкъщи някой не му е помагал, учител в училище не му е дал съвет за критика или някаква помощ?

Сам си е проверявал написаните теми, сам си е търсил критика??
1 - вкъщи може да му е помагал, естествено, знам ли, но специално на това момче няма кой - майка му е икономист, баща му не живее у тях
2 - за кандитастващите като цяло ли говорим, или за тези с литература в СУ ???

FelisDirus
12-05-2007, 10:02
^ само на мен ли думата "невъзможно" ми се струва адски силна

ето 1 пример : Калоян Панайотов, завършил гимназия, която е с голямо минало, но в момента не е никак силна
на изпита в СУ изкарва 5.75 без нито един урок
един от най-добрите ми приятели е, така че гарантирам за горните си думи

давам го него за пример, защото е в СУ и има висока оценка
ако искате - отивам да отворя албума на моя клас и започвам да ви чета имена .. и зодиите им ще ви кажа
от 26, влезнали 23, от които 21 без нито един частен урок

къдли, снешен ли съм ти?
може да има стотици примери на хора с лоши учители, но има и хиляди, които си влизат без да мрънкат, че г-жа Иванова им пречи 4 години


За теб съществуват 2 мнения - твоето и грешното.

Аз не мрънкам. Кога ме видя да мрънкам? Аз констатирах, че не пишем теми и не ме подготвя - това не е мрънкане, а споделям чистата истина и при това - за да се аргументирам, а не да я плюя и да рева, нали?

Пък и, ако трябва да съм откровена, никога за нищо не съм разчитала на училището.

И затова не мрънкам, а давам пари на кадърна учителка.

FelisDirus
12-05-2007, 10:04
влезли какво с какво и къде?

Убеден ли си, че вкъщи някой не му е помагал, учител в училище не му е дал съвет за критика или някаква помощ?

Сам си е проверявал написаните теми, сам си е търсил критика??
1 - вкъщи може да му е помагал, естествено, знам ли, но специално на това момче няма кой - майка му е икономист, баща му не живее у тях
2 - за кандитастващите като цяло ли говорим, или за тези с литература в СУ ???

Проблясна слънце.. ами, аз говоря за литература и история (споменах го в няколко поста, но никой май не ми обърна внимание).

HopeLesss
12-05-2007, 10:05
Пък и, ако трябва да съм откровена, никога за нищо не съм разчитала на училището.

Хах, и с какво мислиш, че СУ е по-различен от една гимназия?!? На него как можеш да разчиташ?!? След година-две пак ще си говорим. Надявам се да не се разочароваш прекалено много от истината...

OtherDimension
12-05-2007, 10:05
^ нарочно, защото мрънкане ти е любимата дума 8-)
не приемай нещата толкова буквално

и престани с това - знам си само мойто мнение
еми знам си го, защото ти давам конкретни примери, докато ти се позоваваш на слухове и страхове

спирам вече
всички дружно приемаме, че СУ е нещо като Хогуортс, че и по-страшно и там влизат великомъченици, ходили на частни уроци

а, ето ви още един пример - Иван Давидков, влезнал без нито един частен урок :)

OtherDimension
12-05-2007, 10:08
^ за протокола, първото момче, което казах е с география, а второто с английски

и все пак смятам, че не е никак лесно да влезнеш и с тия предмети

Този, който сега каже - еее География ли било, то това лесно - да отиде и да ми изкара същата оценка

HopeLesss
12-05-2007, 10:09
Един приятел влезе с 6.00 на изпита по математика в СУ без нито един урок. Всичко, което правеше беше да ходи на часовете по математика (10 на седмица) и на задължителния СИП по математика. Това частен урок ли е според теб?!?

FelisDirus
12-05-2007, 10:11
Пък и, ако трябва да съм откровена, никога за нищо не съм разчитала на училището.

Хах, и с какво мислиш, че СУ е по-различен от една гимназия?!? На него как можеш да разчиташ?!? След година-две пак ще си говорим. Надявам се да не се разочароваш прекалено много от истината...


Ще говорим, засега не мога да кажа нищо.

Най-малкото в СУ хората са отбрани, а вече сульо и пульо може да влезе в "елитна" гимназия, щото горкото училище не може да си запълни паралелките.

Извинявай, но аз уча в езикова гимназия, имам два пъти повече часове по български и литература и 2 мои съученички не са чували за запетаи, точки и сигурно биха написали "щъркел" с "ш" и "т" (влезли са с изпит.. не ме питай как са го взели - за мен това е все още загадка).
Е, тва нормално ли е?! И не са лоши момичетата - кротки, скромни, добри.. учат много, но са мега тъпи и неграмотни!

Оня ден си чета книжка в междучасието и те ме гледат все едно съм богиня.. и с едно възхищение в гласа казаха "О, Мими, ти четеш..".

Повръща ми се от тая посредственост.

HopeLesss
12-05-2007, 10:11
ПМГ "Васил Друмев" гр. В. Търново :-P

HopeLesss
12-05-2007, 10:13
Къдли, ти в кой свят живееш?!? :shock: В СУ били подбрани... Хахаха... това беше най-най-най-големия виц, който съм чувала :razz: Във всяко стадо си има мърша, дори в несравнимия и незаменим Софийски... Но дай боже да влезеш, сама ще се убедиш ;-)

OtherDimension
12-05-2007, 10:14
Най-малкото в СУ хората са отбрани,
дали ? :)
май са ти доста изкривени представите за тоя ВУЗ :-D
ама айде да не те докачам, че ще се изнервиш :-P

правя го, не за да се заяждам, а за да погледнеш от малко по-различна страна
ако си мислиш, че като живот и здраве влезнеш там, ще завариш само прилежни студенти и няма да има свине .... жестоко грешиш

OtherDimension
12-05-2007, 10:18
в СУ... са парвенюта...

повечето специалности са... без никаква реализация, в УНСС са к**ви и тъпанари, които си плащат, в ТУ са грози и са зубъри, в НБУ са тъпи и си плащат пак...

всичко това съм го чул...
8-)

Blacklisted
12-05-2007, 10:19
В ТУ има сладурани :-P

FelisDirus
12-05-2007, 10:22
Къдли, ти в кой свят живееш?!? :shock: В СУ били подбрани... Хахаха... това беше най-най-най-големия виц, който съм чувала :razz: Във всяко стадо си има мърша, дори в несравнимия и незаменим Софийски... Но дай боже да влезеш, сама ще се убедиш ;-)


Аз не съм казала, че всички там са велики, но със сигурност "мършата" би била много по-малко, отколкото в днешните училища.
Но няма да навлизам в детайли, защото не съм запозната. Това са просто някакви догадки и мнение, изградено на базата на учащи там.

Надявам се догодина да може пак да поспорим. :wink: Пък ще се извиня, ако греша.


Да, Вили, и аз съм го чувала неведнъж, това са предразсъдъци. А за УНСС си имам лични наблюдения, тъй като приятелят ми е вече трета година студент там (както и половината му бивши съученици).

И за СУ не съм казала, че е най-великият, а че е най-добрата перспектива за мен в град София, защото искам да уча право. гррр

Blab
12-05-2007, 10:25
Да, всичко си зависи от теб самия.
Аз не давам "грешни пари" за уроци.
Учителката ми по БЕЛ няма нищо против да ме подготвя, но й е забранено да взема пари, затова го прави безплатно.(Проверява ми темите и ми дава насоки.)
Критика сам не можеш да си намериш? Как ли не.Какво ти коства да се поинтересуваш в дадения ВУЗ чий изказвания се предпочитат и да си набавиш съответната книжка?

HopeLesss
12-05-2007, 10:25
и все пак в СУ има няколко специалности с добър шанс за реализация- информатика, право, публична администрация...:)

Единствено съм съгласна с информатиката. Имат страхотни преподаватели...

OtherDimension
12-05-2007, 10:26
^ знам ли
и за надеждните специалности не съм много съгласен
както казах, на конкурса за магистрати във Висшия съдебен съвет от 16 човека, само двама са от СУ
какво излиза?
явно там си ти дават добра подготовка, но всичко пак си опира до личността, таланта, амбицията и както искате го наричайте

HopeLesss
12-05-2007, 10:30
За информатиката знам със сигурност, че са адски добри. Познавам един от преподавателите - Светлин Наков. Кофтито при тях е, че повечето изобщо не завършват в СУ... защото отиват в чужбина. 2-ма мои приятели вече работят в САЩ, а един се прехвърли в MIT :-D