PDA

View Full Version : Църковно-административен въпрос имам... :D



bboy_bunker
12-01-2007, 18:44
Абе какви са тия църковни простотии... някой ще ме светне ли каква е разликата между автокефална архиепископия и автокефална църква? :shock: За мен тия две неща са напълно еднакви.. :D :-P

Jamalska
12-01-2007, 19:02
Еми църквата е по-общо понятие,докато архиепископия стаа дума,че е именно такава,а не патриаршия,митрополия и тн.Аз така го разбирам.важното е,че е автокефална.иначе е гадно;)
Начи диоцеза е по-общ в единия случай.
Освен ако под църква не се разбира само 1 сграда ;)

bboy_bunker
12-01-2007, 19:37
Е да де, но щом е автокефална това значи, че е независима :) А след като е независима не би ли трябвало да е патриаршия? :) Въпросното "автокефална архиепископия" не мога да го разбера.. след като е независимо трябва да е върховно.. а върховна църква е патриаршията.. грррр .....

Jamalska
12-01-2007, 20:20
Не е задължително да е патриаршия.Той статута се определя от еди-кой-си пък от там нататък да си правят кот си знаят.Аз така го разбирам....Общо взето автокефалията е да се изнасят богослуженията на езика на народа,духовниците да са от същата народност и тн.Аз поне като си мисля там за Византия и църквата по времето на Борис,Симеон тн за това се сещам.

bboy_bunker
12-01-2007, 20:47
Дам, при Борис е точно автокефална архиепископия, а при Симеон е вече автокефална патриаршия... Обаче още при Борис като се е назначавал духовен глава на църквата е избиран от българския синод и одобрението на княза.. също така нали по това време е и въведен славянския език като държавен и църковен... демек ква е разликата ? о_O

HopeLesss
12-03-2007, 07:46
При архиепископията имаш архиепископ, а при патриаршията - патриарх. ;-) Това ти е главния духовник. А това, че е автокефална е друго нещо. Не всяка автокефална църква има статут на патриаршия.

find_m3
12-03-2007, 07:52
мм нз точно каква е разликата ,но патриаршията е по-престижното от 2те :-o нз не си спомням вече :oops:

Jamalska
12-03-2007, 08:47
Mда,вчера пак се опитвах да вникна във въпроса и пак стигнах до извода,че патриаршията е уточняване на диоцеза,а църква е в общия смисъл на думата.