PDA

View Full Version : “От утре край на цигарите”



Sunrisee
12-01-2007, 20:36
Чувството, че цигарите ни пречат, не ни напуска. Но и ние не оставяме цигарите. 70% от пушачите всеки ден се заричат, че ще започнат "нов живот, но от утре".

Но и след седем или сто и седем дни в чантичката или в джоба се появява неизменната кутийка или пакет. И всичко започва отново.




Как започнахте да пушите, помните ли?
Статистиката показва, че за първата цигара на момичетата между 13 и 16 години е важен примерът на най-близките. Силно е влиянието на приятелките, близките роднини, най-често вината е в родната сестра. Даже пушенето на майката не е такъв силен стимул, сравнен със стимула на връстниците.

Социологически изследвания, проведени сред ученички на тема: "Защо пушите?", изразяват трите най-разпространени отговора:

* пушенето ме успокоява;

* помага ми да отслабна;

* защото в компания всички пушат.


Първият отговор не е нещо друго, освен едно оправдание. Що се отнася до другите отговори, нека се постараем да видим тези ''плюсове" и да им приведем контрааргументите на съвременната медицина. Макар че мнозина пушачи с точност могат да посочат какви поражения нанася тютюнопушенето, те дори не могат да си представят проблемите, които ги чакат и колко близка може да е разплатата за това съмнително удоволствие.

Пушенето е вредно за нашето здраве!

Вредата в цифри: освен така ругания никотин, димът от цигарите съдържа още около 3400 съставни части. Не е изучено още влиянието на всичките върху човешкия организъм.
Но не ви ли стига известното, за да оставите цигарите?

* Определено съчетание на веществата на цигарения дим увеличава риска от рак на белите дробове и пикочния мехур, рака на стомашно-чревния тракт (уста, носоглътка, хранопровод, задстомашна жлеза).

* Пушенето предизвиква левкемия, рак на шийката на матката, исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда, слепота.

* Доказано е влиянието на цигарите върху честотата на заболяванията на бронхите и дробовете, повишения риск от захарен диабет, инсултите и др.


От тези и други болести, непосредствено свързани с пушенето, всяка година в света умират около 2 000 000 души. Ако не се промени ситуацията в полза на здравето, през 2010 г. тази цифра ще достигне 10 000 000.

За съжаление много хора си казват: "Ами еди кой си пушеше, пък живя осемдесет години...", "Каквото ти е писано, това ще е".

Работата е там, че на пушачите им е писано да живеят по-дълго, а те съкращават това време. Що се отнася до тези, които не пушат, пък боледуват, болестите пак им са свързани с пушенето. Пушенето на тези около тях.

Според статистиката жената, която не пуши, но има мъж пушач, рискува да заболее от рак на белите дробове - и рискът се увеличава тридесет пъти!

Дори и в добре проветрена стая непушачът получава своята порция.
Частици от тютюневия дим имат удивителната способност дълго да се задържат в различните тъкани, мебели, тапети, гипсови тавани и пр. Нали и вие, щом влезете в подобно помещение, усещате, че е пушено.

Пътят към цигарата
За да запалиш, е необходимо желание. Но трябва да знаеш с какво се разделяш и какво придобиваш. Много от тези, които са издържали да речем, месец, без да пушат, знаят, че след общата отпадналост, главоболието, дискомфорта идват доброто самочувствие и бодростта. И да се наспиш ти трябва по-малко време. Появяват се забравените аромати, вкусове.

Раздялата с цигарите не е просто раздяла с тютюнопушенето.

В новата Международна класификация на болестите зависимостта от тютюна, заедно с алкохолната и наркотичната, е включена в категорията на умствените нарушения и нарушения в поведението, обусловени от използване на психоактивни съединения.

Защо се пуши? Не за да се отслабне, не за да се достави удоволствие... От необходимост да се избегнат мъченията, свързани с наркотичната зависимост. Като всяка зависимост, тази също не възниква изведнъж.
Ако се пресметне, че 80% от пушещите възрастни са започнали да си "играят" с цигарите още на 14-18 години, а 100-процентната зависимост от тютюна при жените (при мъжете е само 50-процентна), възниква при "стаж" 30 години, то е ясно, че по-лесно се отказват цигари още в началото.

Етапите от изграждането на “кариерата” при тютюнопушенето

* първо пробно пушене-8-12 г. ;
* нередовно пушене -13-16 г. - продължава две години;
* редовно, но малко пушене при млади хора - до 5-10 цигари - се случва при 45% от хората на възраст 20-24 г.
* редовно интензивно пушене (20 и повече цигари на ден) се отбелязва при 15-18 годишните вече в 13% от случаите, а във възрастта от 20 до 24 г, - в 46%.


Отначало е любопитството, после "модно" и "красиво" са мотивите, накрая - ето я наркотичната зависимост. И ако в първите два етапа практически отказването е успешно, в последния никак не е леко. Има и последствия от зависимостта при отказването. Налага се и помощ, не е достатъчна волята на самия пушач. Тъй че,.. замислете се!

Съвети за отказване от пушенето

Зависимостта от тютюн в днешно време се лекува с различни методи: психотерапия, рефлексотерапия, лекарства. Изберете си, съобразно своите волеви качества, според темперамента и характера, някой от следните варианти:

* Откажете се, когато сте в компания. Хванете се на бас и спечелете.

* Откажете се постенно, като намалявате количеството цигари за един ден.

* Откажете се да пушите през деня, като угасите последната цигара и не изхвърляте неразпечатаната кутия. Нека си стои на масата, докато не се покрие с прах. Ако сте с желязна воля, амбициите ви ще спрат всеки опит да протегнете ръка.


Избрахте ли пътя към отказването?
Започнете процеса на отвикването:

* Плакнете си устата, дъвчете дъвка, яжте сладолед на пръчка - ще избегнете вкуса на никотин, който се запазва и три седмици след отказването ви.

* Ако силно би боли глава, усещате слабост и прочее, купете си в аптеката средства, които имитират никотина. В началото на въздържанието могат да ви помогнат.

* Ако сте привърженик на бавното отказване, в аптеките ще намерите никотиносъдържащи препарати, които осигуряват определени дози никотин - специални дъвки и пластири за кожата. Те ще ви помогнат да се справите с отрицателните явления на физиологичната зависимост. Но борбата си остава ваша работа.

* Постарайте се да правите гимнастика, занимавайте се със спорт, повече се разхождайте.

hiro
12-01-2007, 20:41
Da be :D

PePiNkA
12-02-2007, 06:43
Доста познат рефрен.

Jus7m3
12-06-2007, 11:21
Пиенето е лошо,пушенето е вредно,ама да умреш здрав е гадно!

dumbo_s
12-07-2007, 01:02
Напълно не възможно според мен е... Не пуша но пък няма начин това да стане...

sexa_na_kompleksa
12-07-2007, 19:23
В момента отказвам цигарите.83 дни вече от както не съм палила.Трудно е, да,но знам,че си заслужава !

Немо
12-07-2007, 21:23
Напълно не възможно според мен е... Не пуша но пък няма начин това да стане...

И те така :D Само да спомена, че при всяка и испушена цетара се застарява кожата, същото действие е и при гримирането от ранна възраст :!:

taffyy
12-12-2007, 13:59
Ако нещо го искаш го постигаш, ако искаш ще ги спреш, ако не искаш няма да стане.
За мен този човек е глупав които пуши трови се,дава си парите за глупости(пресметнете колко пари сте дали от когато пушите), друго смърдиш на гадно.Аз не пуша, но от мойта компания 90% пушат затова като идем на кафе аз сядам на друга маса ида на купон сядам в друга стая те ако искат да се тровят моят живот си е ценен и неискам да го съсипвам от малък.Друго което казват че се успокояват еми хубава на 16 17 години все едно управляваш фирма за няколко милярда да имаш проблеми да се успокоиш,фани отидити потичай потренирай нещо и ще се успокоиш.....

svetlin92
12-27-2007, 16:03
Ако нещо го искаш го постигаш, ако искаш ще ги спреш, ако не искаш няма да стане.
За мен този човек е глупав които пуши трови се,дава си парите за глупости(пресметнете колко пари сте дали от когато пушите), друго смърдиш на гадно.Аз не пуша, но от мойта компания 90% пушат затова като идем на кафе аз сядам на друга маса ида на купон сядам в друга стая те ако искат да се тровят моят живот си е ценен и неискам да го съсипвам от малък.Друго което казват че се успокояват еми хубава на 16 17 години все едно управляваш фирма за няколко милярда да имаш проблеми да се успокоиш,фани отидити потичай потренирай нещо и ще се успокоиш.....

прав е

fuckface
12-27-2007, 22:44
откакто спрях цигарите ми се събира около месец вече...и съм си дръпнал за 1 месец точно един път...иска се воля най-вече...ако се правите и просто казвате че искате да ги спирате без да правите нещо по въпроса ше си останете с желанието