PDA

View Full Version : "Преобърнатият патриархален свят в "Преди да се ро



mackenzie
12-02-2007, 16:44
Трябва ми интерпретативно съчинение на тази тема. Направих си план, но нямам достатъчно време да напиша съчинението. Ако някой може да ми помогне, ще съм му много благодарна :)

mackenzie
12-02-2007, 16:47
Преобърнатият патриархален свят в повестта на Ивайло Петров „Преди да се родя и след смъртта ми”
І Увод
1. Темата за селото в повестта
2. Различното „лице” на патриархалния свят – нетрадиционност на изображението
ІІ Теза
1. Първа микротеза – Преобръщането на традицията в мисленето за селския живот. Отношение към предмета на изображение, оценките за изобразените обекти и начин на говорене/разказване
2. Развенчаване на романтичната представа за селото; Разкриване на духовната му пустош и нищета
3. Хуморът в повествованието – прави разказа за патриархалния свят забавен и философски прозорлшв
ІІІ Изложение
1. І Микротеза
а) аргументация – новата нетрадиционна нагласа спрямо миналото; преобърнатата система на патриархалните ценности
б) извод – значение на заглавието като подсказване за преобръщането на непознатия свят
2. а) Модерният човек осмисля света чрез развенчаване на остарелите представи; липсата на носталгия към миналото; непосредственост и живот на изображението
Б) осмиването като израз на любов към своето
3. а) иронията засяга различни аспекти на представата за патриархалния свят; „принципът на преобръщането” се свързва с ключови събития в човешкия живот; езикът на повествованието се характеризира с размесването на различни стилове и умелото им вплитане в речта на героите
Б) внушава представата за живота като битка; човекът трябва да отстоява позициите си
ІV Заключение
1. Преосмислянето на традиционното не е свързано с отрицание и противопоставяне, а с идеята за подчертаване на различията и отстояването им
2. Повестта не спори с миналото, а диалогизира, търси опори в него за настоящето и бъдещето

jakata1
12-02-2007, 18:09
Трябва ми за утре ЛИС на тема "СИЛАТА НА ИРОНИЯТА В ПОВЕСТТА ПРЕДИ ДА СЕ РОДЯ"!
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!