PDA

View Full Version : Мотивационно писмо



bori_hot
12-08-2007, 09:35
Здравеите! Моля за помощ за нещо много важно-някой писал ли е мотивационно писмо за кандидатстване за работа или за прием в университет? Ако някой има нещо примерно-моля да пише! 8-[

samonervi
12-14-2007, 13:45
МОТИВАЦИОННО ПИСМО


Какво представлява?
Съдържание
Примерно мотивационно писмо





І. Какво представлява?

(към началото)

* Мотивационното писмо или придружително писмо е важна част от документите, с които кандидатствате за определена позиция в дадена компания, фирма или организация.
* То е не по-малко съществено от Вашето CV и има основна роля при опита да “представите” и “продадете” себе си.
* Ако чрез Вашето CV потенциалния работодател придобива представа за образованието Ви, досегашния Ви трудов стаж, професионална квалификация и умения, които притежавате, то мотивационното писмо изразява конкретно Вашите желания и мотивация, които са Ви накарали да проявите интерес към вакантната позиция и какво може да направите за работодателя в случай, че бъдете нает на работа.

Запомнете, че мотивационното писмо е самостоятелен документ и винаги трябва да изготвяте ново, за различните компании и длъжности, за които кандидатствате!
* Мотивационното писмо съдържа три части (абзаца). Стандартната му дължина е една страница. Не дублирайте информацията от Вашето CV (предишна работа, заемани длъжности и др.) . Подобна информация може да бъде включена само ако тя има връзка с позицията, за която кандидатствате, тоест като пример за натрупан опит и умения, които биха били от полза за фирмата и по-добро изпълнение на функциите и задълженията ви.
* Прието е мотивационното писмо да се пише на компютър. Няма да е грешно, ако го напишете и “на ръка” – има фирми, които държат то да е написано по този начин.

Запомнете, когато е написано “на ръка” трябва винаги да е четливо. В този случай, обаче мотивационното писмо заема винаги повече от една страница!

ІІ. Съдържание

(към началото)

1. Първият абзац включва обща информация.

* Добре е, ако знаете името на служителя, който ще преглежда документите Ви и адресирайте писмото директно до него;
* Привлечете вниманието върху себе си и събудете интерес към кандидатурата Ви;
* Споделете как сте научили за свободната позиция. Обяснете с какво обявата е привлякла вниманието Ви и защо кандидатствате. Защо искате да работите за тази фирма?;
* Припомнете какво образование имате, особено, ако то отговаря точно на изискването за заемане на длъжността или е с по-специфична насоченост;
* Покажете, че проявявате сериозен интерес към длъжността и компанията (организация)
* като цяло;
* Нека потенциалният работодател разбере, че сте запознат с фирмата (организацията), дейността и историята й, сферата на работа и бизнеса като цяло;

2. Във втората част от писмото наблегнете на опита, уменията и качествата, които притежавате. Онези, които ще бъдат от най-голяма полза за бъдещия Ви работодател.

* Тук трябва да обясните, как на практика ще приложите способностите си, какво можете да им дадете;
* Отбележете, ако преди това сте заемали същата длъжност или подобна. Също така, какви са били правомощията и отговорностите ви. Имало ли е случаи, когато сте работили “под напрежение” и как сте се справили;
* Споменете конкретни действия, които сте предприемали и резултатите, които сте постигнали при предишната си работа;
* Напишете, ако сте участвали или разработвали различни проекти или кампании.
Съществена част може да бъде, ако сте били на специализация или курс в областта, в която е обявената позиция или сфера на работа. В някои случаи, това може да компенсира липсата на опит от предишна работа или когато е недостатъчен.

3. Третата част от писмото е заключение.

* Отбележете кога сте свободен за интервю / за започване на работа
* Ако това е пробно кандидатстване кажете, че ще се обадите по телефона след около седмица или повече. Много повече се харесва това, Вие да поемате инициативата
* За всичко това, се опитайте да създадете наистина действителна представа за себе си в контраста на стила на автобиографията.

Предлагаме Ви примерен вариант на мотивационно писмо.

(към началото)



Иван Иванов Кв.”Лозенец”
ул.”Бигла” 11
гр.София
Тел: 089 315 520
Е-mail: Ivan@yahoo.com

24 септември 2002 г.

Radisson SAS

Уважаеми г-не / г-жо,

Бих желал да кандидатствам по обявата за специалист “Човешки ресурси и управление на персонала”, публикувана във вестник “Капитал” от 22 септември 2001 г.

Това, което ме привлече е факта, че обявената от Вас позиция е в областта, в която имам желание да се развивам. Петгодишният ми трудов стаж в системата на заетостта ми даде възможност да придобия опит най-вече в областта на набирането и подбор на персонал. През този период имах възможност да развия добре комуникативните си и организационни качества, както и да подобря способностите си за общуване с различни хора.

Желанието ми е да работя в млад и динамичен екип, за компания със стил и високи стандарти на работа, в която се цени новаторството и инициативността. Интересът ми бе породен и от това, че Вашата компания се ползва с много добра репутация.

Както е посочено в приложената от мен автобиография неколкократно съм организирал изцяло кампанията по подбор и изпращане на студенти на сезонна работа в Германия. Освен това, като ръководител на Центъра за кариера съм участвал и в разработването и осъществяването на проект “Професионално ориентиране”, което ми помогна да усъвършенствам организационните си и управленски умения. Професионалната ми квалификация, опит и лични качества ми дават основание да вярвам, че бих могъл да допринеса за по-ефективната работа в Radisson SAS.

Предвид това, че заемам отговорна позиция ще ми е необходимо време да приключа започнатите проекти и да изпълня поетите ангажименти. Като възможна дата за започване бих посочил 1 ноември 2001 г. С оглед на длъжността, която заемам в момента и заплащането, което получавам за нея смятам, че заплата от 600 лв. нето би ме удовлетворила.

Вярвам, че ще разгледате моята кандидатура. Ще се радвам да обсъдим професионални ми опит и квалификация и планове за развитие. Очаквам да се свържете с мен на телефон 089 315 520 или на
е-mail Ivan@yahoo.com в удобно за Вас време.

С уважение,
Иван Иванов

Приложение: Автобиография

bori_hot
12-15-2007, 07:56
Много ти благодаря samonervi :) :---) :---) :---) :---)